bnn.lv Latviski   bnn-news.com English   bnn-news.ru По-русски
Trešdiena 15.08.2018 | Vārda dienas: Dzelde, Zenta, Zelda
LatviaLatvija

Kā svētku brīvdienas nepadarīt par viedierīču lietošanas maratonu

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Ziemassvētku un Jaunā gada brīvdienas, iespējams, ir viens no skolēnu gaidītākajiem laikiem gadā. Līdztekus svētkiem un dāvanām ir iespēja pagulēt ilgāk un darīt lietas, kam ikdienā nav pieticis laika. Taču moderno tehnoloģiju laikmetā pastāv iespēja, ka liela daļa no brīvā laika tiks pavadīta veroties viedierīču zilajos ekrānos,» lai tā nenotiktu, psihoterapeite un biedrības Esi brīvs! vadītāja Dace Caica aicina vecākus pirmssvētku un svētku laikā iespēju robežās īstenot trīs lietas.

«Pirmā un, iespējams, visgrūtākā lieta ir mums pašiem, vecākiem, sākt ar sevi. Ja mēs varam apņemties, ka šajās svētku brīvdienās mobilos telefonos izmantosim tikai zvaniem un īsziņu rakstīšanai, bet planšetēm ļausim «atpūsties», ir liekāka iespēja, ka arī mūsu bērni būs gatavi atteikties vai vismaz ierobežot laiku, ko tie pavada lūkojoties zilajos ekrānos,» atzīmē Caica.

Izaicināt sevi   

Ilionoisas valsts universitātes (Illinois State University) pētnieki šogad nāca klajā ar pētījuma rezultātiem par to, kā vecāku viedierīču lietošanas paradumi ietekmē viņu bērnus. Saskaņā ar tiem, ir novērojama sakarība starp to, cik bieži un intensīvi vecāki lieto viedierīces un to, cik kāras uz to izmantošanu būs viņu atvases.

«Iemesls ir pavisam vienkāršs – mēs esam paraugs saviem bērniem. Viņi gan apzināti, gan neapzināti kopē pieaugušo uzvedību – labos un ne tik labos paradumus. Ja mamma vai tētis lielu daļu no sava brīvā laika vislabprātāk pavada veroties telefonā vai planšetē, visticamāk bērns to uztvers kā normu un gribēs darīt tāpat. Pētnieki arī norāda uz saistību starp vecāku pārlieku lielo aizraušanos ar viedierīču lietošanu un viņu atvašu slikto uzvedību. Viņi to skaidro ar bērna vajadzību pēc kontakta ar vecākiem,» stāsta psihoterapeite.

Noslēgt vienošanos ar bērniem

Lai gan pirms Jaunā gada cilvēkiem parasti patīk kaut ko apņemties, viedierīču lietošanas intensitātes samazināšana nevar notikt vienā dienā, it īpaši bērniem un pusaudžiem. Pat, ja vecāki, vai viens no viņiem, pie kura bērns ikdienā dzīvo, ir strikti nolēmis pirms svētkiem ierobežot savu ielūkošanos mobilajā telefonā vai planšetē. Tādēļ otrais solis virzienā, lai svētki nekļūtu par viedierīču lietošanas maratonu, ir skaidra noteikumu izklāstīšana bērniem. Tas nozīmē, ka jau pirms skolēnu brīvlaika vecākiem vajadzētu izrunāt ar savām atvasēm mobilā telefona un planšetes lietošanas intensitāti šajā laikā, stāsta Caica.

Viņa uzsver, ja ģimene laicīgi būs vienojusies par to, cik ilgu laiku bērns vai jaunietis dienā var pavadīt ar viedierīci rokās, tas palīdzēs viņam pašam saplānot savu dienu, bet pieaugušajiem- kontrolēt, vai ģimenes noruna tiek ņemta vērā.

«Lielāka iespēja, ka šī vienošanās tiks ievērota, ir tajās situācijās, ja abiem vecākiem ir vienota nostāja un vēlme apņemšanos īstenot. Ja bērns redzēs, ka viens no pieaugušajiem ir piekāpīgāks, var gadīties, ka pēcāk tas atspēlēsies un būs jādzird, ka mamma vai tētis atļāva ilgāk lietot viedierīces nekā otrs stingrākais pieaugušais,» turpina eksperte.

 

Darīt kopā kā ģimenei

Trešais solis ir tik pašsaprotams, tādēļ ir labi, ja to ik pa laikam atgādina. Efektīvākais veids, kā pavadīt svētku brīvdienas bez viedierīcēm, ir paveikt aizraujošas lietas kopā ar atvasēm. Nav svarīgi, cik lielas vai mazas tās ir, atzīmē biedrības Esi brīvs! vadītāja.

Viņa uzsver, ka viena no kopīgām aktivitātēm varētu būt kopīga ēst gatavošana, kas jo īpaši var iepriecināt bērnudārza vecuma bērnus un jaunāko klašu skolēnus. «Tas būs gards un aizraujošs piedzīvojums visiem kopā!»

«Tāpat mani kā divu bērnu mammu ļoti iepriecina, ja dēls vai meita piekrīt man palīdzēt un izdarīt ikdienišķas lietas mājās, piemēram, saklāt svētku galdu pirms ciemiņu nākšanas. Arī reizēs, kad palīdzība ir tikai simboliska un tā vairāk ir bērna labā griba, ne tik daudz praktisks atbalsts. Es ļoti novērtēju šo laiku, ko pavadām kopā bez mobilā telefona vai multfilmu kanāla KidZone. Šajās reizēs noteikti nevajadzētu aizmirst pateikties par palīdzību, jo vecāku novērtējums visu vecumu bērniem, arī pusaudžiem, ir ļoti svarīgs un veido viņu pašapziņu. Ēst gatavošana un ciemiņu sagaidīšana noteikti nav vienīgā kopīgā aktivitāte, jo katrai ģimenei ir savas lietas, kas visiem kopā rada prieku,» stāsta Caica.

Tāpat psihoterapeite norāda, ka laikā, kad modernās tehnoloģijas ir kļuvušas par tik neatņemamu  dzīves sastāvdaļu, svētki ir īstais laiks, lai pieaugušie gribētu un varētu radīt tādus apstākļus, lai katrs ģimenes loceklis spēj priecāties nevis par jaunu viedierīci bez eglītes un papildu laiku, ko veltīt mobilajam telefonam, bet gan iespēju būt kopā ar tuviniekiem!

Ref:224.000.103.3258


Pievienot komentāru

Kučinskim pārmet par kavēšanos; «dod mājienus» Čakšas demisijai

Saeimas deputāts Andrejs Klementjevs prasa Ministru prezidentam Mārim Kučinskim skaidrot, kāpēc Saeimā vēl nav iesniegts likumprojekts par kritērijiem medicīnas pakalpojumu iekļaušanai valsts apmaksājamo veselības pakalpojumu klāstā.

Politiski represētajiem plāno piešķirt 100 eiro atbalstu, tam atvēlot 1,28 miljonus

Politiski represētajiem valsts simtgadē plāno piešķirt vienreizēju 100 eiro atbalstu, informē Ministru prezidenta Māra Kučinska preses sekretārs Andrejs Vaivars.

Onkologs: Marihuāna medicīnā var noderēt, bet Latvijai līdz tam vēl «jāpaaugas»

Marihuāna medicīnā var būt noderīga, tomēr, lai to legalizētu ārstnieciskām vajadzībām, Latvijas sabiedrībai vēl «nedaudz jāpaaugas», savu personīgo viedokli pauda Latvijas Onkologu asociācijas vadītājs Jānis Eglītis.

ĀCM konstatēts četrām mājas cūkām Saldus novada Zaņas pagastā; Druvas Unguros notiek slimības cēloņa meklējumi

Āfrikas cūku mēris konstatēts Saldus novada Zaņas pagasta Zemgaļos. Slimība uzliesmojusi saimniecībā ar četrām mājas cūkām. Tikmēr nevar izslēgt, ka ĀCM vīruss tā skartajā Saldus novada SIA Druvas Unguri cūku novietnē nonācis ar zāģu skaidām vai autotransportu, informē Pārtikas un veterinārā dienesta Sabiedrisko attiecību daļas vadītāja Ilze Meistere.

Bojāgājušo skaits Dženovā pieaudzis līdz 42

Bojāgājušo skaits, kas zaudējuši dzīvību Dženovā, sabrūkot autostrādes tiltam, pieaudzis līdz 42, vēsta Dženovas virsprokurors Frančesko Kodzi.

Lietuvā ieklāta simboliska sliede Mažeiķu–Reņģes dzelzceļa posmā

Lietuvas valsts dzelzceļa uzņēmuma Lietuvos geležinkeliai ģenerāldirektors Mants Bartuška un Polijas naftas koncerna Orlen vadītājs Daniels Obajteks otrdien ieklāja simbolisku sliedi atjaunojamajā dzelzceļa posmā starp uzņēmumam Orlen Lietuva piederošo Mažeiķu naftas pārstrādes rūpnīcu Lietuvā un Reņģi Latvijā, kas tika izjaukts pirms desmit gadiem, kā arī parakstīja vienošanos par abu kompāniju sadarbību.

Nodarbināto skaits Latvijā gada laikā pieaudzis par 17,9 tūkstošiem

Latvijā 2018.gada 2.ceturksnī bija nodarbināti 909,6 tūkstoši jeb 64,4 % iedzīvotāju vecumā no 15 līdz 74 gadiem, liecina Centrālās statistikas pārvaldes Darbaspēka apsekojuma rezultāti. 

Bezdarba līmenis Latvijā šī gada otrajā ceturksnī samazinājies līdz 7,7%

Bezdarba līmenis Latvijā šī gada 2.ceturksnī bija 7,7%. Salīdzinot ar iepriekšējo ceturksni, bezdarba līmenis ir samazinājies par 0,5 procentpunktiem, bet gada laikā – par 1,2 procentpunktiem, liecina Centrālās statistikas pārvaldes Darbaspēka apsekojuma rezultāti. 

Sēdē beidzot ir deputātu kvorums – otrajā lasījumā atbalsta stingrākus noteikumus «ātrajiem» kredītiem

Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas deputāti otrdien, 14.augustā, otrajā lasījumā atbalstīja grozījumus Patērētāju tiesību aizsardzības likumā. Likumprojekts paredz, ka patērētājam noteiktās kredīta kopējās izmaksas, kas pārsniedz 0,07 procentus dienā no kredīta summas, uzskatāmas par nesamērīgām un nav atbilstošas godīgai darījumu praksei.

Vairāk saules IT speciālists atbrīvots pret 20'000 eiro drošības naudu

Restorānu tīkla Vairāk saules IT speciālistam Edgaram Štrombergam, kurš nesen tika atbrīvots no apcietinājuma, tiesa piemērojusi 20 000 eiro drošības naudu, norāda Štromberga advokāts Mareks Halturins.

Noord Natie attīsta jaunu biznesa nišu – piesaista Ventspilij kruīza kuģus

Ventspils ostā jau šīs nedēļas nogalē ienāks pirmais no SIA Noord Natie Ventspils Terminals piesaistītajiem kruīza kuģiem. NNVT uzsver, ka kruīzu biznesa kā jaunā produkta attīstīšana veicinās tūrisma attīstību pilsētā un reģionā, sekmēs pienesumu ekonomiskās attīstības jomā un papaaugstinās NNVT termināla un pilsētas atpazīstamību plašākā mērogā.

KM izsludina atklātu konkursu uz Rundāles pils muzeja direktora amatu

Kultūras ministrija aicina pretendentus pieteikties atklātā konkursā uz Rundāles pils muzeja direktora amatu. Pretendenti pieteikumus aicināti iesniegt līdz šī gada 14.septembrim.

Turcijas liras kursa kāpums mazina spriedzi pasaules akciju tirgos

Pēc ilgstošā un straujā krituma Turcijas liras kurss otrdien pieauga, mazinot spriedzi pasaules akciju tirgos.

Lietuvas Centrālā banka izvērtēs informāciju par Latvijas kapitāla grupu VIA SMS Group

Lietuvas Centrālā banka solījusi papildus izvērtēt informāciju par Lietuvā darbojošos Latvijas kapitāla grupu VIA SMS Group, reaģējot uz Seima Nacionālās drošības un aizsardzības komitejas locekļa Arvīda Anušauska norādi, ka tajā darbojas personas, kas tieši saistītas ar kādreizējiem Parex bankas īpašniekiem.

Mainītas Āfrikas cūku mēra riska zonu teritorijas

Tā kā Latvijā ir konstatēti vairāki jauni mājas cūku un mežacūku saslimšanas gadījumi ar Āfrikas cūku mēri, tiek grozīta ĀCM II un III riska zonu teritorija. Valdība otrdien, 14. augustā, apstiprināja Zemkopības ministrijas sagatavotos grozījumus noteikumos par ĀCM likvidēšanas un draudu novēršanas kārtību.

Rīgā ierobežos satiksmi Lielbritānijas ārlietu ministra vizītes laikā

Saistībā ar Lielbritānijas un Ziemeļīrijas Apvienotās Karalistes ārlietu ministra Džeremija Hanta vizīti Latvijas Republikā no 14.augusta pulksten 18.00 līdz 15.augusta pulksten 9.00 tiks aizliegta transportlīdzekļu apstāšanās un stāvēšana Elizabetes ielā pie ēkas Elizabetes ielā 55.

Latvijā mazās vīna darītavas varēs ražot vīnu tikai no vietējiem produktiem

Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas deputāti atbalstīja grozījumus Alkoholisko dzērienu aprites likumā, kas paredz, ka mazās alkoholisko dzērienu darītavas varēs ražot savu produkciju tikai no savvaļā augošiem un Latvijas teritorijā esošos dārzos vai dravās iegūtiem augiem.

Koalīcija atbalsta EM sagatavotā OIK ziņojuma virzību valdībā ar apspriestajiem precizējumiem

Koalīcija atbalsta Ekonomikas ministrijas sagatavotās obligātās iepirkuma komponentes ziņojuma virzību valdībā ar iepriekš apspriestajiem precizējumiem.

Latvija atbalsta atteikšanos no pulksteņa rādītāju grozīšanas divreiz gadā

Ministru kabinets otrdien, 14.augustā, atbalstīja Ekonomikas ministrijas sagatavoto nacionālo pozīciju, kas paredz pārtraukt pulksteņa rādītāju grozīšanu divas reizes gadā, saglabājot vasaras laiku, norāda ekonomikas ministrs Arvils Ašeradens.

Vēl mēnesi vēlētāji ārvalstīs var pieteikties balsošanai pa pastu 13.Saeimas vēlēšanās

Vēl mēnesi – līdz 14.septembrim – vēlētāji ārvalstīs var izmantot iespēju pieteikties balsošanai pa pastu 13.Saeimas vēlēšanās, kas notiks šā gada 6.oktobrī, norāda Centrālās vēlēšanu komisijā.

Cik sekmīgi ir Saeimas deputātiem piederošie uzņēmumi? Pelnošāko uzņēmumu galvgalī – ZZS deputāti

Politiķu, kuriem pieder daļas uzņēmumos un kuri ir arī kapitālsabiedrību patiesā labuma guvēji, patlaban ir mazākumā. Lursoft apkopotā informācija liecina, ka kapitāldaļas uzņēmumos patlaban pieder 35 Saeimas deputātiem un Ministru kabineta ministriem. Kopumā politiķi ir 48 uzņēmumu dalībnieki, no tiem visaktīvāk uzņēmējdarbībā iesaistījies Zaļo un Zemnieku savienība frakcijas deputāts Valdis Kalnozols, esot dalībnieks sešos uzņēmumos. ZZS Saeimas frakcijas deputātiem pieder 20 uzņēmumi, savukārt 12 – Saskaņas frakcijas deputātiem

Terorakta izmeklēšana: Aiztur vīrieti, kurš ietriecies cilvēkos pie Londonas parlamenta

Pamatojoties uz aizdomām par teroraktu, Londonā arestēts vīrietis, kurš ietriecies barjerās netālu no parlamenta ēkas, ievainojos vairākus cilvēkus.

Latvijas tūristu mītnēs par 11,3% pieaudzis apkalpoto viesu skaits

Šī gada 2.ceturksnī Latvijas tūristu mītnēs apkalpoti 772,3 tūkstoti viesu, kas ir par 11,3% vairāk nekā 2017.gada 2.ceturksnī, liecina Centrālās statistikas pārvaldes jaunākie dati.

Turcijas liras kursa kritums turpina satricināt pasaules biržas

Turcijas liras kurss pirmdien saruka līdz kārtējam rekordzemajam līmenim, turpinot satricināt pasaules biržas, jo investori bažījas, ka krīze Turcijā varētu negatīvi ietekmēt pasaules ekonomiku.

Atsakās no plāniem dot ārsta palīgiem tiesības izrakstīt nosūtījumus

Veselības ministrija atteikusies no vairāku mediķu organizāciju atbalstītā ierosinājuma dot ārsta palīgiem, kuri strādā pašvaldību feldšerpunktos, tiesības izrakstīt nosūtījumus uz valsts apmaksātiem veselības aprūpes pakalpojumiem.