bnn.lv Latviski   bnn-news.com English   bnn-news.ru По-русски
Sestdiena 21.07.2018 | Vārda dienas: Meldra, Meldris, Melisa

Ir apgāzts uzskats, ka smēķēšana samazina stresu - patiesība ir nežēlīgāka

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

1

Ja meklē vēl kādu iemeslu, kādēļ atmest smēķēšanu, iespējams, ka tikko to ieguvi: smēķēšana var nodarīt ne tikai ļaunumu tavām plaušām.

Smēķēšana, iespējams, nomierina tavus nervus saspringtās situācijās, bet vai tu zini, kā tā ietekmē tevi ilgtermiņā, smēķējot katru dienu?

Pretēji plašajam pieņēmumam, ka smēķēšana ļauj atbrīvoties no stresa, smēķētāji 70% gadījumu biežāk (salīdzinoši ar nesmēķētājiem) cieš no depresijas un satraukuma – to norāda jauns britu pētījums.

Londonas Koledžas universitātes un Britu Sirds fonda pētījumā, kas iekļāva 6500 cilvēkus, kuri ir vecāki par 40 gadiem, tika pētīti šo cilvēku smēķēšanas paradumi. Vairāk nekā 18 procenti smēķētāju atzina, ka viņiem ir regulārs, traucējošs satraukums un depresija, salīdzinoši ar 10 procentiem nesmēķētāju un 11,3 procentiem bijušo smēķētāju.

Vēl svarīgāk: cigaretes var būt iemesls satraukumam. Pētījumā tika noskaidrots arī tas, ka bijušie smēķētāji, kuri jau sen atmetuši šo kaitīgo paradumu (precīzāk vismaz gadu vai vairāk) uzrādīja līdzīgus depresijas rādītājus kā tie, kuri nekad nebija smēķējuši. Šis pētījums pierāda, ka smēķēšanas atmešana var būt veids, kādā uzlabot garīgo veselību.

Pieņēmums, ka smēķēšana ļauj atbrīvoties no stresa, ir nepareiza izpratne par pašu smēķēšanas procesu – tas, ko smēķētājs patiesībā piedzīvo, aizdedzinot cigareti, ir pieraduma spēks. Un nedaudz arī atkarība no nikotīna – kad tā deva asinīs ir beigusies, nepieciešama jauna. Jaunas devas iegūšana nomierina atkarību, bet ne garīgo stāvokli.

Bet tikpat labi process, no kā radusies atkarība, varētu nebūt smēķēšana, bet gan košļājamās gumijas košļāšana, burkānu graušana vai kas cits. Kad baudām procesu, no kā mums ir atkarība, mēs atbrīvojamies no mirkļa uzkrātā stresa, tas tā patiešām ir. Bet tas arī viss. Tā nav cigarešu maģija, kas ļauj mums justies labāk.

Ja tu domā, ka smēķēšana palīdz tev regulēt stresu un atbrīvo no tā – tu maldies! Smēķēšana stresu un iespējamo depresiju tikai pastiprina.

Garīgās veselības speciālisti ir kategoriski pret to, ka tiek izmantoti atkarību veicinoši līdzekļi, kad pacienti cenšas cīnīties pret depresiju un satraukumu. Kamēr daudzi cilvēki vēl turas pie vecās idejas – smēķēšana samazina stresu – šī pati ideja var veicināt šo cilvēku emocionālo sabrukumu.

Avots:

zeltene_logo_v13


Pievienot komentāru

 1. Zelda teica:

  A kā, lūdzu, pierādīsiet ka nav pretēji – proti – tie, kuri pēc dabas/tā jau depresīvāki un “slimāki” tiecas smēķēt?

  • Valdis teica:

   manuprāt
   pietiek ar to, ka viņu tiekšanās šajā gadījumā dod maldīgus rezultātus; nikotīns kā jebkura cita psihotropa viela radot atkarību atņem iespēju objektīvam pašvērtējumam; tādēļ norādītās procentu atšķirības starp tiem, kas smēķē, nesmēķēja un atmeta smēķēšanu ir gana daiļrunīgas virsraksta tēzei.

 2. Es teica:

  Zinu no pieredzes, kad smekeju biju daudz nervozaka, tagad atmetu un man ir pavisam cits dzives prieks, pilnigi piekritu sim petijumam. Un atmest smekesanu man palidzeja kurkuma, 1 tejkaroti kurkumas sajauc silta, bet ne karsta udeni un dzer no ritem un var dzert pat vairakas reizes diena. Kurkuma attira ari plausas un samazina vajadzibu pec uzsmekesanas. Iesaku pameginat, visiem, kas velas atmest smekesanu.

 3. Vecpīpe teica:

  Ziniet, mīļie , pareizie un nepareizie…. pēc~ 30 gadiem ar pīpi ,ap 5g.atpakaļ to noliku pie malas, lai sāktu jaunu skaistu dzīvi …problēmas nav mazinājušās,nē iepriekš to bija mazāk, ja godīgi :)

 4. Juris teica:

  Es domāju, ka tas ir fakts. Tik pat labi varētu taisīt rakstu: “Ir apgāzts uzskats, ka alkohols risina dzīves problēmas – patiesība ir nežēlīgāka”
  Vispār nikotīns ir stimulants, un smēķēšana “mazina stresu” tik lielā mērā cik apmierina nikotīna atkarību, mazina atkarības rezultātā radušos stresu.

Gada pirmajā pusē par 6% sarucis ievestu lietotu auto skaits

Latvijā šogad pirmajā pusgadā par 6% sarucis ievestu lietotu auto skaits, aģentūru informē Auto asociācijā.

airBaltic saņem desmito Airbus A220-300 lidmašīnu

Latvijas lidsabiedrība airBaltic 20.jūlijā Rīgā saņēma desmito Airbus A220-300 lidmašīnu ar reģistrācijas numuru YL-CSJ.

VID: Kases aparātu reforma rit smagnēji, tomēr tās gaita ir daudz raitāka nekā pērn

Kases aparātu reforma rit smagnēji, tomēr tās gaita ir daudz raitāka nekā pērn, informē Valsts ieņēmumu dienests.

Meža ugunsgrēka dzēšanai Valdgales pagastā piesaistīs papildu ugunsdzēsējus

Šobrīd ar meža ugunsgrēku Valdgales pagastā cīnās 60 ugunsdzēsēji, taču dienas gaitā plānots piesaistīt vēl 30 glābējus, liecina Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestaieraksts sociālajā tīklā Twitter.

Ventspilī meklē risinājumus aktuālajiem vides jautājumiem

Ventspilī piektdien, 20.jūlijā notika AS Ventspils tirdzniecības osta pārstāvju un vides speciālistu tikšanās ar Valsts vides dienesta pārstāvjiem.

Bērni ar funkcionāliem traucējumiem varēs saņemt ES fondu finansētus pakalpojumus

Bērniem ar funkcionāliem traucējumiem, kuriem noteikta invaliditāte, būs pieejami sabiedrībā balstīti sociālie pakalpojumi sociālo prasmju un funkcionālo spēju uzlabošanai. Šim mērķim no Eiropas Sociālā fonda projektu īstenošanai ir paredzēti vairāk nekā 4,2 miljoni eiro.

Ražotāju cenu līmenis rūpniecībā jūnijā gada griezumā palielinājies par 4,3%

Vidējais ražotāju cenu līmenis Latvijas rūpniecībā 2018. gada jūnijā, salīdzinot ar 2017. gada jūniju ir palielinājies par 4,3%. Vietējā tirgū realizētajai produkcijai cenas pieauga par 4,8%, savukārt eksportētajai produkcijai – par 3,7%.

Lībija noraida ES ieceri Ziemeļāfrikā veidot migrantu centrus

Lībija ir pret Eiropas Savienības piedāvāto risinājumu Ziemeļāfrikas valstīs veidot migrantu centrus, lai apturētu cilvēku plūsmu pāri Vidusjūrai uz ES. Tā norādījis Lībijas premjerministrs Fajezs al Saradžs, kurš arī uzsvēris, ka Briselei valsti neizdosies pārliecināt ar finansiālu motivāciju.

Kopējie nodokļu parādi Latvijā jūlija sākumā – 1,212 miljardi eiro

Latvijā šogad jūlija sākumā kopējie nodokļu parādi, ieskaitot aktuālos, apturētos parādus un atmaksas termiņa pagarinājumus, bija 1,212 miljardu eiro apmērā, kas ir par 0,8% mazāk nekā mēnesi iepriekš.

Sākoties festivālam Positivus, uz Tallinas šosejas būs intensīvāka satiksme

Sākoties mūzikas festivālam Positivus, kas nedēļas nogalē norisināsies Salacgrīvā, autovadītājiem jārēķinās ar intensīvu satiksmi uz Tallinas šosejas.

Spānija atceļ aresta orderi Katalonijas neatkarības pasludinātājam Pudždemonam

Spānijas Augstākā tiesa ir atcēlusi Eiropas aresta orderi bijušajam Katalonijas reģiona valdības galvam Karlesam Pudždemonam, jo Vācija ir atteikusies viņu izdot tiesāšanai par apsūdzību dumpja rīkošanā par Katalonijas reģiona neatkarības pasludināšanu 2017.gadā.

Latvijas tūrisma mītnēs viesu pavadīto nakšu skaits pieaudzis par 11,6%

Latvijas viesnīcās un citās tūristu mītnēs šogad pirmajos piecos mēnešos viesu pavadīto nakšu skaits palielinājies par 11,6% salīdzinājumā ar 2017.gada attiecīgo periodu, sasniedzot 1,728 miljonus.

Igaunijas rūpniecisko ražotāju cenas gadā augšup par 2,9%

Rūpniecisko ražotāju cenu indekss Igaunijā gada laikā no pērnā jūnija līdz 2018.gada jūnijam ir kāpis par 2,9%, attiecīgi radot arī eksporta cenu kāpumu, tā aplēsuši igauņu satistiķi.

