Izglābtie bērni: Cik daudz jaundzimušo glābējsilītēs tiek atstāti visā pasaulē?

Pirmais jūnijs ir Starptautiskā bērnu aizsardzības diena, kas visā pasaulē tiek svinēta kopš 1950.gada. Šogad, pulcējot dalībniekus no visas pasaules, arī no Latvijas, aprīlī aizvadīts Baby Box simpozijs, uzsverot glābējsilītes virsuzdevumu – sargāt bērna dzīvību visos iespējamos veidos.

Glābējsilīte (angliski – Baby Box) – ir traģiska nozieguma profilakses projekts, kas sniedz iespēju izdzīvot un dzīvot bērnam. Lai pasargātu bērna dzīvību, glābējsilīte sniedz iespēju anonīmi atteikties no bērniņa. Bērna bioloģiskie vecāki netiek meklēti tajos gadījumos, ja bērnam nav miesas bojājumu, ja viņš nav izsludināts policijas meklējamo personu sarakstā vai ar viņu kopā glābējsilītē nav atstāti personu apliecinoši dokumenti.

Baby Box sistēmas dažādās valstīs atšķiras gan tehniski, gan procesuāli, tomēr galvenais virsuzdevums visiem, kas darbojas ar Baby Box ir, ka bērna dzīvība ir vislielākā vērtība un, tā ir jāsargā visos iespējamos veidos. Lūk, citu valstu pieredze ar glābējsilītēm.

Baby Box Japānā

Japānā vienīgais Baby box jeb Kounotori no Yurikago, kas nozīmē Stārķa ligzda, atrodas Jikei slimnīcā, Kumamoto, ko vada dr. Taiji Hasuda. Glābējsilīte tika atklāta 2007.gada maijā pēc tam, kad 2015.un 2006.gadā Kumamoto tika atrasti trīs pamesti zīdaiņi, divi no tiem nomira, un viņu mātes tika sodītas. Katru gadu Japānā piedzimst aptuveni 970 000 bērnu, kā arī tiek veikti aptuveni 180 000 abortu. Pēc policijas datiem, ik gadu tiek atklāti ap 27–66 zīdaiņu pamešanas gadījumi.

Desmit gadu laikā Jikei slimnīcas Baby Box ir nonākuši 130 bērni. Pēc ievietošanas Baby Box, liela daļa bērnu nonāk Bērnu namos, daļa audžuģimenēs, 46 bērni tika adoptēti. Kā uzsver ginekologs dr. Takeshi Hasuda: «Galvenie iemesli, kālab bērni tiek atstāti Baby Box Japānā ir fakts, ka sieviete nav precējusies, ārlaulības bērns, nabadzība, vēlme slēpt savu identitāti, partnerattiecību problēmas, mātes vecāku negatīvā attieksme pret grūtniecību, incests un citi.»

Baby Box ASV

Simpozijā ASV pārstāvēja Monika Kelsija (Monic Kelsey) – ugunsdzēsēja un Baby box jeb Safe Heaven Baby Boxes dibinātāja.

1972.gadā tika izvarota 17 gadus veca meitene, 1973.gada 19.aprīlī piedzima Monika, kuru māte pameta slimnīcā divas stundas pēc dzemdībām. Tieši fakts, ka viņa pati ir pamests bērns, kas tika adoptēts un uzauga mīlošā ģimenē, mudināja Moniku izveidot Baby Box ASV.

Ikvienā ASV štatā jau darbojas t.s. Baby Safe Heaven Law, kas paredz, ka māte, kas nevar vai nevēlas rūpēties par savu jaundzimušo bērnu, var to atstāt policijā, pie ugunsdzēsējiem vai slimnīcā. Tā, piemēram, 2017.gadā šādā veidā tika atstāti 3 317 bērni.

Baby Box Krievija

2011.gada oktobrī Krievijā, Permā tika atklāts pirmais Baby Box jeb Okna žizni [dzīvības logi no krievu valodas]. Pirmā Baby Box izveidei Krievijas puse konsultējās ar Latvijas Baby Box projekta īstenotājiem, lai pārņemtu noderīgu pieredzi, kā arī Baby Box tehniskos risinājumus. Šobrīd Krievijā darbojas 19 Baby Box desmit reģionos. Visas glābējsilītes atrodas slimnīcās, izņemot vienu, kas atrodas baznīcā.

Kopš pirmās glābējsilītes atvēršanas, tajos ir ievietoti 78 bērni, no tiem 12 ir atgriezušies bioloģiskajā ģimenē (pie vecākiem vai radiniekiem), bet 66 bērni atrodas jaunās ģimenēs.

Baby Box Polija

Polijā 55 pilsētās šobrīd darbojas 60 glābējsilītes jeb Okna Žycia [dzīvības logi no poļu valodas]. Kā simpozijā atklāja Polijas pārstāvis Tomass Koptovskis (Tomasz Kopytowski) gandrīz visas(56) glābējsilītes ir veidotas starptautiskas Katoļu baznīcas organizācijas Caritas jeb tās dalīborganizāciju paspārnē un visbiežāk atrodas māsu klosteros.

Laikā no 2006. līdz 2017.gadam Polijā glābējsilītēs ir ievietoti 130 jaundzimušie. Iemesli, kālab mātes atsakās no saviem bērniem ir: nabadzība, bailes no sociālās atstumtības, iespēja sniegt bērnam labāku dzīvi, nepilngadīga māte, nav atbalsta no bērna tēva, mātes slimība, negribēta grūtniecība u.c.

Polijā ik gadu piedzimst aptuveni 380 000 bērnu, tiek veikti ap 1 000 abortu, tiek atklāti aptuveni desmit jaundzimušo nāves gadījumi.

Baby Box Ķīna

Pirmais Baby box jeb Baby Safety Islands Ķīnā tika atklāts 2011.gadā (Shijiazhuang City Social Welfare Institute in Hebei Province).

Šobrīd darbojas 18 no 32 iepriekš atvērtiem Baby Box. Iemesls, kālab Ķīnā dažviet Baby Box tiek slēgts ir fakts, ka tajā tiek ievietots pārāk liels skaits bērnu, no kuriem aptuveni 95% ir bērni ar dažādām iedzimtām vai hroniskām slimībām. Tā piemēram, viens no Baby Box, kas atradās transporta ceļu krustojumā ar lielu iedzīvotāju migrācijas plūsmu, darbu sāka 2014.gada 28.janvārī. Laikā līdz 16.martam, Baby Box bija ielikti jau 262 bērni (148 zēni, 114 meitenes). Šis Baby box tika slēgts.

Jāuzsver, ka Ķīnā šobrīd nav piejams valsts atbalsts ģimenēm, kurās aug bērni ar iedzimtām un hroniskām slimībām (piemēram, cerebrālā trieka, Dauna sindroms, iedzimtas sirds problēmas u.c.).

Baby Box Dienvidkoreja

2009.gada decembrī Dienvidkorejā, baznīcas mūra sienā tika atklāts pirmais Baby Box, otrais Baby Box tika atklāts 2014.gada jūlijā. Laikā no 2009.gada decembra abos Baby Box ir ievietoti 1 405 bērni.

Būtisks bērnu atstāšanas kāpums ir vērojams no 2012.gada augusta, kad spēkā stājās īpašs adopcijas likums, kas nosaka, ka adoptējot bērnu ir nepieciešama aizpildīta bērna dzimšanas veidlapa. Dienvidkorejā bērnus galvenokārt atstāj vientuļās mātes, kuras atrodas sociālā izolētībā un finansiālās grūtībās. Tieši bērna dzimšanas veidlapas aizpildīšana ir aspekts, kas daudzas vientuļās mātes, kuras vēlas atdot bērnu adopcijai, pamudina atstāt bērnu Baby box, nevis nokārtot formalitātes dzemdību namā.

Baby box projektu Dienvidkorejā vada mācītājs Lee Jong-Rak, kurš dibinājis nevalstisku organizāciju Jusarang Community, kas ikdienā sniedz atbalstu bērniem ar īpašām vajadzībām.

Baby Box Indija

Indijā Baby box jeb Palna (tulkojumā – šūpulis) atrodas organizācijas Deli bērnu labklājības padomes (Delhi Council for Child Welfare, DCCW) mājā. Šī organizācija ir viena no deviņām valsts apstiprinātam adopcijas aģentūrām Deli.

