bnn.lv  Latviski    bnn-news.com  English    bnn-news.ru  По-русски
Svētdiena 26.01.2020 | Vārda dienas: Agneta, Agnis, Ansis
LatviaLatvija

Ekskluzīvi | JKP deputāts Eglītis: Bičkovičs un Kalnmeiers, šādi strādājot ar tieslietām privātajā sektorā, sen būtu izmesti no darba

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(+4 vērtējums, 4 balsojumi)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Finanšu sektora uzraudzības apakškomisijas vadītājs Gatis Eglītis

Moneyval ziņojums mums ir pateicis ne tikai to, ka Latvija netiek galā ar finanšu noziegumiem, bet arī to, ka tiek stingri novēroti arī garie tiesas procesi. Runa ir par naudas atmazgāšanas apmēriem – mums piešķirot «naudas atmazgāšanas lielvalsts» birku. Ekspertu komitejai arī rodas jautājumi: kur ir vainīgie un kur ir notiesājoši spriedumi? «Tā pati Lemberga lieta; ticiet, Moneyval rūpīgi seko tam, kā tas virzās uz priekšu,» intervijā BNN norāda Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas Finanšu sektora uzraudzības apakškomisijas vadītājs Gatis Eglītis (JKP).

Latvijas vājais posms – Ģenerālprokuratūra

Latvijas risks nonākt Moneyval «pelēkajā sarakstā», Eglīša ieskatā, mazinātos, ja Latvija starptautiskajiem partneriem parādītu, ka «ledus ir sakustējies» – tiesu sistēmā ir notikušas pārmaiņas.

«Mēs dzīvojam tādā valstī, kur ilgu laiku tika pieļautas, varbūt joprojām tiek pieļautas dažādas nelikumības. Diemžēl mūsu tiesībsargājošās institūcijas nespēj ar to tikt galā, par ko liecina garie tiesu procesi. Tas pats Aivars Lembergs, kurš ilgstoši tiek iztiesāts pirmajā instancē.»

«Tas, ka tiesa nespēj pirmajā instancē desmit gadu garumā pateikt – ir vainīgs vai nav –, ir drausmīgs resursu patēriņš. Mēs maksājam par tiesas procesiem desmit gadu garumā, kas ietver izmaksas par advokātiem, prokuroriem un arīdzan tiesas zālēm. Tur apakšā pilnīgi noteikti ir naudas atmazgāšanas noziegumi. Un tas ir tas, ko Moneyval pārmet – Latvija netiek galā ar naudas atmazgāšanas noziegumiem. Ne tikai pārrobežu, nerezidentu attiecībās, bet arī iekšēji – Lemberga lieta, Māris Sprūds, Vladimirs Vaškevičs. Visi šie garie, garie tiesu procesi. Mēs netiekam līdz spriedumam.»

Eglīša ieskatā, Ekonomisko lietu tiesa, ja to pareizi īstenotu, būtu efektīvs instruments, lai tiktu galā ar liela mēroga korupcijas lietām, finanšu noziegumiem, kas līdz šim nav ticis darīts. Viņš norāda, ka Ekonomisko lietu tiesā strādātu 20 kompetentu tiesnešu. «Zinu, ka amerikāņi grib mums palīdzēt viņus apmācīt.»

«JKP ir novērojis, ka Latvijas tiesu sistēmas absolūti vājais punkts ir Ģenerālprokuratūra. Ir trīs galvenie posmi – izmeklēšana, ģenerālprokuratūra un tiesa. Ja viens posms «izkrīt», tad vai nu lieta nenonāk līdz tiesai, vai arī tā nonāk, taču sliktā kvalitātē. Trešā iespējamība – lieta tiesā netiek pienācīgi uzturēta.»

«Viņi vienkārši tur ielikti, lai būtu neefektīvi»

Lai gan, Eglīša prāt, tiesu sistēma pēdējo gadu laikā sākusi uzlaboties, tomēr, pēc viņa paustā, prokuratūrā «bardaks» joprojām ir pārāk liels. «Kādam ir jābūt vainīgam, ir jābūt tiesas spriedumam, un to no mums gaida starptautiskās institūcijas.»

Ēriks Kalnmeiers un Ivars Bičkovičs ir divi galvenie cilvēki, kas ilglaicīgi atbildējuši par Latvijas tiesu sistēmu. Viņu uzdevums ir gādāt, lai tā strādā godīgi, caurspīdīgi un efektīvi, atzīmē JKP deputāts. «Bet viņi absolūti nedara savu darbu. Privātajā sektorā viņi sen būtu izmesti no darba. Viņi vienkārši tur ielikti, lai būtu neefektīvi.»

«Ja kāds tiktu sodīts un ielikts cietumā par naudas atmazgāšanu, pārējie to uztvertu nopietni – par noziegumiem sodi tomēr tiek saņemti,» norāda deputāts.

Viņš arī uzsver, ka problēma ar garajiem tiesas procesiem ir tāda – tajos iesaistīti politikā spēcīgi un svarīgi cilvēki. «Domāju, ka tur ir korelācija. Apsūdzētajiem tiesā ir «aizmugure» politiskā līmenī. Ģenerālprokuratūra varbūt arī baidās, līdz šim ir baidījusies pieņemt lēmumus, jo zina, ka var arī «norauties» politiskā līmenī.»

Tāpēc, pēc Eglīša paustā, nākamā gada maijs, kad esošajam Ģenerālprokuroram beigsies termiņš, Latvijai ir īpaši svarīgs, lai notiktu pārmaiņas. «Tajā amatā ir jābūt godīgam, uzticamam, kompetentam cilvēkam.»

Savukārt modelis, kā Latvijā ievēl Ģenerālprokuroru, pēc Eglīša uzskatiem, arī būtu jāmaina, veidojot to līdzīgu Somijas modelim, kur Ģenerālprokuroru iesaka Valsts prezidents. «Lai iesaka prezidents. Latvijai tieslietās ir ļoti kompetents, gudrs prezidents – kāds nekad nav bijis. Tad arī Saeimā vērtētu, ko prezidents ieteicis.»


Pievienot komentāru

 1. Lūkasa teica:

  Pilnīgi pareizi.Kalmeijers tādu muļķi laiž un labu algu saņem….

 2. Juris teica:

  Man ar šiem apsalūtiem pajoliņiem Kalnmeijeru un Resno sūda brāļi Bičkoviču jau ilgi cenšos ar visiem pierādījumiem uzsāk procesu par lielas naudas pazušanu par mantu pazušanu no arestēto mantu sarakstu par reiderisko īpašumā ieņemšanu ko veikušas valsts amatpersonas bet uz priekšu neiet jo valsts tiesībsargājošās iestādes sniedz nepatiesas ziņas vilto rakstiskos un dokumentālās pierādījumus un daudz citu noziegumu,šādiem kropļiem kā Kalnmeijers un Bičkoviča vietā ir cietumā ar mantas konfiskāciju

 3. Ingus teica:

  Metiet viņus arā vai arī dariet to ar bruņotu komandu.

 4. Ēriks teica:

  Nu Eglīša kungam vispirms ir jāizlasa likums par prokuratūru un tikai tad sākt kaut ko komentēt. Saeimas deputātiem nav tiesības melot, apmelot un ņemt kukuļus un to visu attaisnot ar partiju vājumu – finanšu trūkumu. Kāpēc policists ar atalgojumu 700 eiro mēnesī tiek apcietināts par 60 eiro kukuli, bet politiskās grupas var pieņemt 100 000 eiro kukuli un tas viņiem tiek piedots, nodēvēts par politisko prostitūciju. Sakārtojiet likumus un paši tos ievērojiet lempji.

Soross ar miljarda universitāti vēlas cīnīties pret klimata pārmaiņām, autoritārismu

Ungāru-amerikāņu finansists un filantrops Džordžs Soross paziņojis, ka ieguldīs vienu miljardu ASV dolāru, lai izveidotu pasaules mēroga universitāti, lai cīnītos pret autoritārām valdībām un klimata pārmaiņām.

Eiropas Komisija aizliedz no Ukrainas ievest putnu gaļu Eiropas Savienībā

Putnu gripa Ukrainā, Bugakivā konstatēta šīs nedēļas sākumā – 20.janvārī. Ukrainas veterinārais dienests veic slimības apkarošanas pasākumus. 

Nākamnedēļ veiks Vanšu tilta inspekciju; vantīs strādās alpīnisti

Alpīnisti līdz pat 3.februārim veiks visu vanšu sistēmas inspekciju, rāpjoties vantīs, un veicot arī pilona inspekciju.

NEPLP atļauj no marta LNT un Kanālu 2 nomainīt ar TV3 Life un TV3 Mini

NEPLP pēc mediju grupas TV3 Group pieteikuma anulējusi TV kanālu LNT un Kanāls 2 licences, tā vietā izsniedzot licences jauniem kanāliem TV3 Life un TV3 Mini.

Rail Baltica trasei piegulošo apkaimju attīstībā jāiegulda vairāk nekā 300 miljoni

Lai īstenotu infrastruktūras attīstības projektus Rail Baltica piegulošajās Rīgas apkaimēs, desmit gadu periodā būs nepieciešamas līdz pat 350 miljoniem eiro lielas investīcijas.

Kvoruma trūkuma dēļ nenotiek Olainfarm akcionāru ārkārtas sapulce

Piektdien sasauktajai akcionāru ārkārtas sapulcei bija reģistrējušies akcionāri, kuri kopā pārstāvēja 2 978 701 balsstiesīgo akciju, kas ir 21,15% no balsstiesīgā kapitāla. Tādējādi akcionāru ārkārtas sapulcei nebija nepieciešamā kvoruma.

Bulgārija apsūdz Krievijas pilsoņus ieroču rūpnieka indēšanas mēģinājumā

Prokurori Bulgārijā ir izvirzījuši apsūdzības trīs Krievijas pilsoņiem par slepkavību mēģinājumiem, izmantojot indi. Izmeklētāji saskata šo noziegumu saikni ar Skripaļu indēšanas gadījumu Lielbritānijā.

Par PSKUS valdes priekšsēdētāju apstiprina Rinaldu Muciņu

Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas dalībnieku sapulcē valdes priekšsēdētāja amatā apstiprināts Rinalds Muciņš.

EM 464.sērijas namus atzīst par drošiem tālākai izmantošanai; īpašniekus mudina ēkas atbilstoši uzturēt

Lai gan 464.sērijas daudzdzīvokļu namu apsekošanas laikā konstatētas pazīmes par mehāniskās stiprības un stabilitātes zudumu, EM secina, ka pie atbilstošas uzturēšanas, ēkas ir drošas turpmākai lietošanai.

Ignorējot ASV sankcijas, Ventspils dome apstiprina Lemberga vadībā tapušu budžetu

Neskatoties uz ASV noteiktajām sankcijām, Ventspils pilsētas domes 2020.gada budžets, kas tapis sankcionētās personas Aivara Lemberga absolūtā ietekmē, ceturtdien, 23.janvārī, tika apstiprināts.

EY: Uzlabojas investoru vērtējums par Latvijas ekonomikas konkurētspēju

Aizvadītajā gadā gandrīz visos rādītājos uzlabojies investoru vērtējums par Latvijas ekonomikas konkurētspēju, informē EY Latvija pārstāvji.

Igaunijā rosina par pirmo braukšanu dzērumā paredzēt viena gada cietumsodu

Igaunijā valdības ministri nākuši klajā ar ierosinājumu ieviest bargākus sodus par transportlīdzekļu vadīšanu alkohola reibumā. Iniciatīva saistīta ar nesenu avāriju, kur gāja bojā trīs cilvēki, un bija iesaistīts dzērājšoferis.

Pieaug grants ceļu posmu skaits, kuros šķīdoņa dēļ ieviesti masas ierobežojumi

Saistībā ar to, ka meteoroloģiskā ziema tā arī nav iestājusies un turpinās nokrišņi, pieaug to grants autoceļu posmu skaits, kuros ir iestājies šķīdonis.

Ķīnā aug koronavīrusa upuru skaits; transporta ierobežojumi desmit pilsētās

Ķīnā koronavīrusa uzliesmojumā mirušo skaits sasniedzis 26 cilvēkus. Varasiestādes cenšas ierobežot vīrusa izplatību, ieviešot transporta ierobežojumus vismaz desmit pilsētās.

