bnn.lv Latviski   bnn-news.com English   bnn-news.ru По-русски
Trešdiena 21.11.2018 | Vārda dienas: Andis, Zeltīte

Kā sagatavot «garšīgu» CV un motivācijas vēstuli? Ieteikumi jaunajiem profesionāļiem

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Ekspertu novērojumi liecina, ka jauniešu iespējas iegūt kāroto darbu ietekmē ne vien viņu ambīcijas, bet arī tāda šķietami nenozīmīga lieta kā CV (Curriculum Vitae jeb dzīves gājums) un motivācijas vēstules saturs un noformējums. Tāpēc mobilo sakaru operators BITE sadarbībā ar dažādu jomu ekspertiem iniciatīvas Jauno talantu dienas ietvaros apkopojis dažādu jomu ekspertu ieteikumus jaunajiem profesionāļiem, kā sagatavot kvalitatīvu darba pieteikumu, tā ne vien piesaistot potenciālā darba devēja uzmanību, bet arī sperot pārliecinošu soli pretī veiksmīgai karjerai, stāsta Sabiedrisko attiecību projektu vadītāja Karīna Javtušenko.

javtušenko apgalvo, ka ir izpētīts, ka personāla atlases speciālisti viena CV izvērtēšanai velta vidēji sešas sekundes. Tas ir pietiekami ilgs laiks, lai gūtu pirmo priekšstatu par pretendentu, tāpēc CV vienlaikus jābūt gan saturīgam, gan saistošam, bet motivācijas vēstulei tas ir jāpapildina, sniedzot darba devējam atbildi uz jautājumu – kāpēc viņam būtu jāizvēlas tieši šis konkrētais pretendents.

«Šā gada pirmajos deviņos mēnešos mēs esam izsludinājuši kopumā 203 vakances, uz kurām tika saņemti 2 023 pieteikumi. Vidēji ik mēnesi mēs apstrādājam 224 CV un motivācijas vēstules. Pie šādas dinamikas personāla atlases darbiniekam ir ļoti ierobežots laiks, lai novērtētu kandidāta piemērotību konkrētajai vakancei. Tāpēc darba pieteikuma saturam un noformējumam nereti ir izšķiroša nozīme – jo koncentrētāks un pārskatāmāks tas ir, jo labāk,» skaidro BITES Klimata kontroles menedžere Laura Pļavniece.

Tajā pašā laikā tikai katrs ceturtais jaunietis Latvijā uzskata, ka CV un motivācijas vēstules noformējumam ir nozīme. Lielākais vairums jeb 91% jauno profesionāļu ir pārliecināti, ka darba devēji primāri novērtē pretendentu darba pieredzi, liecina BITES un pētījumu kompānijas Norstat Latvija veiktās aptaujas dati*.

Tieši darba pieredze ir CV sadaļa, kuras aizpildīšana jauniešiem parasti sagādā vislielākās grūtības. Vai un kā veiksmīgāk risināt šo jautājumu, lai potenciālais darba devējs tevi tomēr pamanītu?

Eksperti norāda, ka jaunieši bieži vien neaizdomājas, ka viņi ikdienā dara vai ir darījuši lietas, kuras var kvalificēt kā iepriekšējo darba pieredzi. Piemēram, mācību uzņēmuma izveide un vadīšana Junior Achievement Latvija programmas Skolēnu mācību uzņēmums ietvaros, brīvprātīgo darbs, dalība dažādās organizācijās, piemēram, skolēnu vai studentu pašpārvaldē, kā arī prakse kādā uzņēmumā.

«Prakse ir labākā iespēja jaunietim uzsākt savu karjeru un saprast, kas viņu aizrauj, kā arī paplašināt kontaktu loku. Kas ir būtiski – prakses lakā iepazītie cilvēki var palīdzēt ne tikai labāk iepazīt izvēlēto nozari un profesiju. Viņi var kļūt arī par jauniešu mentoriem – cilvēkiem, kuri atbalsta jaunos profesionāļus viņu profesionālās izaugsmes ceļā, sniedzot praktiskus padomus, norādot, kur meklēt atbildes uz dažādiem jautājumiem. Gan prakses laikā iegūtās zināšanas un prasmes, gan arī kontakti mūsdienās ir vērtīgāki par naudu,» ir pārliecināts Prakse.lv valdes loceklis Jānis Logins.

Viņa sacīto apstiprina arī pērn veiktās aptaujas Kvalitatīvas prakses darba tirgum dati**. Proti, 89% jauniešu uzskata praksē iegūtās prasmes un zināšanas par noderīgām, lai atrastu darbu kādā no nozares labākajiem uzņēmumiem.

Savukārt CV-Online Latvia Personāla atlases nodaļas vadītājs Kaspars Kotāns norāda, ka jaunieši, kuriem vēl nav pirmās darba pieredzes, rakstot darba pieteikumu, var likt uzsvaru arī uz savām ārpus skolas vai studiju aktivitātēm, kurās ir veikts brīvprātīgo darbs, jo arī tas ir veids, kā iegūt darbam tik nepieciešamās prasmes un iemaņas: «Ja CV būs norādītas šajās aktivitātēs gūtās zināšanas un praktiskās iemaņas, darba devēji to noteikti novērtēs!»

Brīvprātīgo darbu var meklēt gan Latvijā (piemēram, vietnē brivpratigiem.lv) gan ārpus tās robežām (piemēram, vietnē europeanvoluntaryservice.org). Tiesa, pirms startēt kādā brīvprātīgo darba pozīcijā, noteikti ir vērts pārliecināties par organizācijas darbības mērķiem, apskatīt atsauksmes internetā u.tml.

Eksperti iniciatīvas Jauno talantu dienas ietvaros ir apkopojuši ieteikumus, kurus ir vērts ņemt vērā, gatavojot CV un motivācijas vēstuli:

• Izmanto Google pieejamos paraugus, lai veidotu atraktīvākus CV. Tomēr vispirms izvērtē uzņēmuma darbības jomu un tā tēlu, jo ir uzņēmumi, kuri novērtēs radoši veidotus CV, bet ir arī tādi, kuriem labāk sūtīt standarta formas CV, piemēram, Europass.

• Norādi CV datus, kas patiešām ir nepieciešami, bet īpaši – savu kontaktinformāciju: tālruņa numuru un e-pasta adresi. Atceries, ka, vērtējot tavu atbilstību vakancei, darba devēju vairāk interesēs tava izglītība, iegūtie mācību sertifikāti, nevis ģimenes stāvoklis.

• CV vēlamais apjoms ir viena līdz trīs lappuses. Atceries – jo īsāk un koncentrētāk rakstīsi, jo labāk!

• Ja pirmā darba pieredze vēl nav gūta, norādi savu prakses un brīvprātīgā darba pieredzi, dalību profesionālajās biedrībās, asociācijās, nevalstiskajās organizācijās. Turklāt norādi ne tikai iepriekšējās darba vai prakses vietas, bet arī konkrētus pienākumus, kurus esi veicis.

• Izmanto salasāmu fontu un burtu izmēru, kā arī izcel būtisko, lietojot t.s. trekno druku.

• Pirms sūtīt CV un pieteikuma vēstuli, pārbaudi gramatikas, komatu, stila un pareizrakstības kļūdas.

• Ja vēlies pievienot CV savu fotogrāfiju, apsver tās piemērotību konkrētajai vakancei.

• Vēlams norādīt arī bijušo vadītāju/kolēģu kontaktinformāciju atsauksmēm. Ja iespējams, pievieno kādas atsauksmes. Šim nolūkam vari iekopēt CV saiti uz savu LinkedIn profilu.

• Motivācijas vēstules ievadā izsaki vēlmi pieteikties uz konkrētā uzņēmuma konkrēto vakanci, pieminot, kā esi guvis informāciju par šo uzņēmumu. Tāpat norādi, kāpēc piesakies konkrētajam amatam, kāpēc tieši tu esi piemērotākais kandidāts, kā arī – kā tavas zināšanas un prasmes varētu veicināt konkrētā uzņēmuma izaugsmi. Nobeigumā mini, ka priecāsies ierasties uz interviju abpusēji izdevīgā laikā.

