bnn.lv  Latviski    bnn-news.com  English    bnn-news.ru  По-русски
Piektdiena 22.11.2019 | Vārda dienas: Aldis, Aldris, Alfons
LatviaLatvija

Ekskluzīvi | JKP deputāts Eglītis: Bičkovičs un Kalnmeiers, šādi strādājot ar tieslietām privātajā sektorā, sen būtu izmesti no darba

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(+4 vērtējums, 4 balsojumi)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Finanšu sektora uzraudzības apakškomisijas vadītājs Gatis Eglītis

Moneyval ziņojums mums ir pateicis ne tikai to, ka Latvija netiek galā ar finanšu noziegumiem, bet arī to, ka tiek stingri novēroti arī garie tiesas procesi. Runa ir par naudas atmazgāšanas apmēriem – mums piešķirot «naudas atmazgāšanas lielvalsts» birku. Ekspertu komitejai arī rodas jautājumi: kur ir vainīgie un kur ir notiesājoši spriedumi? «Tā pati Lemberga lieta; ticiet, Moneyval rūpīgi seko tam, kā tas virzās uz priekšu,» intervijā BNN norāda Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas Finanšu sektora uzraudzības apakškomisijas vadītājs Gatis Eglītis (JKP).

Latvijas vājais posms – Ģenerālprokuratūra

Latvijas risks nonākt Moneyval «pelēkajā sarakstā», Eglīša ieskatā, mazinātos, ja Latvija starptautiskajiem partneriem parādītu, ka «ledus ir sakustējies» – tiesu sistēmā ir notikušas pārmaiņas.

«Mēs dzīvojam tādā valstī, kur ilgu laiku tika pieļautas, varbūt joprojām tiek pieļautas dažādas nelikumības. Diemžēl mūsu tiesībsargājošās institūcijas nespēj ar to tikt galā, par ko liecina garie tiesu procesi. Tas pats Aivars Lembergs, kurš ilgstoši tiek iztiesāts pirmajā instancē.»

«Tas, ka tiesa nespēj pirmajā instancē desmit gadu garumā pateikt – ir vainīgs vai nav –, ir drausmīgs resursu patēriņš. Mēs maksājam par tiesas procesiem desmit gadu garumā, kas ietver izmaksas par advokātiem, prokuroriem un arīdzan tiesas zālēm. Tur apakšā pilnīgi noteikti ir naudas atmazgāšanas noziegumi. Un tas ir tas, ko Moneyval pārmet – Latvija netiek galā ar naudas atmazgāšanas noziegumiem. Ne tikai pārrobežu, nerezidentu attiecībās, bet arī iekšēji – Lemberga lieta, Māris Sprūds, Vladimirs Vaškevičs. Visi šie garie, garie tiesu procesi. Mēs netiekam līdz spriedumam.»

Eglīša ieskatā, Ekonomisko lietu tiesa, ja to pareizi īstenotu, būtu efektīvs instruments, lai tiktu galā ar liela mēroga korupcijas lietām, finanšu noziegumiem, kas līdz šim nav ticis darīts. Viņš norāda, ka Ekonomisko lietu tiesā strādātu 20 kompetentu tiesnešu. «Zinu, ka amerikāņi grib mums palīdzēt viņus apmācīt.»

«JKP ir novērojis, ka Latvijas tiesu sistēmas absolūti vājais punkts ir Ģenerālprokuratūra. Ir trīs galvenie posmi – izmeklēšana, ģenerālprokuratūra un tiesa. Ja viens posms «izkrīt», tad vai nu lieta nenonāk līdz tiesai, vai arī tā nonāk, taču sliktā kvalitātē. Trešā iespējamība – lieta tiesā netiek pienācīgi uzturēta.»

«Viņi vienkārši tur ielikti, lai būtu neefektīvi»

Lai gan, Eglīša prāt, tiesu sistēma pēdējo gadu laikā sākusi uzlaboties, tomēr, pēc viņa paustā, prokuratūrā «bardaks» joprojām ir pārāk liels. «Kādam ir jābūt vainīgam, ir jābūt tiesas spriedumam, un to no mums gaida starptautiskās institūcijas.»

Ēriks Kalnmeiers un Ivars Bičkovičs ir divi galvenie cilvēki, kas ilglaicīgi atbildējuši par Latvijas tiesu sistēmu. Viņu uzdevums ir gādāt, lai tā strādā godīgi, caurspīdīgi un efektīvi, atzīmē JKP deputāts. «Bet viņi absolūti nedara savu darbu. Privātajā sektorā viņi sen būtu izmesti no darba. Viņi vienkārši tur ielikti, lai būtu neefektīvi.»

«Ja kāds tiktu sodīts un ielikts cietumā par naudas atmazgāšanu, pārējie to uztvertu nopietni – par noziegumiem sodi tomēr tiek saņemti,» norāda deputāts.

Viņš arī uzsver, ka problēma ar garajiem tiesas procesiem ir tāda – tajos iesaistīti politikā spēcīgi un svarīgi cilvēki. «Domāju, ka tur ir korelācija. Apsūdzētajiem tiesā ir «aizmugure» politiskā līmenī. Ģenerālprokuratūra varbūt arī baidās, līdz šim ir baidījusies pieņemt lēmumus, jo zina, ka var arī «norauties» politiskā līmenī.»

Tāpēc, pēc Eglīša paustā, nākamā gada maijs, kad esošajam Ģenerālprokuroram beigsies termiņš, Latvijai ir īpaši svarīgs, lai notiktu pārmaiņas. «Tajā amatā ir jābūt godīgam, uzticamam, kompetentam cilvēkam.»

Savukārt modelis, kā Latvijā ievēl Ģenerālprokuroru, pēc Eglīša uzskatiem, arī būtu jāmaina, veidojot to līdzīgu Somijas modelim, kur Ģenerālprokuroru iesaka Valsts prezidents. «Lai iesaka prezidents. Latvijai tieslietās ir ļoti kompetents, gudrs prezidents – kāds nekad nav bijis. Tad arī Saeimā vērtētu, ko prezidents ieteicis.»


Pievienot komentāru

 1. Lūkasa teica:

  Pilnīgi pareizi.Kalmeijers tādu muļķi laiž un labu algu saņem….

 2. Juris teica:

  Man ar šiem apsalūtiem pajoliņiem Kalnmeijeru un Resno sūda brāļi Bičkoviču jau ilgi cenšos ar visiem pierādījumiem uzsāk procesu par lielas naudas pazušanu par mantu pazušanu no arestēto mantu sarakstu par reiderisko īpašumā ieņemšanu ko veikušas valsts amatpersonas bet uz priekšu neiet jo valsts tiesībsargājošās iestādes sniedz nepatiesas ziņas vilto rakstiskos un dokumentālās pierādījumus un daudz citu noziegumu,šādiem kropļiem kā Kalnmeijers un Bičkoviča vietā ir cietumā ar mantas konfiskāciju

 3. Ingus teica:

  Metiet viņus arā vai arī dariet to ar bruņotu komandu.

 4. Ēriks teica:

  Nu Eglīša kungam vispirms ir jāizlasa likums par prokuratūru un tikai tad sākt kaut ko komentēt. Saeimas deputātiem nav tiesības melot, apmelot un ņemt kukuļus un to visu attaisnot ar partiju vājumu – finanšu trūkumu. Kāpēc policists ar atalgojumu 700 eiro mēnesī tiek apcietināts par 60 eiro kukuli, bet politiskās grupas var pieņemt 100 000 eiro kukuli un tas viņiem tiek piedots, nodēvēts par politisko prostitūciju. Sakārtojiet likumus un paši tos ievērojiet lempji.