Kā atklāj Sandhya Bhalla, DCCW pārstāve, laikā no 1978.gada viņi ir uzņēmuši vairāk nekā 3 000 bērnu, galvenokārt ar dažādām smagām veselības problēmām. Daļa bērnu dzīvo DCCW mājā, kur tiek nodrošināta medicīniskā aprūpe, iespējamā izglītība un rehabilitācija. Daļa bērnu tiek adoptēti.

No 2015.gada adopcijas likumā ir pieņemtas izmaiņas, kas pieļauj adopciju dažādu ticību pārstāvjiem (ne tikai hindu), kā arī visiem pieagušajiem, neatkarīgi no ģimenes statusa (precēts, neprecēts). Šādas izmaiņas likumā veicina pamesto bērnu adopciju.

Baby Box Dienvidāfrika

Dienvidāfrikā ir vērojams augstākais bērnu pamešanas skaits pasaulē. Katru mēnesi dzīvi tiek atrasti vismaz 300 jaundzimušie (ap 65%) vai bērni līdz gada vecumam. Daudz lielāks skaits tiek atrasti par vēlu. Kā uzsver Nadīne Grabhema (Nadine Grabham), organizācijas Cerību durvis (Door of Hope) pārstāve, Johenesburgā divi no trim pamestajiem bērniem tiek atrasti miruši.

Paradokss, ka bērna pamešana Dienvidāfrikā ar likumu nav definēts kā vardarbīgs noziegums, bet bērna atstāšana drošā vietā, piemēram, Baby Box ir nelegāla. Ja māte, kas ievietojusi bērnu Baby Box tiek atrasta, viņa var tikt sodīta un ievietota cietumā.

Pirmais Baby Box Dienvidāfrikā tika atklāts 1999.gadā Berea Baptistu baznīcas mūra sētā.

Neskatoties uz Baby box nelegālo statusu, bērnus tajā ievieto ne tikai mātes, bet arī policija, slimnīcas, kā arī plaša sabiedrība – cilvēki, kuri atraduši pamestu bērnu. No 1999.gada Baby box ir ievietoti vairāk nekā 1 600 bērnu. Organizācija Door of Hope rūpējas par bērnu nākotni – nodrošina trīs bērnu māju (Baby Houses) un ciemata (Village) darbību, kur bērni tiek aprūpēti un izaug, kā arī veicina bērnu adopciju.

Šobrīd Dienvidāfrikā dažādās organizācijās un vietās darbojas desmit Baby box. Šobrīd notiek aktīvs darbs no dažādu organizāciju un aktīvistu puses, lai Baby box padarītu legālu, vienlaikus tiek lobēts anonīmo dzemdību likums, kas mazinātu bezpalīdzībā pamesto bērnu skaitu Dienvidāfrikā.

Baby Box Vācija

2000.gadā Vācijā, Hamburgā tika atklāts pirmais Baby Box mūsdienu Eiropā. To izveidoja organizācija SterniPark Organization. Iepriekš (Viduslaikos) līdzīga sistēma darbojās pie klosteriem un baznīcām. Iemesls, kālab Baby Box tika ieviests Vācijā ir tāds pats kā citviet – miskastēs tika atrasti pamesti bērni. Kopumā Vācijā šobrīd ir 93 Baby Box jeb Baby Hach jeb Baby Klappe un vēl citi nosaukumi. Nav skaidri zināms kopējais Baby box atstāto bērnu skaits.

Piemēram Lībekā Baby Box ir atvērts no 2000.gada. Šajā laikā tajā ir ievietoti 20 jaundzimušie. Līdzīgi kā Latvijā, Baby box bērni tiek adoptēti un nonāk jaunās ģimenēs, kurās par viņiem rūpējas un mīl. Kā uzsver Friedrike C. Garbe, Lībekas Baby Box vadītāja, Vācijā ir iespējamas anonīmās dzemdības, kā arī pastāv daudzas organizācijas un baznīcas, kas sniedz atbalstu sievietei grūtniecības laikā. To skaitā gandrīz ikviena organizācija, kuras paspārnē darbojas Baby Box sniedz palīdzību sievietēm grūtniecības un pēcdzemdību laikā. Visbiežāk Baby Box atstātais bērns pirmās astoņas nedēļas pavada organizācijā, kuras Baby box bērns ir ievietots. Šajā laikā vecāki var atgriezties pēc bērna, ja vecāki neatnāk atpakaļ, bērns tiek nodots atbildīgajām institūcijām adopcijai.

No 2014.gada ir iespējamas konfidenciālās dzemdības, kas nozīmē, ka sieviete slimnīcā atstāj informāciju par savu identitāti slēgtā aploksnē, bērnam, kad tas ir sasniedzis 18 gadu vecumu, ir iespēja uzzināt savas mātes vārdu/uzvārdu.

Baby Box Latvijā

Latvijā pirmā Glābējsilīte tika atklāta 2009.gada 8.septembrī Bērnu klīniskās universitātes slimnīcā, pateicoties farmācijas kompānijas Gedeon Richer idejai un iniciatīvai. Viens no kompānijas Gedeon Richter ikdienas darba virzieniem ir ģimenes plānošana (ikdienas un avārijas kontracepcija) un sievietes veselības jautājumi, tālab kompānijas atbalsts projektam, kas, kaut nedaudz, palīdz novērst bezatbildības un neapdomīgas rīcības sekas, ir pašsaprotams.

Kopš 2009.gada Latvijā ir atvērtas astoņas glābējsilītes. Tās visas atrodas slimnīcās.

Līdz 2018.gada 8.maijam ir izglābtas 43 jaundzimušo dzīvības, un lielākā daļa atstāto bērnu atraduši savu vietu mīlošās ģimenēs. Divi no bērniem atgriezušies savās bioloģiskajās ģimenēs.

Pēc bērna atstāšanas glābējsilītē (saskaņā ar Latvijas likumiem), bērnam tiek piešķirts atradeņa statuss. Ne vēlāk kā desmit dienu laikā no brīža, kad tiek konstatēta bērna ievietošana glābējsilītē, mazulis nonāk pirmsadopcijas aprūpē audžuģimenē, kas nodrošina bērnam tādu juridisko un cilvēcisko aizsardzību un gādību, kāda nepieciešama jebkura bērna labklājībai, bet kādu nav spējuši sniegt bērna bioloģiskie vecāki.

Baby Box mērķis ir arī nodrošināt jebkāda veida bezmaksas atbalstu un palīdzību, tajā skaitā arī diennakts bezmaksas psiholoģisko un praktisko atbalstu ikvienam, kurš ar savu mazuli ir palicis uz ielas, bet tomēr vēlas audzināt savu atvasi.

Latvijā pie katras glābējsilītes ir izvietota informācija ar mērķi aicināt bērna bioloģiskos vecākus vēlreiz pārdomāt šī izšķirošā soļa veikšanu. Ir norādīts, ka bērna atstāšana glābējsilītē nav vienkāršs lēmums un ka krīzes situācijā ir atbalsta personas, kas ir gatavas palīdzēt gan emocionāli, gan praktiski. Pie glābējsilītēm tiek izvietotas norādes par organizācijām, kurās ir iespējams saņemt nepieciešamo palīdzību.

Ja bērna vecāki, nelūdzot palīdzību, izvēlas atteikties no sava bērna, anonīmi ieliekot viņu glābējsilītē, tas ir bioloģisko vecāku brīvprātīgs, apzināts un atbildīgs lēmums. Bērna ievietošana Baby Box (nevis, piemēram, izmetot viņu atkritumu konteinerā vai atstājot sētmalē) liecina par to, ka bērna bioloģiskie vecāki, neskatoties uz apstākļiem, ka nevēlas audzināt bērnu atbilstoši, tomēr vēlas maksimāli parūpēties par bērnu, nododot viņu gādīgās rokās, kas spēs par bērnu parūpēties atbilstoši bērna interesēm.

Glābējsilītē ievietoto mazuli bioloģiskajiem vecākiem ir iespējams atgūt, kamēr bērns nav oficiāli adoptēts.

Glābējsilītes dažādās formās un ar dažādiem nosaukumiem pasaulē darbojas vēl arī Čehijā, Ungārijā, Lietuvā, Itālijā, Austrijā, Beļģijā, Maltā, Kanādā, Nīderlandē, Pakistānā, Filipīnās, Malaizijā u.c.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas