IVP iesaka otro poti arī vakcinēšanās ar Johnson&Johnson gadījumā 8–12 nedēļas pēc pirmās devas

«Šobrīd vērojams izteikts pieprasījums pēc Janssen Covid-19 vakcīnas – tās pilna vakcinācija sastāv tikai no vienas vakcīnas devas. Taču Imunizācijas valsts padome (IVP) vērš sabiedrības uzmanību uz to, ka Janssen vakcīna pret Delta variantu nodrošina zemāku aizsardzību,» par Janssen vakcīnas izvēli saka profesore Dace Zavadska, IVP priekšsēdētāja. Tāpat kārtējā IVP sanāksmē tika izstrādātas rekomendācijas attiecībā uz vakcīnas izvēli bērniem un jauniešiem.

«Gan pasaulē, gan Latvijā kļūst redzams, ka pilna vakcinācija ar Janssen Covid-19 vakcīnu, kas sastāv tikai no vienas vakcīnas devas, nodrošina zemāku efektivitāti jeb aizsardzību pret Delta varianta izraisītu simptomātisku Covid-19 un nepieciešamību tās dēļ hospitalizēt, nekā to nodrošina divas devas mRNS vai otras vīrusu vektoru vakcīnas Vaxzevria divu devu kurss,» skaidro profesore Dace Zavadska.

Tāpēc IVP rekomendē tiem cilvēkiem (neatkarīgi no vecuma), kas vakcināciju pret Covid-19 pabeiguši ar vienas devas Janssen Covid-19 vakcīnu, labai individuālās aizsardzības nodrošināšanai saņemt balstvakcinācijas devu.

Balstvakcinācija ieteikta 8–12 nedēļas pēc pirmās devas vai vēlāk, un tā veicama ar mRNS tehnoloģijas Covid-19 vakcīnu, taču kā alternatīva pieļaujama arī tā pati Janssen Covid-19 vakcīna. Savukārt tiem, kam pirms vai pēc Janssen ir bijusi pierādīta SARS CoV-2 infekcija, tiem otra vakcīnas deva nav nepieciešama.

IVP, izvērtējot jaunākos datus, ir noteikusi rekomendācijas arī bērnu un jauniešu vakcinācijai pret Covid-19. «Bērnu un jauniešu vakcinācijai pret Covid-19 IVP iesaka izvēlēties Comirnaty vakcīnu. IVP ir sekojusi līdzi gan Skandināvijas valstu (FI, NO, DK, SE) ziņojumiem, gan Kanādas, ASV datiem, kā arī uzklausījusi EZA drošības pārskatu par miokardītu sastopamību pēc vakcinācijas ar mRNS vakcīnām. Pamatojoties uz šobrīd pieejamo informāciju un no šo valstu veselības sistēmas reģistru demonstrētajiem datiem, IVP rekomendē bērnu un jauniešu vakcinācijai pret Covid-19 izmantot Pfizer/BioNTech ražoto vakcīnu Comirnaty,» stāsta IVP priekšsēdētāja.

Viņa skaidro, ka EZA reģistrētā Moderna ražotā vakcīna pret Covid-19 Spikevax uzrāda augstāku imunogenitāti jeb imūnās sistēmas atbildi, kas šai vecuma grupai varētu būt saistāma ar augstāku risku attīstīties mRNS vakcīnu identificētajai blaknei – miokardītam un perikardītam.

Šī ir pagaidu rekomendācija, un, tiklīdz būs zināma jauna un plašāka informācija, tā var tikt mainīta vai precizēta.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas