bnn.lv  Latviski    bnn-news.com  English    bnn-news.ru  По-русски
Pirmdiena 18.11.2019 | Vārda dienas: Aleksandrs, Brīve, Doloresa
LatviaLatvija

Interjera eksperti: Latvijas mājokļos pietrūkst gaismas

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU«Nepietiekams apgaismojums ietekmē acu veselību un vispārējo labsajūtu. Visvairāk gaismas trūkums jūtams tumšajā gada laikā. Esam apkopojuši veselības un interjera ekspertu padomus, kā veidot telpas apgaismojumu tā, lai mājoklis būtu funkcionāls, un tajā varētu justies labi,» norāda IKEA pārstāvji.

«Viesojoties Latvijas mājokļos, secinājām, ka tie ir patumši. Optimālai telpas apgaismošanai nepietiek ne ar vienu spilgtu lampu pie griestiem, ne ar noskaņas apgaismojumu. Efektīvs apgaismojums ir tāds, kas ir piemērots ērtai mājas soļa veikšanai un kas nodrošina labsajūtu. Lai mainītu telpas noskaņu, piemērojot to darbam romantiskai atpūtai vai kam citam, pietiek ar dažiem gaismas avotiem, taču tiem jāpilda atšķirīgas funkcijas,» saka IKEA interjera dizainere Ieva Buka.

Latvijas Universitātes docents Sergejs Fomins skaidro: «Strādājot nepietiekamos apgaismojuma apstākļos, tiek vairāk piepūlēta redze, un ātrāk veidojas acu nogurums. Tāpēc, izvēloties apgaismojumu, ir jāapzinās, kāds darbs tiks veikts konkrētajās telpās. Piemēram, atpūtai un ikdienas darbībām spēcīga gaisma nebūs vajadzīga. Savukārt aktīvam strādāšanai, sportam un smalkākiem darbiem nepieciešams spilgtāks apgaismojums, kas līdzinās dienas gaismai.»

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Fomins uzsver gaismas nozīmību garīgās labsajūtas uzturēšanā: «Nepietiekams gaismas daudzums var ietekmēt noskaņojumu. Šo efektu labi izjūt cilvēki, kas dzīvo pasaules ziemeļu reģionos – tumšie gada periodi bieži vien asociējas ar mazāku aktivitāti un dzīvesprieka kritumu.»

IKEA interjera dizainere Buka pastāsta par dažādiem apgaismojuma veidiem un par to, kā izvēlēties piemērotākos dažādām telpām mājoklī.

Vispārējais apgaismojums

Vispārējais apgaismojums ir galvenais gaismas avots mājās. Parasti tam izmanto griestu lampas – tās var būt gan iebūvētas griestos, gan pieliekamas, gan iekaramas. Izvēloties griestu lampu, ir jādomā par telpas plānojumu. Ja griesti nav augsti, labāk izvēlēties lampu, kas nenokarājas zemu; ja telpa ir paliela, efektīgi izskatīsies liels, neparasta dizaina gaismeklis. Svarīgi padomāt arī par lampas materiālu, pieskaņojot to pārējam iekārtojumam – klasiski lampas izgatavo no stikla vai plastmasas, taču tās var būt arī no bambusa, papīra, metāla un citiem materiāliem. Lai telpa būtu ērta dažādām vajadzībām, vispārīgo apgaismojumu parasti papildina ar citiem apgaismojuma veidiem, piemēram, funkcionālo apgaismojumu.

Funkcionālais apgaismojums

Labas lampas darbam ir svarīgas tāpēc, lai intensīvāks apgaismojums būtu pieejams tur, kur tas nepieciešams, ja vēlies strādāt, gatavot ēdienu, lasīt u. tml. Funkcionālajam apgaismojumam der dažādu tipu lampas – galda lampas, stāvlampas, sienas lampas vai iebūvētas lampas. Nelielas prožektora tipa lampas ir ērti lietot, lai gaisma būtu tieši tur, kur vēlies – uz mīļāko gleznu vai sīklietiņu kolekciju vai arī uz darba virsmu. Ja vēlies izcelt savas skaistākās mantas, noder skapīšu apgaismojums. Noder arī nelieli, pārnēsājami gaismekļi, ko var iegādāties par izdevīgu cenu un ko ar klipsi piestiprina grāmatai, plauktam vai jebkam citam.

Noskaņas apgaismojums

Šādu apgaismojumu izmanto noskaņas radīšanai telpā. Parasti tas ir pieklusināts un mīkstina dažbrīd pārāk spilgto funkcionālo un vispārīgo apgaismojumu. Noskaņas apgaismojums rada mierpilnu, mājīgu noskaņu un ir noslēdzošais posms apgaismojuma plānojumā. Visvairāk tas nepieciešams guļamistabā un dzīvojamā istabā, kur mazāk intensīva gaisma būs piemērota vakariņām ar draugiem vai guļamistabas sagatavošanai naktsmieram.

Mājīgu noskaņu visvieglāk var radīt, izmantojot LED apgaismojumu ar regulējamu intensitāti; tas nāks par labu ne tikai noskaņojumam, bet arī samazinās enerģijas patēriņu. Īpašu atmosfēru rada arī dekoratīvi apgaismojuma risinājumi – lampiņu virtenes, laternas un sveces. Arī bērnistabā var nolikt kādu lampu noskaņas apgaismojumam. To izvēloties, jāņem vērā, ka lampai ir jāatbilst drošības prasībām apgaismojumam bērnistabās un jābūt testētam atbilstoši augstākajiem standartiem, norāda Buka.

IKEA interjera dizainere uzsver, ka apgaismojuma risinājumam ir jābūt saskaņotam, piemēram, ja griestu lampa ir izgatavota no bambusa, no tā paša materiāla vajadzētu būt arī noskaņas apgaismojumam domātajām lampām un citiem interjera elementiem.

Dabiskais apgaismojums

Iekārtojot telpu, mēbeles novieto tā, lai pēc iespējas efektīvāk izmantotu dienas gaismu, bet jādomā arī par logu noformējumu, lai sabalansētu ienākošo gaismu. Dabiskais apgaismojums nav vēlams naktī guļamistabā, tāpēc noder aizkari, kas aizturēs mēness vai ielas laternu gaismu un kas nodrošinās privātumu. Gan gaismu aizturoši aizkari, gan žalūzijas spēj darīt brīnumus.

Atslēgvārdi: gaisma IKEA interjers


Pievienot komentāru

Kā svinēt valsts svētkus dažādās Latvijas pilsētās? 18.novembra pasākumu apskats

Salūti, koncerti, skrējieni un citas aktivitātes Latvijas 101.dzimšanas dienā. Kas notiek dažādās Latvijas pilsētās valsts svētkos, vari izzināt, ielūkojoties BNN 18.novembra maršrutā, kas izvedīs cauri visai Latvijai – no Liepājas līdz par Rēzeknei.

Spiegu rokāde: Lietuva, Krievija un Norvēģija atbrīvo piecus notiesātos

Lietuva ir atbrīvojusi divus par spiegošanu notiesātus Krievijas pilsoņus. Tas noticis apmaiņā pret diviem lietuviešiem un vienu norvēģi, kuri turēti ieslodzījumā Krievijā.

Latvijā oktobrī bijusi augstāka gada inflācija nekā ES un eirozonā vidēji

Latvijā šogad oktobrī bijusi augstāka gada inflācija nekā Eiropas Savienībā un eirozonā vidēji.

Izvērtēs Z-torņu ekspertīzes atzinumus

Būvniecības valsts kontroles birojs sācis administratīvo procesu un savas kompetences ietvaros izvērtēs Pārdaugavā uzslieto Z-torņu sertificēto būvekspertu profesionālo darbību ekspertīzes jomā, tostarp ekspertīzes atzinumus pēc būtības.

Zviedru SEB akcijām ievērojams kritums, gaidot Baltijas naudas atmazgāšanas ziņas

Zviedrijas banku uzņēmuma SEB AB akcijas piedzīvojušas lielāko vērtības kritumu kopš 2009.gada saistībā ar topošu Zviedrijas sabiedriskā medija raidījumu par naudas atmazgāšanu Baltijā, kur tiks minēts bankas vārds, ziņo Bloomberg.

Bezdarba līmenis Latvijā samazinājies līdz 6%

Šī gada 3.ceturksnī bezdarba līmenis Latvijā bija 6,0%, liecina Centrālās statistikas pārvaldes Darbaspēka apsekojuma rezultāti. 

PTAC piemēro 50 000 eiro sodu Latvijas Hipotēkai

PTAC piemērojis soda naudu 50 000 eiro apmērā SIA Latvijas Hipotēka, kā arī uzlikusi pienākumu izbeigt lēmumā aprakstītās reversās nomas pakalpojuma piedāvāšanu patērētājiem.

MH17 izmeklētāji nosauc Putina tuvu līdzgaitnieku, Krievija apšauba pierādījumus

Avioreisa nr. MH17 notriešanas izmeklētāji publiskojuši pārtvertu tālruņa sarunu ierakstus, tostarp tādu, kur tuvs Krievijas prezidenta Vladimira Putina līdzgaitnieks sarunājas ar notriekšanā apsūdzētiem separātistiem Ukrainā.

Saeima paredz pašvaldību līdzdalību skolēnu ēdināšanā

Grozījumi noteic pienākumu pilsētu un novadu pašvaldībām no sava budžeta piedalīties ēdināšanas izmaksu segšanā tiem izglītojamajiem, kuri tās administratīvajā teritorijā mācās 1.–4.klasē.

Zviedrija atsakās no Austrālijas, Kanādas vērtspapīriem klimata piesārņojuma dēļ

Zviedrijas centrālā banka paziņojusi par tādu ienesīgu vērtspapīru pārdošanu, kas saistīti ar ieguldījumiem Austrālijā un Kanādas naftas ieguves provincē Albertā, jo Riksbank skatījumā abu valstu siltumnīcefekta gāzu izplūdes ir pārāk lielas.

Volstrītu nomāc neskaidrība par ASV-Ķīnas tirdzniecības sarunām

Eiropas akciju tirgi demonstrējuši kritumu pēc tam, kad oficiāli dati apstiprināja ziņas par vāju eirozonas izaugsmi, savukārt neskaidrība par ASV-Ķīnas tirdzniecības sarunām nomāca akciju cenas Volstrītā.

Cenšoties veicināt partiju neatkarību, lemts vairākkārt palielināt valsts atbalstu tām

Saeima galīgajā lasījumā pieņēmusi arī strīdīgos grozījumus Politisko organizāciju finansēšanas likumā, būtiski palielinot valsts finansējumu partijām.

Vācijā vairumam iedzīvotāju atcels Austrumvācijas atbalsta nodokli

Vācijā kopš 1991.gada pastāvējis solidaritātes nodoklis, kas bijis jāmaksā valsts rietumu daļas iedzīvotājiem, lai atbalstītu kādreiz komunistisko Austrumvāciju. Valdība nolēmusi būtiski samazināt tā iekasēšanu no 2021.gada.

Nedēļas nogalē, kā arī nākamās nedēļas sākumā būs silts

Piektdien, 15.novembrī, debesis lielākoties aizklās mākoņi un valsts teritoriju no dienvidaustrumiem šķērsos nokrišņu zona – austrumos, sākot ar pēcpusdienu, arī centrālajos un rietumu rajonos, līs.

Klātesot 57 deputātiem, Saeima pieņem 2020.gada budžetu desmit miljardu apmērā

Sēde noslēgusies plkst. 21.20 un tajā piedalījās tikai 57 parlamentārieši, opozīcijai neesot klāt.

Lietuva papildu naudas meklējumos. Nekustamā īpašuma nodokli cer attiecināt uz īpašumiem no 150 000 eiro

Lietuvai meklējot papildu ieņēmumus laikā, kad valsts rēķinās ar lēnāku ekonomikas izaugsmi, Seims ir sākotnēji apstiprinājis izmaiņas nekustamā īpašuma nodokļa iekasēšanā. Šobrīd nodoklis ir jāmaksā par īpašumiem, kuru vērtība ir virs 220 000 eiro, turpmāk šis slieksnis plānots 150 000 eiro apmērā.

Saeima plāno debatēt par budžetu teju līdz pusnaktij

Saeima lēmusi, ka budžeta izskatīšanai veltītās ārkārtas sēdes otrā diena noslēgsies plkst. 23.30.

Saeima piekrīt līdz 13.Saeimas sasaukuma beigām «iesaldēt» deputātu algas

Saeimas vairākums atbalstīja nacionālās apvienības Visu Latvijai!–Tēvzemei un brīvībai/LNNK priekšlikumu līdz 13.Saeimas sasaukuma beigām «iesaldēt» deputātu algas pašreizējā līmenī.

Latvijā trešajā ceturksnī bijusi straujāka IKP izaugsme nekā ES vidēji

Gada izteiksmē IKP trešajā ceturksnī pieaudzis visās ES dalībvalstīs, par kurām ir pieejami dati.

Igaunijā notiesā slēpošanas treneri par dopinga skandālu

Tiesa Igaunijā atzinusi bijušo slēpošanas valstsvienības treneri Mati Alaveru dopinga lietošanas organizēšanā, vainīgajam piespriežot probācijas uzraudzību.

Latvijas tūristu mītnēs pirmajos deviņos gada mēnešos uzņemti 2,27 miljoni viesu

Latvijas tūristu mītnēs 2019.gada 3.ceturksnī apkalpoti 1,03 milj. ārvalstu un vietējo viesu, kas ir par 0,5% vairāk nekā pērn šajā laika posmā.

Saeima valsts izmaksāto uzturlīdzekļu apmēru atsaista no minimālās algas

Saeima ceturtdien, 14.novembrī,  galīgajā lasījumā pieņēmusi grozījumus Uzturlīdzekļu garantiju fonda likumā, nosakot uzturlīdzekļu atsaisti no minimālās mēneša darba algas.

CVK ļauj sākt parakstu vākšanu Saeimas atsaukšanas rosināšanai

Centrālā vēlēšanu komisija ceturtdien, 14.novembrī, reģistrēja inicatīvas grupas – biedrību Varu Latvijas Tautai un politisko partiju Centra partija – parakstu vākšanai tautas nobalsošanas ierosināšanai par 13.Saeimas atsaukšanu.

KNAB kārtējo reizi soda VID amatpersonas par nelikumīgu informācijas iegūšanu

KNAB kārtējo reizi sodījis Valsts ieņēmumu dienesta amatpersonas, kuras pieķertas nelikumīgā informācijas iegūšanā no sistēmām.


Do NOT follow this link or you will be banned from the site!