bnn.lv  Latviski    bnn-news.com  English    bnn-news.ru  По-русски
Otrdiena 22.10.2019 | Vārda dienas: Airisa, Irīda, Īrisa
LatviaLatvija

Jurkāns: Latvija – valsts, kuru okupējusi valsts vara

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Jānis Jurkāns

BNN pabeidz intervijas publicēšanu ar Jāni Jurkānu, kurš vadīja ārlietu ministriju neatkarību atguvušajā Latvijā. Intervijas pirmajā daļā, balstoties uz personīgās saskarsmes pieredzi ar Vladimiru Antonovu un ar viņa komandu, Jurkāns pauda savu viedokli par Krājbankas krahu. Otrajā intervijas daļā tika spriests par politiku kā biznesu un aplūkota ar šo biznesu saistītā parakstu vākšana par otrās valsts valodas statusa piešķiršanu krievu valodai. Šodien bijušais Tautas Saskaņas partijas dibinātājs dalās pārdomās par saskaņu starp kopienām un lepnumu.

Ķer, sliņķi, granātu?!

Kā Jūs vērtējat perspektīvu referenduma rīkošanai, lai krievu valodai piešķirtu otras valsts valodas statusu?

Parakstu par referenduma rīkošanu būs mazāk, nekā cer Urbanovičs, Ušakovs un Lindermans. Taču, ja viņi pat savāks nepieciešamo daudzumu, kas, izņemot sabiedrības šķelšanos, gaidāms nākotnē? Nekas!

Ja agrāk nacionālais jautājums nokaitēts tikai politiskajā līmenī, tad tagad tāpat notiks arī sadzīvē?

Es līdzšinējo situāciju vērtētu šādi: 10% sadzīves līmenī un 90% – politiskajā. Tagad gan, protams, šī attiecība mainīsies un nebūt ne uz saskaņas pusi starp latviešiem un krieviem. Tomēr tā nebūs katastrofāla. Pirmkārt, iedzīvotāju vairākumam drīzāk rūp, kā savilkt galus un izdzīvot, otrkārt, Latvijā ne latviešiem, ne krieviem nav spēku, kas uzņemtos atbildību un spētu noorganizēt vērā ņemamas ilgtermiņa masveida politiskās akcijas.

Vai nepadziļināsies neuzticība starp kopienām un pašai divkopienu sistēmai valstī?

Politiski – protams. Jo plašsaziņas līdzekļi šo situāciju visu laiku uzkarsēs. Ja pietrūks parakstu, latviešus šajā «grēkā» neviens nevainos, toties krievi pārmetīs viens otram slinkumu – ķer, sliņķi, granātu. Mēs, lūk, dēļ jums riskējam ar savām politiskajām «galvām», bet jūs pat pēcpuses no dīvāna nevarat atraut, lai aizietu un parakstītos. Lindermans klāstīs, ka viņš gana labi zina latviešu valodu, tādēļ viņam klājas normāli un pašam personiski neko nevajag, viņš jūsu dēļ, biedriņi, centās.

Bet ko teiks Ušakovs?

Ušakovs cerēs, ka pie jebkāda parakstu vākšanas iznākuma par referenduma rīkošanu pirms pašvaldību vēlēšanām krievvalodīgie rīdzinieki – šā vai tā – balsos par savējiem. Bet lielāka «savējā» par Ušakovu galvaspilsētā nav.

Lepnie aizbrauca, pazemotie palika

Kas atstās lielāku ietekmi uz sabiedrisko domu? Vēstījums par Antonova došanos uz Krājbanku pēc naudas vai vēstījums par došanos cīņā par krievu nacionālā pašlepnuma «atmodu»?

Par kādu pašlepnumu mēs runājam?! Es nedomāju, ka šodien latviešiem vai krieviem piemīt pašlepnums. Visi lepnie sen aizbrauca. Palika pazemotie, kuri diezin vai kaut ko zina par lepnību. Es nevainoju ikvienu, es runāju par masu. Šī masa ir aizmirsusi, ko nozīmē būt lepnam par savu valsti, par savu nacionalitāti vai par savu skolu. Es neredzu lepnumu cilvēkos, jo valsts viņus ir pazemojusi un turpina pazemot un aizskart.

Kā tas izpaužas?

Kaut vai dzīves līmenī. Pret cilvēkiem izturas kā pret kaut kādu okupētu cilti. Mums viss ir otrās šķiras, ieskaitot medicīnu un izglītību. Pie varas visvisādi «blatņiki». Turklāt šajā blatā nav lielas starpības starp augstu amatu, kas tika dāvāts personīgā šofera dēlam (BNN: «dāvanu» sava spēkrata vadītājam pasniedza Ainārs Šlesers, tolaik Satiksmes ministrs) un ministra portfeli, kas tika uzdāvināts kaut kādam Sprūdžam. Paskatieties kaut vai uz Zatleru, kurš uzvedas kā klauns! No kurienes tad šeit var rasties lepnums? Ja tāds būtu, mēs vērotu nemierus un protestus. Kur ir nevalstisko sabiedrisko organizāciju rīkotās akcijas? Kur arodbiedrības, kurām jābūt? Nekā nav. Tādēļ vara gāž tautai uz galvas visu, ko grib, un cik grib.

Tādā gadījumā, vai, saskaņā ar definīciju par pirmo starp līdzīgiem, Jūs piekrītat, ka Ušakovs ir pirmais pazemoto krievu vidū, bet Dzintars – latviešu vidū?

Ušakovs neredz sevi šādā lomā. Un arī Dzintars neredz. Viņi jūtas kā kapteiņi komandām, kurām ir savs līdzjutēju pulks. Kaut arī mana komanda zaudē, toties es esmu kapteinis, – visi mani pazīst, es esmu populārs. Popularitāti veicina gan egles izvēle, gan arī – gājieni ar svecītēm. Taču sanāca kaut kas vai ne – ar laiku aizmirsīsies un izgaisīs.

Vai visu Jūsu teikto varētu formulēt vienā frāzē: Latvija – tā ir pazemoto līdzjutēju valsts?

Es varētu atkārtot, ka bez manas piekrišanas neviens nevarēs mani pazemot. Tomēr, grozi kā gribi, valsts izturas pret tautu pazemojoši. Tā aizskar visus. Varbūt kāds arī ir iemācījās dzīvot garām valstij. Neizslēdzu, ka šādi lietpratēji pat nepamana to. Nauda viņiem ir «zeķē», un tiem uzspļaut uz «krājbanku» ķibelēm.

Precizēju formulējumu: Latvija ir pazemoto līdzjutēju un tai garām dzīvojošo valsts?

Saprotiet, es pats centos dzīvot garām valstij. Domāju: aiziešu no politikas un dzīvošu garām. Nesanāk. Valstij ir tik daudz instrumentu, lai tevi aizskartu! Kad pensija pārvēršas nabadzības pabalstā – vai tad valsts vara tādējādi neaizskar? Vēl kā aizskar! Tā ir okupējusi mūs, gluži kā cilti.

Secinājums: Latvija ir valsts, kuru okupējusi valsts vara?

Jā!

Tad sanāk, ka tie, kas atrodas opozīcijā pret varu ir partizāni?

Nē. Mūsu tagadējā diezgan nosacītā opozīcija ir varas līdzdalībniece, kaut kas līdzīgs lauku žandarmērijai. Nopietna opozīcija neļautu nodarīt valstij to, kas ir izdarīts.

Ref: 110.010.103.451


Pievienot komentāru

Ja aizturētajam Latgales policistam par kukuļošanu cels apsūdzības, Ģirģens vērtēs arī Ķuža atbildību

Iekšlietu ministrs Sandis Ģirģens Valsts policijas priekšnieka Inta Ķuža atbildību solās vērtēt tad, ja aizdomās turētajam Latgales policistam tiks celtas apsūdzības.

Pēc panākumiem Šveices parlamenta vēlēšanās Zaļie vēlas lielāku atbildību no finanšu sektora

Pēc panākumiem Šveices parlamenta vēlēšanās Zaļā partija paudusi apņēmību būt stingrākiem pret valsts finanšu sektoru, ziņo Reuters. «Mums finanšu centrs jātur pie lielākas atbildības,» paziņojusi Zaļo līdere Regula Ritza.

Ventspilī steigā pārapstiprina iepriekšējo Brīvostas pārvaldes sastāvs

Ventspils pilsētas dome piektdien, 18.oktobrī, apstiprinājusi pilnvaru pagarināšanu uz vēl pieciem gadiem Ventspils brīvostas pārvaldes valdē tajā jau ilgstoši esošajiem vietvaras politiķiem.

Prāvu par WikiLeaks dibinātāja Asanža izdošanu turpinās skatīt 2020.gada februārī

Tiesas prāva par WikiLeaks dibinātāja Džuliāna Asanža dibinātāja izdošanu turpināsies 2020.gada februārī, ziņo Reuters.

Rīgā sabrukušās ēkas iemītniekiem jāmeklē jaunas mājas

Ēka Rīgā, Lāčplēša ielā 123B, kurai 12.oktobrī vienā no stāviem iegruva griesti, nav ekspluatējama, tāpēc aptuveni 60 nama īrniekiem ir jāmeklē jauni mājokļi.

Eksperts: Pēdējo mēnešu pozitīvie dzimstības rādītāji Igaunijā vēl nenozīmē pastāvīgu demogrāfisko pieaugumu

Lai gan pēdējos mēnešos Igaunijā novērojama lielāka dzimstība nekā mirstība, analītiķi teic – ir par agru, lai teiktu, ka Igaunijā dabiski palielinās populācija.

Tiesa pārliecināta par gana raitu Maxima traģēdijas lietas iztiesāšanu; ministrs sagaida AT aktivitāti

Tiesu administrācija apgalvoja, ka Maxima traģēdijas krimināllietas iztiesāšana Pārdaugavas tiesā tiek organizēta tā, lai nodrošinātu pēc iespējas efektīvāku un ātrāku lietas iztiesāšanas procesu, bez neattaisnotas novilcināšanas.

Šoferu trūkuma dēļ Tallinai nākas atlikt sabiedriskā transporta tīkla paplašināšanu

Tallinas pašvaldībai autobusu šoferu trūkuma dēļ nākas atlikt plānus par jaunu sabiedriskā transporta maršrutu atvēršanu, informē Igaunijas sabiedriskais medijs ERR.

Latvijā ražotāju cenu līmenis rūpniecībā septembrī pieaudzis par 0,5%

Vidējais ražotāju cenu līmenis Latvijas rūpniecībā 2019.gada septembrī, salīdzinot ar 2018.gada septembri, ir pieaudzis par 0,5%.

Atrasta viena no Latvijas meklētākajām noziedzniecēm

Pateicoties iedzīvotāju aktīvai ziņošanai, Valsts policija sestdienas, 19.oktobra, rītā, Latvijā aizturējusi meklēšanā izsludināto Angeļinu Sacjuku.

Ziņojums: Igaunijas trešajam pensiju līmenim viszemākais sniegums Eiropā

Brīvprātīgo pensiju fondu tirgus sniegums 2018.gadā bijis zems visā Eiropā, it īpaši Igaunijā, par investoru grupas ziņojumu vēsta Igaunijas sabiedriskais medijs ERR.

Lietuvas ražotāji raizējas par ASV tarifu radīto netiešo kaitējumu

Aizvadītājā nedēļā stājušies spēkā ASV tarifi, kas attiecināmi uz Eiropā ražotām precēm. Lai gan Lietuvas ražotāji nekoncentrējas uz ASV tirgu, izskan bažas par to, ka tarifi netieši ietekmēs viņus, ziņo LRT.

Aptauja: Lielākā daļa atbalsta medību tiesību liegšanu uzturlīdzekļu nemaksātājiem

Vispiemērotākās papildu sankcijas pret personām, kuras ļaunprātīgi izvairās no savu saistību izpildes, tostarp nemaksā uzturlīdzekļus, ir piespiedu darba piespriešana un dažādu personai piešķirto speciālo tiesību atņemšana.

Cīniņš par Brexit ratifikāciju britu parlamentā solās būt «uz naža asmens»

Britu parlamentā šonedēļ gaidāma sīva cīņa par jaunāko valsts izstāšanās vienošanos: premjers Boriss Džonsons uzstāj uz tās strauju pieņemšanu bez grozījumiem, kamēr opozīcijas leiboristi centīsies panākt tās noradīšanu vai grozīšanu.

LTV: Maskava, iespējams, mēģina stiprināt varu Latvijas Pareizticīgajā baznīcā

Pareizticīgās baznīcas Maskavas patriarhāts, iespējams, cenšas ar varu aizlaist pensijā Latvijas Pareizticīgās baznīcas metropolītu Aleksandru, lai vietā atrastu kādu Krievijas pusei tīkamāku cilvēku.

Maxima traģēdijā cietušo biedrība protestēs pret lietas ievilkšanos

Pie tiesas ēkas Baldones ielā 1a pirmdien, 21.oktobrī, plkst. 10.00 norisināsies Maxima traģēdijā cietušo biedrības Zolitūde 21.11. rīkotā protesta akcija.

De facto: Draud izgāzties Latvijas dalība Expo 2020 Dubaijā

Iekavēto darbu dēļ apdraudēta Latvijas dalība Expo 2020 Dubaijā, informē Latvijas Televīzijas raidījums De facto. Šī nebūtu pirmā reize, kad latviešiem dalība prestižajā izstādē apraujas pusceļā.

Krievijā izmeklē traģisko Sibīrijas zeltraču aizsprosta sabrukšanu

Par 15 cilvēku bojāeju Sibīrijā aizvadītajā nogalē, sabrūkot dambim uz Seibas upes, Krievijas varasiestādes uzsākušas krimināllietu par pārkāpumiem zeltraču kopmītņu ierīkošanā pie upes.

Atgādinājums: Turpinoties lietum, grants ceļi var būt grūti izbraucami

Pārmitrināti ceļi ar grants segumu zaudē nestspēju, uz tiem veidojas dubļi un bedres. Mitrums apgrūtina autoceļu uzturēšanu, jo slapjā laikā greiderēšana ir mazāk efektīva un bedres ātri vien veidojas atkārtoti.

Šonedēļ gaidāms līdz pat +17 grādiem

Pirmdien pūtīs lēns vējš, un naktī atsevišķos rajonos veidosies migla, savukārt otrdien no rīta pastiprināsies dienvidrietumu, rietumu vējš.

Latvijas attieksme pret seksuālajām minoritātēm viena no noraidošākajām ES

Latvijas iedzīvotāju attieksme pret seksuālajām minoritātēm ir viena no noraidošākajām Eiropas Savienībā, liecina Eirobarometra pētījums.

Tusks saņēmis Džonsona vēstuli ar lūgumu pagarināt Brexit termiņu

Lielbritānijas premjers Boriss Džonsons nosūtījis Eiropadomes prezidentam Donaldam Tuskam vēstuli ar lūgumu pagarināt Brexit termiņu.

Nedēļa Lietuvā: Aug nodokļi. Prezidenta pārmetumi Eiropai. Cīņa ar Seima priekšsēdētāju

Aizvadītajā nedēļā Lietuvā valdība pieņēmusi vairākus lēmumus, kas paredz nodokļu sloga pieaugumu. Lietuvas prezidents Gitans Nausēda izteicis kritiku ES par paplašināšanās plāniem, bet Seimā notika spraigas cīņas ar parlamenta priekšsēdētāju.

BNN nedēļas apkopojums: Patriektais Gorkšs. Negaidītie miljoni. Nepilsoņu bērni

BNN sniedz apkopojumu par šīs nedēļas aktuālākajiem notikumiem, kurās ietvertas tādas tēmas kā Negaidītie miljoni, Nepilsoņu bērni, Gāztais prezidents, Pašvaldību reforma, Streiks, Dotācijas, Pensiju reforma, Kārtējā pauze un Ugunsgrēks.

Lielbritānijas parlaments lemj atlikt Brexit

Lielbritānijas parlaments nobalsojis par priekšlikumu, saskaņā ar kuru parlaments nevar apstiprināt Borisa Džonsona panākto Brexit vienošanos, kamēr parlamentā nav pieņemts vienošanās izpildes likums.


Do NOT follow this link or you will be banned from the site! -->