Somija var atņemt Baltijas valstīm SGD termināli

Pastāv iespēja, ka 500 miljonus eiro (351,4 miljonus latu) vērto sašķidrinātās dabasgāzes (SDG) termināli ar Eiropas Savienības līdzfinansējumu būvēs Somija, nevis kāda no Baltijas valstīm, atsaucoties uz kādu labi informētu gāzes biznesa pārstāvi, raksta Dienas Bizness.

Latvijas premjerministrs Valdis Dombrovskis pēc tikšanās ar Ziemeļvalstu un Baltijas valstu vadītājiem pauda, ka Latvija, visticamāk, nebūs tā valsts, kur atradīsies SDG terminālis – ES līdzfinansēts infrastruktūras objekts, par kura būvēšanas tiesībām trīs Baltijas valstis savstarpēji cīnījās vairākus gadus.

«Nevajag atbilstoši mūsu nacionālajam raksturam kaisīt sev pelnus uz galvas un sacīt, ka mēs esam zaudējuši kaut ko, ko īstenībā nekad nebijām ieguvuši. Šobrīd notiek tikai spekulācijas,» sacīja ekonomikas ministrs Daniels Pavļuts.

Viņš norāda, ka Eiropas Komisijas veiktā pētījuma laikā šajā projektā ļoti nopietni iesaistījusies Somija, kas radikāli mainījusi projekta uzsvarus un ekonomiskos parametrus. «Šādā situācijā parādās loģika par labu Igaunijai. Taču pats svarīgākais ir, ka mums rezultātā būs pieejama alternatīva gāze par konkurētspējīgu cenu, kas ļaus radīt reāli funkcionējošu gāzes tirgu un, ja arī tas nenodrošinās patērētājiem zemāku cenu, tad vismaz izbeigs atkarību no viena gāzes piegādātāja,» uzsver ministrs.

«Ja termināļa būvei tiktu izraudzīta kāda cita no Baltijas valstīm, nevis Latvija, mēs vēl varētu cīnīties un pierādīt savas priekšrocības, bet ja tas tiek būvēts Somijā, tad situācija ir krietni sarežģītāka. Neesam pratuši Briselē aizstāvēt savas intereses,» vērtē Itera Latvija prezidents Juris Savickis.

«Nav jau nekas traģisks, ja arī šis terminālis Latvijā netiks būvēts, jo vienmēr esmu teicis, ka sašķidrinātā dabasgāze ir par 15- 20% dārgāka nekā cauruļvada gāze. Iedomāsimies situāciju, ka šāds terminālis mums ir. Paralēli tam noteikti ir jābūt 10-15 gadu gāzes piegādes līgumiem. Taču ja Gazprom šajā laikā dabasgāzes cenu mums samazinātu, tad ko mēs darītu, pirktu dārgāko termināļa gāzi, neskatoties uz to, ka Krievijas gāze ir lētāka?» situāciju modelē Savickis.

Enerģētikas eksperts Juris Ozoliņš uzskata, ka par katru zaudētu infrastruktūras projektu nav ko priecāties, bet patērētājiem nav arī ko raudāt. «Latvijas patērētājiem jābūt iespējai vienoties ar piegādātāju no SDG termināļa, vienalga kur tas atrastos. Tā kā Latvijā runas par šo objektu līdz šim ir bijušas biklas, tad SDG termināļa izvietošana šeit ar ES atbalstu izskatās problemātiska. Bet galu gala SDG Latvijā ienākšana ir laika jautājums – kuģu un iespējams zemes transports to sāks lietot vides apsvērumu rezultāta.»

Ref: 104.000.103.3081

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas