bnn.lv  Latviski    bnn-news.com  English    bnn-news.ru  По-русски
Piektdiena 28.02.2020 | Vārda dienas: Justs, Skaidra, Skaidrīte
LatviaLatvija

Juristi: Olainfarm sarunas jāizvērtē tiesībsargājošām iestādēm

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Mārtiņš Krieķis, Pāvels Rebenoks, Latvenergo, Olainfarm, Valērijs Maligins, Irina Maligina, Nika Saveļjeva, Ralfs Nemiro, Krišjānis Kariņš, reiderisms, nodomi, sarunu ieraksti, juristu ētika, Latvijas Juristu apvienība, Rihards Bunka, Alvis Pīlāgs, KNAB, ENAP, Valsts policija, izvērtēšana, tiesībsargājošās iestādes, juristi

Olainfarm sarunas izvērtēšanai jānodod tiesībsargājošām iestādēm, un visiem juristu profesijā strādājošiem vajadzētu maksimāli distancēties no tādiem juristiem kā Mārtiņš Krieķis. «Tas būtu tikai taisnīgi,» tā par Krieķa «es kā cilvēks bez ētikas» un citiem jurista izteikumiem intervijā BNN komentē Apvienotās daudznozaru arodbiedrības valdes loceklis un jurists Alvis Pīlāgs un Latvijas Juristu apvienības valdes priekšsēdētājs Rihards Bunka.

Pīlāgs uzsver, ka jurista izteikums «es kā cilvēks bez ētikas» ir augstākās pilotāžas cinisms. «Kur vēl vairāk?»

Mārtiņa Krieķa izteikumi saistībā ar «Olainfarm mantinieču kariem», kā liecina BNN rīcībā esošā informācija, jau 2018.gada nogalē ir nodoti vērtēšanai KNAB un ENAP. Taču, kamēr izskatīšana norit «bruņurupuča ātrumā», izgaismojas tas, ka Latvijā nav arī vienota ētikas kodeksa juristiem, intervijā BNN skaidro Bunka un Pīlāgs.

Par Krieķa izteikumiem, kuros pavīd arī shēmu piedāvājumi, kā apiet nodokļu maksāšanu, Pīlāgs skaidri norāda, ka šīs sarunas ir jānodod izvērtēšanai tiesībsargājošām iestādēm. «Ja tās satur kaut kādā veidā slēptu nodomu par to, kas ir vērsts uz konkrētu noziedzīga nodarījuma izdarīšanu saistībā ar izvairīšanos no nodokļu nomaksas vai vēl citiem noziegumiem, tad ir kompetentas iestādes – Valsts policija, KNAB –, kas šīs sarunas var izvērtēt. It sevišķi, ja tās ir publiski pieejamas.»

Lasiet arī: Olainfarm sarunu turpinājums. Krieķim vienaldzīgas mantinieču intereses – galvenais «tikt pie cipara»

«Principā naudassodu vai citu sodu var piemērot tikai tiesībsargājošā iestāde, kurai sarunas nodotas izvērtēšanai,» norāda Pīlāgs. Tāpat viņš uzsver, ka iestādēm būtu jāvērtē ne tikai sarunu saturs, bet arī to atbilstība ar faktiskām darbībām. «Vai Krieķis šo nodomu ir īstenojis, kādā stadijā tas viss ir – vai tā ir sagatavošanās noziegumam, vai tas ir mēģinājums [rīkoties pretlikumīgi], vai viņš iesaka savam klientam veikt noziegumu? Tur ir vairākas stadijas. Attiecīgi jāvērtē arī pakāpes.»

Bunka norāda, ka situācija kļūst vienkāršāka, kad runa ir par kriminālatbildību, jo ir pants par aicināšanu uz prettiesisku darbību, aicināšanu uz noziegumu.

Rebenoks – slēptais lobijs?

Kā zināms, Krieķis Olainfarm «lietu kārtošanā» darbojas kopā ar Pāvelu Rebenoku, kurš strādā arī kā ekonomikas ministra Ralfa Nemiro padomnieks. Runājot par to, kā tas vērtējams, ka ministrijā strādā advokāts ar tik apšaubāmu reputāciju, Pīlāgs norāda, ka šeit varētu runāt arī par politiskā spēka atbildību, kas ir pieaicinājis kā padomnieku šo personu.

«Ekonomikas ministrs ir no KPV LV. Tātad tā ir šīs partijas politiskā atbildība. Turklāt ekonomikas ministrs, kas nodarbojas ar ekonomisko jautājumu risināšanu valstī, piesaista par padomnieku šādu personu? Ja KPV LV piesaista šādus cilvēkus, kuri pārstāv dažādas komerciālas intereses, tas liek aizdomāties, cik tālu mēs ejam savā attīstībā,» pauž Pīlāgs.

Viņš turpina: «Runa ir par slēpto lobiju. Kas lobē šo vienu figurantu, ka viņš tiek pie tādiem amatiem? Kādi ir kritēriji šīs personas izvēlē? Un vai tika izvērtētas arī citas personas, kas profesionāli darbojas šajā nozarē? Kāpēc tikai Rebenoks gūst statusu attiecīgajiem amatiem?»

Bunka: «Formāli jau viņš kaut kādiem kritērijiem atbilst. Izglītība viņam noteikti ir. Arī juridiskā pieredze viņam ir. Taču šajā gadījumā jautājums ir ceļams kopumā.»

Bunka arī uzsver: «Tas, ka Rebenoks ir tuvs dažādiem ekonomiskiem grupējumiem un piedalās ekonomisko labumu pārdalē valstī, ir acīmredzami, tikai jāskatās, vai šīs darbības ir tiesiskas vai nav.»

Juristu ētika – sirdsapziņā vai normatīvajos aktos?

«Juristiem ētika kā tāda tiek mācīta augstskolā. Viņiem ir nerakstītie principi, kā, piemēram, godīgums, taisnīgums, informācijas neizpaušana un citi kritēriji, kas būtu jāievēro,» norāda Pīlāgs, reizē uzsverot, ka Juristu ētikas kodekss zaudējis spēku jau 1990.gados. «Līdz ar to runa ir par to, ka vide nav sakārtota un ka juristiem vajadzīgs regulējums ētikas jomā, jo prokuroriem, advokātiem, tiesnešiem, policistiem ir izstrādāts ētikas kodekss.»

Bunka norāda, ka juristiem par neētisku rīcību nav konkrētas kriminālās, disciplinārās, administratīvās atbildības. Tāpat arī nav konkrētas vienības, kas izskatītu disciplināras dabas vai ētiskas dabas jautājumus attiecībā uz juristiem.

Jāatzīmē, ka publiskotajās «Olainfarm sarunās» Krieķis izteicās, ka viņš nekad neesot kļuvis par advokātu, jo par viņu kā juristu nevienu sūdzību nevarot uzrakstīt. «No vienas puses, ja tas bija viņa mērķis nekļūt par advokātu tāpēc, lai izvairītos no tāda veida atbildības, tad viņš šajā gadījumā ir rīkojies ētiski un pateicis taisnību,» norāda Bunka.

Par Krieķa paziņojumu, ka viņam nav ētikas, Pīlāgs uzsver: «Viņš faktiski diskreditē visus strādājošos juristus.»

«Juristu vidē, profesijā strādājošie varētu maksimāli distancēties no tādiem juristiem, kas paziņo, ka viņiem ētika nepastāv,» uzsver abi eksperti.


Pievienot komentāru

Lietuvai pērkot zemi Rail Baltica, daudziem īpašniekiem valsts maksātais atstāj rūgtumu

Lietuvā sirreāla vīzija par dzelzceļa satiksmi ar ātrumu 250 km/h jau 2026.gadā – ja tā piepildīsies – būs īstenota uz daudzu zemes īpašnieku rēķina. Valsts no viņiem atpērk zemi sliežu ceļa klāšanai, bet maksā, daļas īpašnieku skatījumā, cenu, kas ir būtiski zem tirgus vērtības.

Pērn ievērojami pieaudzis krimināllietu skaits noziedzīgu līdzekļu legalizēšanā

Ja 2017.gadā uzsākta kriminālvajāšana 16 krimināllietās pret 40 personām, tad 2019.gadā tās bijušas 65 krimināllietās, kā arī uzsākta kriminālvajāšana pret 118 personām.

Igaunijā novēro uzņēmumu apgrozījuma un ieguldījumu kāpumu

Igaunijas uzņēmumi 2019.gadā veikuši kopumā 3,2 miljardus lielus ieguldījumus, kas ir par vienu piektdaļu vairāk nekā gadu iepriekš, tā liecina sākotnējie dati par pagājušo gadu, ko publicējusi Igaunijas Statistikas pārvalde.

Grieķijā trešo dienu turpinās sadursmes, protesti pret migrantu nometņu celtniecību

Grieķijā vairāk nekā 60 cilvēki guvuši ievainojumus sadursmēs, kas norisinās Lesbas un Čiosas salās, cilvēkiem protestējot pret jaunu patvēruma meklētāju izmitināšanas centru būvniecību, ziņo britu raidorganizācija BBC.

Latvijā būvniecības izmaksu kāpums janvārī bijis 2,8%

Strādnieku darba samaksa pieauga par 7,5%, mašīnu un mehānismu uzturēšanas un ekspluatācijas izmaksas – par 1,8%, bet būvmateriālu cenas pieauga par 1,6%.

Reģionālās slimnīcas norāda uz augstu pieprasījumu pēc aizsargtērpiem

Jaunā koronavīrusa COVID-19 uzliesmojumu dēļ pašlaik ir ievērojami audzis pieprasījums pēc individuālajiem aizsargtērpiem, līdz ar to ir palielinājušās arī to cenas, atklāj reģionālo slimnīcu vadītāji.

Lietuvas trikotāžas ražotājs saņem Greenpeace apstiprinājumu par bīstamu ķimikāliju neizmantošanu

Lietuvas apģērbu ražotājs Utenos Trikotažas izturējis starptautiskās vides aizsardzības organizācijas Greenpeace pārbaudes par videi draudzīgu un izsekojamu ražošanas procesu, raksta Lietuvas raidorganizācija LRT.

Pūce: EK ziņojums norāda, ka Latvijas valdības ierosinātā administratīvi teritoriālā reforma radīs ilgtspējīgākas pašvaldības

Eiropas Komisijas ziņojums norāda, ka Latvijas valdības ierosinātā administratīvi teritoriālā reforma radīs ilgtspējīgākas pašvaldības ar lielāku kapacitāti un iespējām sniegt salīdzināmas kvalitātes pakalpojumus.

Saeima maina ģenerālprokurora atlases kārtību

Uz ģenerālprokurora amatu varēs pretendēt visu līmeņu tiesu tiesneši un visu amatu prokurori ar atbilstošu darba stāžu, tādējādi paplašinot iespējamo kandidātu loku.

No 1.marta tiks paaugstinātas alkoholisko dzērienu cenas

Saskaņā ar grozījumiem likumā Par akcīzes nodokli 2020.gada 1.martā tiek paaugstinātas akcīzes nodokļa likmes alkoholiskajiem dzērieniem, izņemot raudzētos dzērienus līdz 6 tilpumprocentiem.

Akciju cenas mainās dažādos virzienos, koronavīrusam turpinot izplatīties

Ķīnā koronavīrusa izraisīto nāves gadījumu skaits pieauga lēnāk nekā iepriekš, toties infekcijas gadījumi parādījās vēl astoņās valstīs, palielinot valstu skaitu ar koronavīrusa gadījumiem līdz apmēram 40.

Itālijā dienas laikā 80 jauni koronavīrusa inficēšanās gadījumi

Itālijā koronavīrusa infekcija konstatēta 400 cilvēkiem, no kuriem 80 konstatēti trešdienas, 26.februāra, laikā. Eiropas Komisija uzskata, ka vīrusa situācija ES ir jārisina pragmatiski, neceļot paniku, ziņo britu raidsabiedrība BBC.

Patlaban neredz pamatu Latvijā izsludināt ārkārtējo situāciju jaunā koronavīrusa dēļ

Latvijā šobrīd nav apstiprināts neviens koronavīrusa COVID-19 gadījums. Vienlaikus situācija var būt strauji mainīga, ņemot vērā saslimstības pieaugumu citās pasaules valstīs, tajā skaitā Itālijā.

Astoņu mēnešu laikā saņemti 435 trauksmes cēlāju ziņojumi

No visiem iesniegumiem par trauksmes cēlēju ziņojumiem ir atzīti 119. Visbiežāk trauksme celta par izvairīšanos no nodokļu nomaksas, amatpersonu pārkāpumiem un publiskas personas finanšu līdzekļu vai mantas izšķērdēšanas.

Lietuva izsludina ārkārtas stāvokli, gatavojoties koronavīrusam

Lietuva, kur pagaidām nav konstatēti jaunā koronavīrusa inficēšanās gadījumi, ir izsludinājusi ārkārtas stāvokli kā preventīvu soli, lai sagatavotos iespējamam infekcijas uzliesmojumam, ziņo Lietuvas sabiedriskais medijs LRT.

EK: Jaunā koronavīrusa dēļ var tikt koriģēta Latvijas ekonomikas izaugsmes prognoze

Trešdien, 26.februārī, publicētajā EK ziņojumā par Latviju norādīts, ka Latvijas iekšzemes kopprodukta pieaugums 2020.gadā varētu būt 2,3% apmērā, bet 2021.gadā – 2,4% apmērā.

Ukraina ievieš Krimas okupācijas pretošanās dienu; Kremlis neizpratnē

Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis pavēstījis, ka turpmāk 26.februārī valstī tiks atzīmēta Krimas okupācijas pretošanās diena, ziņo Ukrainas nacionālā ziņu aģentūra Ukrinform.

Saskaņas līderis Rīgas domes ārkārtas vēlēšanās būs krievu skolu aizstāvis Čekušins

Pirms starta 13.Saeimas vēlēšanās kopā ar Saskaņu Čekušins aktīvi darbojies kopā ar citiem krievu skolu aizstāvjiem, tostarp Latvijas Krievu savienību.

Līdakam piedāvā turpināt strādāt Rīgas zoodārzā; piedāvājumu pieņemt nesteidz

Rīgas zoodārza kapitāldaļu turētājs Radzevičs piedāvājis Ingmāram Līdakam turpināt darbu iestādē sabiedrības izglītošanas jomā, taču Līdaka piedāvājumu pieņemt nesteidz, jo neesot skaidrības par jaunās zoodārza vadības plāniem.

Baltkrievija par piesārņotu naftu no Krievijas plāno saņemt 56 milj. eiro

Baltkrievija, kurai Krievija pērn piegādāja pusmiljonu tonnu nekvalitatīvas naftas, pēc ilgām sarunām ar Maskavu gaida kompensāciju 56 miljonu eiro vērtībā, ziņo Baltkrievijas valsts ziņu aģentūra BelTA.

Igaunijas Rail Baltica uzņēmuma jaunais vadītājs koncentrēsies uz termiņu izpildi

Igaunijas valsts uzņēmumā Rail Baltic Estonia priekšsēdētāja amatā stāsies Tenu Grīnbergs, kurš sola koncentrēties uz būvdarbu grafika izpildi un tālāka finansējuma saglabāšanu, ziņo ERR.

FM: Nākamajā ES plānošanas periodā uzsvars uz klimatam draudzīgas ekonomikas transformāciju

«Nepieciešamība pāriet uz videi un klimatam draudzīgāku ekonomiku ir nenovēršama. Jo ātrāk tiks mainīta attieksme, ka klimata pārmaiņu mazināšanas mērķi ir drauds mūsu attīstībai, jo konkurētspējīgāki mēs būsim nākotnē.»

SIFFA direktors: Latvijā otrais zemākais vēža ārstēšanas finansējums Eiropā

Latvijas kompensācijas sistēmu papildinājušas tikai divas jaunās zāles – medikaments aknu vēža un zāles metastātiskas melanomas ārstēšanai.

Igaunijā koronavīrusa analīzes veiktas četrām personām; rezultāti negatīvi

Igaunijā līdz šim jaunā koronavīrusa analīzes veiktas četriem cilvēkiem, un visas bijušas negatīvas, tā Igaunijas Veselības pārvaldes informāciju citē raidorganizācija ERR.

Latvijā samazinās lidojumu kavējuma laiks

Latvijā 2019.gadā kopējais kavējums gaisa satiksmes plūsmas vadībā bija 2 626 minūtes, kas ir par 83,8% mazāk nekā 2018.gadā, kas saistīts ar racionālāku gaisa telpas izmantošanu.

Top 5 Video


    Do NOT follow this link or you will be banned from the site!