IVP: Arī ASV regulators atbalstījis papildu vakcināciju pret Covid-19 tikai senioriem

«ASV Pārtikas un zāļu pārvalde (FDA) par Pfizer vakcīnu pret Covid-19 nupat veicis pasaulē pieejamo zinātnisko datu un ražotāja iesniegto rezultātu rūpīgu izvērtēšanu, un analīze ir vērtīga un nopietni vērā ņemama,» stāsta Imunizācijas valsts padomes (IVP) priekšsēdētāja Dace Zavadska.

Pagājušajā nedēļā Imunizācijas valsts padome izplatīja ziņojumu, kurā norādīja, ka šobrīd valstiski svarīgākais uzdevums ir palielināt vispārējo vakcinācijas pret Covid-19 aptveri, nevis steigties ar balstvakcinācijas ieviešanu plašām sabiedrības grupām.

Padome norādīja, ka gan no zinātniskā, gan juridiskā aspekta lēmumu par to, vai un kurām sabiedrības grupām papildu devas būs nepieciešamas, var pieņemt tikai tad, kad būs pieejami atbilstoša pierādījumu līmeņa pētījumu dati un precīzi epidemioloģiskie dati, kā arī Eiropas Zāļu aģentūras atzinums, tostarp par trešās devas drošības aspektiem.

Arī piektdien notikušajā ASV Pārtikas un zāļu pārvaldes (Food and Drug Administration) zinātniskās padomes komitejas sanāksmē, kas ilga astoņas stundas, tika nolemts balstvakcināciju ar Pfizer/BioNTech noteikt vecumgrupai 65+, kā arī augstas riska grupas cilvēkiem. FDA zinātniskās padomes komiteja nobalsoja pret nepieciešamību balstvakcināciju piemērot visiem, kas ir vecāki par 16 gadiem.

Lasiet arī: Uzņēmumi: Pfizer/BioNTech ražotās Covid-19 vakcīnas ir drošas bērniem no piecu līdz 11 gadu vecumam

Balsojumu pret trešās Pfizer vakcīnas pret Covid-19 devu visiem vecumā pēc 16 gadiem veidoja 16 pret 3.

«Daudzi no ekspertu grupas neatkarīgajiem ekspertiem, tostarp infektologi, šajā ASV medikamentu regulatora sanāksmē uzsvēra: zinātniskie dati šobrīd liecina, ka plaša vakcīnu ieviešana nav pamatota,» atzīmē Zavadska.

«Speciālisti akcentējuši arī, ka balstvakcinācijas ieviešana, visticamāk, būtiski neietekmēšot pandēmijas gaitu. Tāpat eksperti uzsvēruši, ka vērtīgāk būtu vakcīnas, kas paredzētas trešajām devām, izplatīt tajās pasaules daļās, kur daudzi cilvēki vēl arvien nav saņēmuši nedz pirmo, nedz otro devu vakcīnas pret Covid-19 devu. Jo pastāv augsts risks, ka tieši no tām pasaules vietām, kur vakcinācijas pret Covid-19 aptvere ir niecīga, iespējama jaunu vīrusa variantu izveidošanās, kas atkal ietekmētu situāciju pasaulē,» skaidro profesore.

Savukārt balstvakcinācijas aizstāvji sanāksmē norādījuši uz datiem, kas parāda, ka Pfizer vakcīnas efektivitāte pret Covid-19 simptomātisku norisi pēc četriem mēnešiem samazinās no 96% līdz 84%, savukārt trešā Pfizer deva efektivitāti palielinātu līdz 95%, tostarp pret delta variantu. Tāpat balstvakcinācijas aizstāvji izteicās: ja sabiedrībā nebūs pietiekams vakcinēto īpatsvars un pandēmija turpināsies, būs nepieciešama imunitātes uzlabošana.

«Tomēr ir būtiski atzīmēt un saprast, ka vairākums reģistrēto vakcīnu pret Covid-19 joprojām nodrošina aizsardzību pret smagu slimības gaitu un hospitalizāciju ar efektivitāti 90%, dažviet pat augstāku,» rezumē Dace Zavadska.

Imunizācijas valsts padome (starptautiski: National Immunization Technical Advisory group (NITAG)) ir neatkarīga, zinātniska, konsultatīva padome, kuras sastāvā ir daudzdisciplināri jomas eksperti valstī. Imunizācijas valsts padome (IVP) ir atbildīga par neatkarīgu, uz jaunākajiem pieejamajiem pierādījumiem balstītu, pamatotu padomu sniegšanu atbildīgajām veselības nozares institūcijām jautājumos, kas saistīti ar imunizāciju un vakcīnām.

Latvijā IVP ir veselības ministra izveidota konsultatīva institūcija, kuras galvenais mērķis ir izvērtēt ar vakcināciju un imunizācijas valsts programmu saistītos jautājumus un sniegt priekšlikumus to risināšanai.

IVP tika izveidota Latvijā 2013.gadā, bet 2016.gadā to pārveidoja pēc Pasaules Veselības organizācijas (PVO) kritērijiem. IVP darbībā tiek stingri ievēroti PVO norādītie darbības principi, norāda padomē.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas