Igaunijā maksās vietvarām, lai slēdz mazās skolas

Igaunijas Izglītības un pētniecības ministrija piešķirs vienreizēju maksājumu pašvaldību domēm, kuras izlems pārtraukt uzturēt vidusskolas ar mazāk nekā 100 skolēniem. Naudas vilinājumam tomēr neatsauksies visas vietvaras, kuru pārraudzībā ir šādas mazās vidusskolas, vēsta Igaunijas sabiedriskie mediji ERR un ETV.

Igaunijā ir 145 vidusskolas, un 44 no tām ir mazāk nekā 100 skolēnu, norādījusi Igaunijas Izglītības un pētniecības ministrijas pašvaldību sadarbības un skolu tīkla padomniece Pireta Sapa (Piret Sapp).

«Ir trīs galvenie iemesli, kāpēc šīs pārmaiņas ir nepieciešamas. Viens ir demogrāfiskās pārmaiņas, jo, salīdzinot ar esošo situāciju, vidusskolēnu skaits samazināsies līdz 2035.gadam un ilgtermiņā. [Samazināsies] nevis Igaunijā kopumā, bet lielākajā daļā apriņķu. Cits ļoti būtisks iemesls ir, lai skolotāji iegūtu iespēju strādāt pilnu slodzi par augstāku atalgojumu un lai skolēni varētu mācīties atbilstošā vidē, kur viņiem ir pietiekami daudz iespēju,» skaidrojusi ministrijas padomniece.

Lasiet arī: Viesnīcu, kafejnīcu personāla meklējumi Igaunijā sola cerīgu vasaru

Vienlaikus Igaunijā ir pašvaldības, kuras ir nolēmušas saglabāt savas skolas ar izglītojamo skaitu zem 100. Piemēram, Kanepi pašvaldības vidusskolā pēdējo gadu laikā vidusskolēnu skaits ir pieaudzis līdz 66.

Ja izglītība pazustu no dzimtās vietas, cilvēki dotos meklēt darbu un dzīvot citos valsts reģionos, argumentējis Kanepi pašvaldības priekšsēdētājs Miks Jervs (Mikk Järv). Arī Verksas pašvaldība Krievijas pierobežā ir nolēmusi saglabāt vidusskolas izglītību. «Tā kā esam Igaunijas vistālākā vieta uz dienvidaustrumiem, un mums līdz mūsu tuvākajām vidusskolām ir 40 vai 50 kilometru, mēs vēlamies nodrošināt vidusskolas izglītību šeit,» sacījis pašvaldības vadītājs Rauls Kudre (Raul Kudre).

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas