Ventspils domē nekas nemainās; opozīcija gatava pārsūdzēt tiesas spriedumu

«Jāatzīst, ka administratīvās rajona tiesas Liepājas tiesu nama lēmums ir negaidīti vienpusējs. Diemžēl Satversmē ietverto vienlīdzības un taisnīguma, mazākuma tiesību un labas pārvaldības principu pārkāpumi Ventspils domē, kas bija mūsu iesnieguma tiesā pamatā, vispār atstāti bez jebkādas vērības,» šādi Administratīvās rajona tiesas lēmumu izbeigt tiesvedību opozīcijas iesniegtajā lietā komentē Ventspils domes deputāts Ģirts Valdis Kristovskis.

Jau vēstīts, ka lieta ierosināta pēc Ģirta Valda Kristovska, Daces Kornas, Aivja Landmaņa un Ivara Landmaņa pieteikuma. Pēc līdzpieteicēju skaidrojuma, Ventspils domē ilgstoši un apzināti izveidota sistēma, kas diskriminē opozīciju un ir pretrunā demokrātiskas valsts principiem. Proti, ir komitejas, kurās pēc Pašvaldību likuma visiem deputātiem ir jānodrošina proporcionāla pārstāvniecība, arī opozīcijai. Taču līdz komitejām nonākot vien ierobežota līmeņa informācija. Pārsvarā projekti tiek izstrādāti komisijās vai atsevišķās darba grupās, kuru darba kārtība un grafiks neesot zināms pat nedēļu uz priekšu.

«Jūs varat nosaukt šo paralēlo struktūru par komisijām, darba grupām, sektu vai rūķīšu darbnīcu. Būtība no tā nemainās – komiteju darbam paralēli tiek izveidota struktūra, kas apzināti neiekļauj lielāko daļu opozīcijas, kā rezultātā tiek atteikta vai likti šķēršļi informatīvo materiālu pieejamībai, pašām sanāksmēm, un veidota atkarīga elektorāta «barotava»,» iepriekš BNN situāciju raksturojis mazākuma deputāts Aivis Landmanis.

Neskatoties uz pieteicēju lūgumu, Administratīvā rajona tiesa lēma izbeigt tiesvedību administratīvajā lietā, kas ierosināta pēc Ventspils domes opozicionāru pieteikuma par proporcionalitātes neievērošanu domes komisijās. Tiesas atzinumā teikts, ka normatīvie akti nenosaka konkrētus un juridiski pārbaudāmus kritērijus, kas būtu jāievēro, pieņemot lēmumu par komisiju izveidi. Līdz ar to tiesa secināja, ka iepriekš minētais Ventspils domes lēmums ir politisks lēmums, kas nav pakļauts administratīvās tiesas kontrolei.

«Tā vien šķiet, ka nedzīvojam demokrātiskā valstī un tiesa taisījusi spriedumu, neņemot vērā pierādījumus par Ventspils domē pastāvošu autoritāru, nedemokrātisku, prettiesisku pārvaldes kārtību. Mēs nesamierināsimies ar mums, mazākuma deputātiem, nelabvēlīgo administratīvās tiesas pirmās instances lēmumu. Mēs to pārsūdzēsim Augstākās tiesas Administratīvo lietu departamentā,» norādījis Kristovskis.

Ivars Landmanis paudis nožēlu, ka, viņa ieskatā, lieta nav skatīta pēc būtības. «Mūsu pieteikums vēsta par to, ka opozīcija nevar pilnvērtīgi strādāt. Un tas ir tas, ko vēlamies panākt un kas būtu jāpanāk demokrātiskā valstī, kāda ir Latvija.»

BNN jau ziņoja, ka 6.novembrī Administratīvajā rajona tiesā Liepājā atklātā sēdē tika uzklausīti divi Ventspils domes opozīcijas lūgumi – 1) atcelt Ventspils domes 2017.gada 29.septembra lēmumu par Ventspils domes komisijām un padomēm, un 2) Ventspils domei uzlikt par pienākumu tās komisijās, padomēs un darba grupās proporcionāli iekļaut opozīcijas deputātus.

Abos pieteicēju prasības punktos dominē pārliecība par proporcionalitātes principu, kas būtu jāievieš jebkuras labas, demokrātiskas un atklātas pārvaldības praksē.

«Kā deputāti esam ievēlēti uz līdztiesīgiem priekšnoteikumiem – kā jebkurš deputāts. Protams, vēlēšanu rezultātā tauta pauž savu gribu, un daļa deputātu nokļūst pozīcijā un daļa nokļūst opozīcijā. Taču neatkarīgi no tā, tiesības piedalīties domes darbā, domes veidotajās institūcijās saskaņā ar Latvijas valsts Satversmi, ar labas pārvaldības principiem, atklātību visiem deputātiem ir līdzvērtīgas,» savu uzrunu 6.novembra tiesā sāka opozīcijas deputāts Ģirts Valdis Kristovskis.

Tikmēr atbildētājas – Ventspils domes – uzskatā, lieta vispār nebija jāskata tiesā, jo komisiju izveide ir politisks lēmums un «tikai administratīvos aktus Administratīvā tiesa var pārbaudīt pēc tiesību kritērijiem».

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas