IUB liedz slēgt 200 miljonus vērto NBS bruņoto automašīnu iegādes līgumu

Iepirkuma uzraudzības birojs (IUB) aizliedzis Aizsardzības ministrijai slēgt vispārīgo vienošanos ar Somijas uzņēmumu Oy Sisu Auto AB par aptuveni 200 miljonus eiro vērto bruņotu automašīnu iegādi Nacionālajiem bruņotajiem spēkiem (NBS), kā arī atcēlis iepirkuma komisijas lēmumu par sarunu procedūras rezultātiem.

Birojs uzdevis pasūtītājam – Aizsardzības ministrijai – trīs mēnešu laikā no lēmuma paziņošanas dienas šī gada 11.janvārī novērst iesniegumu izskatīšanas komisijas konstatētos pārkāpumus, atkārtoti izvērtējot sarunu procedūrā iesniegtos piedāvājumus.

Lēmums balstīts uz iepriekš iesniegto Dienvidāfrikas uzņēmuma Paramount International Marketing un ASV uzņēmuma AM General LLC sūdzību par Aizsardzības ministrijas rīkoto sarunu procedūru, apstrīdot tās rezultātus.

Ministrijai tika pārmesti vairāki pārkāpumi attiecībā uz iepirkuma konkursu, tai skaitā nekonsekvence prasībās un rezultātos. Tā, piemēram, iesniedzējs norādīja, ka saskaņā ar tehniskajām specifikācijām obligāta prasība attiecas uz transportlīdzekļa pilnas masas ierobežojumu – ne lielāka kā 11 tonnas ar kravu, aprīkojumu un pasažieriem. Saskaņā ar publiski pieejamo informāciju uzvarētāja piedāvātā transportlīdzekļa svars šo ierobežojumu pārsniedz, jo tas ir 14 tonnas. Norādīts arī, ka uzvarētāja piedāvājums neatbilst tehnisko specifikāciju prasībām par durvju skaitu.

IUB daļēji apmierinājis sūdzības un uzdevis ministrijai saskaņā ar Likuma 65.panta desmito daļu: 1) pieņemt lēmumu, nosūtot paziņojumu Iepirkumu uzraudzības birojam un visiem pretendentiem; 2) vienlaicīgi nosūtīt Iepirkumu uzraudzības birojam visu informāciju attiecībā uz lēmuma pieņemšanu un komisijas konstatēto pārkāpumu novēršanu.

Saskaņā ar Aizsardzības un drošības jomas iepirkumu likumu lēmumu var pārsūdzēt Administratīvajā rajona tiesā mēneša laikā no lēmuma paziņošanas dienas.

BNN jau iepriekš vēstīja, ka iepirkumā par aptuveni 200 miljoniem eiro vērtu bruņotu automašīnu piegādi Nacionālajiem bruņotajiem spēkiem (NBS) par uzvarētāju atzīta Somijas kompānija Oy Sisu Auto Ab, taču divi no iepirkuma pretendentiem iesnieguši sūdzības.

Aģentūrai LETA vairāki avoti aizsardzības resorā jau novembra beigās apliecināja, ka šajā iepirkumā kā atbilstoši kritērijiem labākais novērtēts Somijas uzņēmuma piedāvājums. Tagad Iepirkumu uzraudzības biroja (IUB) mājaslapā ievietotā informācija liecina, ka par uzvarējušo pretendentu atzīts tieši Oy Sisu Auto Ab, taču sūdzības IUB ir iesnieguši divi citi pretendenti – Dienvidāfrikas kompānija Paramount International Marketing un ASV uzņēmums AM General LLC.

Sūdzību izskatīšanas termiņš ir 20.decembris, kad paredzēta iesniegumu izskatīšanas komisijas sēde. Aizsardzības ministrijā (AM) sūdzību būtību nekomentēja.

Saskaņā ar iepirkuma nolikumu, izvērtējumā ņemta vērā transportlīdzekļu «operacionālā veiktspēja, atbilstība bruņoto spēku izvirzītajām tehniskajām prasībām, finansiālais piedāvājums un piedāvātie piegādes drošības risinājumi».

Pamatojoties uz iepriekšminētajiem kritērijiem, iepirkuma komisija un NBS testēja Somijas kompānijas piedāvātos transportlīdzekļus GTP 4×4 un vēl trīs kompāniju piedāvātos spēkratus – ASV uzņēmuma AM General LLC transportlīdzekļus Humwee, Dienvidāfrikas kompānijas spēkratus Marauder LAV, kā arī Turcijas kompānijas Otokartransportlīdzekļus Cobra. Testēšana notikusi gan uz koplietošanas ceļiem, gan bezceļa apstākļos. Avoti aizsardzības resorā aģentūrai LETA iepriekš vēstīja, ka kompāniju piedāvāto transportlīdzekļu testēšanas rezultāti bijuši dažādi.

Internetā pieejamā informācija liecina, ka Somijas kompānijas 2005.gadā ražotie augstas mobilitātes apvidus transportlīdzekļi Sisu E13TP tiek izmantoti Somijas, Lietuvas un Igaunijas bruņotajos spēkos. Savukārt populārākais Sisu Auto ražotais modelis ir 1983.gadā apritē laistā bruņumašīna Patria Pasi, kas tiek izmantota, piemēram, Austrijas, Dānijas, Igaunijas, Somijas, Ganas, Norvēģijas, Zviedrijas bruņotajos spēkos, kā arī ANO miera uzturēšanas operācijās.

Pagaidām nav publiski zināms, kādus tieši GTP 4×4 Latvijai paredzētas modifikācijas transportlīdzekļus varētu iegādāties NBS.

Publiski pieejama informācija liecina, ka tikai šogad plašākai publikai prezentētā transportlīdzekļa ritošā daļa ir piemērota bezceļa situācijām, kā arī transportlīdzeklis spēj pārvadāt līdz 4,5 tonnām smagas kravas, braucot bezceļa apstākļos. GTP 4×4 ražotāja mājaslapā norādīts, ka transportlīdzekļa konstrukcija sastāv no vairākiem moduļiem, kas ļauj to pielāgot dažādām operācijām un palielināt pasažieru skaitu līdz 16 cilvēkiem.

Automašīna ir aprīkota ar sešu cilindru četrtaktu dīzeļdzinēju un tās maksimālais ātrums pārsniedz 100 kilometrus stundā. Ar pilnu bāku spēkrats var nobraukt līdz 700 kilometriem. Sisu GTP šogad pavasarī bija apskatāms Latvijā izstādē Auto 2018.

ASV kompānijas AM General ražotā Humwee ražošana tika sākta 1979.gadā un patlaban šos bruņotos transporta līdzekļus izmanto vairākos desmitos pasaules valstu, tostarp ASV, Lietuvā, Sudānā, Ugandā, Kanādā, Džibuti un Dānijā.

Pēc publiski pieejamās informācijas, Turcijas kompānijas Otokar ražotā bruņotā automašīna Cobra tiek izmantota vismaz 15 pasaules valstīs, tostarp Azerbaidžānā, Sīrijā, Turcijā, Maldīvās, Kazahstānā, Ruandā un Slovēnijā.

Dienvidāfrikas kompānijas Paramount Group ražoto bruņoto transportlīdzekli Marauderpatlaban izmanto virknē pasaules valstu – Alžīrijā, Azerbaidžānā, Kongo, Jordānā, Kazahstānā, Malāvijā, Omānā, Singapūrā un Zambijā.

Iepirkuma līgumu paredzēts slēgt sākotnēji uz desmit gadiem ar iespēju to pagarināt. Viena no prasībām paredz, ka pretendentam būs jāpiedāvā savs piegādes drošības risinājums, kas nozīmē, ka tiks nodrošināta vietējās industrijas iesaiste.

Skaidrojot nepieciešamību iegādāties jaunus spēkratus, AM apgalvoja, ka, iegādājoties 4×4 taktiskos transportlīdzekļus, tiks būtiski uzlabotas Nacionālo bruņoto spēku mobilitātes spējas. Taktiskā mobilitāte ir kritisks vienību kaujas gatavības rādītājs, un nespēja nodrošināt vienības ar transporta platformām ierobežo NBS spējas veikt tiem noteiktos uzdevumus.

Saistītie raksti

1 komentārs

  1. Sasodīts, te taču runājam un daram lietas , kas saistītas ar valsts drošību. Domāju, ka pēdējais laiks bruņojuma iepirkumus veikt pēc itiem principiem!!!

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas