Irāna pārtrauc sadarbību ar Ukrainu notriektās lidmašīnas izmeklēšanā

Aviokatastrofas ukraiņu upuru izvadīšana Kijevā

Ukrainu, kuras pasažieru lidmašīna janvārī ar raķeti notriekta Irānā, ir atskaitīta no Irānā notiekošās aviokatastrofas izmeklēšanas. Tas noticis pēc nopludinātas informācijas, ka Irāna jau uzreiz zinājusi aviokatastrofas cēloni, vēsta BBC.

Irānas amatpersonas sākotnēji noliedza irāņu militāristu vainu saistībā ar Ukrainas pasažieru lidmašīnas notriekšanu 8.janvārī Irānā, kas prasīja 176 cilvēku dzīvības. Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis nu norādījis, ka nesen nopludināta saruna apliecina, ka Teherānā uzreiz bijis skaidrs tas, kas atzīts pēcāk.

Ukrainas televīzijā pārraidīts ieraksts sarunai, kas itkā notikusi starp aviācijas dispečeru centru un lidsabiedrības Aseman Airlines irāņu pilotu, kurš vadījis lidmašīnas nolaišanos brīdī, kad avarējusi Ukrainas lidmašīna. Sarunā pilots norāda, ka tumšās debesīs pamanījis raķetei līdzīgu gaismu un dažas minūtes vēlāk informē, ka tikko redzējis «lielu gaismu no sprādziena».

Atsaka sadarbību

Aviokatastrofas starptautiskā izmeklēšanā bija iesaistīti Ukrainas pārstāvji. Irāņu izmeklētāju grupas vadītājs Hasans Rezaeifars pirmdien, 4.februārī, sacījis Irānas ziņu aģentūrai Mehr: «Mēs vairs nedosim ukraiņiem nekādus dokumentus».

LETA vēstīja, ka lidmašīnā, kas lidoja uz Kijevu un nogāzās neilgi pēc pacelšanās no Teherānas lidosta, bija 176 cilvēki, no kuriem visi gājuši bojā. Starp šiem cilvēkiem bija 57 Kanādas pilsoņi, kā arī 11 Ukrainas pilsoņi, 17 cilvēki no Zviedrijas, četri no Afganistānas, četri Lielbritānijas pilsoņi, kā arī Irānas pilsoņi.

Katastrofa notika laikā, kad saasinājušās Irānas un ASV attiecības saistībā ar 3.janvārī notikušo ASV bezpilota lidaparāta raķešu triecienu pie Bagdādes lidostas, kurā tika nogalināti desmit cilvēki – pieci irākieši un pieci irāņi, arī Irānas ģenerālis Kasems Soleimani un Irākas militārā grupējuma Hashed al Shaabi (Tautas mobilizācijas spēki) vadītāja vietnieks Abu Mahdi al Muhandiss. Šis trieciens bija vērsts pret Soleimani un tika īstenots pēc ASV prezidenta Donalda Trampa (Donald Trump) rīkojuma.

Atbildot uz Soleimani nogalināšanu, Irāna 8.janvārī uz divām bāzēm Irākā, kur izvietoti ASV karavīri, raidīja 22 raķetes.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas