IDB priekšnieks: Biroja spēja atklāt arvien sarežģītākus iespējamos noziegumus rada zināmus politiskā spiediena draudus

Iekšējās drošības biroja priekšnieks Valters Mūrnieks

Piecu darbības gadu laikā Iekšējā drošības biroja (IDB) veiktās pirmstiesas izmeklēšanas darbs ir kļuvis aizvien sarežģītāks un apjomīgāks – viena kriminālprocesa ietvaros tiek izmeklēti pat desmit dažādi noziedzīgi nodarījumi, kuru izdarīšanā mēdz būt iesaistītas gan amatpersonas, gan privātpersonas, gan juridiskās personas.

IDB priekšnieks Valters Mūrnieks stāsta: «Lai gan fakts, ka IDB spēj atklāt arvien sarežģītākus iespējamos noziedzīgos nodarījumus un veic objektīvu un kvalitatīvu pirmstiesas izmeklēšanu neatkarīgi no kriminālprocesos iesaistīto amatpersonu ieņemamā amata, rada gan ievērojamu sabiedrisko rezonansi, gan zināmus politiskā spiediena draudus, tomēr esmu gandarīts, ka IDB komandas kopējās kompetences dod mums iespēju atklāt patiešām sarežģītus valsts amatpersonu iespējami veiktos noziedzīgos nodarījumus.»

«Nenoliedzami, lai negodprātīgas valsts amatpersonas tiktu sauktas pie atbildības, izšķiroši būtiska ir arī citu attiecīgo iestāžu aktīva un profesionāla rīcība, un tikai kopā mēs spēsim sasniegt mūsu mērķi – kvalitatīvu valsts pārvaldi un pakāpeniski atjaunotu sabiedrības ticību tai,» uzsver Mūrnieks.

Izmeklēto kriminālprocesu analīze parāda, ka visizplatītākie noziedzīgie nodarījumi, par kuriem uzsākts kriminālprocess pret Iekšējās drošības biroja likuma 4.pantā minētajām amatpersonām, ir noziedzīgi nodarījumi valsts institūciju dienestā, noziedzīgi nodarījumi pret īpašumu, noziedzīgi nodarījumi pret personas veselību, noziedzīgi nodarījumi pret satiksmes drošību, noziedzīgi nodarījumi pret jurisdikciju un noziedzīgi nodarījumi tautsaimniecībā, atzīmē IDB.

Šonedēļ aprit pieci gadi, kopš IDB ir uzsācis darbu. Tā ir valsts pārvaldes iestāde, kuras uzdevums ir atklāt, novērst un izmeklēt Iekšlietu ministrijas padotības iestāžu (izņemot Valsts drošības dienestu) amatpersonu un darbinieku izdarītos noziedzīgos nodarījumus. Šo piecu gadu laikā IDB kriminālvajāšanas uzsākšanai ir nosūtījusi 228 kriminālprocesus par valsts amatpersonu veiktiem dažāda rakstura, mēroga un sarežģītības pakāpes iespējamiem noziedzīgiem nodarījumiem, ir izskatīti un izanalizēti vairāk nekā pieci tūkstoši fizisku un juridisku personu iesniegumi, kā arī veikts plašs preventīvais darbs sadarbībā ar citām valsts pārvaldes iestādēm.

IDB kopš tā dibināšanas vada tā priekšnieks Valters Mūrnieks, un šī gada 28.jūlijā, iekšlietu nozares vadībai un Ministru kabinetam atzinīgi novērtējot Iekšējās drošības biroja līdz šim paveikto, Ministru kabinets pagarināja Mūrnieka pilnvaru termiņu IDB priekšnieka amatā uz pieciem gadiem līdz 2025.gada 31.oktobrim.

Mūrnieks stāsta: «Darbu pie Iekšējās drošības biroja izveides pirms pieciem gadiem sāku gan ar sapni vairot sabiedrības uzticēšanos valsts pārvaldei, gan ar ciešu apņemšanos veikt neatkarīgu, kvalitatīvu un objektīvu izmeklēšanu, neskatoties uz iesaistīto personu amatiem un lomu sabiedrībā. Atskatoties uz IDB darba pirmajiem pieciem gadiem, varu teikt, ka mums ir izdevies izveidot patiešām profesionālu komandu, kura spēj atklāt un izmeklēt patiešām komplicētus noziedzīgos nodarījumus.»

«Uzskatu, ka vissvarīgākais IIDB darbības rādītājs ir izmeklēšanas kvalitāte, un fakts, ka vairāk nekā 90% no visiem kriminālprocesiem, kuros IDB ir veicis pirmstiesas izmeklēšanu, ir pieņemts lēmums par kriminālprocesa virzību,

un papildizmeklēšanai šo gadu laikā ir saņemti tikai 1,5% no kriminālvajāšanai nosūtīto un izbeigto kriminālprocesu kopskaita, ir apliecinājums patiešām augstai Iekšējās drošības biroja darba kvalitātei,» turpina Mūrnieks.

IDB jau kopš tā pirmsākumiem ir aicinājis arī sabiedrību ziņot un aktīvi līdzdarboties noziedzīgo nodarījumu novēršanā un atklāšanā. Piecu gadu laikā IDB kopumā izskatīti vairāk nekā 5 600 iesniegumi, no kuriem lielākā daļa ir fizisku un juridisku personu iesniegumi, bet mazākā – citu pirmstiesas izmeklēšanas vai valsts pārvaldes iestāžu nosūtītā informācija par amatpersonu iespējami pretlikumīgu rīcību.

Kvalitatīva pirmstiesas izmeklēšana ir viens no Iekšējās drošības biroja stratēģiskajiem mērķiem arī turpmākam plānošanas periodam, kas iestrādāta Iekšējās drošības biroja stratēģijā 2020.–2022.gadam.

Ieskicējot turpmāko gadu darbību, IDB priekšnieks norāda: «Rezultatīva arvien sarežģītāku noziedzīgo nodarījumu atklāšana, izmeklēšana un novēršana, vidējā kriminālprocesa izmeklēšanas termiņa samazināšana, motivēts un zinošs personāls, kā arī efektīvi un digitalizēti iekšējie procesi – uz šiem darbības attīstības pamatprincipiem balstās Iekšējās drošības biroja stratēģija nākamajiem gadiem.»

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas