bnn.lv  Latviski    bnn-news.com  English    bnn-news.ru  По-русски
Pirmdiena 18.11.2019 | Vārda dienas: Aleksandrs, Brīve, Doloresa
LatviaLatvija

Ekskluzīvi | JKP deputāts Eglītis: Bičkovičs un Kalnmeiers, šādi strādājot ar tieslietām privātajā sektorā, sen būtu izmesti no darba

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(+4 vērtējums, 4 balsojumi)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Finanšu sektora uzraudzības apakškomisijas vadītājs Gatis Eglītis

Moneyval ziņojums mums ir pateicis ne tikai to, ka Latvija netiek galā ar finanšu noziegumiem, bet arī to, ka tiek stingri novēroti arī garie tiesas procesi. Runa ir par naudas atmazgāšanas apmēriem – mums piešķirot «naudas atmazgāšanas lielvalsts» birku. Ekspertu komitejai arī rodas jautājumi: kur ir vainīgie un kur ir notiesājoši spriedumi? «Tā pati Lemberga lieta; ticiet, Moneyval rūpīgi seko tam, kā tas virzās uz priekšu,» intervijā BNN norāda Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas Finanšu sektora uzraudzības apakškomisijas vadītājs Gatis Eglītis (JKP).

Latvijas vājais posms – Ģenerālprokuratūra

Latvijas risks nonākt Moneyval «pelēkajā sarakstā», Eglīša ieskatā, mazinātos, ja Latvija starptautiskajiem partneriem parādītu, ka «ledus ir sakustējies» – tiesu sistēmā ir notikušas pārmaiņas.

«Mēs dzīvojam tādā valstī, kur ilgu laiku tika pieļautas, varbūt joprojām tiek pieļautas dažādas nelikumības. Diemžēl mūsu tiesībsargājošās institūcijas nespēj ar to tikt galā, par ko liecina garie tiesu procesi. Tas pats Aivars Lembergs, kurš ilgstoši tiek iztiesāts pirmajā instancē.»

«Tas, ka tiesa nespēj pirmajā instancē desmit gadu garumā pateikt – ir vainīgs vai nav –, ir drausmīgs resursu patēriņš. Mēs maksājam par tiesas procesiem desmit gadu garumā, kas ietver izmaksas par advokātiem, prokuroriem un arīdzan tiesas zālēm. Tur apakšā pilnīgi noteikti ir naudas atmazgāšanas noziegumi. Un tas ir tas, ko Moneyval pārmet – Latvija netiek galā ar naudas atmazgāšanas noziegumiem. Ne tikai pārrobežu, nerezidentu attiecībās, bet arī iekšēji – Lemberga lieta, Māris Sprūds, Vladimirs Vaškevičs. Visi šie garie, garie tiesu procesi. Mēs netiekam līdz spriedumam.»

Eglīša ieskatā, Ekonomisko lietu tiesa, ja to pareizi īstenotu, būtu efektīvs instruments, lai tiktu galā ar liela mēroga korupcijas lietām, finanšu noziegumiem, kas līdz šim nav ticis darīts. Viņš norāda, ka Ekonomisko lietu tiesā strādātu 20 kompetentu tiesnešu. «Zinu, ka amerikāņi grib mums palīdzēt viņus apmācīt.»

«JKP ir novērojis, ka Latvijas tiesu sistēmas absolūti vājais punkts ir Ģenerālprokuratūra. Ir trīs galvenie posmi – izmeklēšana, ģenerālprokuratūra un tiesa. Ja viens posms «izkrīt», tad vai nu lieta nenonāk līdz tiesai, vai arī tā nonāk, taču sliktā kvalitātē. Trešā iespējamība – lieta tiesā netiek pienācīgi uzturēta.»

«Viņi vienkārši tur ielikti, lai būtu neefektīvi»

Lai gan, Eglīša prāt, tiesu sistēma pēdējo gadu laikā sākusi uzlaboties, tomēr, pēc viņa paustā, prokuratūrā «bardaks» joprojām ir pārāk liels. «Kādam ir jābūt vainīgam, ir jābūt tiesas spriedumam, un to no mums gaida starptautiskās institūcijas.»

Ēriks Kalnmeiers un Ivars Bičkovičs ir divi galvenie cilvēki, kas ilglaicīgi atbildējuši par Latvijas tiesu sistēmu. Viņu uzdevums ir gādāt, lai tā strādā godīgi, caurspīdīgi un efektīvi, atzīmē JKP deputāts. «Bet viņi absolūti nedara savu darbu. Privātajā sektorā viņi sen būtu izmesti no darba. Viņi vienkārši tur ielikti, lai būtu neefektīvi.»

«Ja kāds tiktu sodīts un ielikts cietumā par naudas atmazgāšanu, pārējie to uztvertu nopietni – par noziegumiem sodi tomēr tiek saņemti,» norāda deputāts.

Viņš arī uzsver, ka problēma ar garajiem tiesas procesiem ir tāda – tajos iesaistīti politikā spēcīgi un svarīgi cilvēki. «Domāju, ka tur ir korelācija. Apsūdzētajiem tiesā ir «aizmugure» politiskā līmenī. Ģenerālprokuratūra varbūt arī baidās, līdz šim ir baidījusies pieņemt lēmumus, jo zina, ka var arī «norauties» politiskā līmenī.»

Tāpēc, pēc Eglīša paustā, nākamā gada maijs, kad esošajam Ģenerālprokuroram beigsies termiņš, Latvijai ir īpaši svarīgs, lai notiktu pārmaiņas. «Tajā amatā ir jābūt godīgam, uzticamam, kompetentam cilvēkam.»

Savukārt modelis, kā Latvijā ievēl Ģenerālprokuroru, pēc Eglīša uzskatiem, arī būtu jāmaina, veidojot to līdzīgu Somijas modelim, kur Ģenerālprokuroru iesaka Valsts prezidents. «Lai iesaka prezidents. Latvijai tieslietās ir ļoti kompetents, gudrs prezidents – kāds nekad nav bijis. Tad arī Saeimā vērtētu, ko prezidents ieteicis.»


Pievienot komentāru

 1. Lūkasa teica:

  Pilnīgi pareizi.Kalmeijers tādu muļķi laiž un labu algu saņem….

 2. Juris teica:

  Man ar šiem apsalūtiem pajoliņiem Kalnmeijeru un Resno sūda brāļi Bičkoviču jau ilgi cenšos ar visiem pierādījumiem uzsāk procesu par lielas naudas pazušanu par mantu pazušanu no arestēto mantu sarakstu par reiderisko īpašumā ieņemšanu ko veikušas valsts amatpersonas bet uz priekšu neiet jo valsts tiesībsargājošās iestādes sniedz nepatiesas ziņas vilto rakstiskos un dokumentālās pierādījumus un daudz citu noziegumu,šādiem kropļiem kā Kalnmeijers un Bičkoviča vietā ir cietumā ar mantas konfiskāciju

 3. Ingus teica:

  Metiet viņus arā vai arī dariet to ar bruņotu komandu.

 4. Ēriks teica:

  Nu Eglīša kungam vispirms ir jāizlasa likums par prokuratūru un tikai tad sākt kaut ko komentēt. Saeimas deputātiem nav tiesības melot, apmelot un ņemt kukuļus un to visu attaisnot ar partiju vājumu – finanšu trūkumu. Kāpēc policists ar atalgojumu 700 eiro mēnesī tiek apcietināts par 60 eiro kukuli, bet politiskās grupas var pieņemt 100 000 eiro kukuli un tas viņiem tiek piedots, nodēvēts par politisko prostitūciju. Sakārtojiet likumus un paši tos ievērojiet lempji.

Kā svinēt valsts svētkus dažādās Latvijas pilsētās? 18.novembra pasākumu apskats

Salūti, koncerti, skrējieni un citas aktivitātes Latvijas 101.dzimšanas dienā. Kas notiek dažādās Latvijas pilsētās valsts svētkos, vari izzināt, ielūkojoties BNN 18.novembra maršrutā, kas izvedīs cauri visai Latvijai – no Liepājas līdz par Rēzeknei.

Spiegu rokāde: Lietuva, Krievija un Norvēģija atbrīvo piecus notiesātos

Lietuva ir atbrīvojusi divus par spiegošanu notiesātus Krievijas pilsoņus. Tas noticis apmaiņā pret diviem lietuviešiem un vienu norvēģi, kuri turēti ieslodzījumā Krievijā.

Latvijā oktobrī bijusi augstāka gada inflācija nekā ES un eirozonā vidēji

Latvijā šogad oktobrī bijusi augstāka gada inflācija nekā Eiropas Savienībā un eirozonā vidēji.

Izvērtēs Z-torņu ekspertīzes atzinumus

Būvniecības valsts kontroles birojs sācis administratīvo procesu un savas kompetences ietvaros izvērtēs Pārdaugavā uzslieto Z-torņu sertificēto būvekspertu profesionālo darbību ekspertīzes jomā, tostarp ekspertīzes atzinumus pēc būtības.

Zviedru SEB akcijām ievērojams kritums, gaidot Baltijas naudas atmazgāšanas ziņas

Zviedrijas banku uzņēmuma SEB AB akcijas piedzīvojušas lielāko vērtības kritumu kopš 2009.gada saistībā ar topošu Zviedrijas sabiedriskā medija raidījumu par naudas atmazgāšanu Baltijā, kur tiks minēts bankas vārds, ziņo Bloomberg.

Bezdarba līmenis Latvijā samazinājies līdz 6%

Šī gada 3.ceturksnī bezdarba līmenis Latvijā bija 6,0%, liecina Centrālās statistikas pārvaldes Darbaspēka apsekojuma rezultāti. 

PTAC piemēro 50 000 eiro sodu Latvijas Hipotēkai

PTAC piemērojis soda naudu 50 000 eiro apmērā SIA Latvijas Hipotēka, kā arī uzlikusi pienākumu izbeigt lēmumā aprakstītās reversās nomas pakalpojuma piedāvāšanu patērētājiem.

MH17 izmeklētāji nosauc Putina tuvu līdzgaitnieku, Krievija apšauba pierādījumus

Avioreisa nr. MH17 notriešanas izmeklētāji publiskojuši pārtvertu tālruņa sarunu ierakstus, tostarp tādu, kur tuvs Krievijas prezidenta Vladimira Putina līdzgaitnieks sarunājas ar notriekšanā apsūdzētiem separātistiem Ukrainā.

Saeima paredz pašvaldību līdzdalību skolēnu ēdināšanā

Grozījumi noteic pienākumu pilsētu un novadu pašvaldībām no sava budžeta piedalīties ēdināšanas izmaksu segšanā tiem izglītojamajiem, kuri tās administratīvajā teritorijā mācās 1.–4.klasē.

Zviedrija atsakās no Austrālijas, Kanādas vērtspapīriem klimata piesārņojuma dēļ

Zviedrijas centrālā banka paziņojusi par tādu ienesīgu vērtspapīru pārdošanu, kas saistīti ar ieguldījumiem Austrālijā un Kanādas naftas ieguves provincē Albertā, jo Riksbank skatījumā abu valstu siltumnīcefekta gāzu izplūdes ir pārāk lielas.

Volstrītu nomāc neskaidrība par ASV-Ķīnas tirdzniecības sarunām

Eiropas akciju tirgi demonstrējuši kritumu pēc tam, kad oficiāli dati apstiprināja ziņas par vāju eirozonas izaugsmi, savukārt neskaidrība par ASV-Ķīnas tirdzniecības sarunām nomāca akciju cenas Volstrītā.

Cenšoties veicināt partiju neatkarību, lemts vairākkārt palielināt valsts atbalstu tām

Saeima galīgajā lasījumā pieņēmusi arī strīdīgos grozījumus Politisko organizāciju finansēšanas likumā, būtiski palielinot valsts finansējumu partijām.

Vācijā vairumam iedzīvotāju atcels Austrumvācijas atbalsta nodokli

Vācijā kopš 1991.gada pastāvējis solidaritātes nodoklis, kas bijis jāmaksā valsts rietumu daļas iedzīvotājiem, lai atbalstītu kādreiz komunistisko Austrumvāciju. Valdība nolēmusi būtiski samazināt tā iekasēšanu no 2021.gada.

Nedēļas nogalē, kā arī nākamās nedēļas sākumā būs silts

Piektdien, 15.novembrī, debesis lielākoties aizklās mākoņi un valsts teritoriju no dienvidaustrumiem šķērsos nokrišņu zona – austrumos, sākot ar pēcpusdienu, arī centrālajos un rietumu rajonos, līs.

Klātesot 57 deputātiem, Saeima pieņem 2020.gada budžetu desmit miljardu apmērā

Sēde noslēgusies plkst. 21.20 un tajā piedalījās tikai 57 parlamentārieši, opozīcijai neesot klāt.

Lietuva papildu naudas meklējumos. Nekustamā īpašuma nodokli cer attiecināt uz īpašumiem no 150 000 eiro

Lietuvai meklējot papildu ieņēmumus laikā, kad valsts rēķinās ar lēnāku ekonomikas izaugsmi, Seims ir sākotnēji apstiprinājis izmaiņas nekustamā īpašuma nodokļa iekasēšanā. Šobrīd nodoklis ir jāmaksā par īpašumiem, kuru vērtība ir virs 220 000 eiro, turpmāk šis slieksnis plānots 150 000 eiro apmērā.

Saeima plāno debatēt par budžetu teju līdz pusnaktij

Saeima lēmusi, ka budžeta izskatīšanai veltītās ārkārtas sēdes otrā diena noslēgsies plkst. 23.30.

Saeima piekrīt līdz 13.Saeimas sasaukuma beigām «iesaldēt» deputātu algas

Saeimas vairākums atbalstīja nacionālās apvienības Visu Latvijai!–Tēvzemei un brīvībai/LNNK priekšlikumu līdz 13.Saeimas sasaukuma beigām «iesaldēt» deputātu algas pašreizējā līmenī.

Latvijā trešajā ceturksnī bijusi straujāka IKP izaugsme nekā ES vidēji

Gada izteiksmē IKP trešajā ceturksnī pieaudzis visās ES dalībvalstīs, par kurām ir pieejami dati.

Igaunijā notiesā slēpošanas treneri par dopinga skandālu

Tiesa Igaunijā atzinusi bijušo slēpošanas valstsvienības treneri Mati Alaveru dopinga lietošanas organizēšanā, vainīgajam piespriežot probācijas uzraudzību.

Latvijas tūristu mītnēs pirmajos deviņos gada mēnešos uzņemti 2,27 miljoni viesu

Latvijas tūristu mītnēs 2019.gada 3.ceturksnī apkalpoti 1,03 milj. ārvalstu un vietējo viesu, kas ir par 0,5% vairāk nekā pērn šajā laika posmā.

Saeima valsts izmaksāto uzturlīdzekļu apmēru atsaista no minimālās algas

Saeima ceturtdien, 14.novembrī,  galīgajā lasījumā pieņēmusi grozījumus Uzturlīdzekļu garantiju fonda likumā, nosakot uzturlīdzekļu atsaisti no minimālās mēneša darba algas.

CVK ļauj sākt parakstu vākšanu Saeimas atsaukšanas rosināšanai

Centrālā vēlēšanu komisija ceturtdien, 14.novembrī, reģistrēja inicatīvas grupas – biedrību Varu Latvijas Tautai un politisko partiju Centra partija – parakstu vākšanai tautas nobalsošanas ierosināšanai par 13.Saeimas atsaukšanu.

KNAB kārtējo reizi soda VID amatpersonas par nelikumīgu informācijas iegūšanu

KNAB kārtējo reizi sodījis Valsts ieņēmumu dienesta amatpersonas, kuras pieķertas nelikumīgā informācijas iegūšanā no sistēmām.

Lietuva vēlas NATO valstu līdzdalību ES aizsardzības projektos

Lietuvas aizsardzības ministrs Raimunds Karoblis uzsvēris, ka visām Eiropas Savienības iniciatīvām ir jābūt atvērtām, lai tajās varētu piedalīties arī tās NATO dalībvalstis, kuras neietilpst ES.


Do NOT follow this link or you will be banned from the site!