Ierobežojumu rezultātā saslimstība ar Covid-19 Latvijā manāmi krītas

Jau otro nedēļu pēc kārtas Latvijā vērojams Covid-19 saslimstības samazinājums, kas saistāms ar valstī noteiktajiem drošības pasākumiem, norāda Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC).

Pēdējās 12 dienās par 7,9% samazinājies stacionēto pacientu skaits. Vidēji dienā slimnīcās nonāk 119 cilvēku. Vienlaikus par 6,6% slimnīcās pieaudzis pacientu skaits, kuriem slimība norit smagi. Kopumā no visiem Covid-19 pacientiem slimnīcās smaga slimības gaita ir 16,3%.

Aizvadītajā nedēļā, no 8. novembra līdz 14. novembrim, jaunatklāto Covid-19 gadījumu skaits samazinājies par trešdaļu jeb 32,9%. Stingrās mājsēdes laikā, kas sākās 21.oktobrī, no 1463,3 līdz 1114,6 sarucis arī saslimstības kumulatīvais rādītājs. 

Vidēji dienā tika veikti 13 523 testi (iepriekš – 20 041), savukārt   vidēji dienā atklāti 1 217 jauni gadījumi (iepriekš 1 812). No visiem veiktajiem testiem 25% (23 864 testi) bija saistīti ar izglītības iestāžu skrīningu, bet 75% (70 800 testi) pārējiem iedzīvotājiem. No pozitīvajiem Covid-19 gadījumiem 6% (585 inficētie) bija saistīti ar izglītības iestāžu skrīningu, bet 94% (8 516 inficētie) pārējā sabiedrības daļā. 

Covid-19 infekcijas reproduktivitātes koeficients (R) aizvadītājā nedēļā arī samazinājies līdz 0,75 (nedēļu iepriekš 0,8), kas parāda nelielu infekcijas slimības izplatības samazinājumu  sabiedrībā arī aizvadītajā nedēļā.

Samazinājums vērojams visās vecuma grupās un visos Latvijas reģionos, tomēr saglabājas augstāki rādītāji Latgalē un Vidzemē.

Vērtējot pagājušajā nedēļā atklātos Covid-19 gadījumus un izvērtējot inficēto cilvēku vakcinācijas statusu, 5 671cilvēki nebija vakcinēti pret Covid-19 vai vakcinācijas kursu vēl nebija pabeiguši, kas kopumā ir 67% no visiem aizvadītajā nedēļā saslimušajiem, savukārt 2845 cilvēki bija vakcinēti, kas ir 33% no visiem aizvadītajā nedēļā saslimušajiem. Salīdzinot infekcijas izplatības intensitāti uz 100 000 iedzīvotāju vakcinēto un nevakcinēto/daļēji vakcinēto cilvēku vidū, nevakcinētiem un daļēji vakcinētiem cilvēkiem Latvijā Covid-19 infekcija konstatēta 2,2 reizes biežāk nekā pilnībā vakcinētiem.

Pieaugot  vakcinēto skaitam  un Covid-19 infekcijas izplatībai turpinoties pārsvarā nevakcinēto cilvēku vidū, kopējā saslimstībā pieaugs vakcinēto cilvēku infekcijas gadījumu īpatsvars.

Taču vakcinēto cilvēku vidū saslimšana visbiežāk norit vieglākā formā un ar retāku stacionēšanas nepieciešamību, tāpēc vakcinēto un saslimušo cilvēku īpatsvara rādītājs vienmēr jāvērtē kontekstā ar vakcinācijas novērsto Covid-19 gadījumu skaitu sabiedrībā kopumā.

Eiropas Savienības un Eiropas Ekonomikas zonas vidējais rādītājs nedēļas laikā pieaudzis līdz 383,9 (nedēļu iepriekš – 306,2), Igaunijā rādītājs pieaudzis un aizvadītās nedēļas laikā sasniedzis 1697,8 (nedēļu iepriekš – 1659,7), Lietuvas rādītājs pieaudzis līdz 1401,6 (pirms nedēļas – 1493,3).

Lasiet arī: Izglītības nozarē vakcinācijas pret Covid-19 aptvere sasniegusi 90%; vēl daļai pārslimošanas sertifikāti

SPKC norāda, ka vakcinācija ir drošākais un efektīvākais veids, kā pasargāt sevi no smagām slimības formām un kopīgiem spēkiem mazināt Covid-19 infekcijas izplatību sabiedrībā.  Par konkrēta ražotāja vakcīnas pieejamību izvēlētajā vakcinācijas punktā iedzīvotāji var uzzināt šeit.

SPKC arī atgādina, ka joprojām jāievēro spēkā esošie drošības noteikumi un Covid-19 profilakses pasākumi, piemēram:

  • nedoties uz sabiedriskām vietām pat ar mazākajiem elpceļu saslimšanas simptomiem (piemēram, kakla sāpēm, nelielu klepu, paaugstinātu ķermeņa temperatūru);
  • roku higiēna (regulāra roku mazgāšana un/vai dezinfekcija);
  • pareiza sejas maskas lietošana (maskai nosedzot degunu un zodu);
  • regulāra telpu vēdināšana (vairākas reizes dienā, plaši atverot logus, lai svaigais gaiss pēc iespējas vairāk cirkulētu telpā);
  •  iespēju robežās strādāt attālināti.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas