Igaunijas otrā pensiju līmeņa likvidēšana nav variants, brīdina ekonomisti

Igaunijas valdības veidošanā iesaistīti politiķi ir pievērsušies iecerei valstī likvidēt otro pensiju līmeni vai arī padarīt tā iemaksas brīvprātīgas. Pirmdien uz šo ideju reaģējuši ekonomisti, arodbiedrības, augstskolas un bankas, atklātā vēstulē norādot, ka Igaunijai nav iespējams labāks pensiju risinājums.

Kā vēsta Igaunijas sabiedriskais medijs ERR, atklāto vēstuli, kas publicēta pirmdien, 25.martā, parakstījuši liels skaits Igaunijā respektētu sabiedrības locekļu, tostarp vadoši ekonomisti, uzņēmēji, analītiķi, kā arī pārstāvji no augstskolām, ministrijām, domnīcām, bankām, ieguldījumu fondiem un arodbiedrībām.

Vēstulē pausts uzskats, ka Igaunijai ar tās esošo tautsaimniecību un demogrāfiju nav cita ilgtspējīga pensijas sistēmas risinājuma kā vien tāds, kas balstās uz naudas krāšanu. Tā likvidēšana, norāda vēstules parakstītāji, radītu smagu finansiālu nastu nākamām Igaunijas paaudzēm, kas arvien vairāk cietīšot no iedzīvotāju sastāva novecošanas.

«Tas nozīmē vismaz vienu no trim lietām: vai nu saruks pensionāru ienākumi, pieaugs nodokļu nasta vai arī pensionēšanās vecumu nāksies paaugstināt vēl ātrāk nekā pašlaik. (..) Darba tirgus rezerves palielināt nodarbinātības līmeni nav bezgalīgas,» rakstīts vēstulē.

Aicina otro pensiju līmeni sakārtot

Parakstītāji arī vērsušies pie politiķiem ar aicinājumu uzlabot to, kā darbojas Igaunijas otrais pensiju līmenis. Proti, parakstītāji saskata iespējas padarīt to efektīvāku un lētāku, ko varot panākt samazinot otrā pensiju līmeņa uzturēšanas izmaksas un pārskatot prasības, kādas noteiktas uzliek privātā sektora fondiem.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas