Ja šogad būtu spēkā jaunā partiju finansēšanas kārtība, Saskaņai aizietu secen apjomīgi ziedojumi

Ja šogad spēkā būtu politiķu piedāvātā jaunā partiju finansēšanas kārtība, tad politiskā partija Saskaņa jau būtu pārsniegusi kopējos finansējuma griestus, savukārt vairākām partijām privātpersonas būtu ziedojušas krietni vairāk par atļauto, liecina aģentūras LETA aprēķini.

Diskutējot par plānotajiem grozījumiem Politisko organizāciju (partiju) finansēšanas likumā, koalīcija šonedēļ vienojās par maksimālās summas ierobežojumiem jeb griestiem, ko partija varēs saņemt gan no valsts, gan privātajiem ziedotājiem – 2020.gadā šī summa kopumā varētu veidot 838 500 eiro, bet tā palielinātos, pieaugot minimālajai algai.

Pieņemot, ka jaunā kārtība būtu spēkā jau šogad, saskaitot politisko partiju līdz šī gada 30.septembrim faktiski saņemtos ziedojumus un tām pienākošos valsts finansējumu, politiskā partija Saskaņa vienīgā pārsniegtu noteiktos griestus. Tai no valsts pienāktos 800 000 eiro, bet privātajos ziedojumos šogad saņemti 177 588 eiro – tātad kopumā 977 588 eiro. Tādējādi Saskaņa pārsniegtu finansējuma griestus par 139 088 eiro.

Savukārt no pārējām 13.Saeimā iekļuvušajām partijām vislielākā saņemto līdzekļu kopsumma būtu Zaļo un zemnieku savienībai – 734 717 eiro, bet viņiem sekotu Jaunā konservatīvā partija ar 707 517 eiro.

Plānotie grozījumi arī paredz būtiski ierobežot privāto ziedojumu apmērus.

Plānots, ka Saeimā iekļuvušām partijām viena privātpersona varēs ziedot līdz piecām minimālajām algām – 2 150 eiro 2020.gadā un provizoriski 2500 eiro no 2021.gada. Tieslietu ministrijā skaidroja, ka šie ierobežojumi arī liegs privātpersonai ziedot maksimālo atļauto summu gan partiju apvienībai, gan partiju apvienībā ietilpstošai partijai, tādējādi izvairoties no ierobežojuma.

Lasiet arī:  Partiju finansējums: Vai partijām pietiek ar valsts «dzeramnaudu»?

Korupcijas novēršanas un biroja (KNAB) publicētā informācija liecina, ka vairākas Saeimā iekļuvušās partijas no privātajiem ziedotājiem šogad ir saņēmušas līdzekļus, kas pēc politiķu izstrādātās jaunās kārtības stāšanās spēkā krietni pārsniegtu atļautos apmērus. Piemēram, partiju apvienība Attīstībai/Par! līdz šī gada 30.septembrim ir saņēmusi 18 ziedojumus, kas pārsniedz 2150 eiro, un to kopējā summa veido 171 500 eiro. Deviņi no šiem ziedojumiem dāvāti partiju apvienībai, bet deviņi – apvienībā ietilpstošajai partijai Latvijas attīstībai.

Savukārt partiju apvienība Jaunā vienotība šogad ir saņēmusi 20 ziedojumus, kas pārsniedz nākamgad atļautos 2150 eiro, par kopējo summu 136 510 eiro. No šiem ziedojumiem 17 ziedoti partijai Vienotība, bet trīs – partiju apvienībai.

Valsts budžeta finansējums politiskajām partijām tiek piešķirts uz četriem gadiem – uz jaunievēlētās Saeimas pilnvaru laiku.

Izmaksa tiek veikta četras reizes gadā – līdz 15.janvārim, 15.aprīlim, 15.jūlijam un 15.oktobrim uz kontu Latvijā reģistrētā kredītiestādē.

Jau vēstīts, ka Saeima pagājušajā nedēļā parlamenta Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijai nodeva grozījumu projektu Politisko organizāciju (partiju) finansēšanas likumā, kas paredz no nākamajā gadā būtiski palielināt valsts finansējumu politiskajām partijām, šiem mērķiem papildus piešķirot četrus miljonus eiro.

Likumprojekts paredz piešķirt valsts budžeta finansējumu politiskajām partijām, par kurām iepriekšējās Saeimas vēlēšanās nobalsojuši vairāk nekā 2% vēlētāju. Par katru iegūto balsi Saeimas vēlēšanās paredzēts maksāt 4,5 eiro, savukārt viena balss Eiropas Parlamenta un pašvaldības domes vēlēšanās maksātu 0,5 eiro.

Papildu tam politiskajai partijai, par kuru iepriekšējās Saeimas vēlēšanās nobalsojuši vairāk nekā 5% vēlētāju, ikgadēji plānots piešķirt valsts budžeta finansējumu 100 000 eiro apmērā.

Vienlaikus paredzēts arī ierobežojums – kopējais vienai politiskajai partijai piešķirtais valsts budžeta finansējums gada laikā nevarēs pārsniegt 800 000 eiro.

Atbilstoši plānotajām izmaiņām Politisko organizāciju (partiju) finansēšanas likumā partija Saskaņa 2020.gadā no valsts budžeta saņems 800 000 eiro, KPV LV – 643 369 eiro, Jaunā konservatīvā partija – 626 420 eiro, partiju apvienība Attīstība/Par! – 586 964 eiro, nacionālā apvienība Visu Latvijai! – Tēvzemei un brīvībai/LNNK – 557 129 eiro, Zaļo un zemnieku savienība – 489 163 eiro, bet JV – 416 535 eiro.

No Saeimā neievēlētajām partijām visvairāk saņemtu Latvijas reģionu apvienība – 169 371 eiro, tai seko Latvijas Krievu savienība ar 136 336 eiro, bet sarakstu noslēdz Progresīvie, kam 2020.gadā pienāktos 106 203 eiro.

Saistītie raksti

1 komentārs

  1. ži sauc par partijām, nevajag piešķirt nekādu naudu.Nav japiešķir ne valstij, ne arī kaut kādiem ziedotājiem. Ja viņi grib darboties,lai kuļas ka grib.Lai maksā biedru naudas un ar to pietiek. Ja tauta gribēs ,tad akceptēs viņu būšanu, ja nnegribēs,tad jau tautai nav vajadzīgi.

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas