bnn.lv Latviski   bnn-news.com English   bnn-news.ru По-русски
Pirmdiena 10.12.2018 | Vārda dienas: Judīte, Guna
LatviaLatvija

Jāpievērš lielāka uzmanība bāriņtiesu darbinieku profesionalitātei, tā AT

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RUIr jāpievērš lielāka uzmanība bāriņtiesu darbinieku profesionalitātei, arī atgādinot par samērīguma principu, intervijā Latvijas Radio teic Augstākas tiesas (AT) Administratīvo lietu departamenta direktore Veronika Krūmiņa.

Tiesas pārstāve stāsta, ka gada laikā AT nonāk apmēram 30 lietas par bāriņtiesu lēmumiem, no kurām visvairāk ir par Rīgas bāriņtiesas lēmumiem.

Pēdējo divu gadu laikā AT pieņēmusi vairākus blakuslēmumus, izskatot bāriņtiesu lietas. Vienā gadījumā par iespējamu Rīgas bāriņtiesas darbinieka neitralitātes principa pārkāpumu, otrajā – par tās pašas bāriņtiesas rīcību, nesaprātīgi ilgi izskatot lietu par aizgādnības tiesību pārtraukšanu vecākam, kurš nepildīja tiesas lēmumu, bet trešajā – par kādas citas bāriņtiesas rīcību, kad, izskatot lietu par aizgādnības tiesībām, tā nebija saskatījusi pret bērnu vērstas iespējamas seksuālas vardarbības pazīmes.

«Ir jāraugās, ar kādu izglītību un prasmēm mēs pieņemam darbiniekus, kuri strādā šajās jomās. Varbūt tur kaut ko palaižam garām un nenovērtējam, tāpēc jārunā par darbinieku profesionalitāti,» vērtē Krūmiņa.

«Kopumā nevaru apgalvot, ka bāriņtiesas neievēro samērīguma principu. Taču, ja man prasītu, vai šīm amatpersonām jāpievērš uzmanība un jāmācās, ko nozīmē samērīguma princips, es teiktu – jā,» viņa stāsta. Krūmiņa arī piebilst, ka bieži vien bāriņtiesās radikāli lēmumi tiek pieņemti, jo amatpersonas nespēj saskatīt, kā situāciju varētu risināt citādi.

Viņa arī novērojusi, ka ir gadījumi, kad vecāki neko nedara, lai izkļūtu no krīzes situācijas, lai gan atzīst, ka viņiem nav vienalga. Viņasprāt, ir arī jāstrādā ar vecākiem, lai tie saprastu, ka bērna audzināšana nav tikai pārtikas un dzīvesvietas nodrošināšana, bet gan patiesas rūpes par viņa labklājību un to, kā bērns jūtas.

Krūmiņa stāsta, ka attiecībā uz jaunāko blakuslēmumu saistībā ar Rīgas bāriņtiesas darbinieka rīcību atbildes no atbildīgajām iestādēm vēl nav saņemtas. AT sagaida, ka situācijai uzmanību pievērsīs gan Labklājības ministrija, izvērtējot, cik profesionāli ir attiecīgie darbinieki un, ko darīt, lai profesionalitāti uzlabotu. Tāpat arī Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcija un pati bāriņtiesa, izvērtējot, vai konkrētajam darbiniekam tiešām var uzticēt viņam patlaban uzticētās funkcijas.

AT pārstāve norādīja, ka šajā gadījumā darbinieks nav risinājis lietu, bet to uztvēris personiski. Pirms bērna ievietošanas krīzes centrā neesot arī notikusi nopietna saruna ar vecākiem, lai izvērtētu visus apstākļus. Tāpat tiesā bāriņtiesas darbinieks izteicies, ka bijušas darba dienas beigas un viņam nav bijis iespējams kā citādi risināt situāciju.

Jau ziņots, ka AT ar blakus lēmumu vērsusi atbildīgo iestāžu uzmanību uz kādas Rīgas bāriņtiesas amatpersonas iespējamu likumpārkāpumu, pārtraucot bērna aizgādības tiesības.

Lietas apstākļi liecina, ka Rīgas bāriņtiesas pārstāvis ar vienpersonisku lēmumu pārtrauca pieteicējai bērna aizgādības tiesības, jo secināja, ka pret bērnu ir pieļauta emocionāla vardarbība, bērna atrašanās ģimenē var negatīvi ietekmēt bērna emocionālo stāvokli, tāpēc bērnam nekavējoties ir jāsniedz palīdzība. Ar bāriņtiesas pārstāvja minēto lēmumu bērns tika arī ievietots krīzes centrā.

Iepazīstoties ar lietas materiāliem, tiesa ir saskatījusi iespējamu Administratīvā procesa likuma normu neievērošanu šajā lietā, radot šaubas par konkrētas amatpersonas objektivitāti lietas izskatīšanā.

Pieejamā informācija, tiesas ieskatā, norāda uz to, ka bāriņtiesas pārstāvis nav bijis neitrāls, bez subjektīvas attieksmes un aizspriedumiem pret lietā notiekošo. AT norāda, ka pret bērnu vērstās verbālās agresijas tiešais avots konkrētajā gadījumā bija nevis bērna māte, bet mātes draugs, proti, ne tas vecāks, kuram bāriņtiesa lēma pārtraukt aizgādības tiesības, bet cita persona.

Bāriņtiesai bija vispirms jānoskaidro, vai bērna māte ir gatava novērst bērnam nelabvēlīgos apstākļus. To iespējams izdarīt, ierosinot lietu par aizgādības tiesību atņemšanu, nevis uzreiz pieņemot vienpersonisko lēmumu saskaņā ar Bāriņtiesu likumu, norādīja AT.


Pievienot komentāru

Bildēs: Viļņā plaša demonstrācija skolotāju streika atbalstam

Viļņā plaši apmeklēta bijusi protesta akcija «Pēdējais zvans», lielam skaitam iedzīvotāju, paužot solidaritāti ar vairāk nekā tūkstoti pedagogu, kuri valstī streiko jau vairākas nedēļas, lai panāktu algu celšanu un citus uzlabojumus skolu un bērnudārzu darbībā.

Pacientei pēc onkoloģiskas saslimšanas veic Eiropā unikālu rekonstruktīvo operāciju

Rīgas Austrumu klīniskajā universitātes slimnīcā kādai aptuveni 50 gadus vecai pacientei ar onkoloģisku saslimšanu veikta Eiropas mērogā unikāla operācija, lai atjaunotu balss saišu funkcijas, izmantojot transplantātu no pašas pacientes kājas. Operācija ilgusi piecas stundas

Latvijā trešajā ceturksnī bijusi krietni straujāka IKP izaugsme nekā ES vidēji

Latvijā šogad trešajā ceturksnī salīdzinājumā ar attiecīgo periodu pērn bijis krietni straujāks iekšzemes kopprodukta pieaugums nekā Eiropas Savienībā vidēji, liecina ES statistikas pārvaldes Eurostat pārskatītie dati, kas apkopoti par 26 bloka zemēm.

Būvvalde izsniegusi visu Skanstes tramvaja posmu būvatļaujas

Rīgas pilsētas būvvalde izsniegusi būvatļaujas visiem pieciem Skanstes tramvaja projekta posmiem, apliecināja Rīgas domes Satiksmes departamenta pārstāve Una Ahuna-Ozola.

ES Tiesa: Lielbritānija drīkst vienpusēji atcelt izstāšanos no bloka

Eiropas Savienības Tiesa ir atzinusi, ka Lielbritānijai ir tiesības vienpusēji atcelt tās izstāšanos no ES, arī nesaņemot atļauju tā rīkoties no pārējām 27 dalībvalstīm.

Konkurences padomes locekles amatā stājas Līga Daugaviete

Konkurences padomes locekles amata pienākumus no pirmdienas, 10.decembra, sāk pildīt Līga Daugaviete, kuru šī gada 13.novembrī amatā apstiprinājis Ministru kabinets, BNN informē Konkurences padomes Komunikācijas speciāliste Zane Gorškova.

