Izveidota pirmā pasaku sērijai veltīta monēta Pieci kaķi

Latvijas Banka radījusi monētu Pasaku monēta I. Pieci kaķi, kas ir pirmā kolekcijas monēta īpašā sērijā, kas veltīta tautā iemīļotākajām un zīmīgākajām latviešu pasakām.

Monēta Pasaku monēta I. Pieci kaķi tapusi iespaidojoties no latviešu grafiķa, dzejnieka un vairāku grāmatu autora Alberta Kronenberga pasakas Pieci kaķi. Tā ir viena no latviešu tautas pasakām, kuru vecāki pirms naktsmiera mēdz lasīt bērniem. Pasakas galvenā doma – attapība, uzņēmība un čakls darbs ir labklājības pamatā.

Jaunās eiro kolekcijas monētas aversā redzama gulta ar pieciem saldi aizmigušiem kaķiem – Muri, Ņuri, Inci, Minci un Punci. Savukārt monētas reversā attēloti šie paši kaķi ar ēdamrīkiem – bļodiņām un karotēm. Monētas grafisko dizainu veidojusi izcilā bērnu grāmatu ilustratore Anita Paegle, ģipša modeli – Jānis Strupulis.

Monēta kalta Lietuvas kaltuvē UAB Lietuvos monetų kalykla. To no otrdienas, 24.novembra, varēs iegādāties Latvijas Bankas kasēs K. Valdemāra ielā 1B, Rīgā, un Teātra ielā 3, Liepājā un tradicionālajās monētu tirdzniecības vietās – numismātikas salonos, grāmatu un suvenīru veikalos un juvelierveikalos.

Tāpat 24.novembrī, plkst. 11:00 Džūkstes Pasaku muzejā (Džūkstes pagastā, Lancenieku skolā, Tukuma novadā) notiks pasākums, kurā radoši darboties piedāvās skolotājas Agita Pavlovska, Solvita Subota un monētas māksliniece Anita Paegle, kura pastāstīs arī par monētas tapšanas ideju. Savukārt pasaku roku lellīšu teātra iestudējumu rādīs Džūkstes Pasaku muzeja darbinieki. Latvijas Bankas kolekcijas monētu Džūkstes Pasaku muzejam pasniegs monētu dizaina komisijas priekšsēdētāja vietnieks, mākslinieks Laimonis Šēnbergs.

No 24.novembra monētu varēs apskatīt Džūkstes Pasaku muzejā, kas veltīts izcilajam latviešu pasaku krājējam, rakstniekam un skolotājam Ansim Lerhim-Puškaitim, kurš radīja pasakas, lai attīstītu bērnu iztēli un domāšanu, atklājot dabas spēku, ticību labajam, izceļot latviešu darba tikumu un citas latviskās dzīves vērtības, informē muzejs.

Ref: 102.000.102.11209

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas