Indriksone: Gāze Inčukalnā ir un apkures sezonai esam gatavi

Patlaban Inčukalna pazemes gāzes krātuvē jau ir Latvijas vajadzībām pietiekams gāzes daudzums nākamajai apkures sezonai, piektdien preses konferencē sacīja ekonomikas ministre Ilze Indriksone (NA).

Šobrīd Inčukalna krātuvē jau ir iesūknētas 11,6 teravatstundas (TWh) gāzes, no tām 5,6 TWh īpašnieki ir Latvijā reģistrētie komersanti, bet sešu TWh īpašnieki ir ārvalstīs reģistrētie komersanti.

Indriksone skaidroja, ka Latvijas patērētājiem gāzi tirgo arī ārvalstu komersanti, bet Latvijas komersanti arī gāzi var pārdot vienotajā tirgū ārvalstu patērētājiem.

Latvijas komersantiem piederošajās 5,6 TWh ietilpst arī AS Latvenergo iegādātās valsts drošības rezerves un daļa no otrās piegādes kārtas rezervēm.

Indriksone informēja, ka nākamajā apkures sezonā prognozētais Latvijas patēriņš ir 6,9 TWh un to sedz krātuvē jau esošās 5,6 TWh un jau noslēgtie piegādes līgumi par 1,3 TWh.

Pagaidām līgumi vēl nav noslēgti, taču nākamā gada pirmajā ceturksnī ir ieplānotas vēl divu TWh gāzes piegādes.

«Gāze Inčukalnā ir un apkures sezonai esam gatavi,» uzsvēra Indriksone.

Latvenergo valdes loceklis Dmitrijs Juskovecs sacīja, ka pirmo valsts drošības rezervju 1,8 TWh apmērā iegādi Latvenergo pabeidza jau maija beigās. Patlaban uzņēmums strādā pie strukturētiem ilgtermiņa gāzes piegādes līgumiem ar globāliem gāzes piegādātājiem, kā arī veic rezervācijas Klaipēdas sašķidrinātās dabasgāzes terminālī. 

Juskovecs uzsvēra, ka pilnīgi droši gāze ir nodrošināta termoelektrocentrālēm un patērētājiem līdz šī gada beigām un patlaban notiek darbs, lai to nodrošinātu arī 2023.gada sākumā.

Vienlaikus Juskovecs norādīja, ka arī siltumenerģiju ražojošajiem uzņēmumiem nepieciešams meklēt gāzi tirgū un pie pirmās iespējas tā jāiegādājas, kaut vai nelielos daudzumos.

«Piedāvājumi tirgū ir, iespējams, tie ir ar īsākiem līguma termiņiem, augstāku cenu, bet nelielās porcijās gāzi nopirkt var,» sacīja Juskovecs. 

Viņš prognozēja, ka tuvākajā laikā gāzes piegādes jaudas līdzsvarosies ar pieprasījumu un situācija sāks normalizēties.

Tāpat Juskovecs prognozēja, ka energoresursu krīze nebūs mūžīga un jau 2023.gada pavasarī-vasarā dabasgāzes cena sāks samazināties. 

Juskovecs arī piebilda, ka jau 2023.gada otrajā pusē Latvijai sāksies gāzes piegādes no ASV sašķidrinātās dabasgāzes ražotājiem uz ilgtermiņa līgumu pamata. 

Jau ziņots, ka EM ir sagatavojusi regulējumu, kas noteiks detalizētus atbalsta saņemšanas nosacījumus mājsaimniecībām energoresursu cenu pieauguma kompensēšanai. Tostarp sagatavots regulējums arī malku un koksnes briketes apkurē izmantojošo mājsaimniecību atbalstam un pilnveidots atbalsta mehānisms dabasgāzes izmantotājiem.

Plānots, ka šo regulējumu skatīs Ministru kabinetā 9.augustā, savukārt Saeimā – 11.augustā.

Lasiet arī: Sagatavoti atbalsta saņemšanas nosacījumi mājsaimniecībām energoresursu cenu kāpuma kompensācijai

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Jaunākās Ziņas