Greiderēšana uz grants autoceļiem veikta vairāk nekā 52 000 km apjomā

Lai uzlabotu braukšanas apstākļus, VAS Latvijas autoceļu uzturētājs grants autoceļiem, veica greiderēšanu 52 353 km apjomā un greiderējamā kārta atjaunota 3 228 kubikmetru apjomā.

Pētījums: Latvijā katrs trešais saņēmis piedāvājumu aizņemties naudu nelegāli

Gandrīz katrs trešais iedzīvotājs Latvijā jeb 31% respondentu atzīst, ka ir saņēmis piedāvājumus naudu aizņemties nelegālajā tirgū, secināts Latvijas Alternatīvo finanšu pakalpojumu asociācijas pētījumā, ko šā gada jūlijā veica tirgus un sabiedriskās domas pētījumu centrs SKDS.

Putins aicina NATO beigt «bezatbildīgi» tuvināties Ukrainai un Gruzijai

Krievijas prezidents Vladimirs Putins paudis brīdinājumu NATO, lai militārā alianse neveido ciešākas saiknes ar Gruziju un Ukrainu, vērtējot, ka šāda politika esot bezatbildīga un tai varot būt sekas NATO, kuras politiķis gan nav konkretizējis.

Plāno atļaut pārtiku pēc derīguma termiņa beigām nodot labdarībai

Zemkopības ministrija sagatavojusi grozījumus Pārtikas aprites uzraudzības likumā, kas paredz, ka turpmāk konkrētas pārtikas produktu grupas pēc derīguma termiņa beigām varēs nodot labdarībai.

Ungārija iesūdzēta ES tiesā par aizliegšanu palīdzēt «nelegāliem imigrantiem»

Eiropas Komisija paziņojusi, ka Ungārijas likuma norma, ar ko palīdzēšana valstī nelikumīgi ieceļojušiem cilvēkiem atzīta par krimināllnoziegumu, ir pretrunā Eiropas Savienības tiesību aktiem, un tādēļ Ungārija ir iesūdzēta Eiropas Savienības tiesā.

Saeimas partijas nesteidz paust atbalstu Vējoņa kandidatūrai uz otru termiņu

Saeimā pārstāvētie politiskie spēki pašlaik nesteidz paust atbalstu Raimonda Vējoņa kandidatūrai uz otru termiņu Valsts prezidenta amatā.

Saglabāsies silts vietām pat karsts laiks

Tuvākajās dienās laika apstākļus Latvijā turpinās noteikt ciklons, līdz ar to debesis būs daļēji mākoņainas un vietām ir gaidāms lietus ar pērkona negaisu.

Jau trešo dienu turpina dzēst meža un kūdras ugunsgrēku Valdgales pagastā

Jau trešo dienu jeb 60 stundas turpina dzēst kūdras un meža ugunsgrēku Talsu novada Valdgales pagastā, kur degšana joprojām vietām notiek ar atklātu liesmu, bet citviet gruzd, informēja VUGD pārstāve Inta Palkavniece.

Maršruts nedēļas nogalei: Skārda bungu tūre, Dzīres Kuldīgā un Fono Cēsis

Arī šajā nedēļas nogalē visā Latvijā norisināsies daudz un dažādi pasākumi, kas dos iespēju kvalitatīvi pavadīt brīvdienas ikvienam – gan bērnam, gan pieaugušajam – un jebkur – gan dabā, gan iekštelpās. BNN komanda aicina ielūkoties Maršrutā, lai varētu izvēlēties, kurš pasākums ir vispiemērotākais šo brīvdienu pavadīšanai – Prāta Vētras koncerts Jelgavā, Dzīres Kuldīgā vai Fono Cēsis.

Lietuvas valdošā partija reklamējusies populārā TV seriālā

Sasniegt vēlētāju auditoriju var sasniegt dažādos veidos. Lietuvā valdošā Zemnieku un zaļo savienība to darījusi caur iecienītu televīzijas seriālu, tā šonedēļ secinājusi Lietuvas Centrālā Vēlēšanu komisija.

Igauņi alkoholu pērkot Latvijā, pusgadā nodokļos zaudē 20 miljonus eiro

Latvijas veikalos, kas atrodas pie Igaunijas robežas, pirmajā pusgadā pārdoti 1,6 miljoni litru stipro alkoholisko dzērienu, un tas nozīmē, ka Igaunija nodokļos zaudējusi vairāk nekā 20 miljonus eiro.

Asociācija: Ap 3 300 HIV inficēto zina savu statusu, bet netiek Latvijā ārstēti un turpina izplatīt infekciju

HIV Latvijā joprojām turpina savu uzvaras gājienu – ap 3 300 HIV inficēto zina savu statusu, bet netiek ārstēti un turpina izplatīt infekciju. Tādēļ ir nekavējoties jārīkojas, lai Latvija zaudētu savu HIV karaļvalsts statusu un infekcija tiktu ierobežota, aicina Baltijas HIV asociācija.

Jaunākie komentāri