bnn.lv  Latviski    bnn-news.com  English    bnn-news.ru  По-русски
Piektdiena 28.02.2020 | Vārda dienas: Justs, Skaidra, Skaidrīte

Igaunijas izlūkdienests: Nevar izslēgt apdraudējumu, kas izrietētu no kļūdaina Krievijas aprēķina

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Krievija, aizsardzība, uzbrukums, mācības, Krievijas armija, militārs uzbrukums,

Ilustratīvs attēls

Iespēja, ka Igaunija šogad varētu pieredzēt militāru uzbrukumu, ir maza, tomēr nevar pilnībā izslēgt apdraudējumu, kas varētu izrietēt no kļūdaina Krievijas vadības aprēķina, teikts trešdien, 12.februārī, publiskotajā Igaunijas Ārējās izlūkošanas dienesta ziņojumā.

«Krievija turpina prioritārā kārtā pārapbruņot un pastiprināt savu militāro kontingentu Eiropas robežu tuvumā. Gandrīz visi draudi Baltijas jūras reģiona drošībai izriet no Krievijas darbības. Krievijas slēptā ietekme, ekonomiskais spiediens, agresīvā ārpolitika, kā arī militāras aktivitātes aukstā kara stilā un bruņojuma izvietošana gar Baltijas valstu robežām destabilizē Baltijas jūras piekrastes valstu drošību,» teikts dokumentā.

«Var teikt, ka vienīgais reālais apdraudējums Igaunijas suverenitātei ir potenciāla Krievijas militārā operācija pret Baltijas valstīm,» spriests dokumentā.

Ziņojumā norādīts, ka 2019.gadā Krievija turpinājusi pēdējo desmit gadu laikā īstenoto savu bruņoto spēku attīstību Eiropas virzienā un šai laikā izveidojusi Rietumu kara apgabalā trīs armijas līmeņa pavēlniecības, piecus jaunus divīziju štābus un piecpadsmit jaunus manevrēšanas pulkus.

«76.desanta trieciendivīzija, kas bāzēta 28 kilometrus no Igaunijas robežas, ir pirmā Krievijas gaisa desanta spēku divīzija, kurā nokomplektēts trešais desanta pulks. Spēku samērs gar Baltijas asi salīdzinājumā ar NATO nepārprotami nosveras par labu Krievijai. Pat neierēķinot Kaļiņingradas apgabalu, Krievijai ir absolūts pārsvars attiecībā uz uzbrukuma bruņojumu – tankiem, iznīcinātājiem un raķešu artilēriju. Krievijas bruņotie spēki pastāvīgi dislocējuši tuva darbības rādiusa ballistiskās raķetes Iskander 120 kilometrus no Igaunijas robežas un 45 kilometrus no Lietuvas robežas, un tas ļauj Krievijai ar šiem ieročiem apdraudēt Baltijas valstu teritoriju no divām pusēm – no Ļeņingradas apgabala un Kaļiņingradas apgabala. NATO rīcībā nekur Eiropā nav raķešu sistēmu, kas būtu samērojamas [ar šo bruņojumu],» norādījis izlūkdienests.

Tas atgādina, ka Krievijas bruņotie spēki vērienīgās ikgadējās mācībās turpina slīpēt iemaņas plašam militārajam konfliktam ar ASV un NATO, turklāt šī prakse aizsākusies jau ilgu laiku pirms Baltijas valstu iestāšanās aliansē, un 2019.gads vēlreiz apliecinājis, ka Krievijas militārās mācības kļūst sarežģītākas un detalizētākas.

Kā viens piemērs minētas mācības Okeāna vairogs 2019, kuru laikā kuģu grupas Dāņu šaurumos un Atlantijas okeānā praktizējās jūras kaujās, kas līdz tam tika apgūtas tikai teorētiski. Atgādināts gan par stratēģiskajām mācībām Centrs 2019 un Savienības vairogs 2019, kas ietvērušas arī civilās institūcijas, gan par šogad gaidāmajām mācībām Kaukāzs 2020, kas fokusēsies uz iespējamu militāru konfliktu Melnajā jūrā, Ukrainā un Kaukāza reģionā.

Neraugoties uz to, iespēja, ka Krievija 2020.gadā sāktu militāru uzbrukumu Igaunijai, ir visai maza, jo nedz Krievijas militārajā plānošanā, nedz ārpolitikā Igaunija neieņem prioritāru vietu un Krievija nevēlētos iesaistīties tiešā militārā konfliktā ar NATO, teikts ziņojumā.

Tomēr vienlaikus dokumenta autori uzsver, ka pēdējo gadu laikā Krievijas bruņotie spēki pievērsuši lielu uzmanību tā dēvētās preventīvās karadarbības attīstīšanai, cenšoties būt ātrāki bruņojuma izvietošanā un izvirzīto militāro mērķu sasniegšanā.

«Tāpat kā attiecībā uz jebkuru citu pasaules reģionu vai starptautisku jautājumu, Krievija savu attieksmi pret Baltijas valstīm veido, ņemot vērā attiecības ar ASV plašākā kontekstā. Krievija gribētu jebkādā veidā samazināt ASV lomu pasaulē un vienlaikus palielināt pati savējo, tātad Krievija ne savā ārpolitikā, ne militārajā plānošana neuzlūko Baltijas valstis citādi kā iespējamu karadarbības arēnu ar ASV,» viņi secina.

Lasiet arī: Lietuvas izlūki par apdraudējumu no Krievijas izsakās piezemētāk nekā iepriekš

Šā iemesla dēļ Baltijas valstis nedrīkst ignorēt iespēju, ka Krievija varētu izšķirties par preventīvu militāru ofensīvu Baltijas reģionā, ja tā baidītos par iespējamu konflikta eskalāciju attiecībās ar ASV kādā citā pasaules reģionā.

«Tas savukārt nozīmē, ka sliktākajā gadījumā militārs uzbrukums varētu būt atkarīgs vienīgi no Krievijas vadības lēmuma, kas būtu balstīts uz aplamu draudu novērtējumu un kļūdainu politisko aprēķinu,» norāda izlūkdienests.


Pievienot komentāru

Lietuvai pērkot zemi Rail Baltica, daudziem īpašniekiem valsts maksātais atstāj rūgtumu

Lietuvā sirreāla vīzija par dzelzceļa satiksmi ar ātrumu 250 km/h jau 2026.gadā – ja tā piepildīsies – būs īstenota uz daudzu zemes īpašnieku rēķina. Valsts no viņiem atpērk zemi sliežu ceļa klāšanai, bet maksā, daļas īpašnieku skatījumā, cenu, kas ir būtiski zem tirgus vērtības.

Pērn ievērojami pieaudzis krimināllietu skaits noziedzīgu līdzekļu legalizēšanā

Ja 2017.gadā uzsākta kriminālvajāšana 16 krimināllietās pret 40 personām, tad 2019.gadā tās bijušas 65 krimināllietās, kā arī uzsākta kriminālvajāšana pret 118 personām.

Igaunijā novēro uzņēmumu apgrozījuma un ieguldījumu kāpumu

Igaunijas uzņēmumi 2019.gadā veikuši kopumā 3,2 miljardus lielus ieguldījumus, kas ir par vienu piektdaļu vairāk nekā gadu iepriekš, tā liecina sākotnējie dati par pagājušo gadu, ko publicējusi Igaunijas Statistikas pārvalde.

Grieķijā trešo dienu turpinās sadursmes, protesti pret migrantu nometņu celtniecību

Grieķijā vairāk nekā 60 cilvēki guvuši ievainojumus sadursmēs, kas norisinās Lesbas un Čiosas salās, cilvēkiem protestējot pret jaunu patvēruma meklētāju izmitināšanas centru būvniecību, ziņo britu raidorganizācija BBC.

