bnn.lv  Latviski    bnn-news.com  English    bnn-news.ru  По-русски
Ceturtdiena 20.06.2019 | Vārda dienas: Maira, Rasa, Rasma
LatviaLatvija

Kaimiņš: Pajukusi iepriekšējā vienošanās. Sarkano līniju vilcēji iebalsojuši veco Prezidiju

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU
Pirmajā 13.Saeimas sēdē, sākot jauno parlamenta sasaukumu, tiek ievēlēts jaunais Prezidijs. Kā teikts Saeimas mājaslapā, Prezidija locekļi parasti tiek ievēlēti no lielākajām Saeimā pārstāvētajām partijām. Arī šogad tie politiskie spēki, kas guva balsu pārsvaru, vēlējas pieturēties pie šīs prakses – jau iepriekš savstarpēji vienojoties, kurā Saeimas prezidija amatā tie atradīsies. Tomēr, pienākot balsojumam, vienošanās esot pajukusi. Kā apgalvo labā spārna politiskā partija KPV LV – starp vecajiem politiķiem «dīlošana» notiek joprojām, metot tukšas balsojuma kartītes.

Jāatzīmē, ka Saeimas Prezidijā nav ievēlētas divas politiskās partijas. Viena, kas vada pārrunas par valdības izveidošanu – KPV LV –, un otra – Zaļo un zemnieku savienība (ZZS).

Atklātā balsojumā ar vēlēšanu zīmēm par 13.Saeimas priekšsēdētāju ievēlēta Ināra Mūrniece, kas pārstāv nacionālo apvienību Visu Latvijai!–Tēvzemei un Brīvībai/LNNK (NA). «Par» balsoja 44 deputāti, «pret» – 32 deputāti.

Interesanti, ka balsojumā par Saeimas vienu no svarīgākajiem amatiem – «spīkera» pozīciju –nepiedalījās politiskā partija Saskaņa.

Balsojums ir atklāts, kādam sabojātas kartītes, kāds izdomā, ka nebalsos. Jāatzīmē, ka Saeimas kārtības rullis ļauj atturēties no balsojuma, tomēr cik ētiski un politiski atbildīgi tas ir?

Balsojumu apskatīt: šeit.

Pēc grūtā amatu sadalījuma partijas pārstāvis KPV LV Artuss Kaimiņš savā Facebook video komentēja, ka Mūrniece tika ievēlēta, pateicoties Saskaņas «gājienam» – nepiedalīties balsojumā.

Tāpat viņš uzsver, ka iepriekš starp politiskajām partijām, Jauno Konservatīvo partiju (JKP), Attīstībai/Par!, KPV LV un NA, ir notikusi saruna, kurā Prezidija amati tika sadalīti. Pēc viņa teiktā, visas politiskās partijas bija piekritušas, ka Prezidijā ir jābūt cilvēkiem no tām partijām, kas ir pārstāvētas ar vislielāko mandātu un balsu skaitu 13.Saeimas vēlēšanās.

«Mēs vienojāmies, ka uz spīkera amatu kandidēs divi cilvēki. Pirmais kandidāts būs no JKP Dagmāra Beitnere-Le Galla un otrais jau esošā Saeimas spīkere Ināra Mūrniece. Savukārt uz Saeimas priekšsēdētāja biedra amatu, kurā iepriekš bija Guntars Daudze (ZZS), pretendēja cilvēks, kas netiktu ievēlēts spīkera amatā, proti, Beitnere-Le Galla vai Mūrnieces kundze,» Facebook video stāsta Kaimiņš.

Tāpat deputāts norāda, ka par pārējiem amatiem bija vienošanās, ka otrā spīkera biedrs, kura amatu iepriekš ieņēma Inese Lībiņa-Egnere, pretendēja viņš. Politiķis norāda, ka pie sarunu galda tika panākta vienošanās, ka ceturto Saeimas Prezidija biedra amatu ieņems Saskaņas pārstāvis. Savukārt kā piekto biedru partijas vēlējās atbalstīt Attīstībai/Par! deputāti Mariju Golubevu. «Un nevienam ar to nebija problēmu, problēmas bija tikai par to, kurš būs Saeimas spīkeris,» stāsta Kaimiņš.