• Motivācijas vēstulē sasaisti savu skatījumu un profesionālo darbību, attīstību ar uzņēmuma vērtībām un atspoguļo tās intereses, kas ir saistītas ar veicamajiem amata pienākumiem un uzņēmuma vērtībām. Atceries – gan vērtības, gan arī daudz citas vērtīgas informācijas par uzņēmumu atradīsi tā interneta mājaslapā.

• Sūtot CV un motivācijas vēstuli elektroniski, atceries pievienot pielikumus. To nosaukumiem jābūt saprotamiem, bet pašiem dokumentiem jābūt saglabātiem populārākajos dokumentu formātos.

• Nesūti «tukšu» e-pastu ar pielikumiem. Neaizmirsti uzrakstīt arī īsu t.s. pavadošo vēstuli! Sasveicinies, mini tajā vakanci, uz kuru pretendē, informē tās lasītāju par pielikumā pievienotajiem dokumentiem un to, ka esi atvērts jautājumiem u.tml.

* Aptauja tika veikta 2018.gada augustā. Tajā piedalījās 546 jaunieši vecumā no 16 līdz 29 gadiem no visas Latvijas.

** Aptauja Kvalitatīvas prakses darba tirgum veikta 2017.gadā. Aptauju veidoja Latvijas Darba devēju konfederācija, Prakse.lv, Mašīnbūves un metālapstrādes asociācija un Latvijas ķīmija un farmācijas uzņēmumu asociācija.


Pievienot komentāru

Nodokļu parādnieki – kādi uzņēmumi aiz tiem stāv

Vismaz 150 eiro liels nodokļu parāds ir piektdaļai no visiem Latvijā reģistrētajiem uzņēmumiem, liecina Lursoft dati. Dati rāda, ka 29,72% no visiem parādniekiem patlaban ir reģistrēts nodrošinājums, 14,95% – apturēta saimnieciskā darbība, bet 13,74% uzsākts likvidācijas process.

RD opozīcija «norauj» jautājumu par Rīgas Bāriņtiesas priekšsēdētāja pārvēlēšanu

Nepietiekama kvoruma dēļ Rīgas dome trešdien, 21.novembrī, neskatīja jautājumu par Rīgas Bāriņtiesas priekšsēdētāja pārvēlēšanu.

Jemenā kara dēļ no bada miruši līdz 85 000 bērnu, tā labdarības organizācija

Pilsoņu kara plosītajā Jemenā četru gadu laikā no bada miruši aptuveni 85 000 bērnu, kuri bijuši vecumā līdz pieciem gadiem. Ar šādu aplēsi klajā nākusi labdarības organizācija Glābiet bērnus, kas Arābijas pussalas valstī piedalās pārtikas piegāžu nodrošināšanā civiliedzīvotājiem.

Jaunos elektrovilcienus par 225 miljoniem piegādās Spānijas uzņēmums Talgo

AS Pasažieru vilciens jaunos elektrovilcienus iegādāsies no Spānijas uzņēmuma Talgo, trešdien, 21.novembrī, žurnālistus informēja PV valdes priekšsēdētājs Rodžers Jānis Grigulis. Kopējā vilcienu piegādes līgumcena ir 225 303 262 eiro, kas, pēc Griguļa teiktā, ir būtiski mazāka, nekā PV prasīja Ministru kabinetam.

Aizejošā valdība jaunajai nodod EK akceptētu budžeta plānu

Eiropas Komisija saskaņojusi Latvijas 2019.gada budžeta plānu, norādot, ka tas visumā atbilst Stabilitātes un izaugsmes pakta noteikumiem, tomēr aizejošā valdība tālākai pieņemšanai to virzīt nevar, tāpēc, gaidot jaunās izveidošanu, domā, kā risināt šādas situācijas radītās problēmas.

Truksnim un Krūmiņam uzrādīta apsūdzība lietā par ZZS, iespējams, nelikumīgu finansēšanu

Lietā par Zaļo un zemnieku savienības, iespējams, nelikumīgu finansēšanu Ģenerālprokuratūra uzrādījusi apsūdzību Jūrmalas mēram Gatim Truksnim un uzņēmējam Jūlijam Krūmiņam.

Apstiprina jaunās pirmsskolas izglītības vadlīnijas

Valdība trešdien, 21.novembrī, apstiprinājusi Izglītības un zinātnes ministrijas sagatavoto noteikumu projektu par valsts pirmsskolas izglītības vadlīnijām un pirmsskolas izglītības programmu paraugiem, kuras pirmsskolas izglītības iestādes sāks ieviest no 2019./2020.mācību gada, pastāstīja ministrijā.

Meklēs veidu, kā mazināt antibiotiku lietošanu

«Kā liecina antibakteriālo līdzekļu patēriņa dati, Latvijā antibiotiku patēriņš cilvēku ārstēšanai ir viens no zemākajiem rādītājiem Eiropas Savienībā. Ir svarīgi šo pozīciju saglabāt vai panākt to, ka šis rādītājs samazinās vēl vairāk, vienlaicīgi panākot kvalitatīvu veselības aprūpes pakalpojumu pieejamību Latvijas iedzīvotājiem,» norāda Veselības ministrijā. 

Turpina ievēlēt Saeimas komisiju vadītājus; amatos – Jurašs, Ašeradens, Liepiņa, Kučinskis

Turpinās Latvijas Saeimas komisiju priekšsēdētāju, priekšsēdētāju biedru un komisijas sekretāru ievēlēšana. 21.novembrī deputāti amatus sadalījuši desmit komisijās, atlicis novadīt pirmās sēdes vēl sešās.

Igaunija otrajā vietā aiz ASV pēc letāliem narkotiku pārdozēšanas gadījumiem

Pasaules pārtikušo valstu konkurencē Igaunija ierindojas otrajā vietā aiz Amerikas Savienotajām Valstīm pēc nāvējošiem narkotiku pārdozēšanas gadījumiem vīriešu vidū, tā secinājuši pētnieki ASV Nacionālā Vēža pētījumu centrā.

Par 40% palielina maksu par nepamatotu «ātro» izsaukumu

Maksa par nepamatotu Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta izsaukumu tiks palielināta par 40%, trešdien, 21.novembrī, lēma valdība.

VUGD priekšnieka vietnieks: Piecus gadus pēc Zolitūdes traģēdijas sabiedrība atkal sākusi atslābt drošības prasību ievērošanā

Lai arī Zolitūdes traģēdija sākotnēji daudziem mācīja ar lielāku atbildību izturēties pret drošības prasībām, piecus gadus pēc nelaimes cilvēki ir sākuši atslābt un vairs nepievērš pietiekamu uzmanību šiem jautājumiem, intervijā LNT raidījumam 900 sekundes stāsta Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta priekšnieka vietnieks Kristaps Eklons.

Igaunijā atkāpjas iekšlietu ministrs Anvelts

Igaunijā par atkāpšanos no amata valdībā paziņojis iekšlietu ministrs Andress Anvelts. Sociāldemokrātu politiķis negaidīti nolēmis aiziet no politikas veselības apsvērumu dēļ.

Teroraktā Afganistānā nonāvē lielu skaitu islāma teologu

Afganistānā nogalināti ne mazāk kā 50 cilvēki terorista pašnāvnieka sarīkotā spridzināšanā, kas notikusi islāma teologu lielā reliģiskā saietā Kabulas pilsētā. Miesas bojājumi nodarīti vēl 83 cilvēkiem, no kuriem daudzi ir smagā stāvoklī.

Vietām ceļi apledo; pie Krāslavas stacijas slēgta satiksme uz dzelzceļa pārbrauktuves

Apledojuma veidošanās dažviet apgrūtina braukšanu pa valsts galvenajiem un reģionālajiem autoceļiem. Slidenos ceļa posmus kaisa ar pretslīdes materiāliem, informē VAS Latvijas Valsts ceļi.

ES un Lielbritānijai grūtības steigā vienoties par attiecībām nākotnē

Piekļuve zivju resursiem, Gibraltārs un tirdzniecība – šie ir galvenie problemu jautājumi, par kuriem Eiropas Savienība un Lielbritānija vēl nav vienojušās, pusēm gatavojot nākotnes attiecību principu deklarāciju. No ES puses plānots to apstiprināt Briselē kopā ar Brexit nolīguma projektu svētdien, 25.novembrī.

Pieci gadi kopš traģēdijas Zolitūdē, kurā dzīvību zaudēja 54 cilvēki

Zolitūdes traģēdijas krimināllietas tiesas izmeklēšana virzās uz priekšu sekmīgi, šādu viedokli pauž valsts apsūdzības uzturētāji. Trešdien, 21.novembrī, aprit pieci gadi kopš traģēdijas, kad, sabrūkot lielveikalam Maxima, dzīvību zaudēja 54 cilvēki, bet vairāki desmiti guva smagus ievainojumus.

Pētījums: Eiropa un Ķīna inovācijās iegulda visvairāk

Eiropa un Ķīna, salīdzinot ar citām pasaules teritorijām, visvairāk palielinājusi savus pētniecības un attīstības izdevumus, investīcijām sasniedzot 782 miljardus ASV dolāru.

Ēģiptē aizturēta korupcijā apsūdzētā bijusī Rīgas domes amatpersona Stabiņa

Ēģiptē aizturēta par kukuļņemšanu aizdomās turētā bijusī Rīgas domes amatpersona Ārija Stabiņa, ziņo Latvijas Televīzijas raidījums Panorāma.

Vējonis premjera amatā nevirza ne Pabriku, ne Gobzemu; Gaidīs parlamenta vienošanos

Tā kā nevienam no premjerministra kandidātiem šobrīd neesot izteikta vairākuma parlamentā, Latvijas Valsts prezidents Raimonds Vējonis lēmis pagaidām nevirzīt nevienu premjera amatā, tai skaitā ne Aldi Gobzemu, ne Arti Pabriku.

ES dalībvalstis un Eiropas Parlaments nespēj vienoties par budžetu

Par Eiropas Savienības budžetu 2019.gadam nav izdevies laikus panākt vienošanos starp bloka dalībvalstīm, kuras pārstāv ES Padome, un Eiropas Parlamentu.

Policija atzīst, ka 11.novembra krastmala nav labākais objekts masu pasākumiem

11.novembra krastmala no drošības viedokļa nav labākais objekts masu pasākumu rīkošanai, tomēr atbildīgie dienesti tuvākajā laikā analizēs, kā uzlabot drošību masu pasākumu rīkošanai šajā Rīgas centra daļā, norāda Valsts policijas Kārtības policijas priekšnieks Artis Velšs.

Ieceļ Saeimas komisiju vadītājus; to vidū Kols, Bondars, Kaimiņš, Tērauda

Latvijas Saeima apstiprinājusi deputātus darbam parlamentārajās komisijās. Desmit komisijām 20.novembrī paredzētas sēdes, kurās attiecīgi tiek ievēlēti arī komisiju priekšsēdētāji, priekšsēdētāju biedri un komisijas sekretāri.

Durevskis apsūdzēts par 15 000 eiro kukuļa izspiešanu no maksātnespējīga uzņēmuma

Bijušais maksātnespējas administrators Nauris Durevskis tiek apsūdzēts 15 000 eiro kukuļa izspiešanā no maksātnespējīgā uzņēmuma SIA Junior Fashion un tā faktiskā vadītāja Vladislava Lankerta, notikušajā tiesas sēdē informē prokurore Zane Pavāre.

26.novembrī visā Latvijā uz trim minūtēm iedarbinās trauksmes sirēnas

Pirmdien, 26.novembrī no plkst. 10.30 līdz 10.50, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests visā Latvijā uz trim minūtēm iedarbinās trauksmes sirēnas, lai pārbaudītu civilās trauksmes un apziņošanas sistēmas darbību.