bnn.lv Latviski   bnn-news.com English   bnn-news.ru По-русски
Ceturtdiena 17.01.2019 | Vārda dienas: Tenis, Dravis

Kā sagatavot «garšīgu» CV un motivācijas vēstuli? Ieteikumi jaunajiem profesionāļiem

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Ekspertu novērojumi liecina, ka jauniešu iespējas iegūt kāroto darbu ietekmē ne vien viņu ambīcijas, bet arī tāda šķietami nenozīmīga lieta kā CV (Curriculum Vitae jeb dzīves gājums) un motivācijas vēstules saturs un noformējums. Tāpēc mobilo sakaru operators BITE sadarbībā ar dažādu jomu ekspertiem iniciatīvas Jauno talantu dienas ietvaros apkopojis dažādu jomu ekspertu ieteikumus jaunajiem profesionāļiem, kā sagatavot kvalitatīvu darba pieteikumu, tā ne vien piesaistot potenciālā darba devēja uzmanību, bet arī sperot pārliecinošu soli pretī veiksmīgai karjerai, stāsta Sabiedrisko attiecību projektu vadītāja Karīna Javtušenko.

javtušenko apgalvo, ka ir izpētīts, ka personāla atlases speciālisti viena CV izvērtēšanai velta vidēji sešas sekundes. Tas ir pietiekami ilgs laiks, lai gūtu pirmo priekšstatu par pretendentu, tāpēc CV vienlaikus jābūt gan saturīgam, gan saistošam, bet motivācijas vēstulei tas ir jāpapildina, sniedzot darba devējam atbildi uz jautājumu – kāpēc viņam būtu jāizvēlas tieši šis konkrētais pretendents.

«Šā gada pirmajos deviņos mēnešos mēs esam izsludinājuši kopumā 203 vakances, uz kurām tika saņemti 2 023 pieteikumi. Vidēji ik mēnesi mēs apstrādājam 224 CV un motivācijas vēstules. Pie šādas dinamikas personāla atlases darbiniekam ir ļoti ierobežots laiks, lai novērtētu kandidāta piemērotību konkrētajai vakancei. Tāpēc darba pieteikuma saturam un noformējumam nereti ir izšķiroša nozīme – jo koncentrētāks un pārskatāmāks tas ir, jo labāk,» skaidro BITES Klimata kontroles menedžere Laura Pļavniece.

Tajā pašā laikā tikai katrs ceturtais jaunietis Latvijā uzskata, ka CV un motivācijas vēstules noformējumam ir nozīme. Lielākais vairums jeb 91% jauno profesionāļu ir pārliecināti, ka darba devēji primāri novērtē pretendentu darba pieredzi, liecina BITES un pētījumu kompānijas Norstat Latvija veiktās aptaujas dati*.

Tieši darba pieredze ir CV sadaļa, kuras aizpildīšana jauniešiem parasti sagādā vislielākās grūtības. Vai un kā veiksmīgāk risināt šo jautājumu, lai potenciālais darba devējs tevi tomēr pamanītu?

Eksperti norāda, ka jaunieši bieži vien neaizdomājas, ka viņi ikdienā dara vai ir darījuši lietas, kuras var kvalificēt kā iepriekšējo darba pieredzi. Piemēram, mācību uzņēmuma izveide un vadīšana Junior Achievement Latvija programmas Skolēnu mācību uzņēmums ietvaros, brīvprātīgo darbs, dalība dažādās organizācijās, piemēram, skolēnu vai studentu pašpārvaldē, kā arī prakse kādā uzņēmumā.

«Prakse ir labākā iespēja jaunietim uzsākt savu karjeru un saprast, kas viņu aizrauj, kā arī paplašināt kontaktu loku. Kas ir būtiski – prakses lakā iepazītie cilvēki var palīdzēt ne tikai labāk iepazīt izvēlēto nozari un profesiju. Viņi var kļūt arī par jauniešu mentoriem – cilvēkiem, kuri atbalsta jaunos profesionāļus viņu profesionālās izaugsmes ceļā, sniedzot praktiskus padomus, norādot, kur meklēt atbildes uz dažādiem jautājumiem. Gan prakses laikā iegūtās zināšanas un prasmes, gan arī kontakti mūsdienās ir vērtīgāki par naudu,» ir pārliecināts Prakse.lv valdes loceklis Jānis Logins.

Viņa sacīto apstiprina arī pērn veiktās aptaujas Kvalitatīvas prakses darba tirgum dati**. Proti, 89% jauniešu uzskata praksē iegūtās prasmes un zināšanas par noderīgām, lai atrastu darbu kādā no nozares labākajiem uzņēmumiem.

Savukārt CV-Online Latvia Personāla atlases nodaļas vadītājs Kaspars Kotāns norāda, ka jaunieši, kuriem vēl nav pirmās darba pieredzes, rakstot darba pieteikumu, var likt uzsvaru arī uz savām ārpus skolas vai studiju aktivitātēm, kurās ir veikts brīvprātīgo darbs, jo arī tas ir veids, kā iegūt darbam tik nepieciešamās prasmes un iemaņas: «Ja CV būs norādītas šajās aktivitātēs gūtās zināšanas un praktiskās iemaņas, darba devēji to noteikti novērtēs!»

Brīvprātīgo darbu var meklēt gan Latvijā (piemēram, vietnē brivpratigiem.lv) gan ārpus tās robežām (piemēram, vietnē europeanvoluntaryservice.org). Tiesa, pirms startēt kādā brīvprātīgo darba pozīcijā, noteikti ir vērts pārliecināties par organizācijas darbības mērķiem, apskatīt atsauksmes internetā u.tml.

Eksperti iniciatīvas Jauno talantu dienas ietvaros ir apkopojuši ieteikumus, kurus ir vērts ņemt vērā, gatavojot CV un motivācijas vēstuli:

• Izmanto Google pieejamos paraugus, lai veidotu atraktīvākus CV. Tomēr vispirms izvērtē uzņēmuma darbības jomu un tā tēlu, jo ir uzņēmumi, kuri novērtēs radoši veidotus CV, bet ir arī tādi, kuriem labāk sūtīt standarta formas CV, piemēram, Europass.

• Norādi CV datus, kas patiešām ir nepieciešami, bet īpaši – savu kontaktinformāciju: tālruņa numuru un e-pasta adresi. Atceries, ka, vērtējot tavu atbilstību vakancei, darba devēju vairāk interesēs tava izglītība, iegūtie mācību sertifikāti, nevis ģimenes stāvoklis.

• CV vēlamais apjoms ir viena līdz trīs lappuses. Atceries – jo īsāk un koncentrētāk rakstīsi, jo labāk!

• Ja pirmā darba pieredze vēl nav gūta, norādi savu prakses un brīvprātīgā darba pieredzi, dalību profesionālajās biedrībās, asociācijās, nevalstiskajās organizācijās. Turklāt norādi ne tikai iepriekšējās darba vai prakses vietas, bet arī konkrētus pienākumus, kurus esi veicis.

• Izmanto salasāmu fontu un burtu izmēru, kā arī izcel būtisko, lietojot t.s. trekno druku.

• Pirms sūtīt CV un pieteikuma vēstuli, pārbaudi gramatikas, komatu, stila un pareizrakstības kļūdas.

• Ja vēlies pievienot CV savu fotogrāfiju, apsver tās piemērotību konkrētajai vakancei.

• Vēlams norādīt arī bijušo vadītāju/kolēģu kontaktinformāciju atsauksmēm. Ja iespējams, pievieno kādas atsauksmes. Šim nolūkam vari iekopēt CV saiti uz savu LinkedIn profilu.

• Motivācijas vēstules ievadā izsaki vēlmi pieteikties uz konkrētā uzņēmuma konkrēto vakanci, pieminot, kā esi guvis informāciju par šo uzņēmumu. Tāpat norādi, kāpēc piesakies konkrētajam amatam, kāpēc tieši tu esi piemērotākais kandidāts, kā arī – kā tavas zināšanas un prasmes varētu veicināt konkrētā uzņēmuma izaugsmi. Nobeigumā mini, ka priecāsies ierasties uz interviju abpusēji izdevīgā laikā.

