Izstrādāts pašpalīdzības tests, lai atpazītu bērnu pavedināšanu internetā

Latvijas Drošāka interneta centrs sadarbībā ar Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekciju (VBTAI) izstrādājis pašpalīdzības testu par to, kā atpazīt un reaģētu uz bērnu pavedināšanu internetā, kampaņas Bīstamā draudzība internetā atklāšanā informēja Drošāka interneta centra vadītāja Maija Katkovska.

Šogad Vispasaules Drošāka interneta dienā, 8.februārī, Latvijā īpaša uzmanība tiek pievērsta bērnu pavedināšanai internetā. Kā kampaņas atklāšanas pasākumā skaidroja Katkovska, draudzības veidošana internetā ir lielisks veids, kā atrast jaunus domubiedrus, socializēties un paplašināt savu redzesloku, tomēr ne viss internetā ir tā, kā izskatās, un ne visi interneta lietotāji ir ar labiem nodomiem.

Katkovska informēja, ka 2021.gadā būtiski pieaudzis to ziņojumu skaits,

kurus Drošāka interneta centrs saņēma tieši par bērnu seksuālo izmantošanu, jo pandēmijas laikā bērni arvien vairāk brīvā laika pavada interneta vietnēs.

Kampaņas atklāšanā Katkovska skaidroja, ka, sadarbojoties ar VBTAI, ir izveidots preventīvs rīks – tests ar kuru var noteikt, vai bērns interneta vidē ir saskaries ar manipulatoriem. Testu var aizpildīt pats bērns, vecāks vai speciālists darbam ar bērniem. Tāpat ir izveidoti informatīvi materiāli, kas palīdz vecākiem sagatavoties dažādām preventīvām sarunām ar bērniem.

«Es ceru, ka izstrādātais tests un tā anonīma aizpildīšana palīdzēs nojaust noklusēto gadījumu apmēru, savukārt preventīvais darbs novērsīs potenciālos gadījumus nākotnē,» sacīja Katkovska.

VBTAI vadītāja vietniece Gunita Kovaļevska sacīja, ka seksuāla izmantošana internetā var izmainīt bērna uztveri par sevi un apkārtējo pasauli, par drošību, raisot šaubas un bažas par cilvēkiem un veicinot vēlmi emocionāli norobežoties vai distancēties. Tieši tādēļ ir svarīgi, lai gan bērni, gan vecāki un pedagogi būtu zinoši un spētu laikus atpazīt briesmas.

Valsts policijas Dzimumnoziegumu apkarošanas nodaļas priekšnieks Oļegs Lavčinosvkis atgādināja, ka nav viena izteikta manipulatoru tipa. Manipulators var būt jauns, izglītots cilvēks, kas to dara peļņas dēļ, vienaudzis, kas to dara atriebības dēļ, vai persona, kas izmanto svešu bildi un informāciju sociālajos medijos.

Katkovska atgādināja, ka, ja rodas aizdomas, ka notikusi bērna pavedināšana internetā, galvenais ir neizdzēst sarakstes un sociālo tīklu profilus, lai tie saglabātos kā pierādījumi. Šādos gadījumos pēc palīdzības var vērsties, zvanot pa uzticības tālrunim 116111, sazinoties ar Drošāka interneta centru vai Valsts policiju.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Jaunākās Ziņas