Igaunijas salas vēlas militāro bāzi un krasta aizsardzību

Lielākās Igaunijas salas, kur līdz šim bijusi salīdzinoši maza Igaunijas Aizsardzības spēku klātbūtne, nu aicinājušas pastiprināt iespējas tās aizstāvēt, izvietojot pastāvīgas militārās vienības, ziņo Igaunijas raidorganizācija ERR.

Sāremā apriņķa pašvaldība atgādinājusi par ilgi nerealizētu ieceri tās teritorijā izveidot jūras spēku militāro bāzi, bet Hijumā apriņķa vadība ierunājusies par nepieciešamību izvietot krasta aizsardzības vienību. Saliniekiem ir zināms arī par salīdzinoši netālās Zviedrijas salas Gotlandes militarizāciju.

«Skaidrs, ka galvenokārt tiek runāts par jūras bāzes izveidi Sāremā, un tas ir apspriests jau gadu desmitiem. Un to arī mēs uzsveram,» sacījis Sāremā apriņķa pašvaldības priekšsēdētājs Madis Kallass (Madis Kallas). «Neizslēdzam citas iespējas, un viens variants ir arī NATO – kāda veida NATO vienība vai bāze Sāremā.»

Lasiet arī: Ukrainas kara 61.diena: Jau divi mēneši karā, ASV sola 332 milj. dolāru, video no Azovstaļ civilā bunkura

Uz ziemeļiem no Igaunijas lielākās salas arī Hījumā apriņķī pašvaldība apdomājusi aizsardzības vajadzības.

«Mēs galvenokārt runājam par krasta aizsardzības vienībām,» norādījis Hījumā apriņķa pašvaldības priekšsēdētājs Hergo Tasuja (Hergo Tasuja). «Mēs uzskatām, ka militārai klātbūtnei vajadzētu būt (..) salas ziemeļu daļā.»

Ministrs saka: vajadzīgi, bet dārgi

Igaunijas Aizsardzības ministrs Kalle Lānetss (Kalle Laanet) sacījis, ka lēmumi par Igaunijas aizsardzības spēju palielināšanu varētu tikt pieņemti tuvākā pusgada laikā, taču to reāla īstenošana varētu ilgt gadiem.

«Ir skaidrs, ka mums ir jāpaplašina mūsu drošība tādā nozīmē, lai mūsu aizsardzība un nocietinājumi būtu plašāk izvietoti, lai mūsu jūras ūdeņi būtu nosegti no ziemeļiem līdz dienvidiem,» tā Lānetss, runājot par Igaunijas Baltijas jūras piekrasti.

«Aizsardzības ministrijā esam veikuši arī dažas aplēses par to, cik valstij varētu izmaksāt Sāremā ostas pārveidošana par jūras spēku bāzi,» turpinājis ministrs, kā viņu citē ERR. «Šie skaitļi ir pietiekami lieli — pagājušā gada aplēses bija vidēji 90 miljoni eiro, taču es arī neizslēdzu, ka tur kādreiz varētu būt arī NATO bāze, kam būs ievērojami plašāka rezonanse un plašāks mērķis. Šie visi ir apspriežami temati, mēs neesam pieņēmuši nekādus lēmumus,» sacījis Lānetss.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Jaunākās Ziņas