Mūrniece Jeruzalemē: Mūsu pienākums – saglabāt holokausta upuru piemiņu

«Holokausts pasaulei ir iemācījis: redzot necilvēcīgu attieksmi, mēs nedrīkstam novērsties un klusēt. Ir jādara viss, kas mūsu spēkos, lai cilvēku dzīvības nekad vairs netiktu izdzēstas viņu tautības dēļ.»

ASV akciju cenas stabilas, WHO neizsludinot globālo trauksmi saistībā ar Ķīnas vīrusu

Eiropas un Āzijas akciju biržās kritušās akciju cenas, valdot nervozitātei par jaunā nāvējošā koronavīrusa izplatīšanos no Ķīnas, bet Volstrītā akciju cenas bija stabilas.

Polijā pieņem likumu par tiesnešu sabiedriskās darbības iegrožošanu

Polijas Seims pieņēmis likumprojektu, kas paredz tiesnešiem sodu par darbību politikā un kritikas paušanu par jaunieceltiem tiesnešiem un valsts iestāžu pilnvarām. Likumprojekta stadijā tas saņēmis plašu starptautisku nosodījumu.

Informācija par VDD jaunās ēkas projekta izmaksām ir valsts noslēpums

Lai gan medijos jau minētas dažādas summas, cik varētu izmaksāt Valsts drošības dienesta jaunā ēka bijušā velotreka Marss vietā, dienestā norāda, ka šī informācija ir valsts noslēpums.

Brīvdienās gaidāms sauss un mazliet ziemīgs laiks

Maksimālā gaisa temperatūra brīvdienās dienu laikā būs +2…+5 grādi, savukārt naktī uz svētdienu austrumu daļā gaidāms sals līdz 0…–4 grādiem.

Maršruts nedēļas nogalei: Ķīniešu Jaunais gads, Gaismu lietus un nakts pārgājieni

Lai nebūtu sajūtas, ka janvāris pavisam pelēcīgs, nedēļas nogalē risinās daudz krāsainu pasākumu.

Kādēļ Lietuvas prezidents atteicās apmeklēt Pasaules Holokausta forumu Jeruzalemē?

Pieminot Aušvicas koncentrācijas nometnes atbrīvošanu pirms 75 gadiem, daudzu valstu līderi ceturtdien, 23.janvārī, pulcējās Pasaules Holokausta Forumā. Piedalīties gatavojās arī Lietuvas prezidents Gitans Nausēda, taču pēkšņi pārdomāja par labu cietušo ebreju atcerei Aušvicā, Polijā. Kādēļ? Prezidenta kanceleja to neatklāj.

Pētījums: 45% iedzīvotāju uzskata, ka Krievijas īstenotā politika apdraud Latviju

Latvijas sabiedrība par nozīmīgākajiem draudiem uzskata sociāli ekonomiskas problēmas, vienlaikus 45% uzskata, ka Latvijas iedzīvotājus apdraud arī Krievijas īstenotā politika, tā pētījums.

Žurnālistikas centrs: Ščerbatihs izplata nepatiesu informāciju par Ventspils svarcelšanas centra slēgšanu sankciju dēļ

Bijušais Saeimas deputāts Viktors Ščerbatihs izplata nepatiesu informāciju, apgalvojot, ka ASV sankciju Aivaram Lembergam dēļ tiks slēgts Ventspils svarcelšanas centrs, secinājis Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centrs Re:Baltica.

Koncepta maiņa? Par Dailes teātra māksliniecisko direktoru kļūs Kairišs

Kairišs būs mākslinieciskais direktors, nevis vadītājs, jo Kairiša pienākumos ietilps ne tikai atbildība par māksliniecisko saturu, bet arī par finansiālo situāciju.

Linkaits: Bankas ir atsākušas Ventspils brīvostas termināļu apkalpošanu

Ventspils brīvostā situācija kļūst vienkāršāka, tostarp bankas ir atsākušas termināļu apkalpošanu, žurnālistiem apliecinājis satiksmes ministrs Tālis Linkaits.

Jaunākie komentāri


Do NOT follow this link or you will be banned from the site!