Jaunā Rīgas satiksmes valde apstiprināta gada pēdējā darbadienā pusstundu pirms darbalaika beigām

Vecgada pēdējās dienās pieņemti vairāki lēmumi, kas sašūpojuši jau tā trauslo Rīgas domes koalīciju. Ne tikai Rīgas satiksmē steigā iecelti konkursā iepriekš izslēgti kandidāti, bet gada nogali triecientempā izmantojuši arī Rīgas Centrāltirgus nomnieki. Saskaņas deputāti kopā ar bloku Rīgai! vairs nav apmierināti ar mēru Oļegu Burovu (GKR) un prasa viņu noņemt, stāsta raidījumā Nekā personīga (NP).

Tas viss notiek laikā, kad būtu jāpieņem budžets, bet domē tam atkal nepietiek balsu, norāda raidījumā. «Notikumu attīstība lielā mērā tagad ir atkarīga no Burova partijas Gods kalpot Rīgai (GKP), kurai pirmdien, 13.janvārī, jāsanāk uz  frakcijas un valdes sēdi.»

Savulaik opozīcijā strādājušais Druvis Kleins (deputātu bloks Rīgai!) novembra beigās izlēma stutēt Burova vadīto koalīciju pretī saņemot vicemēra amatu un iespēju pārraudzīt Rīgas satiksmi. Pirmajās pilnvaru dienās Kleins nomainīja uzņēmumā padomes pārstāvjus, tieši ietekmējot valdes locekļu konkursu. Kleina ieceltie pārstāvji darbojās nominācijas komisijā, kas atjaunoja pirmajā kārtā reputācijas risku dēļ izslēgtos kandidātus, tai skaitā juristi, kura bijusi klāt visos uzņēmuma skandālos – Elīnu Epalti-Drulli, atgādina NP.

Tāpat raidījumā norāda, ka pie Epaltes-Drulles darba kabinetā un dzīvesvietā pirms gada Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) veica kratīšanu un viņai skaļajā lietā ir liecinieces statuss. Lai arī KNAB kratīšanas pie Rīgas satiksmes Administratīvo resursu pārvaldes direktores Epaltes-Drulles bija publiski zināms fakts, Kleina ieceltajiem padomes locekļiem šaubas par viņas reputāciju neradās, atzīmē Nekā personīga.

Sarunā ar NP Rīgas satiksmes padomes un nominācijas komisijas locekle, Rīgas Satiksmes departamenta darbiniece Natālija Moškeviča neuzskata, ka Epaltei-Drullei ir kādi reputācijas riski: «Tos neietekmē kaut kādi ieraksti presē par kratīšanām. Turklāt es nekur neizlasīju, ka kratīšanas bijušas tieši saistībā ar Rīgas satiksmi

Vērtēšanai tika atjaunots vēl viens izslēgtais kandidāts Emīls Jakrins, kurš strādāja kopā ar Bemhenu Rīgas satiksmes valdē, un atkāpās pēc viņa aresta. Jakrins vadīja arī Satiksmes departamentu, kurā strādā Moškeviča. Taču balsojumā par Jakrinu viņa sevi neatstatīja, piedalījās vērtēšanā un balsoja par, atzīmē raidījumā.

«Jauno Rīgas satiksmes valdi, tajā skaitā Epalti-Drulli un Jakrinu apstiprināja gada pēdējā darbadienā pusstundu pirms darbalaika beigām.»

«Valdes atlases gaitu jaunais Rīgas satiksmes kapitāldaļu turētājs Juris Radzevičs uzskata par, iespējams, negodprātīgu. Viņš šobrīd pārvalda visas Rīgas kapitālsabiedrības, jo no 1.janvāra mainījās likums. Radzevičs nevar tieši atlaist valdi, taču var veikt izmaiņas padomē, kam tādas tiesības ir,» norāda Nekā personīga.

Tāpat raidījumā pauž, ka Radzevičam ir pierādījumi, ka nominācijas sēžu protokoli tikuši laboti jau pēc jaunā gada, lai attaisnotu izmaiņas konkursa gaitā. Par to uzdoti jautājumi padomes priekšsēdētājam Rolandam Klincim. Nekā personīga rīcībā ir informācija, ka pirmdiena, iespējams, būs Klinča pēdējā darba diena. Vienaldzība un nolaidība Rīgas satiksmes pārvaldībā satraukusi tā lielāko kreditoru. Lai arī 100 miljonu aizdevējs SEB banka pašvaldību lūdza informēt par plānotajām izmaiņām Rīgas satiksmes vadībā, lai pārliecinātos par šo cilvēku  reputāciju, tā nenotika.

Lasiet arī: Rīgas satiksmes kapitāldaļu turētājs prasīs prokuratūrai izvērtēt padomes priekšsēdētāja iecelšanas pamatotību

AS SEB banka valdes priekšsēdētāja Ieva Tetere komentē: «Rīgas satiksmes gadījumā mēs vēlamies, lai šis uzņēmums būtu starp tiem, kuri neignorē labas pārvaldības principus. Tādējādi, ja mums rodas jautājumi kā kreditoram, sabiedrībai rodas jautājumi un pat kapitāldaļu turētājam rodas jautājumi, kā notiek procesi ap un par uzņēmuma vadību, tas nav pieņemami. Jo ilgā termiņā tas var novest pie situācijas, ka pašam uzņēmumam varētu kļūt grūtāk sadarboties ar finanšu sektoru, aizņemties saviem nākamajiem  investīciju projektiem.»

Radzevičs lūdzis prokuratūrai izvērtēt Kleina rīcības likumību. Nekā personīga rīcībā ir neoficiāla informācijas, ka gada nogalē koalīcija apspriedusi plānu Radzevičam par vietnieku iecelt Nilam Ušakovam pietuvināto konsultantu Jurģi Liepnieku, kura ģimene iepriekš dāsni atalgota pašvaldības iepirkumos, taču Rīgas mērs Oļegs Burovs nav tam piekritis.

Pēdējās decembra dienās vicemērs Kleins izšķīris vēl kādu apšaubāmu darījumu kādā citā Rīgas kapitālsabiedrībā Rīgas Centrāltirgus. Nekā personīga stāstīja, ka Ušakovs savulaik akceptēja nomas līgumu uz 40 gadiem ar kompāniju, kas saistīta ar viņa kādreizējo padomnieku Ēriku Teilānu.

«Darījums bija pašvaldībai neizdevīgs un tā kā saistības netika pildītas, līgumu par rūpniecības preču tirgus iznomāšanu ar SIA Promenex Centrāltirgum būtu bijis jālauž. Tomēr gada beigās līgums pagarināts. No darījuma izņemts punkts par līguma laikā uzceltās ēkas atpirkšanu. Taču pretī SIA Promenex ir saņēmis iespēju piedzīt Centrāltirgum nesamaksāto parādu no Vidzemes tirgus nomnieka. Parāds cedēts par 250 tūkstošiem. Parāda piedzīšanas tiesību nodošanas izdevīgumu novērtēt nevar, jo kā Vidzemes tirgus bijušais nomnieks Kaufmann, tā Promenex ir savstarpēji saistītas firmas.

Burova prombūtnes laikā rosījās arī otra vietniece. Anna Vladova (S) Jakrinu iecēla par  Rīgas domes attīstības departamenta pagaidu vadītāja, taču Burovs Vladovas lēmumu, atgriežoties no atvaļinājuma, atcēla, norāda Nekā personīga.

Oficiāli piesaucot Burova vienpersonisko vadības stilu, koalīcijas līguma nepildīšanu un nerūpēšanos par budžetu Saskaņas deputāti kopā ar deputātu bloku Rīgai! un Baibu Broka uzstāj par Burova maiņu. Ierosinājumu parakstījuši 20 deputāti, tas ir nepietiekami, lai Burovu  no amata gāztu. Opozīcija ir nogaidošā pozīcijā, visu lielā mērā izšķirs Burova partijas biedri no Gods kalpot Rīgai, kam rīt ir frakcijas un valdes sēde, skaidro raidījumā.

Oļegs Burovs: «Ņemot vērā, ka mūsu valdes sēde paredzēta pirmdien, bet jūsu raidījums vienu dienu pirms tam, es negribu ietekmēt savu kolēģus, kuri, kā vienmēr, skatās jūsu raidījumu. Vienīgi, pie jebkura varianta es respektēšu valdes lēmumu.»

Druvis Kleins: «Ja GKR uzskatīs, ka šī te mūsu prasība noņemt Burovu nebūs atbalstāma, tad būs ārkārtas vēlēšanas, ja uzskatīs par iespējamu nomainīt cilvēku, kas ir Burova vietā, tad iespējams mums kaut kas izdosies.»

Redzot, kā šobrīd darbojas Radzevičs, nevar izslēgt, ka varētu kādam rasties doma izpilddirektoru no amata noņemt, vēsta raidījumā. «Taču to var tikai ar visas domes balsojumu. Radzevičs jau ir saņēmis bloka Rīgai! deputātu aicinājumu – atbildību par Rīgas satiksmi nodod Pārdaugavas izpilddirektoram, Saskaņas biedram Valērijam Koķim, kam Radzevičs šobrīd nepiekrīt. Notikumu attīstība ap Rīgas domi mainās pat katru dienu, taču ilgtermiņā skatoties tādā vai citādā ceļā diez vai varēs izvairīties no ārkārtas vēlēšanām, jo sadarbības modeļi šim sasaukumam ir vienkārši izsmelti.»

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Jaunākās Ziņas