bnn.lv Latviski   bnn-news.com English   bnn-news.ru По-русски
Otrdiena 17.07.2018 | Vārda dienas: Aleksejs, Aleksis

Iedzīvotāji pasaulē šobrīd noskaņoti optimistiskāk nekā pirms krīzes

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

BNN, Baltic news, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RUPatērētāju optimisms pasaulē šā gada trešajā ceturksnī pieaudzis līdz indeksam 98, kas ir par vienu punktu vairāk nekā iepriekšējā pārskata posmā, un par diviem vairāk nekā gada sākumā. Indekss, kas lēnu, bet stabilu pieaugumu uzrāda jau kopš 2012.gada sākuma, pašlaik jau trīs ceturkšņus pēc kārtas ir augstāks nekā pirms krīzes, kad tas bija 94.

Patērētāju noskaņojumu nosaka, izmantojot robežšķirtni 100. Indeksa rādītāji virs tās nozīmē optimistiskāku, bet zem – pesimistiskāku attieksmi.

Eiropā optimisma līmenis ir 78, kas ir zemāks, nekā pasaulē kopumā. Tieši ar šādu atzīmi mērāms arī patērētāju noskaņojums Latvijā, savukārt igauņi un lietuvieši noskaņoti nedaudz optimistiskāk – Lietuvā indeksa rādītājs ir 86, bet Igaunijā – 80.

Nielsen jaunākā tiešsaistes aptauja šī gada augustā un septembrī liecina, ka patērētāju noskaņojums ir uzlabojies 65% valstu, ko aptvēra pētījums. Salīdzinājumam – ceturksni iepriekš optimistiskāks vērtējums bija vien 52% valstu. Starp pasaules lielākajām ekonomikām būtiskākais uzlabojums patērētāju noskaņojuma indeksā vērojams ASV – tas pieaudzis par četriem punktiem, sasniedzot 108. Par vienu punktu tas palielinājies Vācijā (97), par trīs – Lielbritānijā (93) un četriem – Japānā (77). Ķīnā jau gadu no vietas patērētāju noskaņojums ir stabils – ar indeksu 111.

Augstāko indeksu 60 pētījumā ietverto valstu vidū demonstrē Indija ar rādītāju 126, kas gan ir par diviem punktiem mazāk nekā iepriekšējā ceturksnī. Zemākais rādītājs ir Itālijā, kur piedzīvots četru punktu kritums, sasniedzot rezultātu 47. Austrālija ar indeksa rādītāju 97 piedzīvojusi jūtamāko uzlabojumu, kamēr Čīle ar 88 – lielāko kritumu.

Ziemeļamerikas reģionā patērētāju noskaņojums uzlabojies visvairāk – par četriem punktiem, sasniedzot atzīmi 107. Pirmo reizi apskata vēsturē Ziemeļamerikā optimisma indekss ir vienāds ar Āzijas un Klusā okeāna reģiona valstīm, kur tas šogad pieaudzis tikai par vienu punktu. Patērētāju noskaņojums par trīs punktiem pieaudzis arī Vidējos Austrumos un Āfrikā (96), par vienu punktu – Latīņamerikā (91) un Eiropā (78).

«Ārpus Ziemeļamerikas patērētāju noskaņojuma uzlabošanās ir vājāka un nevienmērīgāka, jo to ietekmē reģionu un valstu specifika un atšķirības,» stāsta Nielsen vecākā viceprezidente Dr. Luīze Kīlija (Louise Keely). «Eiropā noskaņojumu ietekmē ģeopolitiskā krīze Ukrainā, kas noris vienlaikus ar politiskajiem centieniem novērst deflācijas draudus un veicināt izaugsmi. Starp lielākajām attīstības valstīm optimisms atjaunojas Indijā, ko veicina jaunas valdības ievēlēšana. Ķīnā savukārt vērojama cita virzība, jo ekonomika tiek pārorientēta uz iekšējā patēriņa pieaugumu».

52% aptaujāto uzskata, ka tuvākā gada laikā darba tirgus būs labā vai izcilā stāvoklī. Tas ir par diviem procentpunktiem vairāk nekā iepriekšējā ceturksnī. Šāds neliels pieaugums vērojams katrā pētījuma posmā kopš 2009.gada, kad visā pasaulē optimismu par iespējām darba tirgū apliecināja vien 31% respondentu.

Optimisms par personīgo finanšu situāciju nav uzlabojies tik jūtami, kā par darba iespējām. Salīdzinot ar 46% 2009. gadā, šajā ceturksnī savu personīgo finanšu situāciju kā labu vai izcilu novērtēja 57% respondentu. Tas ir par 11 procentpunktiem vairāk, taču optimisms par iespējām darba tirgū pieaudzis par 21 procentpunktu.

Lielākais optimisma pieaugums darba iespēju jomā vērojams Ziemeļamerikā, kur pēdējos 12 mēnešos tas pieaudzis par deviņiem procentpunktiem, sasniedzot 55%. Pozitīvs noskaņojums šajā laikā audzis arī citos tirgos – par septiņiem procentpunktiem Āzijas un Klusā okeāna valstīs, sasniedzot 66%; par sešiem procentpunktiem Vidējos Austrumos un Āfrikā, sasniedzot 46%, un par pieciem procentpunktiem Eiropā, sasniedzot 31%. Savukārt Dienvidamerika ir vienīgais reģions, kur šis rādītājs pasliktinājies – tur piedzīvots astoņu procentpunktu kritums, nolaižoties līdz 34% atzīmei.

«Atšķirības vidusšķiras noskaņojumā attīstītajās un attīstības valstīs vērojamas jau ilgtermiņā,» saka Kīlija. «ASV un Rietumeiropā strukturāli pavājinājies vidējo ienākumu sektors, pieaugot mazāk apmaksātajam sektoram. Īpaši Eiropā jūtama arī arvien lielāka atšķirība starp jauniem un gados vecākiem cilvēkiem, kur jaunāko vidū vērojams augsts bezdarba līmenis vai kvalifikācijai neatbilstoša nodarbinātība. Pretēja tendence vērojama attīstības valstīs, kur pēdējo gadu laikā vidusšķira strauji palielinājusies, un tās pieaugums sagaidāms arī turpmāk. Šīs pieaugošās atšķirības starp valstīm ietekmēs arī patēriņa paradumus.»

Ņemot vērā, ka vairāk nekā puse jeb 54% respondentu iepriekšējā pārskata periodā pauda viedokli, ka valstī ir krīze, vēl joprojām saglabājas piesardzība attiecībā uz patēriņa prognozēm. Attieksme pret naudas tērēšanu un taupīšanu pasaulē ir iepriekšējā līmenī, dažos tirgos uzrādot viena procentpunkta pieaugumu attiecībā pret skaidras naudas uzkrājumu veidošanu (49% respondentu), uzkrājumu veikšanu pensijai (12%) un brīvdienu un atvaļinājuma tēriņiem (36%). Aptuveni trešdaļa plāno naudu tērēt apģērba iegādei (34%) un izklaidēm ārpus mājas (31%). Šajos rādītājos izmaiņas nav novērojamas. Aptuveni ceturtdaļa aptaujāto plāno tērēt jaunu tehnoloģiju iegādei, kas ir par diviem procentpunktiem mazāk, nekā iepriekš. Bet parādu, kredītu un aizņēmumu atmaksai līdzekļus plāno atvēlēt 20% respondentu – tikpat, cik iepriekšējā periodā. Par vienu procentpunktu krities to iedzīvotāju īpatsvars, kas plāno investēt mājokļa labiekārtošanā (22%) un investēt akcijās un fondos (20%).

Patērētājiem joprojām būtiskākie jautājumi ir ekonomiskā situācija un darba tirgus un tajos vērojams pieaugošs optimisms. Taču bažas pieaug citos segmentos. Ziemeļamerikā 27% respondentu kā lielāko raižu objektu tuvākā pusgada laikā minējuši ekonomisko situāciju (iepriekšējā ceturksnī tie bija 34%). Savukārt par astoņiem procentpunktiem pieaugušas bailes no terorisma, sasniedzot 14%. Bailes no kara draudiem pieaugušas par pieciem procentpunktiem, sasniedzot 9%. Raizes par darba un atpūtas līdzsvara saglabāšanu uztrauc 12% iedzīvotāju, kas ir par trīs procentpunktiem vairāk, nekā iepriekš.

Āzijas un Klusā okeāna valstīs ekonomiku kā galveno raižu avotu nomainījušas bažas par veselību, pieaugot par sešiem procentpunktiem un sasniedzot 30%. Raizes par ekonomisko situāciju ir mazinājušās par trīs procentpunktiem, noslīdot līdz 27%.

Eiropā iespējas darba tirgū kā primāro raižu objektu minējuši 21% respondentu, kas ir par trīs procentpunktiem mazāk nekā iepriekšējā ceturksnī. Bažas par ekonomiku mazinājušās par vienu procentpunktu līdz 20%. Par astoņiem procentpunktiem pieaugušas bailes no kara, sasniedzot 18%, bet terorisma draudu bažas pieaugušas par četriem procentpunktiem līdz 9%.

Latīņamerikā, kā arī Vidējo Austrumu un Āfrikas reģionā vienas no lielākajām bažām raisa darba tirgus. Tas kas satrauc attiecīgi 25% un 29% respondentu. Bažas par ekonomisko situāciju, savukārt pieaugušas tādos tirgos kā Latīņamerika (divu procentpunktu pieaugums līdz 26%) un Vidējos Austrumos (22%).

Arī Baltijas valstīs augušas kara draudu bailes, Latvijā sasniedzot 30%, Lietuvā – 14%, Igaunijā – 21%.

Ref: 102.000.102.8512


Pievienot komentāru

Tirdzniecības vietās plastmasas maisiņus vairs nedrīkstēs izsniegt bez maksas

Paredz, ka no 2019.gada 1.janvāra tirdzniecības vietās plastmasas iepirkumu maisiņi patērētājiem vairs netiks izsniegti bez maksas, izņemot ļoti vieglās plastmasas maisiņus.

Igaunija nesaredz būtiskus pavērsienus pēc ASV-Krievijas prezidentu sarunām

Igaunijas ārlietu ministrs Svens Miksers prognozējis, ka NATO, Rietumvalstu un Krievijas attiecībās nav gaidāmas būtiskas pārmaiņas pēc Helsinkos notikušās Amerikas Savienoto Valstu un Krievijas prezidentu tikšanās.

Ar Šengenas informācijas sistēmas atbalstu sekmēs traktortehnikas zādzību novēršanu

Ministru kabinets atbalstīja Iekšlietu ministrijas izstrādāto likumprojektu Grozījumi Šengenas informācijas sistēmas darbības likumā, kura mērķis ir nodrošināt Šengenas informācijas sistēmas izmantošanu sabiedriskās kārtības un drošības stiprināšanai dalībvalstīs,

Auditorkompānijas EY darbu ABLV Bank likvidācijas procesā vadīs Polijas birojs

Auditorkompānijas EY darbu ABLV Bank likvidācijas procesā vadīs Polijas birojs, pavēstīja kompānijas pārstāvji.

Valsts nodrošināto juridisko palīdzību plānots sniegt plašākam personu lokam

Personas ar ienākumiem, kas nepārsniedz valstī noteiktās minimālās mēnešalgas apmēru, varēs saņemt valsts nodrošināto juridisko palīdzību. To paredz grozījumi Valsts nodrošinātās juridiskās palīdzības likumā, ko otrdien, 17.jūlijā, trešajam lasījumam parlamentā atbalstīja Saeimas Juridiskā komisija.

Ukrainā miruši trīs igauņu atpūtnieki, vēsta mediji

Trīs jauni igauņu vīrieši devušies pavadīt brīvdienās Ukrainā, un svētdien, 15.jūlijā, tikuši atrasti miruši kādā viesnīcā Melnās jūras ostas pilsētā Odesā, tā ziņo igauņu mediji.

airBaltic jūnijā pārvadā rekordaugstu pasažieru skaitu

Latvijas lidsabiedrība airBaltic šī gada pirmajos sešos mēnešos kopumā pārvadājusi 1 876 839 pasažierus jeb par 20% vairāk nekā šajā periodā pērn uz galamērķiem lidsabiedrības maršrutu tīklā Eiropā, Skandināvijā, Krievijā, NVS un Tuvajos Austrumos.

Ievērojami sarūk austrumeiropiešu migrācija uz Lielbritāniju

Iedzīvotāju migrācija uz Lielbritāniju no Baltijas un Austrumeiropas valstīm pēdējos divpadsmit mēnešos bijusi zemākā, kāda novērota kopš 2014.gada, tā liecina Lielbritānijas oficiālā statistika.

Uz ārējām robežām un valsts iekšienē konstatē 39 likumpārkāpējus

Valsts robežsardzes amatpersonas pirmdien, 16.jūlijā uz ārējām robežām un valsts iekšienē konstatēja 39 likumpārkāpējus.

Vēršas policijā par iespējamu krāpšanos ar OIK koģenerācijas stacijā Tukums DH

Viena no lielākajām Kurzemes koģenerācijas stacijām, SIA Tukums DH, iespējams, ilgstoši nelietderīgi izmantojusi saražoto siltumenerģiju, kas ir rupjš obligātās iepirkuma komponentes noteikumu pārkāpums.

Stiprinās Latvijas un Lietuvas dienestu sadarbību ārkārtas situācijās pierobežā

Augustā Kalkūnes pagastā notiks lauku apmācības Latvijas un Lietuvas medicīnas un glābšanas dienestu darbiniekiem, lai stiprinātu to sadarbību un efektivitāti palīdzības sniegšanā iedzīvotājiem ārkārtas situācijās pierobežā.

Putins Helsinkos noliedz jaukšanos ASV vēlēšanās, Tramps neiebilst

Krievijas un Amerikas Savienoto Valstu galotņu sanāksmē būtiskākais pavērsiens abu valstu attiecībās ir ASV amatpersonu dalītā attieksme pret Krievijas jaukšanos ASV vēlēšanu norisē. Vašingtona apsūdzējusi Krievijas pilsoņus kiberuzbrukumos ASV amatpersonām, tomēr ASV prezidents Donalds Tramps paudis ticību Krievijas kolēģa Vladimira Putina paustajam noliegumam.

Valodas must be. Intervija ar Valdi Zatleru par prezidenta kandidātu politisko tirgu un komunistiskā mantojuma pieeju

Esot divi veidi, kā norisinās politiskais tirgus aizklātajās vēlēšanās par Latvijas Valsts prezidentu – vienā dominē kandidātu virzīšana apmaiņā pret balsīm, otrā pret naudu. Ja skata pēdējo variantu, tad jo vairāk – labāk nevienam nezināt, kā vēlēšanas notiek. Tā pati Saskaņa, kas tagad «gudri» klusē par to, vai būtu nepieciešamas atklātas vēlēšanas, patiesībā vienmēr esot bijusi pret šādu priekšlikumu, jo tā ir iespēja veidot politisko tirgu – savas partijas balsis pārdot, kas arī ir ticis darīts. Tikmēr Zaļo un zemnieku savienība «spītējas» par atklātajām vēlēšanām daļēji tāpēc, ka ir galvenā «komunistiskā mantojuma» glabātāja – šādos jautājumos šis partijas «mantojums» arī visvairāk izpaužas, savos novērojumos par prezidenta vēlēšanām intervijā BNN dalās bijušais, septītais Latvijas Valsts prezidents Valdis Zatlers.

Vecrīgas grautiņu dalībnieku Bērziņu pirms termiņa neatbrīvos

Rīgas pilsētas Latgales priekšpilsētas tiesa noraidīja par dalību 2009.gada 13.janvāra Vecrīgas grautiņos notiesātā Anša Ataola Bērziņa pirmstermiņa atbrīvošanu no ieslodzījuma izciešanas.

Biržu indeksiem dažādas tendences, naftas cenas krītas

ASV un Eiropas biržu indeksu dinamikā pirmdien, 16.jūlijā, bija dažādas tendences, turpinoties kompāniju peļņas rādītāju publicēšanas sezonai, kurā pirmdien tika ziņots par lielo banku peļņas kāpumu 2.ceturksnī.

Tusks aicina lielvaras nepieļaut tirdzniecības strīdu izraisītu «haosu»

Eiropai, Ķīnai, Amerikas Savienotajām Valstīm un Krievijai ir jāstrādā kopā, lai izvairītos no tidzniecības strīdiem, kuru sekas varot būt vēl ļaunākas, tā ikgadējā Ķīnas-ES galotņu sanāksmē sacījis Donalds Tusks, kurš vada Eiropas Savienības dalībvalstu lēmējvaru, Eiropadom.

Latvijā janvārī-maijā starp ES valstīm bijis vidēji straujš eksporta kāpums

Latvijā šā gada pirmajos piecos mēnešos salīdzinājumā ar attiecīgo laika periodu pērn starp Eiropas Savienības valstīm bijis vidēji straujš eksporta pieaugums.

Rēzeknes domes deputāti nesaņems naudas sodu par laikraksta izdošanu krievu valodā

Tiesa atcēlusi Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja piemērotos naudas sodus deviņiem Rēzeknes domes deputātiem, kuri bija panākuši, ka domes laikraksts tiek izdots arī krievu valodā.

Ievestā benzīna apmērs piecos mēnešos sarucis par 2%

Latvijā ievestā motorbenzīna daudzums šogad pirmajos piecos mēnešos samazinājies par 2% salīdzinājumā ar 2017.gada attiecīgo periodu, bet dīzeļdegviela ievesta par 14,9% mazāk, liecina Centrālās statistikas pārvaldes dati.

KNAB izbeidzis lietu par Bi-2 koncertu

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs šogad maija vidū izbeidzis lietvedību par iespējamu administratīvo resursu izmantošanu priekšvēlēšanu aģitācijai, kas notikusi īsi pirms pašvaldību vēlēšanām, rīkojot grupas Bi-2 bezmaksas koncertu Lucavsalā.

Taizemes 12 izglābtie zēni godina glābēju – 17 dienu operācijas vienīgo upuri

Taizemē applūdušā alu kompleksā izdevies izglābt pusaudžu fubola komandas dalībniekus, kuri iesprostoti dziļā, tumšā alā pavadījuši 17 dienas. Zēni atkopjas silmnīcā, bet glābšanas darbu vienīgais upuris pirmdien apbedīts.

Augu aizsardzības līdzekļu izsmidzināšanas iekārtām ir jābūt pārbaudītām

Lai nodrošinātu, ka augu aizsardzības līdzekļu izsmidzināšanas iekārtas darbotos precīzi un efektīvi, Eiropas Savienības dalībvalstīs ir jāveic AAL izsmidzināšanas iekārtu pārbaude.

Igaunijā par izvarīšanos no obligātā dienesta apturēs autovadītāja apliecību

Igaunijā, kur pastāv obligātais militārais dienests, ik gadu ap 1 000 jauniešu izvairās pildīt valsts uzlikto pienākumu un maksā naudassodus, kuru kopsumma par visiem šādiem pārkāpumiem valstij katru gadu ienes vairāk nekā 150 000 eiro. No nākamā gada soda procedūra tiks vērsta pret tiesībām vadīt transportlīdzekli.

Progresīvie visos vēlēšanu apgabalos kā līderes nominē sievietes

Politiskā partija Progresīvie iepazīstināja ar savu 13. Saeimas vēlēšanu sarakstu līderiem. Partijas starta vadību vēlēšanās kā sarakstu pirmie numuri ir uzņēmušās piecas politiķes, uzsver politiskais spēks.

Bildēs: Parīzē sajūsma par uzvaru futbola Pasaules Kausā

Pēc Francijas futbola valstsvienības uzvaras Pasaules Kausa izcīņas finālturnīrā Parīzes centrālās ielas piepildījis sajūsminātu līdzjutēju pūlis.