bnn.lv  Latviski    bnn-news.com  English    bnn-news.ru  По-русски
Pirmdiena 18.11.2019 | Vārda dienas: Aleksandrs, Brīve, Doloresa
LatviaLatvija

Ik mēnesi vidēji ap 7 000 lietotāju elektrību saņem pēdējās garantētās piegādes ietvaros

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Sadales tīkls, Latvenergo, ESK Enerģija, SPRK, elektrības cena, pēdējā garantētā piegāde

Pēdējo divu gadu laikā ik mēnesi vidēji ap 7 000 lietotāju elektrību saņem pēdējās garantētās piegādes (PGP) ietvaros, liecina Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas (SPRK) dati.

SPRK vērš lietotāju uzmanību – PGP ir drošības mehānisms kā pagaidu risinājums, līdz jauna pakalpojuma sniedzēja izvēlei. Tas arī maksā dārgāk.

«Atveroties elektroenerģijas tirgum, likumdevējs paredzēja drošības mehānismu lietotājiem, kuru izvēlētais pakalpojuma sniedzējs kādu iemeslu dēļ vairs nespēj pildīt uzņemtās saistības. Proti, gadījumos, kad lietotājs nav paspējis pārslēgt līgumu ar citu pakalpojuma sniedzēju, elektroenerģijas piegādi nodrošina sadales sistēmas operators pēdējās garantētas piegādes ietvaros. Mehānisma mērķis – nodrošināt lietotājiem nepārtrauktu elektroenerģijas padevi. Taču kā pagaidu risinājums, tas arī maksā dārgāk,» skaidro SPRK Enerģētikas departamenta pārstāvis Jānis Negribs.

Saskaņā ar normatīvo regulējumu PGP elektrības cena ir atšķirīga katru mēnesi. To aprēķina atbilstoši kārtējā mēneša AS Nord Pool biržas Latvijas cenai, kurai tiek pieskaitīts PGP noteiktais uzcenojums.

PGP nodrošinātājs šobrīd ir AS Latvenergo, kas izvēlēts AS Sadales tīkls organizētā konkursa kārtībā. Kā liecina publiski pieejamā informācija, AS Latvenergo noteiktais uzcenojums šī gada novembrim ir 0,01770 eiro/kWh. Attiecīgi lietotājiem, kuri nokļūst PGP ir pienākums par saņemto pakalpojumu norēķināties pēc AS Latvenergo izrakstītā rēķina.

Ieskatam SPRK piedāvā jūnija PGP cenas salīdzinājumu ar SPRK izstrādāto pirmā pusgada vidējās cenas indikatoru. Atbilstoši tam PGP cena bija par 6% augstāka nekā vidējā cena, par kuru mājsaimniecības jūnijā iegādājās elektrību, bet juridisko personu gadījumā – pat par 25% augstāka.

Nupat oktobrī elektroenerģijas tirgotājs SIA ESK Enerģija pārtrauca pakalpojuma sniegšanu. Bijušie šī tirgotāja klienti, kuri vēl nav paspējuši izvēlēties citu elektroenerģijas tirgotāju, šobrīd par dārgāku samaksu saņem PGP. Lai nenāktos pārmaksāt, SPRK vērš uzmanību tiem bijušajiem SIA ESK Enerģija lietotājiem, kuri vēl nav paspējuši izvēlēties citu elektroenerģijas tirgotāju – izdarīt to līdz 15.novembrim, lai pakalpojumu no jaunizvēlētā pakalpojumu sniedzēja sāktu saņemt ar 1.decembri. Savukārt tie lietotāji, kuri izvēli izdarīs pēc 15.novembra, pakalpojumu varēs saņemt ne agrāk kā no 1.janvāra.

SIA ESK Enerģija pakalpojuma īstenošanu pārtrauca 2019.gada oktobrī, kad AS Sadales tīkls ar SIA ESK Enerģija 30.septembrī izbeidza sadales sistēmas lietošanas līgumu. Brīdinošu informāciju par tirgotāja neizpildītajām finansiālajām saistībām pret sadales sistēmas operatoru lietotāji saņēma 3.septembrī. Savukārt 2.oktobrī lietotāji tika informēti, ka elektroenerģiju turpmāk saņems PGP ietvaros no AS Latvenergo.

Kā rīkoties, lai izvairītos no PGP?

«Tam nav jābūt gadījumam, kad kāds no elektroenerģijas tirgotājiem pārtrauc pakalpojuma sniegšanu. Tas var notikt arī tad, lietotājs nav laikus pamanījis līguma ar savu elektroenerģijas tirgotāju beigu termiņu un to pagarinājis. Lai šādā situācijā nenonāktu, ir rūpīgi jāseko līdzi ne tikai saviem elektrības rēķiniem, bet arī noslēgtā līguma termiņam, lai pēcāk nenāktos pārmaksāt,» norāda Negribs.

Padomi, kā gudri izvēlēties elektroenerģijas pakalpojuma sniedzēju:

• Elektroenerģijas tirgotāja maiņa iespējama reizi mēnesī. Lai no nākamā mēneša 1.datuma elektroenerģiju saņemtu no jaunā pakalpojuma sniedzēja, lietotājam un tirgotājam par to jāvienojas līdz esošā mēneša 15.datumam.

• SPRK reģistrā (labajā sāna sadaļā Nozare atzīmēt Elektroenerģijas tirgošana) uzzini, kādi pakalpojuma sniedzēji ir Latvijā (šobrīd oficiāli reģistrēti 37).

• Iepazīties ar tirgotāju piedāvājumu viņu tīmekļvietnēs.

• Tirgotāju piedāvājumu salīdzini ar SPRK izstrādāto pirmā pusgada cenas indikatoru – vidējā svērtā cena elektroenerģijas tirgū mājsaimniecības lietotājiem – 0,05856 eiro/MWh, juridiskajām personām – 0,04672 eiro/MWh.

• Lai ietaupītu, atbilstoši saviem elektroenerģijas lietošanas paradumiem, izvēlies starp fiksētas un mainīgas cenas līgumu.

• Uzrunā izvēlēto komersantu, norādot adresi, kurā vēlies saņemt pakalpojumu.

• Vienojies par vēlamo maksājuma veidu – pēc faktiskajiem skaitītāja rādījumiem vai izlīdzinātu maksājumu.

• Pēc piedāvājuma saņemšanas pārliecinies, ka tas atbilst vēlamajiem nosacījumiem. Ja izvēlējies fiksētas cenas līgumu, ņem vērā līgumā iekļautās iespējamās soda sankcijas līguma laušanas gadījumā.

• Neskaidrību gadījumā vērsies SPRK, zvanot 67097200.


Pievienot komentāru

Kā svinēt valsts svētkus dažādās Latvijas pilsētās? 18.novembra pasākumu apskats

Salūti, koncerti, skrējieni un citas aktivitātes Latvijas 101.dzimšanas dienā. Kas notiek dažādās Latvijas pilsētās valsts svētkos, vari izzināt, ielūkojoties BNN 18.novembra maršrutā, kas izvedīs cauri visai Latvijai – no Liepājas līdz par Rēzeknei.

Spiegu rokāde: Lietuva, Krievija un Norvēģija atbrīvo piecus notiesātos

Lietuva ir atbrīvojusi divus par spiegošanu notiesātus Krievijas pilsoņus. Tas noticis apmaiņā pret diviem lietuviešiem un vienu norvēģi, kuri turēti ieslodzījumā Krievijā.

Latvijā oktobrī bijusi augstāka gada inflācija nekā ES un eirozonā vidēji

Latvijā šogad oktobrī bijusi augstāka gada inflācija nekā Eiropas Savienībā un eirozonā vidēji.

Izvērtēs Z-torņu ekspertīzes atzinumus

Būvniecības valsts kontroles birojs sācis administratīvo procesu un savas kompetences ietvaros izvērtēs Pārdaugavā uzslieto Z-torņu sertificēto būvekspertu profesionālo darbību ekspertīzes jomā, tostarp ekspertīzes atzinumus pēc būtības.

Zviedru SEB akcijām ievērojams kritums, gaidot Baltijas naudas atmazgāšanas ziņas

Zviedrijas banku uzņēmuma SEB AB akcijas piedzīvojušas lielāko vērtības kritumu kopš 2009.gada saistībā ar topošu Zviedrijas sabiedriskā medija raidījumu par naudas atmazgāšanu Baltijā, kur tiks minēts bankas vārds, ziņo Bloomberg.

Bezdarba līmenis Latvijā samazinājies līdz 6%

Šī gada 3.ceturksnī bezdarba līmenis Latvijā bija 6,0%, liecina Centrālās statistikas pārvaldes Darbaspēka apsekojuma rezultāti. 

PTAC piemēro 50 000 eiro sodu Latvijas Hipotēkai

PTAC piemērojis soda naudu 50 000 eiro apmērā SIA Latvijas Hipotēka, kā arī uzlikusi pienākumu izbeigt lēmumā aprakstītās reversās nomas pakalpojuma piedāvāšanu patērētājiem.

MH17 izmeklētāji nosauc Putina tuvu līdzgaitnieku, Krievija apšauba pierādījumus

Avioreisa nr. MH17 notriešanas izmeklētāji publiskojuši pārtvertu tālruņa sarunu ierakstus, tostarp tādu, kur tuvs Krievijas prezidenta Vladimira Putina līdzgaitnieks sarunājas ar notriekšanā apsūdzētiem separātistiem Ukrainā.

Saeima paredz pašvaldību līdzdalību skolēnu ēdināšanā

Grozījumi noteic pienākumu pilsētu un novadu pašvaldībām no sava budžeta piedalīties ēdināšanas izmaksu segšanā tiem izglītojamajiem, kuri tās administratīvajā teritorijā mācās 1.–4.klasē.

Zviedrija atsakās no Austrālijas, Kanādas vērtspapīriem klimata piesārņojuma dēļ

Zviedrijas centrālā banka paziņojusi par tādu ienesīgu vērtspapīru pārdošanu, kas saistīti ar ieguldījumiem Austrālijā un Kanādas naftas ieguves provincē Albertā, jo Riksbank skatījumā abu valstu siltumnīcefekta gāzu izplūdes ir pārāk lielas.

Volstrītu nomāc neskaidrība par ASV-Ķīnas tirdzniecības sarunām

Eiropas akciju tirgi demonstrējuši kritumu pēc tam, kad oficiāli dati apstiprināja ziņas par vāju eirozonas izaugsmi, savukārt neskaidrība par ASV-Ķīnas tirdzniecības sarunām nomāca akciju cenas Volstrītā.

Cenšoties veicināt partiju neatkarību, lemts vairākkārt palielināt valsts atbalstu tām

Saeima galīgajā lasījumā pieņēmusi arī strīdīgos grozījumus Politisko organizāciju finansēšanas likumā, būtiski palielinot valsts finansējumu partijām.

Vācijā vairumam iedzīvotāju atcels Austrumvācijas atbalsta nodokli

Vācijā kopš 1991.gada pastāvējis solidaritātes nodoklis, kas bijis jāmaksā valsts rietumu daļas iedzīvotājiem, lai atbalstītu kādreiz komunistisko Austrumvāciju. Valdība nolēmusi būtiski samazināt tā iekasēšanu no 2021.gada.

Nedēļas nogalē, kā arī nākamās nedēļas sākumā būs silts

Piektdien, 15.novembrī, debesis lielākoties aizklās mākoņi un valsts teritoriju no dienvidaustrumiem šķērsos nokrišņu zona – austrumos, sākot ar pēcpusdienu, arī centrālajos un rietumu rajonos, līs.

Klātesot 57 deputātiem, Saeima pieņem 2020.gada budžetu desmit miljardu apmērā

Sēde noslēgusies plkst. 21.20 un tajā piedalījās tikai 57 parlamentārieši, opozīcijai neesot klāt.

Lietuva papildu naudas meklējumos. Nekustamā īpašuma nodokli cer attiecināt uz īpašumiem no 150 000 eiro

Lietuvai meklējot papildu ieņēmumus laikā, kad valsts rēķinās ar lēnāku ekonomikas izaugsmi, Seims ir sākotnēji apstiprinājis izmaiņas nekustamā īpašuma nodokļa iekasēšanā. Šobrīd nodoklis ir jāmaksā par īpašumiem, kuru vērtība ir virs 220 000 eiro, turpmāk šis slieksnis plānots 150 000 eiro apmērā.

Saeima plāno debatēt par budžetu teju līdz pusnaktij

Saeima lēmusi, ka budžeta izskatīšanai veltītās ārkārtas sēdes otrā diena noslēgsies plkst. 23.30.

Saeima piekrīt līdz 13.Saeimas sasaukuma beigām «iesaldēt» deputātu algas

Saeimas vairākums atbalstīja nacionālās apvienības Visu Latvijai!–Tēvzemei un brīvībai/LNNK priekšlikumu līdz 13.Saeimas sasaukuma beigām «iesaldēt» deputātu algas pašreizējā līmenī.

Latvijā trešajā ceturksnī bijusi straujāka IKP izaugsme nekā ES vidēji

Gada izteiksmē IKP trešajā ceturksnī pieaudzis visās ES dalībvalstīs, par kurām ir pieejami dati.

Igaunijā notiesā slēpošanas treneri par dopinga skandālu

Tiesa Igaunijā atzinusi bijušo slēpošanas valstsvienības treneri Mati Alaveru dopinga lietošanas organizēšanā, vainīgajam piespriežot probācijas uzraudzību.

Latvijas tūristu mītnēs pirmajos deviņos gada mēnešos uzņemti 2,27 miljoni viesu

Latvijas tūristu mītnēs 2019.gada 3.ceturksnī apkalpoti 1,03 milj. ārvalstu un vietējo viesu, kas ir par 0,5% vairāk nekā pērn šajā laika posmā.

Saeima valsts izmaksāto uzturlīdzekļu apmēru atsaista no minimālās algas

Saeima ceturtdien, 14.novembrī,  galīgajā lasījumā pieņēmusi grozījumus Uzturlīdzekļu garantiju fonda likumā, nosakot uzturlīdzekļu atsaisti no minimālās mēneša darba algas.

CVK ļauj sākt parakstu vākšanu Saeimas atsaukšanas rosināšanai

Centrālā vēlēšanu komisija ceturtdien, 14.novembrī, reģistrēja inicatīvas grupas – biedrību Varu Latvijas Tautai un politisko partiju Centra partija – parakstu vākšanai tautas nobalsošanas ierosināšanai par 13.Saeimas atsaukšanu.

KNAB kārtējo reizi soda VID amatpersonas par nelikumīgu informācijas iegūšanu

KNAB kārtējo reizi sodījis Valsts ieņēmumu dienesta amatpersonas, kuras pieķertas nelikumīgā informācijas iegūšanā no sistēmām.

Lietuva vēlas NATO valstu līdzdalību ES aizsardzības projektos

Lietuvas aizsardzības ministrs Raimunds Karoblis uzsvēris, ka visām Eiropas Savienības iniciatīvām ir jābūt atvērtām, lai tajās varētu piedalīties arī tās NATO dalībvalstis, kuras neietilpst ES.


Do NOT follow this link or you will be banned from the site!