bnn.lv  Latviski    bnn-news.com  English    bnn-news.ru  По-русски
Pirmdiena 27.01.2020 | Vārda dienas: Ildze, Ilze, Izolde
LatviaLatvija

IZM: Ideju par pāreju uz obligāto vidējo izglītību pagaidām būtu jāatliek

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Izglītības un zinātnes ministrs Kārlis Šadurskis

Ņemot vērā, ka Izglītības un zinātnes ministrija (IZM) jau sākusi virkni nozares reformu, kuru noslēgums paredzēts vien pēc vairākiem gadiem, priekšlikums par pāreju uz obligāto vidējo izglītību pagaidām būtu jāatliek, otrdien, 20.februārī, Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas sēdē pauda izglītības un zinātnes ministrs Kārlis Šadurskis (V).

Komisijas priekšsēdētājs Aldis Adamovičs (V) jau sēdes sākumā uzsvēris, ka tās noslēgumā netiks pieņemti nekādi lēmumi saistībā ar apspriežamajiem jautājumiem – tas būšot tikai diskusijas sākuma.

IZM pārstāve Gunta Arāja uzsvēra, ka jau vairākos dokumentos ir noteikta virzība uz obligāto vidējo izglītību. Patlaban pēc statistikas datiem, ko mēra dažādas institūcijas, bez vidējās izglītības ir nepilni 11% iedzīvotāju vecumā no 25 līdz 64 gadiem, kas nozīmē, ka lielākā daļa iedzīvotāju, lai arī vidējā izglītība ir brīvprātīga, to ieguvusi.

Arāja skaidro, ka šāda statistika saistīta arī ar darba tirgus struktūru. Viņa uzsver, ka OECD, vērtējot Latvijas izglītības sistēmu, novērtēja šādu rādītāju, norādot, ka šis īpatsvars ir stabils un ir salīdzinoši zems starp citām Eiropas valstīm.

IZM pārstāve pauž, ka šo 11% iedzīvotāju vidū ir personas ar īpašām vajadzībām, pāragri skolu pametušie, kā arī no valsts aizbraukušie. No aptuveni 18 000 devīto klašu beidzējiem mācības tālāk neturpina 1,4%.

Patlaban virknē valstu obligātā vidējā izglītība jau ir noteikta, taču dažādās valstīs ir noteikta atšķirīga vidējā izglītība – pilna vai nepilna, kas nozīmē to, vai absolvents var turpināt izglītības gaitas augstākajā izglītībā. Taču lielākā daļā ES valstu vidējā izglītība nav obligāta, piemēram, Horvātijā, Čehijā, Lietuvā, Igaunijā.

Arāja uzsver, ka izaicinājums pārejas uz obligātu vidējo izglītību piemērošanai būtu vecuma noteikšana – kā nodefinēt, līdz kuram brīdim cilvēkam ir tiesības atrasties izglītības iestādē un mācīties dienas nodaļā. «Saņemam kolēģu komentārus par to, kā nodrošināt elastīgu pāreju uz nākamajiem izglītības līmeņiem. Jautājums tāpat ir, kādu vidējo izglītību un standartu definējam tiem, kuriem objektīvu iemeslu dēļ šī latiņa nav sasniedzama,» teic Arāja.

Viņa pauž, ka IZM jau sākusi īstenot virkni nopietnu reformu, savukārt pāreju uz obligāto vidējo izglītību varētu īstenot divus trīs gadus pēc šo reformu beigām – aptuveni 2023.-2024.gadā. Vienlaikus, lai ieviestu obligātu vidējo izglītību, būtu nepieciešams grozīt virkni normatīvo aktu, tostarp Satversmi

Vērtējot ieceri, IZM secina, ka pāreja uz obligātu vidējo izglītību pati par sevi nerisinātu visas problēmas, par kurām tiek runāts. Tāpēc IZM uzskata, ka sekmīga jau esošo reformu īstenošana un pabeigšana būtu svarīgāka par vēl vienas reformas sākšanu.

Šadurskis pauž, ka šim nevajadzētu būt galvenajam fokusam, jo izglītības sistēma jau ir nopietnu pārmaiņu priekšā – jāievieš jaunais saturs, pēc kā vajadzīgs laiks, lai saprastu, kas ieviests un kā tas strādā. Tāpat ministrs uzsvēra, ka, sakārtojot sistēmu, varēs redzēt «īstos procentus» tiem, kas neiegūst izglītību. «Domāju, ka Latvijas ceļš būtu nepilna obligātā vidējā izglītība, kad 10.klasē tiek apgūti pamata priekšmeti,» saka politiķis.

Deputāts Varis Krūmiņš (LRA) pateicies Šadurskim par atteikšanos no reformas par pāreju uz obligāto vidējo izglītību, jo jau ir sāktas daudzas reformas.