VNĪ: Okupācijas muzejā pabeigti demontāžas darbi, uzsāk pāļu izbūvi

Pabeigti demontāžas darbi Latvijas Okupācijas muzeja pārbūvei un Nākotnes nama būvniecībai, tādējādi noslēdzot nozīmīgu būvniecības posmu, informē projekta pasūtītājs VAS Valsts nekustamie īpašumi. Pirmdien, 10.decembrī, būvnieki Skonto Būve uzsāk pāļu izbūvi, kas balstīs Nākotnes namu.

Drukāto preses izdevumu abonementu skaits aug otro gadu pēc kārtas

Ar Latvijas Pasta starpniecību noformēto preses izdevumu abonementu skaits šā gada oktobrī un novembrī, salīdzinot ar analogu periodu 2017.gadā, pieaudzis par 5 020 abonementiem.

Bunkus ģimene izsludina 500 000 eiro atlīdzību par administratora slepkavības atklāšanu

Nogalinātā zvērināta advokāta Mārtiņa Bunkus ģimene pirmdien, 10.decembrī, ir izsludinājusi 500 000 eiro atlīdzību par slepkavības īstenotāju, pasūtītāju un atbalstītāju izdošanu. Atlīdzība izsludināta vienlaicīgi 30 valstīs, izmantojot plašsaziņas līdzekļus un paziņojumus interneta sociālajos tīklos, informē Mārtiņa Bunkus brālis Kristaps Bunkus.

Uz ANO migrācijas pakta pieņemšanu Marokā pulcējas 150 valstis

Lai atbalstītu Saeimas noraidīto ANO migrācijas paktu, uz konferenci Marokā pirmdien, 10.decembrī, pulcējas politiķi no 159 pasaules valstīm. Konference tā pieņemšanai notiks Marakešas pilsētā 10. un 11.decembrī.

Latvijas patērētāji pērn par Coca-Cola produktiem samaksājuši 65 miljonus eiro

Latvijas patērētāji pērn izdevuši 65 miljonus eiro par Coca-Cola produktiem – 45 miljoni eiro jeb 70 procenti no šīs summas palikuši valsts ekonomikā nodokļu, darba algu un peļņas formā, liecina Steward Redqueen veiktais sociāli ekonomiskās ietekmes pētījums.

Politoloģe: Divas nedēļas valdības veidošanā ir pazaudēts laiks

Divas nedēļas valdības veidošanā ir pazaudēts laiks, jo budžeta izstrāde nav pat uzsākta. Tomēr pašreizējā situācija varbūt pavērs vieglāku ceļu kādam no nākamajiem premjeriem, jo dažas no nosauktajām sarkanajām līnijām tiks padzēstas, uzskata iekšpolitikas eksperte Ieva Bikava.

Aizvadītajās brīvdienās ugunsgrēkos gāja bojā divi cilvēki

Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests sestdien, 8.decembrī, plkst. 20.35 saņēma izsaukumu uz daudzstāvu māju Rīgā, kur izcēlies ugunsgrēks. Ierodoties notikuma vietā konstatēts, ka ēkas ceturtā stāva dzīvoklī dega dīvāns divu kvadrātmetru platībā. Ugunsgrēkā gāja bojā cilvēks.

Armēnijas parlamenta vēlēšanās uzvar Pašinjana bloks – oficiālie rezultāti

Armēnijas ārkārtas parlamenta vēlēšanās, kas aizvadītas svētdien, 11.decembrī, ar lielu pārsvaru ir uzvarējis politiskais bloks, kura priekšgalā ir pagaidu premjerministrs Nikola Pašinjans, tā liecina Armēnijas Centrālās Vēlēšanu komisijas rīcībā esošie rezultāti.

Gobzems uz prezidenta pili dosies ar trīs situācijas redzējumiem

Premjera amata kandidāts Aldis Gobzems no KPV LV pirmdien, 10.decembrī dosies pie Valsts prezidenta Raimonda Vējoņa ar trīs situācijas redzējumiem.

Nedēļas pirmajā pusē būs silts laiks, pēc tam temperatūra atkal kritīsies

Arī šajā nedēļā debesis būs lielākoties mākoņainas un brīžiem gaidāmi nokrišņi. Līdz nedēļas vidum vēl daudzviet dienas laikā būs pozitīva gaisa temperatūra, bet pēc tam Latvijā ieplūdīs aukstāks gaiss un biežāk sagaidīsim sniegu.

Pabriks nebūtu laba izvēle premjera amata kanditātam, tā politologs

Valsts prezidentam Raimondam Vējonim kā nākamo premjerministra amata kandidātu vajadzētu nominēt pēc iespējas neitrālāku politiķi, kas līdz šim nav aizvainojis Jauno konservatīvo partiju un partiju KPV LV, uzskata politologs Juris Rozenvalds.

Nedēļa Lietuvā. Prezidente piekrīt trīs ministru atbrīvošanai no amata

Lietuvas prezidente Daļa Grībauskaite ar rīkojumu, kas parakstīts piektdien, 7.decembrī, ir pieņēmusi Lietuvas izglītības un zinātnes ministres Jurgitas Petrauskienes, kultūras ministres Liānas Ruokītes-Jonsones demisijas rakstus un vides ministra Ķēstuša Navicka atbrīvošanas rakstu.

BNN nedēļas apkopojums: «Plāns B». Atlaistie Lietuvas ministri. Pasažieru vilciena nedienas

BNN sniedz apkopojumu par šīs nedēļas aktuālākajiem notikumiem, kurās ietvertas tādas tēmas kā Valdība procesāLēmums, Pārsteigums, Apņemšanās, Sūdzība, Augšupeja, Neizdarība, Uzvara.

LSB: Ja risinājuma nebūs, slimnīcas uz vairākām dienām mēnesī nāksies slēgt

Ja draudošajai veselības aprūpes krīzei netiks rasts tūlītējs risinājums, no nākamā gada slimnīcas būs spiestas vairākas dienas mēnesī savas durvis slēgt, piektdien, 7.decembrī, paziņojusi Latvijas Slimnīcu biedrība.

Kravas vagonos atklāj 266 tūkstošus kontrabandas cigarešu

Veicot muitas kontroles pasākumus uz Latvijas Republikas robežas ar Baltkrievijas Republiku, VID Muitas pārvaldes amatpersonas novērsa mēģinājumus nelegāli ievest Latvijā 266 800 cigarešu. Kontrabandas cigaretes bija paslēptas trijos kravas vilcienos – kviešu, akmeņogļu kravā un vagona konstrukcijās.

Sniegs un apledojums apgrūtina braukšanu arī pēcpusdienā

Lai arī Latvijas galveno autoceļu apstrāde ar pretapledojuma materiāliem un tīrīšana piektdien, 7.decembrī ir veikta vairākkārt, pēcpusdienā braukšanas apstākļi daudzviet saglabājas apgrūtinoši.

Partijas noraidošas pret Gobzema ieceri veidot profesionāļu valdību

Ņemot vērā Valsts prezidenta Raimonda Vējoņa noteikto termiņu un premjera amata kandidāta Alda Gobzema jauno piedāvājumu, viņam faktiski vairs nav iespēju izveidot valdību, uzskata Jaunās konservatīvās partijas priekšsēdētājs Jānis Bordāns.

Igaunijā sāk kriminālizmeklēšanu pret vadošu privātklīniku

Izmeklētāji Igaunijā ir uzsākuši krimināllietu pret privātu veselības pakalpojumu sniedzēju Medita Klinik, kas ir viens no lielākajiem sabiedriskā iepirkuma konkursu pretendentiem kaimiņvalsts veselības aprūpes nozarē.

Pieaudzis ātro kredītu īpatsvars, kas pagarināti trīs un vairāk reizes

Kreditēšanas apjomi nebanku sektorā Latvijā šā gada pirmajā pusgadā turpinājuši augt - nebanku kredītdevēju pārvaldītais kopējais kredītportfelis uz šā gada 30.jūniju salīdzinājumā ar analogu laika periodu pērn ir pieaudzis par 7,11%, sasniedzot 655,82 miljonus eiro.