Kariņš neatbalsta budžeta deficīta palielināšanu un kritizē Viņķeles darbu

Kariņš neatbalsta priekšlikumu palielināt budžeta deficītu un aicina veselības ministri Ilzi Viņķeli pievērsties savam pamata uzdevumam, proti, sakārtot veselības aprūpes sistēmu, nevis prasīt naudu uz budžeta deficīta rēķina.

Eesti Energia atstādina SIA Enefit vadītāju, jo vairs neuzticas

Igaunijas energokoncerns Eesti Energia ir atstādinājis no amata Latvijas meitasuzņēmuma SIA Enefit ilggadējo vadītāju Jāni Betheru.

Āfrikas cūku mēris pirmo reizi konstatēts mežacūkām Aizputes un Stoļerovas pagastos

Mežacūku populācijā Āfrikas cūku mēris šogad kopumā konstatēts 369 mežacūkām 68 novadu 172 pagastos.

Pārbaudēs apstiprina: Bērnu masveida saslimšanu Smiltenē izraisīja norovīruss

Smiltenes vidusskolā bērnu masveida saslimšanu izraisīja norovīrusa izplatība, liecina Slimību profilakses un kontroles centra saņemtie laboratoriskās pārbaudes rezultāti.

BIS izveidoto būvniecības lietu skaits šogad audzis par 34,9%

Būvniecības informācijas sistēmā izveidoto būvniecības lietu skaits šogad audzis par 34,9%, sasniedzot 97 886.

Stratēģiskajā padomē atbalsta darba samaksas palielinājuma sadales veidu ārstniecības personām

Veselības nozares Stratēģiskās padomes sēdē paustas atbalsts VM redzējumam par nākamā gada budžetā paredzēto papildu 60,1 miljona eiro sadales veidu ārstniecības personu zemāko mēnešalgu palielinājumam.

Bordāns: Ģenerālprokurora amata pretendentu atlases kārtībai būtiski jāatšķiras no līdzšinējās

Jānis Bordāns rosina nākamā ģenerālprokurora amata kandidāta izvēli uzticēt Tieslietu padomes izveidotai pretendentu vērtēšanas komisijai, atsakoties no esošās kārtības, kad piemērotāko kandidātu izvēlas Augstākās tiesas priekšsēdētājs.

Miers un Kariņš? Latvijas Universitāte Ministru prezidentam piedāvā mierizlīgumu

Tiesā patlaban aktuāla ir tikai lieta pēc Muižnieka kā fiziskas personas pieteikuma, apstrīdot viņam nelabvēlīgo valdības lēmumu. Atbilstoši Administratīvas apgabaltiesas sniegtajai informācijai, šajā lietā LU ir atbildētājas statusā.

Ražotāju cenu līmenis Latvijas rūpniecībā oktobrī samazinājies par 0,2%

Vietējā tirgū realizētajai produkcijai cenu līmenis ir palielinājies par 1,7%, bet eksportētajai produkcijai samazinājies par 1,9%. Eksportam uz eirozonas valstīm cenas samazinājušās par 1,4 %, eksportam uz ārpus eirozonas valstīm – par 2,3%.

Pusaudžiem jākustas! Pasaulē 80% pusaudžu ir mazkustīgi, secina PVO

Pasaules Veselības organizācija pētījumā secinājusi, ka globāli tikai katrs piektais pusaudzis ikdienā kustas pietiekami daudz, lai nepieļautu mazkustīga dzīvesveida kaitējumu veselībai.

Uz VNĪ valdes locekļa amatu pieteikušies 17 kandidāti

Tuvākajā laikā pieteikumu izvērtēšanu uzsāks nominācijas komisija, kas trijās kārtās līdz gada nogalei izraudzīsies labāko kandidātu.

Saeimas Tautsaimniecības komisijas vadītājs: Rīgas dome atklāti lobē esošos atkritumu apsaimniekotājus – rīcība jāvērtē komisijā

Rīgas dome ar savu lēmumu izsludināt iepirkumu esošajā redakcijā par atkritumu apsaimniekošanu rīkojas pretēji pašas solītajam un šobrīd ar savu rīcību demonstrē esošo atkritumu apsaimniekošanas pakalpojumu sniedzēju lobiju.

Kiberdrošība senioriem. Igaunija rīko informatīvus pasākumus 80 bibliotēkās

Lai igauņu senioriem sniegtu padomus, kā rūpēties par savu drošību internetā, vairāk nekā 80 Igaunijas bibliotēkās rīkota kiberdrošības padomu diena.

Attīstībai/Par! aicina mediķu algas palielināt uz budžeta deficīta rēķina

Partiju apvienība Attīstībai/Par! aicina mediķu algām nepieciešamos papildu 60 miljonus eiro nodrošināt uz budžeta deficīta rēķina.

Ukrainā atzīmē Maidana protestu gadadienu, piemin upurus

Kijevā un vairākās citās Ukrainas pilsētās atzīmēta sestā gadadiena kopš tā sauktajiem Maidana protestiem, kuros tika panākta prokremliskā prezidenta Viktora Janukoviča gāšana.

Ievēlēti jauni Latvijas Zinātņu akadēmijas locekļi

LZA Rudens pilnsapulcē par jaunajiem akadēmijas locekļiem ievēlēti divi īstenie locekļi, divpadsmit korespondētājlocekļi, trīs ārzemju un viens goda loceklis.

Probācijas dienesta vadītājs: 4% līdz 6% dzimumnoziedznieku pēc soda izciešanas noziegumus atkārto

Kopumā 4% līdz 6% dzimumnoziedznieku pēc soda izciešanas trīs līdz piecu gadu laikā noziegumus atkārto.

LTV: Notikusi kratīšana pie Rīgas Centrāltirgus Iekšējās drošības daļas vadītāja Danovska

Rīgas Centrāltirgū notikusi kratīšana pie Iekšējās drošības daļas vadītāja Maksima Danovska, liecina Latvijas Televīzijas rīcībā esošā informācija.

Ugunsgrēkā Ventspilī gājis bojā cilvēks

Ugunsgrēkā 40 kvādrātmetru platībā dega dzīvokļa griesti, siena un starpstāvu pārsegums.

Saeimas komisija aicina sniegt atsauksmes par NEPLP locekļu amatu kandidātiem

Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisija aicina ieinteresētos sniegt atsauksmes par pieteiktajiem kandidātiem NEPLP uz locekļu amatiem.

Serbija vaino sabiedroto Krieviju spiegošanā

Serbijas premjerministrs Aleksandrs Vučičs pavēstījis, ka valstī atklātas Krievijas izlūkdienestu darbības, kas saistītas ar Serbijas armiju. Vienlaikus viņš apliecinājis, ka incidents nekaitēs valsts tuvajām attiecībām ar Maskavu.

Tirgus analītiķis: Akciju tirgi, šķiet, atkarīgi tikai no ASV-Ķīnas tirdzniecības sarunām

OECD samazinājis pasaules ekonomikas izaugsmes prognozi nākamajam gadam, norādot, ka pasaules ekonomikas izaugsmi bremzē pieaugošie tirdzniecības konflikti, vāja biznesa investīciju vide un politiskā neskaidrība.

Gaidāms auksts un lielākoties sauss laiks

Piektdien, 22.novembrī, iestāsties auksts laiks – gaisa temperatūra no rīta vietām austrumos pazemināsies līdz pat -7 grādiem.

Rīgas domes opozīcija rosina Burova atstādināšanu

Rīgas domes opozīcijas partijas savākušas nepieciešamos 20 parakstus, lai rosinātu Rīgas domes priekšsēdētāja Oļega Burova atstādināšanu.

Lielbritānijai prognozē lejupslīdi arī organizēta Brexit gadījumā

Lielbritānijas iekšzemes kopprodukts 2020.gadā saruks par vienu procentu arī tad, ja valsts izvairīsies no izstāšanās no Eiropas Savienības bez savstarpēja nolīguma, tā aplēsusi Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācija.


Do NOT follow this link or you will be banned from the site!