Adamovičs piekritis, ka patlaban nav nekāda pamata steigai, ņemot vērā jau sāktās pārmaiņas nozarē. Viņš rosināja apskatīto jautājumu pieņemt zināšanai, savukārt nākotnē uzaicināt uz sēdi deputātu Intu Dālderi, lai viņš, ja nebūs atsaucis savus priekšlikumus, par tiem pastāstītu.

Ref: 225.000.103.2872

Pievienot komentāru

Kas Lielbritānijā notiks Brexit dienā un pēc tās?

Lielbritānija šajā piektdienā, 31.janvārī, sāks izstāšanos no Eiropas Savienības. Kas valstī mainīsies šajā dienā?

LTV: Ministrija, neveicot plašākus pētījumus, skatīšanai valdībā virzīs izmaiņas koku ciršanas noteikumos

Zemkopības ministrs Kaspars Gerhards ignorēs VARAM iebildumus pret koku ciršanas noteikumu maiņu un bez papildu visaptverošu pētījumu veikšanas plāno tos virzīt tālāk izskatīšanai valdībā, vēsta LTV raidījums de facto.

Adlers šonedēļ pametīs Latvijas skaļāko korupcijas lietu nodaļas virsprokurora amatu

Janvāra beigās vairākus mēnešus pirms amata pilnvaru termiņa beigām pensijā dosies Ģenerālprokuratūras Sevišķi svarīgu lietu izmeklēšanas nodaļas virsprokurors Modris Adlers.

Amatpersonas nesniedz skaidru atbildi par valsts dotācijām LDz

Atbildīgās amatpersonas nesniedz skaidru atbildi, vai VAS Latvijas dzelzceļš nonācis vai drīzumā nonāks līdz situācijai, kad kompānijai būs nepieciešama valsts budžeta palīdzība.

NBA zvaigznes Braienta aviokatastrofa notikusi lidošanai bīstamos apstākļos

Helikoptera avārija ASV, kas prasījusi NBA basketbola zvaigznes Kobes Braienta un vēl astoņu cilvēku dzīvības notikusi apstākļos, ko policija uzskatījusi par pārāk bīstamiem, lai lidotu.

Linkaits: Iespējams, valstij vajadzētu investēt ostu terminālī, lai nodrošinātu kravu plūsmu

Iespējams, valstij vajadzētu investēt ostu terminālī, lai nodrošinātu, piemēram, Baltkrievijas kravu plūsmu, izteicies satiksmes ministrs Tālis Linkaits, komentējot potenciālo sadarbību ar Baltkrieviju naftas produktu pārvadājumos.

ENAP, iespējams, sācis kriminālprocesu par Olainfarm padomes veiktajām darbībām Rebenoka laikā

ENAP, iespējams, sākusi kriminālprocesu par farmācijas uzņēmuma Olainfarm kādreizējās padomes darbībām, kad to vadīja Pāvels Rebenoks un jurists Mārtiņš Krieķis, vēsta TV3 raidījums Nekā personīga.

Raidījums: Gerhards, iespējams, AS Latvijas Valsts meži izveidojis ietekmīgu amatu savam ilggadējajam kolēģim

Zemkopības ministrs Kaspars Gerhards, iespējams, izveidojis amatu savam ilggadējajam kolēģim Jānim Lapiņam ministrijas pakļautībā esošajā uzņēmumā Latvijas Valsts meži, vēsta TV3 raidījums Nekā personīga.

Turcijas zemestrīcē izglābti 45 cilvēki

Glābšanas dienesti Turcijā samazinājuši gruvešu pārmeklēšanas darbu apmērus pēc piektdienas, 24.janvāra, zemestrīces, kas prasījusi ne mazāk kā 36 cilvēku dzīvības.

VDD amatpersona: Jaunās VDD ēkas nebūvēšana noskatītajā zemesgabalā Teikā kavētu dienesta attīstību

Valsts drošības dienesta jaunās ēkas nebūvēšana noskatītajā zemesgabalā Teikā, bijušā velotreka Marss vietā, kavētu dienesta attīstību, intervijā Latvijas Radio izteicies VDD priekšnieka vietnieks Ēriks Cinkuss.

Janvāra nobeigumā bieži gaidāmi nokrišņi un saglabāsies silts laiks

Šajā nedēļā laikapstākļus noteiks vairāku ciklonu darbība, līdz ar to debesis klās mākoņi un bieži gaidāmi nokrišņi – lietus, slapjš sniegs un arī sniegs.

Nedēļa Lietuvā: Ministrs ēdis neētiski, prezidents aicina poļu banku, Viļņa pret plastmasas traukiem

Lietuvā aizvadītās nedēļas redzamākie notikumi ziņās bija ētikas uzrauga atklātais satiksmes ministra likumpārkāpums par pusdienu apmaksu, prezidenta aicinājums Lietuvā ienākt poļu Pekao bankai un Viļņas iniciatīva pret vienreizlietojamiem traukiem.

BNN nedēļas apkopojums: Moneyval ziņojums. Skandāls ap VDD ēku. Žagars un Kairišs pie Dailes teātra «stūres»

BNN sniedz apkopojumu par šīs nedēļas aktuālākajiem notikumiem, kas skaidroti tādās tēmas kā Pamats cerībām, Zemes dalīšana, Pagrieziens pa 180 grādiem, Kritiens, Uzticība, Atkusnis, Jaunā prezidentūra un Baltijas ceļi.

Soross ar miljarda universitāti vēlas cīnīties pret klimata pārmaiņām, autoritārismu

Ungāru-amerikāņu finansists un filantrops Džordžs Soross paziņojis, ka ieguldīs vienu miljardu ASV dolāru, lai izveidotu pasaules mēroga universitāti, lai cīnītos pret autoritārām valdībām un klimata pārmaiņām.

Eiropas Komisija aizliedz no Ukrainas ievest putnu gaļu Eiropas Savienībā

Putnu gripa Ukrainā, Bugakivā konstatēta šīs nedēļas sākumā – 20.janvārī. Ukrainas veterinārais dienests veic slimības apkarošanas pasākumus. 

Nākamnedēļ veiks Vanšu tilta inspekciju; vantīs strādās alpīnisti

Alpīnisti līdz pat 3.februārim veiks visu vanšu sistēmas inspekciju, rāpjoties vantīs, un veicot arī pilona inspekciju.

NEPLP atļauj no marta LNT un Kanālu 2 nomainīt ar TV3 Life un TV3 Mini

NEPLP pēc mediju grupas TV3 Group pieteikuma anulējusi TV kanālu LNT un Kanāls 2 licences, tā vietā izsniedzot licences jauniem kanāliem TV3 Life un TV3 Mini.

Rail Baltica trasei piegulošo apkaimju attīstībā jāiegulda vairāk nekā 300 miljoni

Lai īstenotu infrastruktūras attīstības projektus Rail Baltica piegulošajās Rīgas apkaimēs, desmit gadu periodā būs nepieciešamas līdz pat 350 miljoniem eiro lielas investīcijas.

Kvoruma trūkuma dēļ nenotiek Olainfarm akcionāru ārkārtas sapulce

Piektdien sasauktajai akcionāru ārkārtas sapulcei bija reģistrējušies akcionāri, kuri kopā pārstāvēja 2 978 701 balsstiesīgo akciju, kas ir 21,15% no balsstiesīgā kapitāla. Tādējādi akcionāru ārkārtas sapulcei nebija nepieciešamā kvoruma.

Bulgārija apsūdz Krievijas pilsoņus ieroču rūpnieka indēšanas mēģinājumā

Prokurori Bulgārijā ir izvirzījuši apsūdzības trīs Krievijas pilsoņiem par slepkavību mēģinājumiem, izmantojot indi. Izmeklētāji saskata šo noziegumu saikni ar Skripaļu indēšanas gadījumu Lielbritānijā.

Par PSKUS valdes priekšsēdētāju apstiprina Rinaldu Muciņu

Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas dalībnieku sapulcē valdes priekšsēdētāja amatā apstiprināts Rinalds Muciņš.

EM 464.sērijas namus atzīst par drošiem tālākai izmantošanai; īpašniekus mudina ēkas atbilstoši uzturēt

Lai gan 464.sērijas daudzdzīvokļu namu apsekošanas laikā konstatētas pazīmes par mehāniskās stiprības un stabilitātes zudumu, EM secina, ka pie atbilstošas uzturēšanas, ēkas ir drošas turpmākai lietošanai.

Ignorējot ASV sankcijas, Ventspils dome apstiprina Lemberga vadībā tapušu budžetu

Neskatoties uz ASV noteiktajām sankcijām, Ventspils pilsētas domes 2020.gada budžets, kas tapis sankcionētās personas Aivara Lemberga absolūtā ietekmē, ceturtdien, 23.janvārī, tika apstiprināts.

EY: Uzlabojas investoru vērtējums par Latvijas ekonomikas konkurētspēju

Aizvadītajā gadā gandrīz visos rādītājos uzlabojies investoru vērtējums par Latvijas ekonomikas konkurētspēju, informē EY Latvija pārstāvji.

Igaunijā rosina par pirmo braukšanu dzērumā paredzēt viena gada cietumsodu

Igaunijā valdības ministri nākuši klajā ar ierosinājumu ieviest bargākus sodus par transportlīdzekļu vadīšanu alkohola reibumā. Iniciatīva saistīta ar nesenu avāriju, kur gāja bojā trīs cilvēki, un bija iesaistīts dzērājšoferis.


Do NOT follow this link or you will be banned from the site!