Izstrādāta lietotne Apturi Covid, ar ko cer ierobežot vīrusa izplatību

Latvijā radītā lietotne Apturi Covid atbilst Vispārīgās datu aizsardzības regulas (VDAR) prasībām, kā arī tā neizmanto globālās pozicionēšanas sistēmas (GPS) sniegtos datus, lai izsekotu tās lietotājus, lietotnes prezentācijā sacīja SIA Latvijas Mobilais telefons (LMT) prezidents Juris Binde.

Viņš uzsvēra, ka lietotnes uzkrātie dati no ierīces tiek izdzēsti 14 dienu laikā. Šis termiņš atbilst zinātnieku pieņemtajam COVID-19 inkubācijas periodam.

Arī aģentūra LETA pārliecinājās, ka lietotne Android vidē nepieprasa speciālas atļaujas, kas nepieciešamas, lai varētu izsekot lietotāja kustību.

Tāpat Binde izcēla, ka visi lietotnes iegūtie dati ir šifrēti, tostarp tās lietotājiem piešķirtie kodi ir anonīmi, proti, nav iespējams sasaistīt kodu ar cilvēku. LMT prezidents atzīmēja, ka statistiskie modeļi liecina, ka, ja 15–20% iedzīvotāju izmantos šo lietotni, tad tā spēs sniegt būtisku labumu.

Komentējot lietotnes izstrādi, Binde akcentēja, ka ļoti būtisku lomu spēlējusi sadarbība ar tehnoloģiju uzņēmumiem Google un Apple, kas izveidoja vidi, kurā, izmantojot Bluetooth tehnoloģiju, iespējams konstatēt kontaktu ar kādu COVID-19 pozitīvu cilvēku vai personu, kam iepriekš bijis kontakts ar COVID-19 pozitīvu personu.

Binde norādīja, ka Latvija ir pirmā valsts pasaulē, kas izveidojusi universālu lietotni ar globālu pielietojumu. Viņš arī pateicās visiem programmatūras izstrādē iesaistītajiem, norādot, ka procesā piedalījās gan privātā, gan valsts sektora pārstāvji. LMT prezidents īpaši izcēla Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) sniegto palīdzību, kā arī atbalstu no Valsts prezidenta kancelejas.

Tāpat viņš atklāja, ka ar dažādiem nozares pārstāvjiem ir parakstīts memorands, kurā noteikti lietotnes pamatprincipi – anonimitāte un brīvprātības princips.

Savukārt SIA MakIT valdes priekšsēdētājs Arvis Zeile norādīja, ka projektu izstrādāja vairāk nekā 90 cilvēku komanda. Uzņēmējs piebilda, ka gan iPhone, gan Android lietotājiem būs nepieciešams atjaunināt sistēmas programmatūru uz jaunāko versiju, lai lietotne darbotos.

Tāpat viņš atklāja, ka vēlāk iedzīvotājiem būs pieejams arī lietotnes pirmkods, lai ar to varētu iepazīties. Publiskā informācija liecina, ka pirmkoda atklāšana pasaulē parasti tiek izmantota, lai kliedētu lietotāju šaubas par lietotņu darbību, jo, izmantojot lietotnes pirmkodu, lietotāji paši var pārliecināties par visiem lietotnes darbības principiem.

Ministru prezidents Krišjānis Kariņš (JV) pauda, ka sākotnēji, COVID-19 izplatoties Latvijā, sabiedrības pirmā nepieciešamība bija palikt mājās, pašizolēties, lai pārtrauktu slimības izplatības ķēdi. Viņa vērtējumā, Latvijā tas ir veiksmīgi paveikts, taču, ņemot vērā, ka joprojām nav izgudrotas ne zāles, ne vakcīna pret COVID-19, valsts nevar mūžīgi iesaldēt ekonomiku. Ir jāiemācās gudri sadzīvot ar vīrusu, un tieši lietotne varētu palīdzēt ierobežot tā izplatību, pauda valdības vadītājs.

«Tas ir piemērs, kad Latvijas speciālisti kārtējo reizi pierāda, ka mēs spējam ļoti īsā laikā reaģēt un kaut ko jaunu, lietderīgu un vērtīgu izgudrot,» uzskata premjerministrs, paužot pateicību lietotnes izstrādātājiem un pārliecību, ka ar to sabiedrība būs daudz drošāka.

SPKC Infekcijas slimību riska analīzes un profilakses departamenta Infekciju slimību uzraudzības un imunizācijas nodaļas vadītāja Elīna Dimiņa norādīja, ka speciālisti līdz šim ir strādājuši ar vairāk nekā 3 500 cilvēkiem, kas bijuši kontaktā ar jaunā koronavīrusa izraisītās saslimšanas COVID-19 slimniekiem.

Pēc speciālistes teiktā, daudziem šķiet, ka jau ilgi dzīvojam kopā ar COVID-19, taču patiesībā pirmais Latvijā reģistrētais saslimšanas gadījums bijis tikai 3.martā, un kopš tā laika nemaz tik ilgs periods nav pagājis. Saslimušo skaits turpina samazināties, vienlaikus gandrīz katru nedēļu tiek reģistrētas masveida saslimšanas.

Viņa sacīja, ka cilvēki pārsvarā inficējas savā dzīvesvietā vai uzturēšanās vietā. «Tam arī ir savi iemesli. Galvenais iemesls, ka cilvēkiem, ņemot vērā dažāda veida ierobežojošus pasākumus, ir ļoti mazs kontaktu skaits. Mēs pārsvarā satiekam savus ģimenes locekļus, savus tuvākos kolēģus. Mēs reti apmeklējam publiskas vietas un publiskus pasākumus,» skaidroja SPKC speciāliste, piebilstot, ka ir panākta sabiedrības līdzdalība saslimšanas ierobežošanā.

Dimiņa atgādināja, ka vīruss ir bīstams un cilvēks ir infekcijas avots.

Viens saslimušais vidēji var inficēt divus līdz trīs cilvēkus, bet, ja atrodas lielā pūli, sabiedriskajā transporta vai publiskajā vietā, tad daudz lielāku skaitu.

Turklāt inficēt var, vēl pirms pašam saslimušajam parādās simptomi, un cilvēks var inficēt, nemaz nenojaušot par to.

Pietekami daudz ir arī asimptomātisku saslimšanas gadījumu, tāpēc svarīgi katru reizi maksimāli ātri saprast, ar ko cilvēks ir kontaktējies, lai brīdinātu, un to var izdarīt arī jaunā lietotne, uzsvēra SPKC speciāliste.

«Lai gan Latvijai veicas labi, jāatzīst, ka pandēmija nav beigusies, pandēmija turpinās,» secināja Dimiņa.

Viedtālruņi, kuros būs uzstādīta lietotne Apturi Covid, ar Bluetooth palīdzību apmainīsies ar signāliem jeb digitāliem «rokasspiedieniem», ko uzglabās lietotāja tālrunī šifrētā veidā. Ja viena tālruņa lietotājs saslims, otrs tiks brīdināts, ka kādā brīdī savās ikdienas gaitās būs saskāries ar COVID-19 inficētu cilvēku. Inficētā persona un vieta, kur noticis kontakts, lietotājam paliks anonīma.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas