Igaunijā rosina lauzt robežlīgumu ar Krieviju. Parlaments noraida

Igaunijas Rīgikogu otrdien, 3.maijā, noticis balsojums, lai anulētu 2005.gada Igaunijas parakstu robežlīgumā starp Igauniju un Krieviju. Likumdevēju vairākums noradījis priekšlikumu, vēsta Igaunijas sabiedriskais medijs ERR.

Priekšlikums par valsts izstāšanos no līguma, ko 2005.gada maijā parakstīja toreizējais Igaunijas ārlietu ministrs Urmass Paets (Urmas Paet) (Reformu partija) un Krievijas ārlietu ministrs Sergejs Lavrovs, nācis no parlamenta opozīcijā strādājošiem labējiem populistiem – Igaunijas Konservatīvās Tautas partijas (EKRE).

Tās deputātu ieskatā, līgumā pausta vārdos neizteikta piekrišana tam, ka Krievijas Federācija turpina Igaunijai piederošas teritorijas okupāciju. EKRE priekšsēdētāja vietnieks Marts Helme (Mart Helme) sacījis, ka Paeta un Lavrova vienošanās bijusi nopietna kļūda.

Lasiet arī: Aptauja: Atbalsts Krievijai saistībā ar karu Ukrainā krievvalodīgo vidē Latvijā aprīlī sarucis

«Izmantojot šo līgumu, Igaunijas Republika piekrīt Kremļa viedoklim, ka [1920.gada] Tartu miera līgums ir beidzies. Ar to vienlaikus neatgriezeniski, de jure atzīta Krievijas pēc Tartu miera līguma turpinātā Igaunijas teritoriju okupācija un atdotas teritorijas aiz Narvas un daļu no Petseri apriņķa, kā arī atņemtas mums tiesības pieprasīt kompensāciju par šīm okupētajām teritorijām. (..) Nav nekāda pamatojuma nodot 5,2% Igaunijas sauszemes, teritoriālo ūdeņu un gaisa telpas svešai lielvarai,» sacījis Helme.

Koalīcija nesaskata vajadzību anulēt parakstu

Balsojumā EKRE priekšlikums tomēr noraidīts ar balsu attiecību 53-28.

Riigikogu Ārlietu komisijas priekšsēdētājs Marko Mihkelsons (Marko Mihkelson) (Reformu patija) sacījis, ka viņa partija noraidījusi Igaunijas paraksta atsaukšanu 2005.gada līgumam. Deputāts skaidrojis, ka pašreizējos apstākļos robežlīguma ratifikācija no Igaunijas puses nekādā gadījumā nevarot notikt. Attiecīgi robežlīgums ir parakstīts, taču nav ratificēts Igaunijas parlamentā un tādēļ nevar stāties spēkā un nevar notikt valstu kopējās robežas demarkācija.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas