Inflācija Lietuvā apdraud ietaupījumus un algu pielikumus, vērtē eksperti

Par dzīves dārdzību Lietuvā šonedēļ likušas aizdomāties jaunākās Eurostat aplēses, saskaņā ar kurām gada laikā līdz novembrim, inflācija valstī bijusi augstākā visā ES. Lietuviešu ekonomisti vērtē, ka cenu kāpums valstī apdraud ietaupījumus un ieguvumus no algu pielikumiem, vēsta Lietuvas sabiedriskais medijs LRT un žurnālistes Irma Janauskaite (Irma Janauskaitė), Jūrate Aniļonīte (Jūratė Anilionytė) un Vesta Tīzenhauziene (Vesta Tizenhauzienė).

«Tik zvērīga inflācija bija vērojama tikai pirms lielās 2009.gada recesijas, kad Lietuvas ekonomika bija pārkarsusi un mums bija nekustamo īpašumu, patēriņa un kredītu jomu «uzblīdums»,» sacījusi Indre Genīte-Pikčiene (Indrė Genytė-Pikčienė), uzņēmuma INVL Asset Management ekonomiste.

Pēc Eurostat secinātā, lielākais inflācijas virzītājspēks visā ES pēdējā gadā bijis energoresursu cenu kāpums. Tā tas bijis arī Lietuvā, taču Baltijas valstī iedzīvotāji izjutuši arī pārtikas cenu kāpumu.

«Piens kļūst par 30% dārgāks, līdzi turas arī citi produkti,» novērojis preču cenu salīdzināšanas portāla Pricer.lt darbinieks Petrs Čepkausks (Petras Čepkauskas). «Būtībā dārgāki kļūst visi pārtikas produkti,» tā Čepkausks.

Finanšu analītiķis Marijs Dubņikovs (Marius Dubnikovas) savukārt norādījis uz inflācijas ietekmi uz algu kāpumu un iedzīvotāju uzkrājumiem. «Arguments, ka algas un ienākumi ir auguši ātrāk nekā inflācija, neattiecas uz visiem iedzīvotājiem. Daži cilvēki pat nav redzējuši nekādas pārmaiņas savās algās, un 10% inflācija nozīmē, ka viņu pirktspēja sarūk īpaši strauji. (..) Lietuvas iedzīvotāju norēķinu kontos ir aptuveni 20 miljardi eiro. Ar 10% inflāciju tas nozīmē, ka viena gada laikā mēs zaudēsim divus miljardus eiro no pirktspējas, kas ir daudz,» vērtējis finanšu analītiķis.

Sākotnējās Eurostat inflācijas prognozes, kas publicētas šonedēļ, liecina, ka no eirozonas dalībvalstīm visstraujāko lēcienu inflācija novembrī gada griezumā uzrādījusi tieši Lietuvā – 9,3%. Tai seko Igaunija ar 8,4%, Latvija ar 7,4% un Beļģija ar 7,1%. Vislēnāk cenas pēdējā gada laikā augušas Maltā, Portugālē un Francijā, kur inflācija bijusi robežās no 2,3% līdz 3,4%, ES liecina statistikas iestādes provizoriskās aplēses.

Šī raksta oriģināls lasāms LRT vietnē angļu valodā: https://www.lrt.lt/en/news-in-english/19/1554728/monstrous-inflation-in-lithuania-threatens-savings-and-wage-gains

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas