IZM gatavojas pārsūdzēt sev nelabvēlīgo spriedumu LU rektora vēlēšanu jautājumā

Izglītības un zinātnes ministre Ilga Šuplinska

Izglītības un zinātnes ministrija (IZM) grasās pārsūdzēt sev nelabvēlīgo spriedumu Latvijas Universitātes (LU) rektora vēlēšanu jautājumā, BNN noskaidroja ministrijā.

IZM skaidro, ka «šī brīža situācija nekādā ziņā nav vērtējama kā valsts un LU strīds, bet gan kā process, kurā svarīgi noskaidrot daudzus valstij un augstskolām būtiskus jautājumus».

Ministrija joprojām ir pārliecināta, ka valdībai saistībā ar rektora ievēlēšanas procesā pieļautajiem pārkāpumiem bija jāpieņem lēmums neapstiprināt Indriķi Muižnieku rektora amatā.

«Domājot par augstākās izglītības sistēmas pilnveidi, ir svarīgi iegūt autoritatīvu tiesas skaidrojumu par šobrīd spēkā esošā Augstskolu likuma un LU Satversmes iztulkojumu. It sevišķi, ja tiesas sniegtais skaidrojums atšķiras no Ministru kabineta un Indriķa Muižnieka skatījuma,» pausts IZM paziņojumā.

Ministrijā sacīja, ka «laikā, kad notiek darbs pie augstskolu pārvaldības modeļa maiņas un tiek izstrādāts jauns Augstskolu likums un Zinātniskās darbības likums, ir ļoti svarīgi izvērtēt, vai pašreizējā Augstskolu likumā ietvertā norma par Ministru kabineta tiesībām apstiprināt augstskolu rektoru ir saglabājama».

«Augstskolu likums nosaka un aizsargā augstskolu autonomiju, taču autonomija nevar būt absolūta, tai jābūt saskaņotai ar sabiedrības un valsts interesēm,» pauž ministrijā.

BNN jau ziņoja, ka valdība augusta beigās pēc ilgām diskusijām nolēma neapstiprināt Muižnieku LU rektora amatā, jo IZM skatījumā rektora vēlēšanās ir pārkāpta Augstskolu likumā un likumā Par Latvijas Universitātes Satversmi noteiktā LU rektora ievēlēšanas kārtība un noteikumi.

Prasot atcelt valdības izdoto administratīvo aktu, Muižnieks vērsās Administratīvajā rajona tiesā. Viņš arī lūdza noteikt pagaidu liegumu jauna rektora ievēlēšanai, kas nozīmētu, ka līdz strīda izšķiršanai pēc būtības LU nevarētu tikt pie jauna rektora.

Pirmdien, 30.septembrī, Administratīvā rajona tiesa pieņēma lēmumu apturēt Muižniekam nelabvēlīgo Ministru kabineta lēmumu. Pašlaik vēl nav zināms, kad tiesa lietu skatīs pēc būtības. Apturot Ministru kabineta rīkojuma darbību, tiek apturētas visas ar to radītās tiesiskās sekas. Tādējādi par rektora pienākumu izpildītāju ir atzīstams Muižnieks.

Tiesas lēmums stājas spēkā nekavējoties. Lēmumu var pārsūdzēt Administratīvajā apgabaltiesā 14 dienu laikā no tā pieņemšanas dienas.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas