bnn.lv  Latviski    bnn-news.com  English    bnn-news.ru  По-русски
Sestdiena 04.04.2020 | Vārda dienas: Ārvalda, Ārvaldis, Ārvalds, Herta, Valda

Ieteikumi pirmās palīdzības sniegšanai svētku laikā

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Pirmā palīdzība, traumas, veselība, apdegumi, aizrīšanās, insults, infarkts,

Visbiežāk negadījumi un dažādas traumas rodas tieši svētkos, tos sagaidot draugu, kolēģu un tuvinieku lokā, kā arī dažādos pasākumos. Saskaņā ar Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) datiem ikdienā mediķi vidēji dodas uz 130 – 150 izsaukumiem ar traumām, savukārt svētkos izsaukumu skaits pieaug pat par trešdaļu, Jaungada naktī traumu skaitam pārsniedzot 200.

Sunstar group mācību un konsultāciju centrs ABC (Sunstar Academy) ir apkopojis biežākos negadījumus un ieteikumus palīdzības sniegšanā, tomēr jāņem vērā, ka pirmā palīdzība ir plaša spektra apmācību programma, tāpēc, lai gūtu izpratni, papildinātu savu teorētisko zināšanu bagāžu, apgūtu praktiskās iemaņas dzīvības glābšanā un veselības saglabāšanā, nepieciešams apgūt pirmās palīdzības apmācības pie sertificētiem speciālistiem.

«Pēc pieredzes varu teikt, ka liela daļa cilvēku neprot prasmīgi sniegt pirmo palīdzību un par zemu novērtē šīs nezināšanas sekas. Ja cilvēkiem būtu pamatīgākas zināšanas un praktiskās iemaņas pirmās palīdzības sniegšanā, izsaukumu skaits samazinātos. Tāpat uzskatu, ka, labāk izprotot negadījumus, to bīstamību un sekas, jau sākotnēji tiktu ievērota lielāka piesardzība,» stāsta Dzintars Liepa, sertificēts pirmās palīdzības pasniedzējs un instruktora palīgs.

Apdegumi

Nereti darba kolektīvos, svētkus sagaidot ar karstvīnu vai citiem sildošiem dzērieniem, gadās nelaimīgas situācijas, kas beidzas ar apdegumu gūšanu vai – nopietnākos gadījumos, kad dzēriens nokļūst saskarē ar darba vides tehniku, – ar elektroapdegumiem.

Neatkarīgi no apdegumu veida pirmais, kas jādara – iespējami ātrāk apdeguma vieta jādzesē ar vēsu (nevis aukstu!) un tekošu ūdeni vismaz desmit minūtes, bet vēl labāk – tik ilgi, līdz apdeguma vietā izzudusi kairinājuma jeb dedzinošā sajūta. Ja apdegums pēc virsmas laukuma ir lielāks par paša cietušā plaukstu, tad nekavējoties jāsauc ātrā palīdzība, jo šāda lieluma apdegums var izraisīt dzīvībai bīstamu stāvokli.

Tas, ko nevajadzētu darīt nekādā gadījumā, – uz apdegumiem nedrīkst likt tautas līdzekļus, piemēram, skābo krējumu, ledu, eļļas u.c. vai medikamentus, dezinfekcijas līdzekļus. Pirms jebkādu medikamentu vai līdzekļu lietošanas apdegumu nepieciešams atrādīt ārstam un konsultēties par tālāko ārstēšanu.

Savukārt, ja gūta elektrotrauma un, iespējams, cietušais ir dzīvībai vai veselībai bīstamā stāvoklī, vispirms jāatslēdz strāvas padeve, un tikai pēc tam varam glābt cietušo. Šādā gadījumā uzreiz arī jāsauc ātrā palīdzība, jo, pat ja neredzam apdegumu, elektrotrauma var būt izraisījusi iekšējo orgānu apdegumu vai sirds aritmiju, un šīs traumas pats cietušais var sākt sajust pat ilgi pēc negadījuma.

Aizrīšanās

Salīdzinoši retāk, tomēr arī gana bieži svētkos sastopamas traumas ir saistītas ar aizrīšanos, īpaši ēdot gaļas ēdienus. Lai tā nenotiku, ēdiens rūpīgi jāsakošļā un jāievēro arī pieklājības princips – nerunāt ar pilnu muti.

Mums visiem ir refleksa aizsargreakcija, tāpēc, ja manām, ka līdzcilvēks ēdot sācis spēcīgi klepot, tas, visticamākais, liecina par aizrīšanos. Ja tomēr cilvēkam neizdodas paša spēkiem svešķermeni izklepot, jāsāk sniegt palīdzību – jāveic pieci uzsitieni pa muguru starp lāpstiņām. Veicot šo manipulāciju, cietušajam jābūt noliektam uz priekšu, apmēram 90° leņķī, ar vienu savu roku atbalstot cietušo pie krūšu kaula, ar otras rokas plaukstas pamatni veicam skārienveida slīdošus sitienus starp lāpstiņām virzienā uz priekšu.

Ja arī šie palīdzības centieni ir neveiksmīgi, jāturpina ar Heimliha paņēmienu – pārvietojamies cietušajam aiz muguras, zem padusēm gar sāniem apņemam viņu, vienu savu roku savilktu dūrē novietojam cietušajam uz «saules pinuma» vietas (virs nabas, zem krūšu kaula apakšējā gala), ar otru roku aptveram savu dūrē savilkto roku un izpildām rāvienus piecas reizes virzienā uz sevi un mazliet uz augšu.

Ja arī tad svešķermenis nav izklepots un smakšana turpinās, noteikti jāzvana ātrajai palīdzībai, jo cietušais ir dzīvībai bīstamā stāvoklī, kā arī jāatgriežas pie pieciem uzsitieniem pa muguru un Heimliha paņēmiena.

Insults un infarkts

Infarkts un insults ir vieni no izplatītākajiem nāves cēloņiem Latvijā. Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) dati liecina, ka akūts miokarda infarkts Latvijā ik gadu paņem vairāk nekā 1000 iedzīvotāju dzīvības, bet insults – divreiz vairāk, aptuveni 2 000.

Infarkta pazīmes: pēkšņas dedzinošas, žņaudzošas sāpes krūtīs (var «izstaroties» uz citām ķermeņa daļām – rokām, pleciem, kaklu, muguru), sirdsklauves, elpas trūkums, pastiprināta svīšana, trauksmes sajūta, nāves bailes, galvas reibonis, slikta dūša, vemšana, pārmērīgs nogurums.

Lasiet arī: Kur saņemt medicīnisko palīdzību Ziemassvētku un Jaunā gada brīvdienu laikā?

Infarkta gadījumā cietušajam jānodrošina svaigs gaiss (iekštelpās atveros logus, durvis), palīdzot ieņemt ērtu pozu – parasti guļus, kā arī, lai atvieglotu elpošanu, noņemiet šalli, kaklasaiti vai atpogājiet kreklu. Noderīgi ir cietušajam pajautāt par viņam līdzi esošajiem medikamentiem, tomēr tie cietušajam jālieto patstāvīgi. Izsauciet ātro palīdzību un palieciet cietušajam blakus, runājiet ar viņu.

Insulta pazīmes: šķība viena sejas puse (acs kaktiņš, lūpu kaktiņš noslīdējuši uz leju), paralīze, nespēja vienlaikus pacelt abas rokas (viena roka neklausa, nekustīga), nespēja atkārtot vienkāršus teikumus vai sniegt vienkāršas atbildes.

Ja cietušajam novērojat kaut vienu no šīm pazīmēm, nekavējoties sauciet ātro palīdzību, minot insulta risku. Gaidot mediķus, cietušajam jānodrošina siltums (sasedzam, no aptieciņas var izmantot folija segu), un ar viņu jārunā, informējot par situāciju un analizējot, vai viņa stāvoklis nepasliktinās.

Cilvēks bezsamaņā

Ja pamanāt cilvēku, kurš ir bezsamaņā, nevajadzētu steigties ar pieņēmumu par pārmērīgu alkohola lietošanu, ko vienkārši vajag izgulēt. Bezsamaņas iemesli var būt arī sirdslēkme, diabēta lēkme, šoka stāvoklis, saindēšanās, ģībonis un citi. Lai gan arī alkohols var būt bezsamaņas stāvokļa izraisītājs, tas nebūt nenozīmē, ka cilvēka veselībai un dzīvībai briesmas nedraud!

Bezsamaņas stāvoklis ir, kad cilvēks nereaģē uz uzrunu un viņa papurināšanu. Šādā situācijā vienmēr jāsāk ar palīgā saukšanu, jo vienatnē veiksmīgi tikt galā ar dzīvības glābšanas pasākumiem ir daudz grūtāk, reizēm neiespējami, nekā gadījumā, ja ir atsteidzies vismaz viens palīgs.

Pirmās palīdzības sniegšana bezsamaņā esošam cilvēkam:

1. Cietušais jānovieto guļus uz stingra pamata (grīda, iela, zālājs u.c.),

2. Ar savas plaukstas uzspiedienu cietušā pierei atliecam atpakaļ viņa galvu, tādā veidā atbrīvojam viņam elpceļus un mēģinām saprast, vai cietušais elpo.

3. Jāzvana ātrajai palīdzībai, minot konstatēto par elpošanu. Ja ir atsteidzies kaut viens palīgs, palīdzības dienesta sazvanīšanu uzticam viņam.

4. Ja konstatējam elpošanu, novietojam viņu stabilā sānu pozā. Alkohola pārmērīgas lietošanas gadījumos tas pasargā no nosmakšanas, ja sākas vemšana.

5. Ja elpošana nav konstatēta, jāuzsāk atdzīvināšanas pasākumi – elpināšana un sirds masāža.

Locītavu traumas

Nereti darba pasākumos sanāk pārpūlēties uz deju grīdas, sacenšoties ar kolēģiem par labākajām kustībām, vai gūt kādu locītavu traumu kopīgajās spēlēs un aktivitātēs. Samežģītas potītes, sastieptas muguras un no vietas izsisti pleci, – lai gan šīs traumas neprasa sarežģītāko ārstēšanu, tās jāuztver nopietni, jo var atstāt ietekmi uz dzīves kvalitāti visa mūža garumā.

Tāpēc, ja redzat, ka cietušajam traumētā locītava ir pietūkusi, iespējams, izveidojies zilums vai cietušais sūdzas par ierobežotu kustību amplitūdu un sāpju sajūtu, vienīgo palīdzību iespējams sniegt ārstam. No pirmās palīdzības viedokļa šāda trauma vienmēr jāuzskata par nopietnu, pieņemot, ka ir iespējams lūzums.

Rīkojot kā neformālu svinēšanu kolēģu lokā, tā arī Jaungada balli, atcerieties pievērst īpašu uzmanību vides iekārtošanai, lai pēc iespējas izvairītos no dažādām traumām un svētkus pavadītu droši.


Pievienot komentāru

Ar COVID-19 inficējušies jau 40 veselības aprūpes darbinieki

Varianti, kā ārstniecības personas inficējušās, varētu būt dažādi, klāstīja Perevoščikovs, piebilstot, ka infekcijas avots varētu būt gan pacienti, gan arī kolēģi.

airBaltic līdz oktobra beigām atcels apmēram 50% plānoto reisu

Turpinoties COVID-19 pandēmijas izraisītajai krīzei, Latvijas nacionālā aviokompānija airBaltic no 15.aprīļa līdz 31.oktobrim atcels apmēram 50% plānoto lidojumu.

Aprīļa pirmajās dienās bezdarbnieka statusam reģistrējušies 1 792 iedzīvotāji

Aprīļa pirmajās dienās bezdarbnieka statusam reģistrējušies vēl 1 792 iedzīvotāji, tādējādi kopējais bezdarbnieku skaits valstī sasniedzis 63 319, liecina Nodarbinātības valsts aģentūras apkopotie dati.

Igaunijā pašvaldībām gatavo 30 miljonu eiro atbalstu no papildbudžeta

Igaunijas valdība ir izstrādājusi valsts papildbudžetu. Tajā pašvaldībām krīzes ietekmes mazināšanai paredzēts piešķirt 30 miljonus eiro un vēl 100 miljoni eiro ieplānoti ekonomikas stimulēšanai.

Baltkrievija noraida Lietuvas bažas par rīcības trūkumu pret COVID-19

Lietuva šonedēļ paudusi satraukumu, ka Baltkrievijas valdība nerīkojas adekvāti koronavīrusa pandēmijā un var kļūt par nekontrolētu slimības perēkli, kas apdraud kaimiņus. Minska šo kritiku ir noraidījusi, ziņo Lietuvas sabiedriskais medijs LRT.

Palielina sodu par ārkārtējās situācijas noteikto ierobežojumu pārkāpšanu

Paaugstināts naudas sods par epidemioloģiskās drošības prasību, kā arī par ārkārtējās situācijas laikā noteikto ierobežojumu vai aizliegumu pārkāpšanu.

Mājas. Ziepes. Divi metri – SPKC atgādina galvenos piesardzības pasākumus

SPKC iesaka palikt mājās, ja tas ir iespējams, strādāt attālināti un atturēties no publisku vietu apmeklēšanas vispār vai darīt to tikai ārkārtējas nepieciešamības gadījumā.

Latvijā mirusi 99 gadus veca pensionāre, kurai konstatēts COVID-19

Latvijā saslimšanas gadījumu skaits ar koronavīrusu COVID-19 sasniedzis 493, pēdējā diennaktī nākot klāt 35 gadījumiem.

COVID-19 pandēmija un korupcijas riski. Kā valdībai un sabiedrībai pret tiem nodrošināties?

Saeimai jāturpina darbs pie lobēšanas atklātības regulējuma izstrādes, lai iespējami ātri palielinātu izsekojamību un atklātību par pieņemtajiem lēmumiem, t. sk. ar krīzi un pēckrīzes situāciju saistītajiem.

ANO Ģenerālā asambleja aicina ciešāk sadarboties bezprecedenta situācijā

ANO Ģenerālajā asamblejā pasaules valstis ir vienbalsīgi apstiprinājušas rezolūciju, kur atzīts, ka pandēmijas ietekmei uz cilvēci nav precedenta, un aicinājušas valstis pastiprināti sadarboties, lai apturētu postošās slimības izplatību, ziņo Kataras raidorganizācija Al Jazeera.

Jaunākie dati par COVID-19 Baltijā. Latvijā – 493, Lietuvā – 696, Igaunijā – 961

Cilvēki ir aicināti pēc iespējas organizēt darbu no mājām, iepirkties retāk un pēc iespējas neuuzturēties tur, kur ir daudz cilvēku.

Izvēli par otrajā pensiju līmenī uzkrātā kapitāla izmantošanu varēs atlikt

«Šie grozījumi ir būtiski visiem tiem, kam pensijā jādodas tuvākajā laikā, lai viņi nezaudētu otrā līmeņa uzkrājumus. Svarīgi ir neizdarīt straujas darbības laikā, kad finanšu tirgi piedzīvo krīzi, bet nogaidīt, kad situācija stabilizējas.»

Akciju cenas pieaug, kāpjot naftas cenām

ASV un Eiropas akciju cenas ceturtdien, 2.aprīlī, pieaugušas, investoriem svārstoties starp pēkšņu naftas cenu kāpumu un satraucošiem ekonomikas datiem.

Pasaulē COVID-19 saslimšanas gadījumi pārsniedz 1 000 000

Pasaulē apstiprināto COVID-19 saslimšanas gadījumu kopskaits ir pārsniedzis vienu miljonu, un no slimības komplikācijām ir miruši kopumā 52 500 cilvēku, ziņo vācu raidsabiedrība DW.

Brīvdienās mainīgs laiks, taču nākamnedēļ gaidāmi pat +18 grādi

Tuvākās nedēļas laikā gaidāmi mainīgi laikapstākļi – brīvdienās vēl naktīs gaidāms sals, bet jaunnedēļ kļūs daudz siltāks, dienā temperatūrai sasniedzot +13…+18 grādus pēc Celsija.

Budžeta ieņēmumi martā par aptuveni 7% atpalikuši no plāna

Līdz ar COVID-19 izraisītās krīzes vēršanos plašumā martā Latvijas budžeta ieņēmumi par 7,2% atpalikuši no plāna.

Lietuva ceļ vīrusa slimnieku izsekošanu pāri cilvēktiesībām

Kas ir liekams pirmajā vietā ārkārtas situācijā, kāda ir vispasaules COVID-19 pandēmija? Protams, kārtība. Bet kā ar cilvēktiesībām? Represīvās valstīs kā Ķīnā un Krievijā sērgas savaldīšanai ir izvēlēta pātaga, tikmēr vecās Rietumu demokrātijas joprojām uzskata, ka aicinājumi un brīdinājumi darbojas labāk. Kādu ceļu iet Lietuva?

Aizliedz ārkārtējā situācijā nepieciešamo zāļu eksportu no Latvijas

Zāļu valsts aģentūrai ar rīkojumu uzdots izveidot sarakstu ar ārkārtējā situācijā nepieciešamajām zālēm, ņemot vērā Pasaules Veselības organizācijas rekomendācijas COVID-19 ārstēšanai.

Viesnīca Roma atlaiž visus darbiniekus, jo tai neapstiprina dīkstāves pabalsta saņemšanu

Viesnīcā Roma tiek atlaisti visi darbinieki, jo nav gūts Valsts ieņēmumu dienesta apstiprinājums dīkstāves pabalstu saņemšanai.

Plāno grozīt likumu, lai MK varētu vairākkārtīgi pagarināt ārkārtas stāvokli, nevis tikai vienu reizi līdz trim mēnešiem

Patlaban likums paredz, ka nepieciešamības gadījumā Ministru kabinetam ir tiesības vienu reizi pagarināt izsludināto ārkārtējo situāciju uz laiku, kas nav ilgāks par trim mēnešiem.

Dīkstāves reglamentu piemēros uzņēmumiem ar nodokļu parādiem

Ar grozījumiem noteikumos paredzēts, ka dīkstāves pabalstu varēs saņemt darbinieki no tāda krīzes skarta darba devēja, kam uz pieteikuma iesniegšanas brīdi nodokļu parāds nepārsniedz 1 000 eiro. 

Ķīnas pilsētā aizliedz ēst suņus un kaķus

Ķīnas lielpilsētā Šeņdžeņā aizliegs pārdot un lietot uzturā suņu un kaķu gaļu, ziņo britu raidorganizācija BBC.

Evai Mārtužai apstiprina deputātes pilnvaras uz laiku

Līdz ar to pastāvīgo 13.Saeimas deputāta mandātu iegūst Jānis Butāns. Viņš pagājušā gada janvārī Saeimas sastāvā iestājās uz laiku, kamēr ministra pienākumus pilda Tālis Linkaits.

COVID-19 dēļ armiju iesaistīs arī patruļās uz robežas ar Baltkrieviju

No 30.marta, atsaucoties Valsts robežsardzes lūgumam, NBS iesaistījušies Latvijas-Krievijas robežas uzraudzībā.

ASV koronavīrusa upuru skaits pārsniedz 5 000, Itālijā – 12 400

Valstī ar pasaulē vislielāko COVID-19 saslimušo skaitu, ASV, nāves gadījumu skaits paātrinās un ir pārsniedzis 5 000. Itālijā, kas ir valsts ar pasaulē vislielāko slimības upuru skaitu, reģistrēti 12 430 mirušie no slimības komplikācijām, ziņo BBC un Eiropas Slimību profilakses un kontroles centrs.

Top 5 Video


    Do NOT follow this link or you will be banned from the site!