Latvijā būvniecības izmaksu kāpums janvārī bijis 2,8%

Strādnieku darba samaksa pieauga par 7,5%, mašīnu un mehānismu uzturēšanas un ekspluatācijas izmaksas – par 1,8%, bet būvmateriālu cenas pieauga par 1,6%.

Reģionālās slimnīcas norāda uz augstu pieprasījumu pēc aizsargtērpiem

Jaunā koronavīrusa COVID-19 uzliesmojumu dēļ pašlaik ir ievērojami audzis pieprasījums pēc individuālajiem aizsargtērpiem, līdz ar to ir palielinājušās arī to cenas, atklāj reģionālo slimnīcu vadītāji.

Lietuvas trikotāžas ražotājs saņem Greenpeace apstiprinājumu par bīstamu ķimikāliju neizmantošanu

Lietuvas apģērbu ražotājs Utenos Trikotažas izturējis starptautiskās vides aizsardzības organizācijas Greenpeace pārbaudes par videi draudzīgu un izsekojamu ražošanas procesu, raksta Lietuvas raidorganizācija LRT.

Pūce: EK ziņojums norāda, ka Latvijas valdības ierosinātā administratīvi teritoriālā reforma radīs ilgtspējīgākas pašvaldības

Eiropas Komisijas ziņojums norāda, ka Latvijas valdības ierosinātā administratīvi teritoriālā reforma radīs ilgtspējīgākas pašvaldības ar lielāku kapacitāti un iespējām sniegt salīdzināmas kvalitātes pakalpojumus.

Saeima maina ģenerālprokurora atlases kārtību

Uz ģenerālprokurora amatu varēs pretendēt visu līmeņu tiesu tiesneši un visu amatu prokurori ar atbilstošu darba stāžu, tādējādi paplašinot iespējamo kandidātu loku.

No 1.marta tiks paaugstinātas alkoholisko dzērienu cenas

Saskaņā ar grozījumiem likumā Par akcīzes nodokli 2020.gada 1.martā tiek paaugstinātas akcīzes nodokļa likmes alkoholiskajiem dzērieniem, izņemot raudzētos dzērienus līdz 6 tilpumprocentiem.

Akciju cenas mainās dažādos virzienos, koronavīrusam turpinot izplatīties

Ķīnā koronavīrusa izraisīto nāves gadījumu skaits pieauga lēnāk nekā iepriekš, toties infekcijas gadījumi parādījās vēl astoņās valstīs, palielinot valstu skaitu ar koronavīrusa gadījumiem līdz apmēram 40.

Itālijā dienas laikā 80 jauni koronavīrusa inficēšanās gadījumi

Itālijā koronavīrusa infekcija konstatēta 400 cilvēkiem, no kuriem 80 konstatēti trešdienas, 26.februāra, laikā. Eiropas Komisija uzskata, ka vīrusa situācija ES ir jārisina pragmatiski, neceļot paniku, ziņo britu raidsabiedrība BBC.

Patlaban neredz pamatu Latvijā izsludināt ārkārtējo situāciju jaunā koronavīrusa dēļ

Latvijā šobrīd nav apstiprināts neviens koronavīrusa COVID-19 gadījums. Vienlaikus situācija var būt strauji mainīga, ņemot vērā saslimstības pieaugumu citās pasaules valstīs, tajā skaitā Itālijā.

Astoņu mēnešu laikā saņemti 435 trauksmes cēlāju ziņojumi

No visiem iesniegumiem par trauksmes cēlēju ziņojumiem ir atzīti 119. Visbiežāk trauksme celta par izvairīšanos no nodokļu nomaksas, amatpersonu pārkāpumiem un publiskas personas finanšu līdzekļu vai mantas izšķērdēšanas.

Lietuva izsludina ārkārtas stāvokli, gatavojoties koronavīrusam

Lietuva, kur pagaidām nav konstatēti jaunā koronavīrusa inficēšanās gadījumi, ir izsludinājusi ārkārtas stāvokli kā preventīvu soli, lai sagatavotos iespējamam infekcijas uzliesmojumam, ziņo Lietuvas sabiedriskais medijs LRT.

EK: Jaunā koronavīrusa dēļ var tikt koriģēta Latvijas ekonomikas izaugsmes prognoze

Trešdien, 26.februārī, publicētajā EK ziņojumā par Latviju norādīts, ka Latvijas iekšzemes kopprodukta pieaugums 2020.gadā varētu būt 2,3% apmērā, bet 2021.gadā – 2,4% apmērā.

Ukraina ievieš Krimas okupācijas pretošanās dienu; Kremlis neizpratnē

Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis pavēstījis, ka turpmāk 26.februārī valstī tiks atzīmēta Krimas okupācijas pretošanās diena, ziņo Ukrainas nacionālā ziņu aģentūra Ukrinform.

Saskaņas līderis Rīgas domes ārkārtas vēlēšanās būs krievu skolu aizstāvis Čekušins

Pirms starta 13.Saeimas vēlēšanās kopā ar Saskaņu Čekušins aktīvi darbojies kopā ar citiem krievu skolu aizstāvjiem, tostarp Latvijas Krievu savienību.

Līdakam piedāvā turpināt strādāt Rīgas zoodārzā; piedāvājumu pieņemt nesteidz

Rīgas zoodārza kapitāldaļu turētājs Radzevičs piedāvājis Ingmāram Līdakam turpināt darbu iestādē sabiedrības izglītošanas jomā, taču Līdaka piedāvājumu pieņemt nesteidz, jo neesot skaidrības par jaunās zoodārza vadības plāniem.

Baltkrievija par piesārņotu naftu no Krievijas plāno saņemt 56 milj. eiro

Baltkrievija, kurai Krievija pērn piegādāja pusmiljonu tonnu nekvalitatīvas naftas, pēc ilgām sarunām ar Maskavu gaida kompensāciju 56 miljonu eiro vērtībā, ziņo Baltkrievijas valsts ziņu aģentūra BelTA.

Igaunijas Rail Baltica uzņēmuma jaunais vadītājs koncentrēsies uz termiņu izpildi

Igaunijas valsts uzņēmumā Rail Baltic Estonia priekšsēdētāja amatā stāsies Tenu Grīnbergs, kurš sola koncentrēties uz būvdarbu grafika izpildi un tālāka finansējuma saglabāšanu, ziņo ERR.

FM: Nākamajā ES plānošanas periodā uzsvars uz klimatam draudzīgas ekonomikas transformāciju

«Nepieciešamība pāriet uz videi un klimatam draudzīgāku ekonomiku ir nenovēršama. Jo ātrāk tiks mainīta attieksme, ka klimata pārmaiņu mazināšanas mērķi ir drauds mūsu attīstībai, jo konkurētspējīgāki mēs būsim nākotnē.»

SIFFA direktors: Latvijā otrais zemākais vēža ārstēšanas finansējums Eiropā

Latvijas kompensācijas sistēmu papildinājušas tikai divas jaunās zāles – medikaments aknu vēža un zāles metastātiskas melanomas ārstēšanai.

Igaunijā koronavīrusa analīzes veiktas četrām personām; rezultāti negatīvi

Igaunijā līdz šim jaunā koronavīrusa analīzes veiktas četriem cilvēkiem, un visas bijušas negatīvas, tā Igaunijas Veselības pārvaldes informāciju citē raidorganizācija ERR.

Latvijā samazinās lidojumu kavējuma laiks

Latvijā 2019.gadā kopējais kavējums gaisa satiksmes plūsmas vadībā bija 2 626 minūtes, kas ir par 83,8% mazāk nekā 2018.gadā, kas saistīts ar racionālāku gaisa telpas izmantošanu.

Top 5 Video


    Do NOT follow this link or you will be banned from the site!