Islandes premjere budžeta sastādīšanā aicina par prioritāti noteikt labklājību

Islandes premjerministre Katrīna Jakobsdotira

Islandes premjerministre Katrīna Jakobsdotira (Katrin Jakobsdottir) aicina valdības pieņemt prioritātes, kas ir ģimeņu un dabas interesēs, nevis tikai koncentrēties uz ekonomisko izaugsmi, vēsta BBC.

Jakobsdotira aicināja iestāties par nākotni, kura balstīta labklājībā un iekļaujošā izaugsmē. Premjerministre uzskata, ka nepieciešams noteikt jaunus sociālos indikatorus izaugsmei, nevis tikai balstīties uz IKP pieaugumu.

Islandes premjere skaidroja, ka klimata krīze bija viens no galvenajiem faktoriem, kas mudinājis Islandi valsts budžeta veidošanā ņemt vērā arī citus faktorus, ne tikai IKP.

«Tas ir par to, kā tu sastādi valsts budžeta prioritātes – tu vienmēr vari likt uzsvaru uz labklājību,» teica Jakobsdotira, atbildot uz jautājumu, vai labklājības budžets vienlīdz der attīstītajām un attīstības valstīm. Viņasprāt, attīstības valstīm «jāveic lēciens», lai pielietotu atjaunojamo enerģiju, nevis jāatkārto attīstītās pasaules industrializācijas modelis.

Pēc premjeres domām, IKP fokuss uz ekonomisko izaugsmi atstāj novārtā jautājumus par dzīves kvalitāti un postu, ko rada nevienlīdzība.

Jakobsdotira gan atzinusi, ka par spīti ģimenei draudzīgajām rīcībpolitikām Islandei aizvien ir vairāki izaicinājumi – piemēram, sabiedriskā transporta uzlabošana un cīņa ar depresiju, kas nomāc lielu daļu islandiešu.

Arī Nobela prēmiju ieguvušais ekonomists Jozefs Stiglics (Joseph Stiglitz) ir viens no tiem, kuri apgalvo, ka ar IKP palīdzību nav iespējams noskaidrot klimata pārmaiņu un digitālu pakalpojumu ietekmi, kā arī citas parādības, kas ietekmē mūsdienu sabiedrību.

Viņš pauda pārliecību, ka 2008.gada krīze pierādījusi populāro ekonomikas mērīšanas paņēmienu trūkumus. ASV IKP nespēja izgaismot mājokļu burbuli, kas aizsāka krīzi.

Lasiet arī: Eiropas Parlaments pieprasa aktīvāk iestāties par bērnu labklājību

Jakobsdotira, Skotijas pirmā ministre Nikola Sturdžena (Nicola Sturgeon) un Jaunzēlandes premjerministre Džasinda Arderna (Jacinda Ardern) ir valstu līderes, kuras iestājas par labklājības darba kārtību.

Sturdžena aicinājusi vairāk resursu ieguldīt garīgajā veselībā, bērnu aprūpē, vecāku atvaļinājumos un «zaļajā» enerģijā.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas