Islandes četru dienu darba nedēļas izmēģinājumu atzīst par veiksmīgu

Islandē vairākus gadus noticis īsāka darba laika projekts, kur ap 2 500 strādājošie pārgājuši no piecu dienu darba nedēļas uz četru dienu darba nedēļu bez darba samaksas samazinājuma. Pētnieku vērtējumā izmēģinājums pierādījis šī darba laika modeļa dzīvotspēju, vēsta britu raidorganizācija BBC.

No 2015. līdz 2019.gadam Islandes galvaspilsētas Reikjavikas pašvaldība rīkojusi šādu izmēģinājumu, piedāvājot strādājošajiem četru dienu darba nedēļu bez darba samaksas samazinājuma. Projektā piedalījušās dažādas darbavietas, ieskaitot sākumskolas, birojus, sociālo pakalpojumu sniedzējus un slimnīcas, kopumā iesaistoties vairāk nekā 2 500 darbiniekiem. Šis skaits proporcionāli līdzinās vienam procentam no Islandes kopējā strādājošo skaita.

Lasiet arī: No septembra vispārējās izglītības pedagogiem zemākā mēneša likme būs 830 eiro; pirmsskolas izglītības pedagogiem – 872 eiro

Projekta dalībnieki vērtējuši, ka izjutuši mazāku satraukumu un psiholoģiskās izdegšanas risku, un ka uzlabojusies viņu veselība un līdzsvars starp laiku, kas tiek veltīts darbam un pārējai dzīvei. Izmēģinājumu rezultātā islandiešu arodbiedrības iesaistījušās sarunās par darba grafika maiņu un nu 86% Islandes darbaspēka pārgājuši uz īsāku darba laiku bez algas samazinājuma vai arī ieguvuši šādu iespēju.

Savā pētījumā projektu izvērtējusi britu domnīca Autonomy. Tās direktors Vils Stronge (Will Stronge) komentējis: «Šis pētījums parāda, ka līdz šim pasaulē lielākais īsākas darba nedēļas izmēģinājums, kas veikts publiskajā sektorā, pēc visiem mērījumiem bijis visaptveroši veiksmīgs.»

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas