Janvārī krituši vairāki minimālās un maksimālās elektroenerģijas cenas rekordi

Šī gada janvārī vidējā NordPool elektroenerģijas biržas cena Latvijas tirdzniecības apgabalā bija 56,62 eiro par megavatstundu (EUR/MWh), attiecībā pret decembri tā auga par 5,6%, bet salīdzinājumā ar šo pašu laika periodu pērn, palielinājums ir par 19,4 EUR/MWh, liecina AS Augstsprieguma tīkls (AST) sagatavotais elektroenerģijas tirgus apskats.

Lai gan janvārī Latvijā nav pārsniegts pagājušā gada cenas maksimums, kas pērn augustā bija 59,1 EUR/MWh, janvārī elektroenerģijas cenas Ziemeļvalstīs ir izlīdzinājušās un tā sauktā sistēmas cena ir sasniegusi 53,78 EUR/MWh, kas ir augstākais rādītājs kopš 2011.gada aprīļa. Sistēmas cenu veido Norvēģijas, Somijas, Zviedrijas un Dānijas vidējā biržas elektroenerģijas cena un tā kalpo kā indikators cenu līmenim reģionā. Pagājušā gada augustā, kad tika sasniegts cenas maksimums Latvijā un kaimiņvalstīs, sistēmas cena nepalielinājās tik būtiski, jo salīdzinoši zemākas bija elektroenerģijas cenas Norvēģijā, kas Ziemeļvalstu sistēmas cenu pazemināja.

Janvārī kritis arī NordPool pagājuša gada zemākās cenas rekords – 2.janvārī atsevišķās stundās elektroenerģijas cena Dānijā bija mīnus 48,29 EUR/MWh, tādējādi pārspējot iepriekšējā gada rekordu – mīnus 15 EUR/MWh, kas tika sasniegts Dānijā pērn 28.janvārī. Kā zināms, elektroenerģijas cenas mēdz būt arī negatīvas, un šajās situācijās ražotājs piemaksā par iespēju nodot elektroenerģiju tīklā, jo elektrostaciju (pārsvarā vēja ģeneratoru) apturēšana uz neilgu laiku nav paveicam īsā laika posmā. Pagājušajā mēnesī ir pārsniegta arī pērnā gada minimālā cena Baltijā – 2.janvārī tā pazeminājās līdz 1,17 EUR/MWh Lietuvas tirdzniecības apgabalā, 2018. gada zemākā cena bija 1,59 EUR/MWh 9.maijā.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas