Igaunijas sociālo jautājumu ministrs: Aptieku darbībai vajadzēt būt vērstai uz veselības aprūpi, nevis peļņu

Tanels Kīks

Aptieku darbībai vajadzēt būt vērstai uz veselības aprūpi, nevis peļņu, tā Igaunijas sabiedriskajam medijam ERR paudis sociālo jautājumu ministrs Tanels Kīks (Tanel Kiik).

Šobrīd spēkā esošais likums paredz, ka no nākamā gada 1.aprīļa farmaceitiem un ķīmiķiem aptiekās pieder vairākums akciju un medikamentu vairumtirgotāji no savām daļām uzņēmumā atsakās.

Medikamentu vairumtirgotāji šo likumprojektu kritizējuši, tomēr līdz šim valdība nozares pārmetumus ignorēja. Taču Igaunijas parlamenta Sociālo jautājumu komisijā vairāki deputāti arī sāka apšaubīt aptieku reformu, kritizējot ķīmiķu iesaisti akciju turēšanā. Vēlāk izrādījās, ka valdošā Centra partija pieņēmusi 100 000 eiro ziedojumu no Ivara Vendelina (Ivar Vendelin), medikamentu vairumtirgotāja Magnum īpašnieka Margusa Linnamē (Margus Linnamäe) biznesa partnera.

Kīks ERR gan noliedzis, ka ziedojumam ir saistība ar parlamenta komisijas domu maiņu, un paudis savu atbalstu iecerētajām izmaiņām, uzsverot, ka šādi varēs izvairīties no interešu konfliktiem un palielinās ķīmiķu ietekmi, kuri, strādājot aptiekā, labāk pārzina cilvēku vajadzības.

Kīks gan neatbalsta to, ka bezrecepšu medikamentus Igaunijā varētu iegādāties lielveikalos, kā tas iespējams citviet Eiropā. Viņš uzvēra, ka medikamenti nav ikdienas preces un iedzīvotājiem nepieciešams padoms par to lietošanu.

«Mēs aptiekas vairāk redzam kā veselības aprūpes iestādes, nevis veikalus. Medikamentu tirgošanai vajadzētu būs regulētai un monitorētai, lai novērstu situāciju, kur iedzīvotāji lieto medikamentus, kurus tiem nemaz nevajag,» pauda ministrs.

Lasiet arī: Lietuvā rosina recepšu medikamentus tirgot internetā

«Protams, aptieku reforma nav burvju nūjiņa ar potenciālu salabot visu sektoru vienas nakts laikā. Centieni jāturpina, jo skaidrs, ka aptiekām jābūt veselības aprūpes pakalpojumam. Ņemot vērā aptieku un medikamentu tirgus summas – 300 miljoni eiro gadā –, valsts kontrolei, uzraudzībai un rekomendācijām vajadzēt būt pilnīgākām,» paudis ministrs.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas