bnn.lv  Latviski    bnn-news.com  English    bnn-news.ru  По-русски
Pirmdiena 30.03.2020 | Vārda dienas: Ilgmārs, Nanija
LithuaniaLietuva

Kā mainījusies dzīve Lietuvā – Baltijas valstī ar mazāko COVID-19 gadījumu skaitu?

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Lietuva, ekonomika, Seims, ekonomikas sildīšana, tūrisms, ražošana, Lietkabelis, Palanga, iesakām, COVID-19, koronavīruss

Dezinfekcijas šķīduma iegāde Viļņā

Lins Jegelevičs (Linas Jegelevičius) speciāli BNN

Negantais jaunais vīruss Lietuvā ir radījis būtisku satricinājumu virknē ražošanas nozaru, kaut arī stingri un savlaicīgi profilakses pasākumi valstī ir spējuši nodrošināt zemāko COVID-19 izplatību Baltijas valstu vidū.

Lietuvā līdz ceturtdienai, 19.martam, ir apstiprināti 36 saslimšanas gadījumi ar COVID-19, tikmēr Latvijā – 86, bet Igaunijā 267.

Dzīve karantīnā

Lietuvā kopš 16.marta ir spēkā karantīna, un tā ir ieviesta uz divām nedēļām.

Obligātas pašizolācijas prasība cita starpā nozīmē, ka valstī neiebrauc ārvalstnieki, izņemot cilvēkus, kuri piegādā preces, Lietuvas pilsoņu ģimenes locekļus, un cilvēkus, kuri ir tiesīgi dzīvot un strādāt Lietuvā. Pilsoņiem savukārt nav ļauts izbraukt no valsts, ja vien to dzīves vai darba vieta nav ārzemēs.

Profilakses pasākumi paredz, ka cilvēkiem, kuri atgriežas no jebkuras ārvalsts, ir divas nedēļas jādzīvo mājās – pašizolācijā. Uz divām nedēļām ir slēgtas visas mācību iestādes, un skolas steidz gatavoties attālinātam mācību procesam. Izņemot pārtikas veikalus, aptiekas, specializētās veterinārās aptiekas un pārtikas tirgus, valstī ir slēgti visi veikali. Ir slēgtas kafejnīcas un bāri, ir aizliegts rīkot gan telpu, gan brīvdabas pasākumus. Valsts pārvaldes iestādes sniedz pakalpojumus attālināti, un klātienē tiek sniegti tikai ļoti mazs apjoms valsts iestāžu pakalpojumu. Slimnīcās ir pārceltas plānotās tās operācijas, kas nav steidzamas. Viesu naktsmītnes joprojām ir atvērtas, taču izskan aicinājumi slēgt arī tās.

Ārvalstīs ar grūtībām atgriezties Lietuvā saskaras aptuveni seši tūkstoši lietuviešu, tā ceturtdienas rītā pavēstīja Lietuvas Ārlietu ministrija.

Lietuvas teritorijā tikai viena inficēšanās

No 36 līdz šim Lietuvā apstiprinātajiem saslimšanas gadījumiem inficēšanās ar jauno vīrusu valsts iekšienē notikusi tikai vienā gadījumā. Ar smagāko COVID-19 saslimšanu saskārties kāds pusmūža pacients Paņevežas pilsētā, kuram ir pieslēgta mākslīgās elpināšanas ierīce.

Iespējams, vēl satraucošāka ir kādas ārstes saslimšana Šeškines Poliklīnikā Viļņā, jo mediķe nedēļas laikā klātienē tikusies ar vairāk nekā 60 cilvēkiem.

Viļņas pašvaldība apsver medicīnas iestādes slēgšanu līdz brīdim, kad būs veiktas analīzes visiem pacientiem un mediķiem, ar kuriem saskārās inficētā ārste.

Tikmēr Veselības ministrija pēc pacientu un ģimenes locekļu sūdzībām ir apņēmusies vairs nepublicēt informāciju par pacientu dzimumu un vecumu. Trešdien, 18.martā, Viļņā tika izveidotas divas COVID-19 izmeklējumu izbraukuma brigādes, kuras darbojas īpaši aprīkotās neatliekamās palīdzības mašīnās. Ceturtdien šāda brigāde ir uzsākusi darbu arī Klaipēdā.

Valsts iepludinās ekonomikā 5,4 miljardus eiro

Valstij saskaroties ar vēl nepieredzētu ekonomikas izaicinājumu, Seims šonedēļ paaugstināja valsts parāda griestus no 904,6 miljoniem eiro līdz 5,4 miljardiem eiro. Lēmuma mērķis ir aizņemties naudu, ar ko uzņemt triecienu, kādu Lietuvas ekonomikai varētu nodarīt jaunā koronavīrusa radītā situācija. Lietuvas finanšu ministrs Viļus Šapoka (Vilius Šapoka) pavēstīja, ka valdība minēto summu aizņemsies gan Lietuvā, gan starptautiskajos finanšu tirgos un piebilda, ka 5,4 miljardi eiro vēl nav galējā summa.

«Esam vērsušies starptautiskajās organizācijās, lai būtu pirmie rindā, ja tas būs nepieciešams,» tā viņa teikto citē Lietuvas mediji. Izskan prognozes, ka Lietuvas ekonomika 2020.gadā vīrusa piedzīvots lejupslīdi robežās no 1,2 līdz 2,8%.

Ekonomikas lejupslīde ir neizbēgama

Seims ir arī apstiprinājis būtiskus ekonomikas stimulēšanas pasākumus, lai pasargātu uzņēmumus un strādājošos no koronavīrusa situācijas radītā kaitējuma. Likumdevēji nolēma maksāt subsīdijas darbadevējiem, kuri šajā saimnieciskai darbībai grūtajā laikā apņemas saglabāt darbavietas. Darbadevēji saņems divu apjomu subsīdijas, ko izmaksāt saviem darbiniekiem.

Uzņēmumiem, kuru darbība nav aizliegta ārkārtējas situācijas vai karantīnas dēļ, bet ir ierobežota citu iemeslu iespaidā, subsīdijas apjoms būs 60% no darbinieka algas. Pārējā alga darbdevējiem būs jāmaksā pašiem. Šīs subsīdijas valstij izmaksās aptuveni 300 miljonus eiro.

Otrā subsīdiju kategorija ir attiecināta uz uzņēmumiem, kuru saimnieciskā darbība ir pilnībā apturēta, un tās likme ir 90% no algas, bet atlikušie 10% ir jāmaksā darbadevējiem. Pagaidām nav aplēšu, cik daudz naudas valstij būs vajadzīgs šī tipa subsīdiju izmaksai. Abos gadījumos subsīdijas nepārsniegs Lietuvā noteikto minimālo algu, kas patlaban ir 607 eiro.

Vecāki, kuri karantīnas laikā neiet uz darbu, lai mājās pieskatītu bērnus, varēs saņemt darbnespējas piemaksas.

Līdz šim vecāki varēja saņemt darbnespējas pabalstu divas nedēļas, ja bērna mācību iestādē ir izsludināta karantīna. Tiesību aktu grozījumus ar šīm normām Seimā atbalstīja visi 100 deputāti, kuri piedalījās attiecīgajā plenārsēdē. Grozījumi stāsies spēkā tad, kad tos apstiprinās Lietuvas prezidents Gitans Nausēda (Gitanas Nausėda).

Trauksmes signālus raida daudzas nozares

Šobrīd Lietuvā trauksmes signālus raida un palīdzību valdībai lūdz daudzas nozares. Celtniecības sektors paudis, ka izjūt izejmateriālu un darbaspēka trūkumu. Ir slēgti notāru biroji, tādēļ ir strauji apstājušies nekustamo īpašumu darījumi. Tiek lēsts, ka vīrusa rādītā situācija ilgtermiņā negatīvi ietekmēs aptuveni 600 000 lietuviešu maksātspēju, no kuriem daļa neizbēgami nespēs veikt hipotēku maksājumus. Labās ziņas ir, ka cilvēki, kuri vīrusa situācijas iespaidā zaudēs vismaz trešdaļu savu ienākumu, varēs panākt kredītmaksājumu atlikšanu. Likums paredz, ka bankām un citām kredītiestādēm būs jāatliek maksājumu saņemšana uz vismaz trijiem mēnešiem. Taču, ko darīt pēc tam?

Valstī sāk šķobīties līdzšinējās veikalu piegāžu ķēdes, mazumtirgotājiem ir bažas, ka tie nespēs katru dienu piepildīt veikalu plauktus, it īpaši, ņemot vērā masveidīgo iepirkšanās vilni. Lietuvas mediji vēsta, ka pārtikas un medikamentu tirdzniecības apjoms valstī ir kāpis par 50 līdz 60%.

Uz Lietuvas-Polijas robežas līdz ceturtdienai ir beigušās kravas furgonu rindas, jo poļu robežsargi ir pabeiguši savas pārbaudes.

Vēl trešdienas vakarā pie robežas stāvēja 35 kilometrus gara rinda ar transportlīdzekļiem.

Reklāmdevējiem lielā vairumā atceļot reklāmu izvietošanu, vairākas Lietuvas mediju organizācijas ir lūgušas valsts iestādes atlikt nodokļu maksājumus un sniegt valsts subsīdijas. Lietuvas reklāmas tirgus kopējais apjoms ir 60 miljoni eiro gadā, tā norādījuši mediju pārstāvji.

Tukšas ielas

Ir savādi noraudzīties, kā karantīnas laikā ir iztukšojušās Lietuvas pilsētu ielas. Tas arī nobremzējis vietējo uzņēmumu darbību.

«Situācija ir līdzīga tai, kāda bija 2008. un 2009.gada krīzē. Mūsu rūpnīca strādā, taču mēs uzkrājam saražoto tirdzniecībai internetā, kas pēdējās pāris nedēļās ir būtiski augusi. Mums ir veicies, ka pagaidām nav bijis grūtību ar piegādēm. Acīmredzot, smagāko triecienu izjutīs pakalpojumu sektors,» tā ziņu portālam BNN sacīja elektrības vadu ražotāja Lietkabelis ģenerāldirektors Sigits Gaiļūns (Sigitas Gailiūnas), kurš ir arī Paņevežas pilsētas Tirdzniecības, rūpniecības un amatniecības asociācijas priekšsēdētājs.

Lietuvas tūrisma jomā notiekošo spilgti iezīmē situācija lietuviešu iecienītajā jūras kūrortpilsētā Palangā. «Tiek atceltas milzīgs daudzums naktsmītņu rezervāciju, pat jūnija un jūlija rezervācijas,» sarunā ar BNN sacīja Palangas Viesnīcu un restorānu asociācijas priekšsēdētāja Ingrīda Valaitiene (Ingrida Valaitienė).

Varasiestāžu plāni tikmēr paredz, ka, ja vīrusa izplatība kļūs vērienīga, Palangas viesnīcas pārtaps par jaunā koronavīrusa pacientu aprūpes centriem.


Pievienot komentāru

31.martā stāsies spēkā stingrākās sociālās distancēšanās prasības kafejnīcās

No 31.marta sabiedriskās ēdināšanas vietā jānodrošina divu metru distance starp galdiņiem, pie viena galdiņa nevar atrasties vairāk par diviem apmeklētājiem, ja tie nevar apliecināt, ka ir vienas ģimenes locekļi.

Satiksmes intensitāte kopš ārkārtas stāvokļa ieviešanas ir kritusies par 18%

Satiksmes intensitāte uz valsts galvenajiem autoceļiem laika periodā no 15. līdz 28.martam bija par 18% mazāka nekā tādā pašā laika periodā pirms mēneša, no 15.līdz 28.februārim.

IeM vēlas 20% piemaksu policistiem un robežsargiem COVID-19 krīzes laikā

Piemaksas paredzētas tikai tām Valsts policijas un Valsts robežsardzes amatpersonām, kuras tiešā veidā iesaistītas ārkārtējās situācijas pasākumos.

Nošķirtība kļūst grūtāka; svarīgi saglabāt dienas ritmu – tā igauņu psiholoģe

Psiholoģe Igaunijā, kur ārkārtējā situācijā aizvadītas desmit dienas, brīdinājusi, ka izturēt nošķirtību mājās daudziem kļūs grūtāk un svarīgi ir ievērot dienas ritmu un atrast fiziskas nodarbes, ziņo Igaunijas sabiedriskais medijs ERR.

Pērnā gada 2.pusgadā ievērojams apaļkoku iepirkumu cenu samazinājums

Lielākais cenu kritums bija melnalkšņa zāģbaļķiem 18–24 cm diametrā, mazākais – apses zāģbaļķiem 18–24 cm diametrā.

Neskatoties uz reputācijas problēmām, KPV LV par priekšsēdētāja vietnieku ieceļ Nemiro

Partijas KPV LV jaunieceltās valdes pirmajā tiešsaistes sēdē par partijas priekšsēdētāja Ata Zakatistova vietniekiem tika iecelti Ralfs Nemiro un Ēriks Pucens.

Ģimenes ārsti varēs nozīmēt pacientus ar respiratoru saslimšanu simptomiem valsts apmaksātām COVID-19 analīzēm

Turpmāk ģimenes ārsti varēs nozīmēt pacientus ar respiratoru saslimšanu simptomiem valsts apmaksātām koronavīrusa izraisītās slimības COVID-19 analīzēm.

ASV paildzina pārvietošanās ierobežojumus; valstī inficējušies 140 000

ASV, kur reģistrēts pasaulē lielākais apstiprināto COVID-19 gadījumu skaits, valdība ir paildzinājusi valsts mēroga pārvietošanās un pulcēšanās ierobežojumus līdz 30.aprīlim, ziņo britu raidsabiedrība BBC.

CSP: 116 000 Latvijas iedzīvotāju ir elpošanas ceļu hroniskās slimības

Par minētajām elpošanas ceļu veselības problēmām biežāk sūdzas vecāka gadagājuma iedzīvotāji.

Rīgas kapsētās bēru ceremonijas notiks tikai ārā

Rīgas domes Mājokļu un vides departaments ir slēdzis pašvaldības kapsētās esošās kapličas.

Raidījumā: Latvijas krievus dezinformē par COVID-19 nekaitīgumu 

Sašķelta informācijas telpa visu laiku bijis Latvijas drošības drauds. Faktu vietā krieviski runājošie saņem informāciju, ka koronavīruss ir līdzvērtīgs iesnām un ka tas ir ASV radīts bioloģisks ierocis.

Kāpēc Girģens tā raujas uz valsts galvenā futbolista posteni?

Lai arī Ģirģenam visa enerģija šobrīd jāvelta savu tiešo pienākumu veikšanai un pasākumiem COVID-19 ierobežošanai, viņš tomēr kandidēs uz Latvijas Futbola federācijas prezidenta amatu.

Spānijā dienas laikā no COVID-19 miruši 838 cilvēki

Spānijā diennakts laikā līdz svētdienai, 29.martam, no COVID-19 izraisītām komplikācijām ir miruši 838 cilvēki. Tikmēr Itālijā otro dienu pēc kārtas sarucis letālo saslimšanas gadījumu skaits, vēsta britu ziņu portāls The Guardian.

Rīgas satiksme atceļ lielāko daļu atlaižu uz ārkārtas situācijas laiku

Pasažieru braukšanas maksas atvieglojumus paredz atcelt visiem, kam iepriekš tika piešķirta atlaide, izņemot cilvēkus ar 1. un 2.grupas invaliditāti, pirmsskolas vecuma bērniem.

Krievija slēdz sauszemes robežas; kravu transports turpinās

Krievija no pirmdienas, 30.marta, ievieš pagaidu ierobežojumus valsts robežas šķērsošanai, lai valstī mazinātu jaunā koronavīrusa izplatību. Ierobežojumi neattieksies uz kravas furgonu kustību pāri robežai, ziņo Krievijas valsts ziņu aģentūra TASS.

airBaltic pirmskrīzes darbības apmērus varētu atgūt 2021.gadā, ja ne vēl vēlāk

Latvijas nacionālā aviokompānija airBaltic pirmskrīzes darbības apmērus varētu atgūt 2021.gadā, ja ne vēl vēlāk.

Atgriezīsies vēss un nokrišņiem bagāts laiks

Darba nedēļas gaitā daudzviet gaidāms slapjš sniegs un sniegs, tomēr, pakāpeniski paaugstinoties gaisa temperatūrai, nokrišņi pāries galvenokārt lietū.

Koronavīruss Baltijā. Latvijā – 347, Lietuvā – 437 , Igaunijā – 679

Igaunijā ziņo, ka divi saslimušie ir miruši COVID-19 izraisīto komplikāciju dēļ un 20 cilvēki ir izveseļojušies no šī koronavīrusa.

Nedēļa Lietuvā: Vīruss uzveic piekto pacientu, Nausēda aicina ES nopietnāk cīnīties pret pandēmiju

Lietuvā aizvadītās nedēļas galvenie notikumi ziņās bija pirmo piecu cilvēku nāve no COVID-19 komplikācijām, prezidenta Gitana Nausēdas aicinājums ES dalībvalstīm izvērst nopietnāku cīņu pret pandēmijas izplatību un Lietuvas Apelācijas tiesas lēmums pārcelt 13.janvāra krimināllietas izskatīšanu.

BNN nedēļas apkopojums: Uz Tokiju nākamgad. Muižnieks rektora amatā. Draudzīgā degvielas cena

BNN sniedz apkopojumu par šīs nedēļas aktuālākajiem notikumiem, kas skaidroti tādās tēmas kā Ārkārtas situācija, Amats, Prognoze, Risinājumi, Vienošanās, Viedoklis un Cenu kritums.

COVID-19 konstatēta Stradiņa slimnīcas onkoloģei

Saslimšana ar jaunā koronavīrsa izraisīto slimību COVID-19 konstatēta vienai Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas mediķei.

Martā bezdarbnieku skaits audzis par vairāk nekā 2 500 cilvēkiem

Kopš marta sākuma bezdarbnieku skaits Latvijā ir pieaudzis par 2 557 personām, un kopumā šāds statuss patlaban piešķirts 60 804 iedzīvotājiem.

Vēl vienam Rēzeknes slimnīcas darbiniekam konstatē saslimšanu ar koronavīrusu

Saslimšana konstatēta pēc tam, kad paņemtas analīzes pārējiem darbiniekiem, atklājot bērnu ķirurga saslimšanu ar COVID-19.

Britu premjers Džonsons inficējies ar jauno koronavīrusu

Lielbritānijas premjerministrs Boriss Džonsons inficējies ar jauno koronavīrusu, tā pievienojoties vairāk nekā 11 600 cilvēku, kuriem valstī ir konstatēta vīrusa klātbūtne organismā, ziņo britu raidsabiedrība BBC.

Top 5 Video


    Do NOT follow this link or you will be banned from the site!