Jānorāda, ka Saeimas priekšsēdētāja biedra amatā deputāti ievēlēja Dagmāru Beitneri-Le Gallu no JKP. Par viņu balsoja 65 deputāti, bet pret – 34 deputāti.

Ar 65 balsīm «par» un 31 balsi «pret» Saeimas priekšsēdētāja biedra amatā ievēlēta Inese Lībiņa-Egnere no partiju apvienības Jaunā Vienotība.

Saeimas sekretāra amatā ievēlēts Andrejs Klementjevs no sociāldemokrātiskās partijas Saskaņa, par kura kandidatūru balsoja 55 deputāti, bet pret – 32 deputāti.

Saeimas sekretāra biedra amatā ievēlēta Marija Golubeva no partiju apvienības Attīstībai/Par!. Par viņu balsoja 64 deputāti, bet pret – 34 deputāti.

Kaimiņš uzskata, ka NA nav pildījusi iepriekš pie sarunu galda noslēgto vienošanos, kā tiks ievēlēts Prezidijs. «NA mūs brutāli uzmeta un, manuprāt, mūs pārdeva Jaunajai Vienotībai un Attīstībai/Par!.» Tāpat viņš atzīmē, ka nav guvis atbalstu no citām politiskajām partijām kā vien no JKP, kura turēja savu solījumu un «apmainījās» ar savstarpējām balsīm, lai mēģinātu panākt, ka Prezidijā ir partijas, kas no vēlētājiem ir guvuši lielāko atbalstu.

Ir jāatzīmē, ka Prezidija ievēlēšanas dienā NA pārstāvis Rihards Kols BNN apstiprināja atbalstu idejai, ka Prezidija locekļiem jābūt no piecām lielākajām Saeimā ievēlētajām partijām. Viņš gan norādījis: «Par pārējo sastāvu, proti, citām pozīcijām, ņemot vērā, cik pašlaik viss ir neskaidri, es neminēšu. Bet, ja runājam konkrēti par Saeimas spīkeru, Nacionālajai apvienībai ir savs kandidāts. Ir zināms, ka ir cits kandidāts no citas partijas, bet mēs uzstāsim uz to, ka Ināra Mūrniece kļūs par Saeimas priekšsēdētāju, un attiecīgi arī balsosim.»

Kaimiņš uzskata, ka «lielie sarkano līniju vilcēji šobrīd ir iebalsojuši veco Prezidiju». «Ar šo veco Prezidiju Saeimai kādu laiku būs jāstrādā, šis nav jauns Prezidijs.»

«Stāsts ir par to, ka, manuprāt, pirmo reizi Latvijas Republikas Saeimas parlamenta vēsturē nav bijusi reize, ka šāda te labējā spārna partija nav pārstāvētā Saeimas Prezidijā,» par KPV LV neievēlēšanu sašutis Kaimiņš.

«Mēs visi vienojāmies, ka Saeimas Prezidijā jābūt pārstāvētām lielākajām partijām, Jaunā Vienotība nav lielākā partija, tā ir vismazākā partija Saeimā, viņiem ir tikai astoņas vietas, mums ir 16. Es nezinu, kā lai pasaka: varu neviens neatdot, tas ir skaidrs, bet šis ir tikai sākums,» turpina Kaimiņš.

Jāatgādina, ka Saeimas Prezidijs sastāv no Saeimas priekšsēdētāja, diviem viņa biedriem, Saeimas sekretāra un viņa biedra. Prezidija locekļi nosaka iekšējo kārtību un darba gaitu Saeimā, dod atzinumus un virza tālāk saņemtās lietas visos Saeimas kārtības rullī paredzētajos gadījumos, sastāda Saeimas sēžu darba kārtību, tiekas ar ārvalstu amatpersonām, kā arī veic virkni citu pienākumu.


Pievienot komentāru

Aizliedz PSRS un nacistiskās Vācijas formu izmantošanu sapulcēs, gājienos un piketos

Saeimā atbalstīti likuma grozījumi, kas paredz aizliegumu sapulcēs, gājienos un piketos izmantot bijušās PSRS, tās republiku un nacistiskās Vācijas bruņoto spēku izmantoto piederību identificējošo apģērbu, kā arī tā elementus.

Par spīti «alkohola kariem» Baltijā Lietuva negrasās mainīt akcīzes nodokli

Igaunijas parlamenta lēmums par 25% pazemināt akcīzes nodokli alkoholam iedzinis ķīli Baltijas valstu vēsturiskajā brālībā. Lietuvas vadošā partija, kura ilgi cīnījusies pret alkoholu, lai samazinātu ar to saistītas slimības, šķiet, ir nogaidoša.

Par liela apmēra skaidras naudas nedeklarēšanu, šķērsojot robežu, pienāksies kriminālatbildība

Saeimā galīgajā lasījumā pieņemti grozījumi Krimināllikumā, ar kuriem noteikta kriminālatbildība par liela apmēra skaidras naudas nedeklarēšanu vai nepatiesu deklarēšanu, šķērsojot valsts robežu.

Rosina aizliegt pašvaldībām izdot preses izdevumus

Saeimā iesniegts priekšlikums, kas paredz aizliegt pašvaldībām dibināt un izdot preses izdevumus un citus masu informācijas līdzekļus, kā arī reģistrēt interneta vietni kā masu informācijas līdzekli.

Solis tuvāk dzērienu iepakojumu depozīta sistēmas ieviešanai Latvijā

Saeima otrajā lasījumā atbalstīja grozījumus Iepakojuma likumā, ar kuriem paredzēts ieviest normatīvo regulējumu dzērienu iepakojumu depozīta sistēmas darbības uzsākšanai.

Prokuratūra uzrādījusi apsūdzību Zakatistovam par 27 000 eiro izkrāpšanu

Prokurors Māris Urbāns izsniedzis apsūdzību Saeimas deputātam Atim Zakatistovam par personu grupā izdarītu krāpšanu lielā apmērā, proti, deputāts tiek apsūdzēts 26 620 eiro izkrāpšanā un 2 420 eiro izkrāpšanas mēģinājumā.

Dombrovskis atsakās no Eiropas Parlamenta deputāta mandāta

Jaunās Vienotības saraksta līderis Eiropas Parlamenta vēlēšanās Valdis Dombrovskis ir nolēmis atteikties no EP deputāta mandāta, lai arī pārejas posmā turpinātu darbu Eiropas Komisijā.

Valsts kontrolei būs zaudējumu piedziņas tiesības

Saeima galīgajā lasījumā pieņēma grozījumus Valsts kontroles likumā, ar kuriem paplašinātas Valsts kontroles tiesības – noteiktas pilnvaras piedzīt zaudējumus no atbildīgajām personām par revīzijās konstatētajām nelikumībām.

Apstiprina izmaiņas sabiedrisko mediju valdes locekļu atlases kārtībā

Saeimas deputāti otrajā – galīgajā – lasījumā kā steidzamus atbalstīja grozījumus Elektronisko plašsaziņas līdzekļu likumā. Tie precizē sabiedrisko mediju valdes locekļiem izvirzāmās prasības un atlases procedūru, kā arī valdes atsaukšanas kārtību.

Latvijā vēlas par 15% samazināt akcīzes nodokli stiprajam alkoholam

Akcīzes nodokļa likmi stiprajiem alkoholiskajiem dzērieniem ar šī gada jūliju plānots samazināt par 15 procentiem.

Rīgā siltumenerģijas tarifs uz diviem gadiem pieaugs par 16,9%

No šā gada 1.jūlija līdz 2021.gada 31.jūlijam Rīgā par siltumenerģiju būs jāmaksā 51,9 eiro par megavatstundu, kas ir par 16,9% vairāk nekā šobrīd, savukārt pēc tam tarifs samazināsies līdz 49,99 eiro par MWh.

Latvijā pārtikas un bezalkoholisko dzērienu cenas septītās zemākās ES

Latvijā pērn bija septītais zemākais pārtikas un bezalkoholisko dzērienu cenu līmenis Eiropas Savienības dalībvalstu vidū.

Energoresursu patēriņš pieaudzis gan ražošanas, gan patēriņa sektorā

Energoresursu patēriņš 2018.gadā bija 202,3 petadžouli, kas ir par 5,9% vairāk nekā 2017.gadā, liecina CSP dati. No 2014.gada līdz 2018.gadam kopējais energoresursu patēriņš pieauga par 8,6%.

Saeima dodas brīvdienās. Rudens sesiju sāks 3.septembrī

Saeima nolēma parlamenta šī gada pavasara sesiju slēgt 20.jūnijā, bet rudens sesiju sākt 3.septembrī.

BTA: Zemnieki steidz apdrošināt sējumus

Negaiss, kas plosījās Latvijā, īpaši Kurzemē radot ekstremālas dabas parādības, bijis par pamatu straujam sējumu apdrošināšanas pieprasījuma pieaugumam.

Mīklainā nāvē miris atpazīstamais ukraiņu parlamentārietis Dmitro Timčuks

Ukraiņu parlamentārietis un militāro jautājumu analītiķis Dmitro Timčuks atrasts miris savā mājoklī Kijevā, ziņo BBC.

Saeima noraida Dzīvesbiedru likumprojektu nelaulāto pāru aizsardzībai

Saeima noraida rosinājumu nodot izskatīšanai komisijās Attīstībai/Par! un Jaunās Vienotības deputātu iesniegto Dzīvesbiedru likumprojektu nelaulāto pāru aizsardzībai.

Ziņojums: Nepieciešams izmeklēt Saūda Arābijas prinča vainu žurnālista Hašogi nāvē

Ir ticami pierādījumi, ka Saūda Arābijas kroņprincis Muhameds bin Salmans un citas augsta līmeņa amatpersonas ir vainīgas žurnālista Džamala Hašogi nāvē, pauž ANO eksperti.

Baltic Block noslēdz līgumu ar CFLA par līdzfinansējumu četru miljonu eiro apmērā

Centrālā finanšu un līgumu aģentūra ir noslēgusi vienošanos ar Latvijas kokskaidu palešu bloku ražotāju Baltic Block par četriem miljonu eiro lielu līdzfinansējumu pilotrūpnīcas izveidei jaunu presētu produktu ieviešanai ražošanā.

Atsauc priekšlikumu par 40 miljonu eiro kompensāciju ebreju kopienai

Partiju apvienība Attīstībai/Par! atsaukusi pašas rosināto likumprojektu par restitūciju Latvijas ebreju kopienai, kas paredzēja izmaksāt kompensāciju 40 miljonu eiro apmērā.

Atstādinātais Igaunijas Swedbank valdes priekšsēdētājs: Banka ir droša klientiem

Atstādinātais Igaunijas Swedbank valdes priekšsēdētājs Roberts Kits saka – neskatoties uz izmeklēšanām par naudas atmazgāšanu bankā, Swedbank paliks droša un cienījama banka tās klientiem.

Kaljulaidas noraidīto militārās novērošanas prasību rudenī skatīs igauņu Augstākā tiesa

Igaunijas prezidente Kersti Kaljulaida otro reizi noraidījusi likuma grozījumus Aizsardzības spēku organizācijas likumā, sakot, ka paplašinātās novērošanas spējas apdraud cilvēktiesības.

Atsakot valsts noslēpuma pielaidi, SAB norādījis uz Gobzema negodīgumu un iespējamo noziegumu

Atsakot valsts noslēpuma pielaidi Saeimas deputātam Aldim Gobzemam, Satversmes aizsardzības birojs norādījis uz deputāta negodīgumu un iespējamo noziegumu, liecina deputāta publiskotais SAB lēmums.

Atlaistā Latvenergo padome apmierināta ar paveikto

Atlaistā AS Latvenergo padome ir gandarīta par līdz šim paveikto uzņēmumā, taču ekonomikas ministra Ralfa Nemiro lēmuma vērtēšanā ir atturīga.

Jaunais Zviedrijas Swedbank padomes priekšsēdētājs: Banka neatstās Baltiju

Zviedrijas bankas Swedbank akcionāri ārkārtas pilnsapulcē bankas uzraudzības padomes priekšsēdētāja amatā apstiprināja bijušo Zviedrijas premjerministru Jēranu Pēšonu.