bnn.lv Latviski   bnn-news.com English   bnn-news.ru По-русски
Piektdiena 15.02.2019 | Vārda dienas: Olafs, Aloizs, Alvils, Olavs
LatviaLatvija

Juraša situācija ir ciniska ilustrācija tam, kā oligarhu kājām var samīdīt tiesiskumu Latvijā, tā Bordāns

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(+2 vērtējums, 2 balsojumi)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU«Pašreizējā situācijā ar Juri Jurašu vērojamas pazīmes, kas liecina, ka pret viņu un Jauno konservatīvo partiju (JKP) ir vērsta politiska, kā arī ekonomisku noziegumu motivēta izrēķināšanās, kas norāda uz oligarhu lielo vēlmi parādīt, ka viņi joprojām tur varu savās rokās,» tā par kriminālvajāšanai izdoto Saeimas deputātu un Tieslietu ministrijas parlamentāro sekretāru Juri Jurašu (JKP) komentē Latvijas tieslietu ministrs un JKP priekšsēdētājs Jānis Bordāns.

«Juraša mandāta nolikšana nebūtu zaudējums JKP, bet trieciens Latvijas tiesiskumam»

Situācija ar Jurša izdošanu tika apspriesta jau iepriekšējās valdības laikā. Tā tika gan ierosināta, gan izbeigta, gan atkal ierosināta. Arī lēmums, kurā brīdī virzīt viņu kriminālizdošanai, visticamāk, dzimis «vecās valdības gaiteņos», uzskata Bordāns.

Viņa ieskatā, šobrīd Latvijā notiek cīņa par «faktiskās varas neizlaišanu no rokām». «Tas ir kā metiens no pagātnes šodienā. Tāpat kā 1918.gadā 18.novembrī vācu un krievu karaspēks stāvēja, kaut arī mēs jau bijām proklamējuši valsti, tā ir ar jauno valdību – varam pasludināt, ka tā ir, bet vairāki vecie lēmumi joprojām pastāv.»

Bordāns uzsver, ka Juraša mandāta nolikšana nebūtu trieciens JKP, bet trieciens Latvijas tiesiskumam, kas atspoguļotu varu, kāda pastāv oligarhiem.

«No partijas viedokļa mums nekas nemainītos. No JKP Saeimā var strādāt Juris Jurašs, var strādāt Ieva Akuratere [deputāte, kas stātos Juraša vietā]. Tas pat būtu labs pienesums, jo Akuratere sabiedrībā vēl nav novērtēta kā politiķe,» atzīmē Bordāns.

«Vecajiem» sāp, ka tiek pielietotas jaunas metodes..  

Komentējot gan vairāku politisko partiju, gan valsts prezidenta kritizēto lēmumu izsūtīt komentāru par Juraša situāciju vēstniecībām, tieslietu ministrs atzīmē: «Es domāju, ka tiku kritizēts tieši tāpēc, ka šī vēstule nonāca līdz svarīgu cilvēku rokām un  kādam tas ļoti nepatika.»

«Latvijā joprojām ir pieņemts tos «nesmukumus» paslaucīt zem tepiķa un domāt, ka būs labi,» bilst Bordāns. «Kādu pa kluso ieliksim cietumā. Neviens neuzzinās, būs labi. Noziegumu izdarīsim, neuzzinās, būs labi, tu paliec godīgs cilvēks. Nozagsim valstī miljonus, neuzzināsim, tu esi cienīgs cilvēks,» par vēstules kritizētājiem izsakās Bordāns.

Viņš uzsver, ka partija nevienu brīdi neslēpa šo rīcību, bet gan jau sākumā teica, ka šo lietu par Jurašu izcels starptautiskajā līmenī. «Tas bija pirmais solis, ko veicām – informēt vēstniecības. Mēs informējām vēstniecības, ka valstī turpinām attīrīties no oligarhiem, bet oligarhi joprojām ir ļoti spēcīgi – to mēs pateicām.»

Viņaprāt, vēstnieki pēc šīs vēstules sākuši visiem pēc kārtas uzdot jautājumus, kas citiem nav tīkami. «Protams, ka tad ir kaut kā šis jānoslēpj, jānomelno, kāds to darīs. Tomēr, domāju, ka tas bija ļoti pareizs solis no JKP puses.»

Var teikt, ka «vecajiem» sāp, ka tiek pielietotas jaunas metodes tiesiskuma caurspīdīgumam, atzīmē Bordāns.

Politiskā izrēķināšanās?

«Personiski es kopš 31.janvāra esmu bijis zināmā šokā par to, ka tiesiskums ir tik smagi ievainots šobrīd. Tiek ciniski parādīts, ka [oligarhu] kājām var samīdīt tiesiskumu Latvijā.» Viņaprāt, 31.janvāri vajadzētu Latvijā nosaukt par Trauksmes cēlāju dienu.

Bordāns atzīmē, ka partija turpina vākt pierādījumus, tomēr šajā tiesas procesā tas neesot tik vienkārši. «Ja man pajautātu, vai es ticēju, ka šāda lieta var nonākt līdz tiesai [laikā], kad Jurašs jau ir ievēlēts par deputātu, es teiktu – nē. Tas apliecina, ka situācija ar tiesiskumu Latvijā ir daudz sliktāka nekā domāju.»

Tāpat Bordāna ieskatā fakts, ka pret Jurašu varēja vērsties jau iepriekš, pirms viņš kļuva par Saeimas deputātu, liecina par «politiskās izrēķināšanās» lielo iespējamību. «Pats Jurašs jau teju gada garumā prasīja, lai izskata šo lietu, to izbeidzot vai nosūtot vajāšanai. Viņš gada garumā centās panākt, lai tiktu veiktas vairākas nopratināšanas. Tas nenotika, bet tika sagaidīts šis brīdis.»

«Man kā tieslietu ministram labāk būtu šajā brīdi teikt – gaidīsim, kāds būs šo procesa virzītāju lēmums. Tomēr kā juristam man būtu ļoti daudz ko sacīt.»

Bordāns uzsver, ka šī procesa izmeklēšanā nekādā veidā neiejauksies, lai neviens nevarētu norādīt uz viņa pašreizējā amata ļaunprātīgu pilnvaru izmantošanu. Tomēr, politiķa ieskatā, esošā situācija ir kā «signāls» no oligarhiem, ka viņi nekur nav pazuduši un joprojām mēģina arī jaunās valdības laikā ietekmēt politiskos un tiesiskos procesus Latvijā.


Pievienot komentāru

  1. kresiite teica:

    Es vispār domāju, ka Latvijā pie varas ir mafija – cilvēku grupa, kuri nezin robežas saprātam un ir neprāta apņemti, rausēji! Nesaprotu, kas notiek viņu galvās?! Esmu satraukusies par Latviju un tās iedzīvotājiem! Laikam mums visiem jāaizbrauc prom no Latvijas un pagaidīt, kamēr viņi viens otru būs rīkles pārgrauzuši. Tad visi varēs braukt mājās un veidot savu, mūsu Latviju!

  2. Edīte Gornova Rasmusena teica:

    as ir tik atklāti redzams, ka Latvijā ir divas valdības. Viena Saeimā, kas darbojās kā lēmumu izpildītāji pagrīdes valdības uzdevumā. Īstā “valdība” ir pirtīs un medībās. Mēs viņus zinām un redzam…

Talgo pārsūdzēs Pasažieru vilciena lēmumu pirkt vilcienus no Škoda Vagonka

Talgo plāno vērsties attiecīgajās iestādēs, apstrīdot piektdien, 15.februārī, paziņoto vērtēšanas rezultātu, uzņēmums paziņojis pēc februāra vidū izskanējušā Pasažieru vilciena lēmuma, ka tas slēgs līgumu ar čehu Škoda Vagonka par 32 jaunu elektrovilcienu iegādi.

ES mazina birokrātijas slogu iedzīvotājiem, kas dzīvo vai strādā citā dalībvalstī

Visā Eiropas Savienībā no 16.februāra sāk piemērot jaunus ES noteikumus tādu izmaksu un formalitāšu samazināšanai, ar ko saskaras iedzīvotāji, kas dzīvo ārpus savas piederības valsts.

LFF rīkos ārkārtas kongresu 28.februārī; izteiks uzticības balsojumu Gorkšam

Latvijas Futbola federācija piektdien, 15.februārī, apstiprināja, ka 28.februārī tā rīkos ārkārtas kongresu, kura darba kārtībā iekļauts arī uzticības balsojums organizācijas prezidentam Kasparam Gorkšam.

VK: Izmaiņas Ieroču aprites likumā virzītas bez pietiekama novērtējuma

Priekšlikums par Ieroču aprites likumā plānoto izmaiņu iekļaušanu, kas ļautu medībās šaujamieroču izmantot jau 16 gadu vecuma, ir virzīts bez pietiekama ietekmes novērtējuma un ir saņemti vairāku organizāciju iebildumi par šādas normas neatbilstību bērnu tiesību aizsardzības principiem, komentē Valsts kontrole.

Lemberga tiesas sēdēm 10 gadu «jubileja»

Ir tāds teiciens: «Dzimšanas dienas ir ārkārtīgi veselīgas – jo to ir vairāk, jo ilgāk tu dzīvo.» Iespējams, ka ar tiesas procesa ilgumu ir līdzīgi: «Jo ilgāks tiesas process, jo mazāk jāsēž cietumā.» 2019.gada 16.februāris ir tā diena, kad var ēst «svinību» kūku, uz kuras ir desmit svecītes un uzraksts «Lemberga tiesai 10». Marinētie dārzeņi un desmit gadu garumā marinētās tiesas sēdes pagaidām jāatstāj tur, kur tās ir – burkās vai Rīgas apgabaltiesā –, jo pašlaik Aivara Lemberga sēdes ir nozīmētas arī uz 2020.gadu.

Ekonomikas attīstība Latvijā saglabājas strauja, bet ir riski negatīvām izmaiņām

Latvijas darba tirgus turpina uzkarst – bezdarba līmenis samazinās, iedzīvotāju līdzdalības līmenis darba tirgū sasniedz jau 70%, un Latvijas darba tirgus piesātinājums turpina augt. Līdz ar to paredzams, ka nākamajos gados turpināsies spiediens uz darba samaksu un inflāciju, kas ilgtermiņā var paaugstināt inflācijas rādītājus.

Latvijā pērn starp ES valstīm bijis vidēji straujš eksporta kāpums

Latvijā pērn salīdzinājumā ar 2017.gadu starp Eiropas Savienības valstīm bijis vidēji straujš eksporta pieaugums, liecina piektdien, 15.februārī, publiskotie ES statistikas pārvaldes Eurostat dati. 2018.gada janvārī–decembrī salīdzinājumā ar 2017.gada 12 mēnešiem eksporta apmērs Latvijā pieaudzis par 7%.

Pūce pieprasa Ušakovam skaidrojumus par VK atklātajiem pārkāpumiem un valsts mērķdotāciju izlietojumu

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Juris Pūce pieprasījis Rīgas mēram Nilam Ušakovam paskaidrojumus par Valsts kontroles veiktajā pārbaudē atklātajiem pārkāpumiem, ministrija gaida atbildes arī par to, kā tērētas valsts mērķdotācijas Rīgas pilsētas pašvaldības ceļiem, informē ministra padomniece Agnese Vārpiņa.

Pērn PTAC saņēmis 3 604 sūdzības; visvairāk sūdzas par aviopakalpojumiem

Patērētāju tiesību aizsardzības centrs 2018.gadā izskatījis 3 604 sūdzības, no kurām vairums, tas ir, 1 027 bijušas par aviopasažieru tiesību pārkāpumiem, liecina PTAC dati.

EP vēlēšanās iedzīvotājiem nozīmē iecirkni, kurā balsot, taču to var mainīt līdz 7.maijam

Eiropas Parlamenta vēlēšanās vēlētājiem tiks nozīmēts iecirknis, kurā jābalso, taču no 16.marta līdz 7.maijam vēlētāji sākotnēji piešķirto iecirkni varēs nomainīt pret citu, informē Centrālās vēlēšanu komisijas pārstāve Kristīne Bērziņa.

Latvijas tūristu mītnēs par 8,2% pieaudzis apkalpoto ārvalstu viesu skaits

Latvijas tūristu mītnēs pērn apkalpoti 2,81 milj. viesu, kas ir par 9% vairāk nekā 2017.gadā. Salīdzinot ar iepriekšējo gadu, viesu pavadīto nakšu skaits audzis par 8,4% un sasniedzis 5,37 milj. Vidējais viesu uzturēšanās ilgums tūristu mītnēs bija divas naktis.

Kontroles dienesta vadītāja: Tas, ka Latvija šobrīd fokusējas teju tikai uz bankas sektora «attīrīšanu», ir absolūti nepietiekami

Ekonomiskie noziegumi nav noziegumi, kuros nav upura, gluži pretēji – cieš visa sabiedrība. Tas, ka Latvija šobrīd fokusējas teju tikai uz bankas sektora attīstību jeb «attīrīšanu», ir absolūti nepietiekami – neviens ekonomisks noziegums nav iespējams bez korupcijas, uzskata Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas novēršanas dienesta vadītāja Ilze Znotiņa.

Iemaksāta Bemhena atbrīvošanai paredzētā 200 000 eiro drošības nauda

Rīgas pilsētas Vidzemes priekšpilsētas tiesa šodien saņēmusi apliecinājumu par 200 000 eiro drošības naudas iemaksāšanu Rīgas satiksmes iepirkumu krimināllietā iesaistītā bijušā RS valdes priekšsēdētāja Leona Bemhena atbrīvošanai no apcietinājuma.

Pasažieru vilciens tomēr izlēmis pirkt vilcienus no Čehijas Škoda Vagonka

Atkārtoti izvērtējot jauno elektrovilcienu iepirkumā iesniegtos piedāvājumus, AS Pasažieru vilciens izlēmis iegādāties vilcienus no Čehijas ražotāja Škoda Vagonka, piektdien žurnālistiem sacīja Pasažieru vilciena valdes priekšsēdētājs Rodžers Jānis Grigulis.

Cimdars par savu nomaiņu pirms EP vēlēšanām: «Zirgi būs jāmaina skrējienā»

Centrālās vēlēšanu komisijas vadītāja nomaiņa pirms Eiropas Parlamenta vēlēšanām nozīmē «zirgu nomaiņu skrējiena laikā», LTV raidījumā Rīta Panorāma viedokli paudis pašreizējais CVK vadītājs Arnis Cimdars.

Biržu indeksi krītas; Coca-Cola akcijas cena sarukusi par 8,4%

ASV un Eiropas biržu indeksi ceturtdien, 14.februārī, lielākoties kritās, kamēr tirgu dalībnieki gaidīja ziņas no ASV–Ķīnas tirdzniecības sarunām un Volstrītu skāra negatīva ziņa par ASV mazumtirdzniecības apjoma negaidītu samazināšanos decembrī.

Sevišķi traģisks sprādziens satricina Kašmīru – Indijas, Pakistānas strīda reģionu

Teroraktā Kašmīras reģionā nonāvēti 44 cilvēki, Indijas drošībnieki, saasinot jau ilgstoši saspīlētās attiecības starp kaimiņvalstīm Indiju un Pakistānu, kura atbalsta reģiona pašnoteikšanās centienus.

Vējonis: Katram jāapliecina Satversmes vērtības kā savas

«Mums katram jāapliecina Satversmes vērtības kā savas un jābūt gataviem ik dienu iestāties par Satversmi gan lielās lietās, gan ikdienas sīkumos,» Satversmes pieņemšanas gada dienā 15.februārī paziņoja Valsts prezidents Raimonds Vējonis.

Tiesa pagarinājusi ABLV Bank Luxembourg aizsardzības statusu

Luksemburgas komerctiesa pagarinājusi likvidējamajai ABLV Bank piederošās ABLV Bank Luxembourg aizsardzības statusu ar maksājumu ierobežojumiem par pieciem mēnešiem – līdz 2019.gada 4.jūlijam.

Lielbritānijas parlaments noraida valdības pieeju Brexit sarunām

Lielbritānijas valdībai nav izdevies gūt parlamentā prasīto atbalstu pašreizējai Brexit sarunu stratēģijai, jo deputāti to noraidījuši ar 45 balsu pārsvaru. Britu valdības preses pārstāvis savukārt nepiekāpīgi norādījis, ka premjerministre turpināšot uzņemto kursu sarunās ar Briseli, proti, turpināšot centienus panākt juridiski saistošas izmaiņas izstāšanās dokumentos.

Apstiprina noteikumus starppilsētu autobusu pārvadājumu veicināšanai

Eiropas Parlaments apstiprināja savu nostāju gaidāmajās sarunās par noteikumiem, kuru mērķis ir veicināt konkurenci un vienkāršot atļauju piešķiršanas procedūras starppilsētu autobusu pārvadājumos, informē Eiropas Parlamenta preses sekretāre Latvijā Signe Znotiņa-Znota.

ZZS saraksta līdere EP vēlēšanās varētu būt Reizniece-Ozola

Zaļo un zemnieku savienība Eiropas Parlamenta vēlēšanās kā kandidātu ar pirmo kārtas numuru savā sarakstā plāno virzīt bijušo finanšu ministri, pašreizējo Saeimas deputāti Danu Reiznieci–Ozolu.

Precizēts saraksts ar Rīgas ūdenstilpēm, uz kuru ledus atļauts atrasties

Ņemot vērā laikapstākļus, meteoroloģiskās prognozes, kā arī iespējamību, ka neveidojas pietiekami izturīga ledus kārta, no piektdienas, 15.februāra, tiks ieviestas izmaiņas aizliegumos iedzīvotājiem atrasties uz atsevišķu Rīgas administratīvajā teritorijā esošu ūdenstilpju ledus, informē Rīgas domē.

Tiesa Bemhena atbrīvošanai nosaka 200 000 eiro drošības naudu

Rīgas pilsētas Vidzemes priekšpilsētas tiesa noteica 200 000 eiro drošības naudu Rīgas satiksmes iepirkumu krimināllietā aizdomās turētajam bijušajam RS valdes priekšsēdētājam Leonam Bemhenam.

Latvijā iestājies meteoroloģiskais pavasaris

Brīvdienās laika apstākļus noteiks augsta spiediena atzars, kura ietekmē debesis skaidrosies, uzspīdēs saule un kļūs pavasarīgi silts. Nokrišņi nav gaidāmi. Pūšot lēnam līdz mērenam rietumu puses vējam, nakts un rīta stundās daudzviet var veidoties migla.

Jaunākie komentāri