Ilvija Pūce ievēlēta ANO Spīdzināšanas novēršanas komitejā

Apvienoto Nāciju Organizācijas (ANO) Spīdzināšanas novēršanas komitejā (UN Committee against Torture) ceturtdien, 3.oktobrī, Ženēvā tika ievēlēta Latvijas eksperte Ilvija Pūce, informē Ārlietu ministrijā.

Pūce ievēlēta uz termiņu no 2020. līdz 2023.gadam, saņemot otru lielāko balsu skaitu no visiem kandidātiem – 84 valstu atbalstu. Ministrijā atzīmē, ka šī ir pirmā reize, kad Latvijas pārstāve ir ievēlēta ANO Spīdzināšanas novēršanas komitejā.

Vēlēšanās uz piecu neatkarīgo ekspertu vietām kandidēja 12 valstu pārstāvji.

Pūce ir cilvēktiesību eksperte, kuras vairāk nekā divdesmit gadus ilgā profesionālā darbība ir bijusi cieši saistīta ar starptautisko cilvēktiesību jomu, īpašu uzmanību pievēršot spīdzināšanas un necilvēcīgas izturēšanās novēršanai. Pūce kopš 2007.gada ir bijusi Eiropas Padomes Spīdzināšanas novēršanas komitejas locekle.

ANO Spīdzināšanas novēršanas komitejas darbs norit divu ikgadēju sesiju formātā Ženēvā. Komitejā darbojas desmit neatkarīgi cilvēktiesību eksperti.

2019.gada 3.oktobrī notikušajās vēlēšanās no 12 valstu izvirzītajiem kandidātiem uz 2020. līdz 2023.gada termiņu tika ievēlēti arī Turcijas, Francijas, Moldovas un Meksikas pārstāvji.

Tāpat komisijā darbu līdz 2021.gada 31.decembrim turpinās eksperti no Marokas, Dānijas, Kolumbijas, Krievijas un Ķīnas. Komitejas neatkarīgo ekspertu galvenais uzdevums ir uzraudzīt Konvencijas pret spīdzināšanu un citiem nežēlīgas, necilvēcīgas vai pazemojošas izturēšanās vai sodīšanas veidiem (Convention against Torture and Other Cruel, Inhuman or Degrading Treatment on Punishment) ieviešanu tās dalībvalstīs. Dalībvalstīm ziņojums Komitejai jāiesniedz regulāri, reizi četros gados. Konvencija stājās spēkā 1987.gadā un šobrīd to ir ratificējušas 168 dalībvalstis. Latvija Konvencijai pievienojās 1992.gada 14.aprīlī.

Arvien plašāka Latvijas ekspertu pārstāvība vēlētās starptautisko organizāciju struktūrās ir viens no priekšnosacījumiem Latvijas ārpolitikas interešu īstenošanai. Aktīva dalība starptautiskajās organizācijās veicina arī valsts atpazīstamību.

Latvija šobrīd ir ievēlēta ANO Cilvēktiesību komitejā, ANO Zinātnes un tehnoloģiju attīstības komisijā, un ANO Statistikas komisijā. No 2020.gada 1.janvāra Latvija trīs gadus darbosies ANO Ekonomisko un sociālo lietu padomē (ECOSOC). Latvija ir ievēlēta arī divās UNESCO struktūrās – UNESCO Starptautiskās programmas komunikācijas attīstībai (IPDC) Starpvaldību padomē un UNESCO Starpvaldību komitejā kultūras izpausmju daudzveidības aizsardzībai un veicināšanai.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas