Jāsirs Arafāts un vēl desmit cilvēki, kuri tikuši ekshumēti

Palestīniešu līdera Jāsira Arafāta (Yasser Arafat) mirstīgās atliekas tikušas ekshumētas, lai noskaidrotu viņa patiesos nāves apstākļus, jo radušās aizdomas, ka viņš varētu būt ticis nogalināts. Tomēr viņš nebūt nav pirmais zināmais cilvēks pasaules vēsturē, kuru ķermeņi dažādu iemeslu dēļ tikuši izrakti no apbedījumu vietām.

1. Olivers Kromvels (Oliver Cromwell)

Angļu karavīrs un valstsvīrs Olivers Kromvels nomira 1658.gadā, tika iebalzamēts un apbedīts Vestminsteras abatijā. Pēc Stjuartu dinastijas restaurācijas viņa un vēl divu cilvēku līķi tika ekshumēti un tiem tika nocirstas galvas. Tiek uzskatīts, ka Kromvela līķis pēc «nāvessoda» izpildīšanas iemests turpat blakus esošajā bedrē. Mūsdienu Londonā šī vieta atrodas blakus Marmora arkai. Viņa galva tika uzsprausta uz mieta un izstādīta uz Vestminsteras zāles jumta. Tā tur atradās daudzus gadus, līdz nezināmu iemeslu dēļ nokrita zemē. Visu 18.gadsimtu Kromvela galva ceļoja pa dažādu privātu kolekcionāru rokām. Tikai 1815.gadā, veicot analīzes, tika apstiprināta galvas piederība Kromvelam.

2. Džesse Džeimss (Jesse James)

Džesse Džeimss bija amerikāņu gangsteris. Viņš nomira 1882.gadā, taču gadsimtu vēlāk radās aizdomas, ka viņš varētu būt viltojis pats savu nāvi. 1995.gadā tika izraktas viņa mirstīgās atliekas un DNS testi liecināja, ka tās tiešām pieder Džeimsam. Tomēr, neskatoties uz to, vēlāk tika ekshumēti vēl divu cilvēku līķi, tostarp vīrieša, kurš dzīves laikā uzdevās par «īsto» Džessi Džeimsu.

3. Haile Selasijs (Haile Selassie)

Pēdējā Etiopijas imperatora mirstīgās atliekas tika ekshumētas pēc tam, kad viņa līķis 1992.gadā tika atrasts aprakts zem Adisabebas Imperatora pils tualetes. Haile Selasijs valdīja Etiopijā 45 gadus, un rastafariešu reliģiskā kopiena uzskatīja viņu par dievu cilvēku vidū. Viņš no troņa tika gāzts 1974.gada apvērsumā, kuru sarīkoja etiopiešu politiķis Mengistu Haile Marijams (Mengistu Haile Mariam). Aptuveni gadu gāztais imperators tika turēts ieslodzījumā pats savā pilī, kur pēc tam arī nomira. Daudzi uzskata, ka viņš ticis nogalināts. 2000.gadā, gandrīz 25 gadus pēc nāves, Haile Selasijs tika pārapbedīts Adisabebas Trīsvienības katedrālē.

4. Evita

Argentīnas prezidenta Huana Perona (Juan Peron) sieva Evita pēc nāves tika iebalzamēta, taču pēc militārā apvērsuma 50.gados valsts jaunie līderi vēlējās atbrīvoties no viņas līķa. Pēc ekshumācijas Evitas Peronas mirstīgās atliekas tikušas turētas gan mikroautobusā, gan kinoteātrī, gan zem pilsētas strūklakām un pat armijas izlūkdienesta telpās. 1957.gadā, Vatikānam slepeni sniedzot palīdzību, viņa apbedīta Milānā, taču ar citu vārdu. Pēc tam Buenosairesas ielās uz māju sienām sāka parādīties uzraksti: «Kur ir Evitas Peronas līķis?» 1971.gadā Evitas mirstīgās atliekas tika pārvestas uz Huana Perona jaunajām mājām Madridē. Divus gadus vēlāk viņš atkal tika ievēlēts par Argentīnas prezidentu, taču drīz pēc tam nomira. Viņa trešā sieva Izabella pārraudzīja Evitas līķa pārvešanu atpakaļ uz Argentīnu, kur viņa tagad atdusas ģimenes kapenēs.

5. Čārlijs Čaplins (Charlie Chaplin)

Pasaulslavenā komiķa Čārlija Čaplina līķi 1978.gadā izraka divi vīrieši. Viņi to ieraka kukurūzas laukā un pieprasīja izpirkuma maksu no Čaplina juristiem. Pēc trim mēnešiem abi vīrieši tika notverti un apcietināti, bet Čaplina līķis novietots atpakaļ kapā. Lai turpmāk pasargātu kapu no iespējamiem naudas tīkotajiem, tā velve tika izveidota no dzelzsbetona.

6. Elizabete Sidāla (Elizabeth Siddal)

Kad 1862.gadā nomira angļu mākslinieka un dzejnieka Dantes Gabriela Roseti (Dante Gabriel Rosetti) sieva Elizabete Sidāla, viņš mīļotajai līdzās kapā ielika savu dzejas krājumu. Pēc vairākiem gadiem viņš tomēr vēlējies grāmatu atgūt, kam bijusi nepieciešama valdības atļauja. To viņš dabūjis, taču ieguvums nesniedzis cerēto – cauri dzejolim, kuru viņš visvairāk bija vēlējies saglabāt, bija izgrauzies tārps, atstājot vien lielu caurumu.

7. Marija Kirī (Marie Curie)

Marijas Kirī un viņas vīra Pjēra pelni no kādas mazas kapsētas 1995.gadā tika pārvesti uz Parīzes Panteonu. Tas tika darīts, lai godinātu viņu dzīvi un darbu. Marija Kirī iegājusi zinātnes vēsturē ar radiācijas atklāšanu. 1934.gadā viņa nomira no leikēmijas, ko bija izraisījis radioaktīvais starojums.

8. Kristofors Kolumbs (Christopher Columbus)

Kristofors Kolumbs savā testamentā izteica vēlēšanos tikt apbedītam Amerikā, taču viņa nāves laikā, 1506.gadā, tur vēl nebija izveidota viņa konfesijai atbilstoša baznīca. Tāpēc Kolumbs sākotnēji tika apbedīts Valladolidas pilsētā, Spānijā, pēc tam pārvests uz klosteri Seviļā. Tikai 1542.gadā viņa mirstīgās atliekas beidzot tika nosūtītas uz Ispanjolas salu, kur tās tika apbedītas vietā, kur mūsdienās atrodas Dominikānas Republikas galvaspilsēta. 17.gadsimta beigās Spānija daļu Ispanjolas bija spiesta atdot Francijai, līdz ar to Kolumba līķis tika izrakts un pārvests uz Kubu. 1898.gadā, kad Kuba pasludināja neatkarību, viņa ķermenis tika ekshumēts pēdējo reizi un apglabāts Seviļas Katedrālē. Tajā pašā laikā Dominikānas galvaspilsētā Santodomingo līdzās Kolumba piemineklim zemē ir ierakta kaste ar cilvēka kauliem, kurai virsū rakstīts «Kristofors Kolumbs». Šie kauli gan nekad nav tikuši pārbaudīti, taču zinātnieki, kuri veikuši DNS testus Seviļā, apgalvo, ka tur esošā līķa DNS saskan ar Seviļas apkārtnē apglabātā Kolumba brāļa Djego DNS.

9. Virdžīnija Po (Virginia Poe)

Virdžīnija Klemma (Virginia Clemm) 13 gadu vecumā salaulājās ar savu pirmās pakāpes brālēnu, amerikāņu rakstnieku Edgaru Alanu Po (Edgar Allan Poe). 1847.gadā 24 gadu vecumā viņa nomira no tuberkulozes un sākotnēji tika apbedīta tās ģimenes kapos, no kuras Po īrēja māju. 1875.gadā kapsēta tika izpostīta. Dažus gadus vēlāk Virdžīnijas mirstīgās atliekas nonāca kāda Viljama Gila (William Gill) īpašumā. Gils bija viens no Po biogrāfiem un kādu laiku viņš Virdžīnijas kaulus esot glabājis kastē zem savas gultas. Piecu gadus vēlāk tie tika sadedzināti kopā ar vīra mirstīgajām atliekām un apglabāti rakstniekam speciāli izveidotā kapā Vestminsteras kapsētā Baltimorā, Merilendas štatā.

10. Če Gevara (Che Guevara)

Kubas revolūcijas līderis Če Gevara tika notverts un nošauts 1967.gadā Bolīvijā. Daudzus gadus viņa līķa atrašanās vieta tika turēta noslēpumā. Tikai 1995.gadā kāds Bolīvijas armijas ģenerālis, kurš bijis iesaistīts Če Gevaras notveršanas operācijā, pastāstījis, ka līķis aprakts pie lidostas skrejceļa, netālu no slepkavības vietas. Pēc diviem gadiem Če Gevaras līķis tika izraksts un pārvests uz Kubu. Tagad tas atrodas mauzolejā, kas vienlaikus ir arī muzejs, un ir pieejams apskatei. Jāatzīst gan, ka vēl līdz šim nav ticis pārbaudīts, vai 1997.gadā lidostas skrejceļa malā izraktais līķis tiešām pieder Če Gevaram.

Ref: 110.000.103.2737

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas