bnn.lv Latviski   bnn-news.com English   bnn-news.ru По-русски
Svētdiena 24.02.2019 | Vārda dienas: Diāna, Dina, Dins
LatviaLatvija

Juraša situācija ir ciniska ilustrācija tam, kā oligarhu kājām var samīdīt tiesiskumu Latvijā, tā Bordāns

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(+2 vērtējums, 2 balsojumi)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU«Pašreizējā situācijā ar Juri Jurašu vērojamas pazīmes, kas liecina, ka pret viņu un Jauno konservatīvo partiju (JKP) ir vērsta politiska, kā arī ekonomisku noziegumu motivēta izrēķināšanās, kas norāda uz oligarhu lielo vēlmi parādīt, ka viņi joprojām tur varu savās rokās,» tā par kriminālvajāšanai izdoto Saeimas deputātu un Tieslietu ministrijas parlamentāro sekretāru Juri Jurašu (JKP) komentē Latvijas tieslietu ministrs un JKP priekšsēdētājs Jānis Bordāns.

«Juraša mandāta nolikšana nebūtu zaudējums JKP, bet trieciens Latvijas tiesiskumam»

Situācija ar Jurša izdošanu tika apspriesta jau iepriekšējās valdības laikā. Tā tika gan ierosināta, gan izbeigta, gan atkal ierosināta. Arī lēmums, kurā brīdī virzīt viņu kriminālizdošanai, visticamāk, dzimis «vecās valdības gaiteņos», uzskata Bordāns.

Viņa ieskatā, šobrīd Latvijā notiek cīņa par «faktiskās varas neizlaišanu no rokām». «Tas ir kā metiens no pagātnes šodienā. Tāpat kā 1918.gadā 18.novembrī vācu un krievu karaspēks stāvēja, kaut arī mēs jau bijām proklamējuši valsti, tā ir ar jauno valdību – varam pasludināt, ka tā ir, bet vairāki vecie lēmumi joprojām pastāv.»

Bordāns uzsver, ka Juraša mandāta nolikšana nebūtu trieciens JKP, bet trieciens Latvijas tiesiskumam, kas atspoguļotu varu, kāda pastāv oligarhiem.

«No partijas viedokļa mums nekas nemainītos. No JKP Saeimā var strādāt Juris Jurašs, var strādāt Ieva Akuratere [deputāte, kas stātos Juraša vietā]. Tas pat būtu labs pienesums, jo Akuratere sabiedrībā vēl nav novērtēta kā politiķe,» atzīmē Bordāns.

«Vecajiem» sāp, ka tiek pielietotas jaunas metodes..  

Komentējot gan vairāku politisko partiju, gan valsts prezidenta kritizēto lēmumu izsūtīt komentāru par Juraša situāciju vēstniecībām, tieslietu ministrs atzīmē: «Es domāju, ka tiku kritizēts tieši tāpēc, ka šī vēstule nonāca līdz svarīgu cilvēku rokām un  kādam tas ļoti nepatika.»

«Latvijā joprojām ir pieņemts tos «nesmukumus» paslaucīt zem tepiķa un domāt, ka būs labi,» bilst Bordāns. «Kādu pa kluso ieliksim cietumā. Neviens neuzzinās, būs labi. Noziegumu izdarīsim, neuzzinās, būs labi, tu paliec godīgs cilvēks. Nozagsim valstī miljonus, neuzzināsim, tu esi cienīgs cilvēks,» par vēstules kritizētājiem izsakās Bordāns.

Viņš uzsver, ka partija nevienu brīdi neslēpa šo rīcību, bet gan jau sākumā teica, ka šo lietu par Jurašu izcels starptautiskajā līmenī. «Tas bija pirmais solis, ko veicām – informēt vēstniecības. Mēs informējām vēstniecības, ka valstī turpinām attīrīties no oligarhiem, bet oligarhi joprojām ir ļoti spēcīgi – to mēs pateicām.»

Viņaprāt, vēstnieki pēc šīs vēstules sākuši visiem pēc kārtas uzdot jautājumus, kas citiem nav tīkami. «Protams, ka tad ir kaut kā šis jānoslēpj, jānomelno, kāds to darīs. Tomēr, domāju, ka tas bija ļoti pareizs solis no JKP puses.»

Var teikt, ka «vecajiem» sāp, ka tiek pielietotas jaunas metodes tiesiskuma caurspīdīgumam, atzīmē Bordāns.

Politiskā izrēķināšanās?

«Personiski es kopš 31.janvāra esmu bijis zināmā šokā par to, ka tiesiskums ir tik smagi ievainots šobrīd. Tiek ciniski parādīts, ka [oligarhu] kājām var samīdīt tiesiskumu Latvijā.» Viņaprāt, 31.janvāri vajadzētu Latvijā nosaukt par Trauksmes cēlāju dienu.

Bordāns atzīmē, ka partija turpina vākt pierādījumus, tomēr šajā tiesas procesā tas neesot tik vienkārši. «Ja man pajautātu, vai es ticēju, ka šāda lieta var nonākt līdz tiesai [laikā], kad Jurašs jau ir ievēlēts par deputātu, es teiktu – nē. Tas apliecina, ka situācija ar tiesiskumu Latvijā ir daudz sliktāka nekā domāju.»

Tāpat Bordāna ieskatā fakts, ka pret Jurašu varēja vērsties jau iepriekš, pirms viņš kļuva par Saeimas deputātu, liecina par «politiskās izrēķināšanās» lielo iespējamību. «Pats Jurašs jau teju gada garumā prasīja, lai izskata šo lietu, to izbeidzot vai nosūtot vajāšanai. Viņš gada garumā centās panākt, lai tiktu veiktas vairākas nopratināšanas. Tas nenotika, bet tika sagaidīts šis brīdis.»

«Man kā tieslietu ministram labāk būtu šajā brīdi teikt – gaidīsim, kāds būs šo procesa virzītāju lēmums. Tomēr kā juristam man būtu ļoti daudz ko sacīt.»

Bordāns uzsver, ka šī procesa izmeklēšanā nekādā veidā neiejauksies, lai neviens nevarētu norādīt uz viņa pašreizējā amata ļaunprātīgu pilnvaru izmantošanu. Tomēr, politiķa ieskatā, esošā situācija ir kā «signāls» no oligarhiem, ka viņi nekur nav pazuduši un joprojām mēģina arī jaunās valdības laikā ietekmēt politiskos un tiesiskos procesus Latvijā.


Pievienot komentāru

  1. kresiite teica:

    Es vispār domāju, ka Latvijā pie varas ir mafija – cilvēku grupa, kuri nezin robežas saprātam un ir neprāta apņemti, rausēji! Nesaprotu, kas notiek viņu galvās?! Esmu satraukusies par Latviju un tās iedzīvotājiem! Laikam mums visiem jāaizbrauc prom no Latvijas un pagaidīt, kamēr viņi viens otru būs rīkles pārgrauzuši. Tad visi varēs braukt mājās un veidot savu, mūsu Latviju!

  2. Edīte Gornova Rasmusena teica:

    as ir tik atklāti redzams, ka Latvijā ir divas valdības. Viena Saeimā, kas darbojās kā lēmumu izpildītāji pagrīdes valdības uzdevumā. Īstā “valdība” ir pirtīs un medībās. Mēs viņus zinām un redzam…

Darba tirgus vēl arvien būs ekonomikas karstais punkts, tā ekonomisti

Lai arī bezdarba līmenis Latvijā pērn strauji samazinājies līdz 7,4%, tas joprojām ir augstāks nekā Igaunijā un Lietuvā. Ja Igaunijā bezdarba līmenis sākotnēji bijis zemāks, atšķirība ar Lietuvu izveidojusies dažu pēdējo gadu laikā. Tas liek domāt, ka arī Latvijā labvēlīgas ekonomiskās attīstības gadījumā iespējama vēl straujāka bezdarba līmeņa samazināšanās, komentē FM.

Nedēļas nogalē vairākas partijas publiskos EP vēlēšanu kandidātu sarakstus

Nedēļas nogalē partiju apvienība Attīstībai/Par!, kā arī Jaunā Vienotība publiskos savus pilnos Eiropas Parlamenta vēlēšanu kandidātu sarakstus.

Vējonis Merkelei: Jau šobrīd Latvijas un Vācijas ekonomiskās attiecības raksturo pieaugoša tirdzniecības intensitāte

«Jau šobrīd Latvijas un Vācijas ekonomiskās attiecības raksturo pieaugoša tirdzniecības intensitāte. Vienlaikus esam gatavi jaunu sadarbības virzienu attīstībai, ko apliecina arī plašā Latvijas biznesa delegācija, kas man pievienosies Hamburgā,» norāda Valsts prezidents Raimonds Vējonis Vācijas Federālajai kanclerei Angelai Merkelei.

Latvijā janvārī bijusi augstāka gada inflācija nekā ES un eirozonā vidēji

Latvijā šogad janvārī bijusi augstāka gada inflācija nekā Eiropas Savienībā un eirozonā vidēji, liecina publiskotie ES statistikas biroja Eurostat dati. Gada inflācija Latvijā janvārī bijusi 2,9%. Augstāka inflācija nekā Latvijā janvārī bijusi vien Rumānijā.

Tiesu izpildītāji: Piedzītos līdzekļus glabā Valsts kasē, un piekļūt noziedzīgi tiem nevar

Tiesu izpildītāju atgūtie līdzekļi tiek ieskaitīti Valsts kasē, un tiem nav iespējams piekļūt noziedzīgā ceļā, atgādina Latvijas Zvērinātu tiesu izpildītāju padomes pārstāvis Jānis Basevičs.

Roņu laiks klāt: Saulkrastu pludmalē atrasts pirmais ronēns

Saulkrastu pludmalē atrasts pirmais šā gada ronēns, kas liecina, ka pavisam drīz Latvijas piekrastē parādīsies arvien vairāk mazuļu. Tādēļ Dabas aizsardzības pārvalde aicina atpūtniekus brīvdienās, baudot pastaigas pludmalē, būt uzmanīgiem un, sastopot piekrastē ronēnus, tiem netuvoties un tos netraucēt – tie visticamāk piekrastē izlīduši sasildīties un uzkrāt spēkus.

AT departamentā: Tiesā saņemto kasācijas sūdzību kvalitāte joprojām pieklibo

Augstākās tiesas Senāta Civillietu departamenta priekšsēdētājs Aigars Strupišs norādīja, ka kasācijas sūdzību kvalitāte diemžēl joprojām pieklibojot. Lai gan esot daudz kvalitatīvi uzrakstītu sūdzību, tomēr liela daļa satur lūgumus pārskatīt lietas apstākļus.

Baltijas jauniešu vidū augstākie pašnāvību rādītāji ES

Baltijas valstu jauniešu vidū ir vieni no augstākajiem pašnāvību rādītājiem ES, liecina pētījums par jauniešu labbūtību Baltijas valstīs.

Krievijas netīrās naudas atmaskotājs ziņos par Swedbank darījumiem Baltijā

Britu investors un Krievijas netīrās naudas plūsmu atmaskotājs Bils Brouders paziņojis, ka grasās vērsties Zviedrijas tiesībsargājošās iestādēs, uz aizdomu pamata par Swedbank iespējamu saikni ar naudas atmazgāšanas darījumiem Baltijā, tā Reuters.

Bezdarbs 2018.gadā Latvijā samazinājies līdz 7,4%

2018.gadā 72,8 tūkstoši iedzīvotāju bija bezdarbnieki, liecina Centrālās statistikas pārvaldes Darbaspēka apsekojuma rezultāti. Gada laikā ilgstošo bezdarbnieku, kuri nevar atrast darbu 12 mēnešus un ilgāk, skaits saruka par 1,8 tūkstošiem un 2018.gadā bija 30,3 tūkstoši.

Latvijā nodarbinātība 2018.gadā – 64,5%

2018.gadā Latvijā bija nodarbināti 909,4 tūkstoši jeb 64,5% iedzīvotāju vecumā no 15 līdz 74 gadiem, liecina Centrālās statistikas pārvaldes Darbaspēka apsekojuma rezultāti.

Tallinas lidostas vadītāja maina darbu; kļūst par AS Tallink Grupp valdes locekli

AS Tallink Grupp padomē par valdes locekli iecelta līdzšinējā Tallinas lidostas vadītāja Pireta Mirka-Dibuā, kura savu darbu kompānijā sāks šī gada 15.aprīlī, vēsta uzņēmuma paziņojums biržā.

Rehabilitācijas centrā Poga konsultāciju skaits palielinājies par 60%

Kopš rehabilitācijas centra Poga atklāšanas pagājuši trīs gadi un šo laikā rehabilitācijas centrs katru gadu uzņēmis vairāk nekā 500 pacientus, kopumā sniedzot piecus tūkstošus konsultāciju un vairāk nekā 21 tūkstoti nodarbību mazajiem pacientiem.

Igaunijā raķete izšauta pilota kļūdas dēļ, taču vēl nav atrasta

Kara aviācijas raķete, kas pērn netīši izšauta Igaunijā, tikusi palaista pilota spāņu pilota kļūdas dēļ, tā izmeklēšanā secinājis Igaunijas aizsardzības resors. Izmeklētājiem gan nav izdevies uziet pašu raķeti, kas joprojām var būt bīstama.

VID valsts budžetā janvārī iekasējis par 2,5% vairāk, nekā plānots

Valsts ieņēmumu dienests šogad janvārī valsts budžetā iekasējis 781,045 miljonus eiro, kas ir par 19,052 miljoniem eiro jeb 2,5% vairāk, nekā plānots, liecina dienesta informācija.

Bīstamo bedru dēļ Čaka ielā nosaka ātruma ierobežojumu – līdz 30 km/h

No piektdienas, 22.februāra, Aleksandra Čaka ielā posmā no Ģertrūdes ielas līdz Jorģa Zemitāna tiltam, abos braukšanas virzienos, noteikts atļautā braukšanas ātruma ierobežojums līdz 30 kilometriem stundā.

Latviešu likumsargi palīdz vācu kolēģiem «Krievijas mazgātavas» lietas izmeklēšanā

Vācijās tiesībsargājošās iestādes pabeigušas «Krievijas mazgātavas» naudas atmazgāšanas lietas izmeklēšanu, kuras atrisināšanā palīdzējusi arī Ekonomisko noziegumu apkarošanas pārvalde, informē Valsts policija.

Briti mīkstina prasības par Ziemeļīrijas robežas pagaidu noregulējumu

Londona pieteikusi savu prasību maiņu smagajās Brexit sarunās, šķietami atsakoties no izstāšanās līguma grozījumu prasības, lai panāktu, ka Eiropas Savienība valstij dod jaunas garantijas jautājumā par Ziemeļīrijas robežas pagaidu noregulējumu.

Plāno pagarināt jaunākās paaudzes ūdens skaitītāju pārbaudes periodu

Ņemot vērā tehnoloģisko attīstību mērīšanas līdzekļu jomā, Ekonomikas ministrija rosina pagarināt jaunākās paaudzes ūdens skaitītāju pārbaudes periodu.

Nelāgā «kūlas sezona» atklāta ar sešiem ugunsgrēkiem

Ceturtdien, 21.februārī, ugunsdzēsēji glābēji reģistrēja pirmos sešus kūlas ugunsgrēkos šogad. Šā gada pirmais kūlas ugunsgrēks dzēsts Ugālē, kur pērnā zāle dega pushektāra platībā un, iespējams, kūla aizdegusies no nepieskatīta ugunskura.

Par cilvēktirdzniecību aizdomās turētā Zeiļa lieta nodota kriminālvajāšanai

Valsts policija piektdien, 22.februārī, nodevusi prokuratūrai kriminālvajāšanas uzsākšanai kriminālprocesu par cilvēku tirdzniecību un seksuālu vardarbību pret personām, izmantojot to bezpalīdzības stāvokli. Izsecināms, ka tā ir Rēzeknes–Aglonas diecēzes priestera Pāvela Zeiļa lieta, kurā par aizdomās turētiem atzīti trīs 60 – 73 gadus veci vīrieši, tai skaitā, pats priesteris.

Slovākijā žurnālista slepkavības gadadienu aizvada ar masu mītiņiem

Slovākijā vairāki desmiti tūkstoši cilvēku pulcējušies uz mītiņiem pirmajā gadadienā kopš pētnieciskā žurnālista Jāna Kuceka un viņa dzīvesbiedres slepkavības, kas pērn izraisīja Slovākijas valdības demisiju. Mītiņos pausta vilšanās, ka slepkavības joprojām nav atklātas.

Sākas traktortehnikas valsts tehnisko apskašu sezona

Ar 2019.gada martu Valsts tehniskās uzraudzības aģentūra atklāj lauksaimniecības sezonas sākumu ­– tā dosies maksimāli tuvu traktortehnikas atrašanās vietai veikt valsts tehnisko apskati, informē aģentūras sabiedrisko attiecību speciālists Jānis Mergups-Kutraitis.

Autovadītāju ievērībai: ceļi ar grants segumu daudzviet apledo

Visā valsts teritorijas gaisa temperatūra ir zem  nulles un īpaši slideni daudzviet kļuvuši ceļi, kas ziemā tiek uzturēti ar sniega kārtu, tie ir grants seguma ceļi, pārsvarā vietējās nozīmes.