• Motivācijas vēstulē sasaisti savu skatījumu un profesionālo darbību, attīstību ar uzņēmuma vērtībām un atspoguļo tās intereses, kas ir saistītas ar veicamajiem amata pienākumiem un uzņēmuma vērtībām. Atceries – gan vērtības, gan arī daudz citas vērtīgas informācijas par uzņēmumu atradīsi tā interneta mājaslapā.

• Sūtot CV un motivācijas vēstuli elektroniski, atceries pievienot pielikumus. To nosaukumiem jābūt saprotamiem, bet pašiem dokumentiem jābūt saglabātiem populārākajos dokumentu formātos.

• Nesūti «tukšu» e-pastu ar pielikumiem. Neaizmirsti uzrakstīt arī īsu t.s. pavadošo vēstuli! Sasveicinies, mini tajā vakanci, uz kuru pretendē, informē tās lasītāju par pielikumā pievienotajiem dokumentiem un to, ka esi atvērts jautājumiem u.tml.

* Aptauja tika veikta 2018.gada augustā. Tajā piedalījās 546 jaunieši vecumā no 16 līdz 29 gadiem no visas Latvijas.

** Aptauja Kvalitatīvas prakses darba tirgum veikta 2017.gadā. Aptauju veidoja Latvijas Darba devēju konfederācija, Prakse.lv, Mašīnbūves un metālapstrādes asociācija un Latvijas ķīmija un farmācijas uzņēmumu asociācija.


Pievienot komentāru

Divu pakalpojumu grozu principa ieviešanu veselības aprūpē atliek līdz jūlijam

Tiesības saņemt veselības aprūpes pakalpojumus valsts obligātās veselības apdrošināšanas ietvaros neatkarīgi no veselības apdrošināšanas iemaksu veikšanas iedzīvotājiem būs vēl līdz 2019.gada 30.jūnijam, lēma Saeima.

Britiem izstājoties bez vienošanās, robežkontrole Īrijā būs obligāta

Ja briti tiešām aizies no Eiropas Savienības bez vienošanās, tad abpus Īrijas robežai būs obligāti jāveic ES un Pasaules Tirdzniecības organizācijas preču pārbaudes, tā portālam The Guardian skaidrojis eksperts starptautiskā muitas regulējuma jautājumos.

Vaidere: Krievija noteikti mēģinās iejaukties EP vēlēšanās

Krievija noteikti mēģinās iejaukties gaidāmajā Eiropas Parlamenta vēlēšanās, šādu viedokli pauž EP deputāte Inese Vaidere. Politiķes skatījumā, nav nekāds noslēpums, ka Krievijas mērķis ir radīt zināmu haosu un nesaskaņas Eiropas Savienības valstu starpā.

Zinātnieki atrod ilgtspējīgu uzturu, kas ļaus dzīvot ilgāk un neiznīcināt planētu

Starptautiska zinātnieku grupa, kurā ANO paspārnē apvienojušies lauksaimniecības, dabas aizsardzības un uztura speciālisti, ir izstrādājusi uzturu, kas mazināšot risku saslimt ar izplatītākām nāvējošām slimībām un vienlaikus pabarot 10 miljardus cilvēku tā, lai Zemei netiktu nodarīts katastrofāls posts.

Pesticīdi: EP deputāti piedāvā plānu, kā uzlabot ES atļaušanas procedūru

Eiropas Parlamenta deputāti apstiprināja priekšlikumus, kas paredz uzlabot uzticēšanos Eiropas Savienības pesticīdu atļaušanas procedūrai, padarot to pārredzamāku, informē EP preses sekretāre Latvijā Signe Znotiņa-Znota.

ASV biržu indeksi aug pēc labas banku peļņas, britu mārciņas vērtība kāpj

Britu mārciņas vērtība trešdien, 16.janvārī, pieauga, Lielbritānijas premjeres Terēzas Mejas valdībai izturot neuzticības balsojumu, bet ASV biržu indeksi kāpa pēc labu banku peļņas rādītāju publicēšanas, lai gan šo kāpumu piebremzēja bažas par ASV valdības darba pārtraukumu.

Sniegs visā Latvijā apgrūtina braukšanu; strādā 134 ziemas tehnikas vienības

Lielākajā daļā Latvijas teritorijas sniegs un apledojums apgrūtina braukšanu pa valsts galvenajiem un reģionālajiem autoceļiem. Sniegotos un slidenos ceļa posmus tīra un kaisa ar pretslīdes materiāliem.

Lāčplēsis domā, ka Eigims un Elksniņš nevēlas ārkārtas vēlēšanas, tāpēc viņi vienosies par mēra amatu

Daugavpils domes deputāti Rihards Eigims un Andrejs Elksniņš baidās no vēlētāju izteiktā viedokļa ārkārtas vēlēšanu gadījumā, tāpēc viņi ceturtdien, 17.janvārī, gaidāmajā domes sēdē vienosies par nākamo pilsētas mēru, pauda Latgales partijas pārstāvis Jānis Lāčplēsis.

Ieildzis darbs pie topošās valdības sadarbības dokumentiem

Lai arī darbs pie topošās valdības sadarbības dokumentiem ir nedaudz iekavējies, premjera amata kandidāts Krišjānis Kariņš joprojām cer, ka valdība tiks apstiprināta nākamnedēļ.

Lielbritānijas valdība knapi iztur neuzticības balsojumu

Lielbritānijas premjerministres Terēzes Mejas valdība trešdienas, 16.janvāra, vakarā izturējusi neuzticības balsojumu parlamentā. Par neuzticību valdībai nobalsoja 306 Pārstāvju palātas deputāti, bet 325 deputāti atbalstīja valdību.

Polijā ar klusuma brīdi atvadās no noslepkavotā Gdaņskas mēra

Polijas parlamentā ar klusuma brīdi un lūgšanu deputāti trešdien atvadījušies no Gdaņskas mēra Pāvela Adamovica. Liberāli no skaņotais politiķis, kurš Gdaņskas pilsētu vadījis kopš 1998.gada, svētdien cietis nāvējošus miesas bojājumus, kad viņš sadurts kāda labdarības pasākuma laikā.

Eiropas Parlaments: Apvienotajai Karalistei laiks paust skaidru nostāju

Debatēs pēc Apvienotās Karalistes Pārstāvju palātas balsojuma par <>Brexit Eiropas Parlamenta deputāti uzsvēra, ka eiropieši saglabās vienotību un pilsoņu tiesības arī turpmāk būs EP prioritāte.

Kaimiņš saglabā KPV LV Saeimas frakcijas priekšsēdētāja biedra amatu

Balsojumā par Artusa Kaimiņa atbrīvošanu no frakcijas priekšsēdētāja biedra amata balsis sadalījušās vienādi, līdz ar to Kaimiņš šo amatu ir saglabājis.

Pērn patēriņam Latvijā nodoto alkoholisko dzērienu apmērs palielinājies par 12,8%

Pagājušā gada 11 mēnešos patēriņam Latvijā nodoto alkoholisko dzērienu apmērs palielinājies par 12,8% salīdzinājumā ar 2017.gada attiecīgo periodu, liecina Valsts ieņēmumu dienesta apkopotie akcīzes preču aprites rādītāji.

LRAA: Sprets solis riepu nozares sakārtošanas virzienā

Šī gada sākumā pieņemtie noteikumi par finanšu nodrošinājuma piemērošanas kārtību atkritumu apsaimniekošanas uzņēmumiem palīdzēs sakārtot riepu apsaimniekošanas nozari Latvijā. Šī nauda kalpos kā atbalsts valstij piesārņojuma seku likvidēšanas gadījumā, kā arī mazinās negodprātīgu komersantu iespējas darboties tirgū.

LM: Latvijā arvien vairāk bērnu nonāk ģimenēs nevis caur adopciju, bet audžuģimenēs vai pie aizbildņiem

Latvijā arvien vairāk bērnu ģimenēs nonāk nevis caur adopciju, bet gan audžuģimenēs vai pie aizbildņiem, skaidrojot Latvijā adoptēto bērnu skaita kritumu, sacīja labklājības ministra biroja vadītāja Linda Baļčūne.

Latvijā pērn straujāks jaunu auto reģistrācijas pieaugums par ES vidējo

Latvijā pērn bijis straujāks jaunu vieglo automašīnu reģistrācijas pieaugums nekā vidēji Eiropas Savienībā, liecina publicētie Eiropas Automašīnu ražotāju asociācijas jaunākie dati.

Gripas epidēmijas laikā noteikti ierobežojumi Rīgas Dzemdību namā

Saistībā ar gripas epidēmijas sākumu, kā arī akūtu augšējo elpceļu slimību izplatības pieaugumu no pirmdienas, 21.janvāra, māmiņu un jaundzimušo interesēs Rīgas Dzemdību namā noteikti ierobežojumi.

Top dokuments Latvijā dzīvojošo britu pilsoņu tiesību nodrošināšanai pēc Brexit

Patlaban tiek gatavots dokuments, kas paredzēs nodrošināt Latvijā dzīvojošo un strādājošo britu pilsoņu tiesības pēc Brexit, un Latvija sagaida, ka tādas pašas garantijas tiks sniegtas arī par Lielbritānijā dzīvojošajiem Latvijas valstspiederīgajiem, aģentūrai norāda ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs.

Zviedrijā gaidāma premjera nominēšana valdībai, ko beidzot varētu apstiprināt

Sadrumstalotajā Zviedrijas parlamentā trīs partijas ir pavēstījušas, ka nestāsies ceļā premjerminstra vietas izpildītāja Stefana Lēvena mēģinājumam izveidot centriski kreisu valdību, un tā izbeigt četrus mēnešus ilgu politisku krīzi.

Igaunijā turpina pieaugt iedzīvotāju skaits, lielākoties imigrācijas iespaidā

Igaunija jau trešo gadu pēc kārtas ir reģistrējusi iedzīvotāju skaita pieaugumu. 2019.gada sākumā iedzīvotāju skaits valstī bijis par 4 690 cilvēkiem lielāks nekā pērnā gada 1.janvārī, tā liecina oficiālās statistikas aplēses.

RB Rail padomes priekšsēdētāja amatā iecelts Karolis Sankovskis

Baltijas valstu kopuzņēmuma RB Rail, kas izveidots, lai īstenotu dzelzceļa projektu Rail Baltica, padomes priekšsēdētāja amatā iecelts Karolis Sankovskis, bet padomes priekšsēdētāja vietnieka amatos iecelta Rīa Sillave un Edvīns Bērziņš.

airBaltic 2018.gadā pārvadājis rekordlielu pasažieru skaitu – 4,1 miljonu

Latvijas lidsabiedrība airBaltic 2018.gadā pārvadājusi 4 135 711 pasažierus jeb par 17% vairāk nekā pirms gada uz galamērķiem lidsabiedrības maršrutu tīklā. 2018.gadā pārvadāto pasažieru skaits ir visu laiku lielākais lidsabiedrības vēsturē.

Ko tie briti īsti grib? ES līderu komentāri par noraidīto Brexit vienošanos

Paužot nožēlu par Lielbritānijas parlamenta lēmumu noraidīt līgumu par organizētu valsts izstāšanos no Eiropas Savienības, tuvākās kaimiņvalstis un ES augstākās amatpersonas izteikušās, ka šobrīd galvenais ir pašiem britiem saprast, kādu turpmāko ceļu tie saskata.

KPV LV lems par Kaimiņa atbrīvošanu no frakcijas priekšsēdētāja biedra amata

Partijas KPV LV Saeimas frakcija plāno skatīt priekšlikumu par Artusa Kaimiņa atbrīvošanu no frakcijas priekšsēdētāja biedra amata.

Jaunākie komentāri