Virši-A: Latvijas degvielas tirgus kļuvis mazāk konkurētspējīgs Baltijas reģionā

Šogad degvielas mazumtirgotājus Latvijā ietekmējusi svārstīgā naftas cena, akcīzes nodokļa paaugstināšana un asā konkurence vietējā tirgū. 2018.gads iesākās ar akcīzes nodokļa izmaiņām, tā rezultātā tika novērots sadārdzinājumus gan dīzeļdegvielai, gan benzīnam, norāda pašmāju degvielas mazumtirgotāja Virši-A izpilddirektors Jānis Vība.

«Šīs pārmaiņas negatīvi ietekmēja Latvijas degvielas tirgu, padarot to mazāk konkurētspējīgu Baltijas reģionā. Salīdzinot ar attiecīgo laika periodu gadu iepriekš, pārdotās dīzeļdegvielas apjoms Latvijas mazumtirdzniecības tirgū šī gada septembrī ir samazinājies par 1,3%, pretstatā aptuveni 8% izaugsmei gada sākumā. Tāpat novērojama gan jaunu tirgus spēlētāju parādīšanās, gan esošo tirgus dalībnieku aktīva darbība degvielas uzpildes staciju (DUS) tīkla stiprināšanā un piedāvāto pakalpojumu pilnveidošanā. Šie faktori uztur nozari nemitīgā attīstībā un liek tirgus dalībniekiem domāt arvien jaunus veidus, kā iemantot klientu uzticību,» atskatoties uz šī gada nozares notikumiem, komentē Vība.

«Nākamajā gadā, visticamāk, būs novērojama tālāka degvielas mazumtirdzniecības tirgus konsolidācija, kur lielākie tirgus spēlētāji arvien palielinās savu tirgus daļu, savukārt mazākie tirgus dalībnieki to zaudēs. Tāpat nav izslēgts, ka daļa no mazākajiem DUS tīkliem var tikt daļēji vai pilnībā pārņemti lielāko tirgus spēlētāju paspārnē,» min Vība.

Izmaiņas gaidāmas arī likumdošanā. Šobrīd Saeima pieņemšanai gatavo Transporta Enerģijas likumu, kas degvielas tirgotājiem noteiks mērķi 2020.gadā sasniegt 10% atjaunojamo energoresursu līmeni transporta degvielā. «Likums veicinās biopiedevu un citu atjaunojamo energoresursu īpatsvara palielināšanos degvielas litrā, kas savukārt novedīs pie gala produkta sadārdzināšanās,» papildina Virši-A izpilddirektors.

Tomēr, attīstot un modernizējot degvielas uzpildes staciju tīklu un aktīvi strādājot pie zīmola atpazīstamības mērķauditorijas vidū, uzņēmums prognozē apgrozījuma un peļņas pieaugumu. Tiek prognozēts, ka uzņēmuma 2018.gada peļņa un apgrozījums būs augšupejošs. Uzņēmums ir palielinājis savu tirgus daļu degvielas un preču mazumtirdzniecībā un turpina aktīvi strādāt pie degvielas uzpildes staciju tīkla modernizēšanas un paplašināšanas. Šī gada laikā veiktas 14 DUS modernizācijas, kā arī atvērta jauna DUS Rumbulā. Savukārt pašlaik notiek celtniecības darbi DUS izveidei Jēkabpilī, kur plānots atvērt pirmo publisko staciju Latvijā ar iespēju klientiem uzpildīt saspiesto dabasgāzi (CNG).

«Šo gadu vērtējam kā izaicinājumiem bagātu, taču vērtīgu izaugsmes posmu. Kā primāro nākamā gada izaicinājumu saredzam DUS tīkla stiprināšanu un tālāku tirgus daļas palielināšanu gan degvielas, gan pārējo preču mazumtirdzniecībā. Tāpat plānojam realizēt jau uzsākto darbu pie būtiski pievilcīgākas lojalitātes programmas izstrādes, kā arī aktīvi darbojamies pie zīmola atpazīstamības palielināšanas mērķauditorijas vidū,» par nākotnes plāniem stāsta Vība.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas