Igaunijas iekšlietu ministrs: Mēs vieni paši nevaram apturēt Krievijas tūristu ierašanos

Igaunijas iekšlietu ministrs Lauri Lānemets (Lauri Läänemets) sacīja, ka Šengenas vīzu noteikumi neļauj aizliegt Igaunijā ieceļot cilvēkiem, kuriem vīzu ir izsniegusi cita Šengenas valsts. Viņš uzskata, ka šis jautājums būtu jārisina Eiropas līmenī, informē Igaunijas sabiedriskais medijs ERR.

Kopš Krievija 15.jūlijā atcēla robežšķērsošanas ierobežojumus, kas bija ieviesti koronavīrusa dēļ, ir ievērojami pieaudzis Igaunijas robežu šķērsojošo Krievijas Federācijas pilsoņu skaits. Igaunija praktiski nepiešķir vīzas Krievijas pilsoņiem un dara to tikai ļoti īpašos gadījumos.

Citas Eiropas valstis turpina izsniegt vīzas Krievijas pilsoņiem, savukārt Igaunija nevar apturēt citu valstu izsniegto vīzu un iepriekš izsniegto vīzu ieceļošanu valstī, sacīja Lānemets.

«Mēs atrodamies Šengenas zonā, kas nozīmē, ka cilvēki, ar citās valstīs izsniegtām vīzām, var ierasties Igaunijā un bieži izmanto to kā tranzītvalsti,» viņš atzīmēja.

Igaunija pati neko daudz nevar darīt šajā jautājumā. «Mēs varētu apsvērt liegt iespēju strādāt Krievijas pilsoņiem, kuri ieceļo Igaunijā ar citas valsts Šengenas vīzu. Mēs varam veikt tādus pasākumus,» teica ministrs.

Lānemets neuzskata, ka tā nebūtu laba ideja pilnībā slēgt Igaunijas robežu Krievijai.

«Problēma ir tā, ka dažiem cilvēkiem, tostarp Igaunijas pilsoņiem, ir nepieciešama iespēja šķērsot robežu. Joprojām notiek arī zināms daudzums tirdzniecības.»

Iekšlietu ministrs sacīja, ka vienīgais veids, kā ierobežot Krievijas tūristu piekļuvi Eiropai un Igaunijai, ir ES mēroga sankcijas.

«Sankcijām pret Krieviju jābūt vispārējām un konsekventām visā Eiropā. Ja Baltijas valstis un Polija būs vienīgās, sankciju efekts būs daudz mazāks,» sacīja Lānemets.

Igaunijas ārlietu ministrs Urmass Reinsalu (Urmas Reinsalu) sacīja, ka, viņaprāt, par ceļošanas ierobežojumiem Krievijas pilsoņiem būtu jāvienojas ES līmenī. Reinsalu sacīja, ka viņš šo jautājumu ir pārrunājis ar saviem Latvijas un Somijas kolēģiem un ka ministrija gatavojas šo ideju virzīt uz ES.

Reinsalu pirmdien, 25.jūlijā, Igaunijas televīzijas raidījumā Ringvaade sacīja, ka ministrija šobrīd strādā pie priekšlikumiem, lai ES pārtrauktu izsniegt vīzas Krievijas pilsoņiem.

«Ideja ir, lai ES pārtrauc izsniegt vīzas Krievijas pilsoņiem normālos apstākļos, kā tas ir Igaunijas gadījumā. Ir humāni izņēmumi, piemēram, Alekseja Navaļnija sabiedrotajiem, kas tiek izskatīti atsevišķi,» skaidroja Reinsalu.

«Taču ir interesanti, kā Krievijas tūristu masas var šķērsot rietumu robežu – caur Somiju, Latviju, Lietuvu – un vasaras skolas brīvlaikā apmeklēt Luvru, kamēr Ukrainā tiek slepkavoti bērni. Morāli bezpalīdzīga situācija,» viņš piebilda.

Reinsalu sacīja, ka Igaunijai būtu jāapsver, vai atsevišķos izņēmuma gadījumos atcelt jau izsniegtās vīzas. Vēl viena iespēja ir apsvērt robežas šķērsošanas ierobežojumus.

Ārlietu ministrs atzīmēja arī, ka vīzu izsniegšana Krievijas pilsoņiem ES tika apspriestas jau martā, bet Krievijas Covid-19 ierobežojumi nozīmēja, ka ceļošana tolaik bija pieticīgāka.

«Esmu minējis šo jautājumu Somijas un Latvijas ārlietu ministriem, un mēs noteikti apspriedīsimies ar reģiona valdībām, lai mēģinātu rast atbalstu šai iniciatīvai,» sacīja Reinsalu.

«Mums ir vajadzīga visu valstu līdzdalība. Mēs šo priekšlikumu izvirzīsim vēlreiz, un es ceru, ka tiks saņemts atbalsts. Situācija nav tāda pati, kāda tā bija pavasarī.»

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Jaunākās Ziņas