Interesanti, ar kādu notikumu 29.maijs iegājis pasaules vēsturē

29.maijs vēsturē atmiņā palicis ar 1790.gada notikumiem Amerikas Savienotajās Valstīs (ASV), kad Rodailenda ratificēja ASV konstitūciju un kļuva par pēdējo no oriģinālo ASV dibinātājām, atgādina portāls travelnews.lv.

Lai arī ASV šobrīd kopumā ir 50 štatu, jau šīs valsts karogs vien skaidro, ka agrāk oriģināli ASV bija tikai 13 štati (strīpu skaits). Šie štati bija trīspadsmit Anglijas kolonijas, kas sacēlās pret metropoli un nodibināja ASV, par vēstures notikumiem teikts portāla materiālā.

Rodailenda atrodas Jaunanglijas reģionā un tā ir mazākais štats Amerikas Savienotajās Valstīs. Rodailendas administratīvais centrs ir Providensa. Ziemeļos un austrumos tā robežojas ar Masačūsetsu, rietumos ar Konektikutu, bet dienvidos ar Atlantijas okeānu.

Savukārt 1614.gadā nīderlandiešu jūrasbraucējs Adriens Bloks atklājis vienu no Rodailendas saliņām — Bloka salu. 1636.gadā teologam Rodžeram Viljamsam aizliedz uzturēties Masačūsetsas Līča kolonijā un viņš izveido apmetni mūsdienu Rodailendas galvaspilsētas vietā un nosauc to par Providenci, deklarēdams reliģisko brīvību baptistu kolonistiem. 1652. gadā Rodailenda izdod likumu, kas pirmoreiz Ziemeļamerikā aizliedz verdzību, raksta travelnews.

Portāls raksta arī to, ka 1663.gada 8.jūlijā Anglijas karalis Čārlzs II izdod karaļa hartu (Royal Charter) par Rodailendas kolonijas dibināšanu. No 1675.gada līdz 1676.gadam norisinās karaļa Filipa karš. 1776.gada 4.maijā Rodailenda pirmā no ASV štatiem deklarē neatkarību no Apvienotās Karalistes, tā liekot priekšnosacījumu jaunas teritoriālās vienības veidošanā ASV teritorijā.

Rodailendā kopumā dzīvo aptuveni miljons iedzīvotāju, tās platība ir 3144 kvadrātkilometri (salīdzinājumam – Latvijas platība ir 64 589 kvadrātkilometri), kas šo štatu padara par otru ciešāk apdzīvoto štatu ASV. Rodailenda ir 27.vietā pēc vidējās ģimenes ienākumiem starp 50 ASV štatiem.

Štatā vairāk nekā 80% ir baltādaino iedzīvotāju, aptuveni 6% – afroamerikāņi un 3% aziātu rases iedzīvotāji. Aptuveni piektdaļai iedzīvotāju ir itāļu saknes, vēl piektdaļai – Īrijas, bet pa 10% – gan angļu, gan franču, gan portugāļu izcelsme.

Lielākās pilsētas štatā ir Providensa, Varvika un Kranstona, vēsta travelnews.

Ref: 225.000.103.1026

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas