Kā uzlabot produktivitāti darbā? Pieci padomi, ko ieviest savā ikdienā pēc pelēkās ziemas

Ziemai bieži vien seko spēku izsīkums un iedvesmas trūkums. Kā ar to cīnīties, vienlaikus veicinot produktivitāti darbā un līdzsvarojot darbu ar privāto dzīvi? Pasaules lielākie uzņēmumi, piemēram, Apple, Amazon, Google savā praksē pārbaudījuši dažādus vienkāršus paņēmienus, kas palīdz darbiniekiem sasniegt augstāku produktivitāti darbā, pieci no tiem vienkārši ieviešami arī Latvijas apstākļos, stāsta uzņēmuma Caffeine pārstāve Elīna Ābelīte.

Regulāri atpūtas brīži

Regulāri atpūtas brīži paaugstina spēju koncentrēties. Pētījumi rāda, ka, arī veicot apjomīgus darba uzdevumus, īsi pārtraukumi ļauj uzturēt nemainīgu produktivitāti, kamēr strādājot pie vērienīga uzdevuma bez atpūtas pauzēm, veiktspēja pakāpeniski samazinās. Tāpat arī pusdienu pārtraukumu iespējams izmantot pastaigai svaigā gaisā vai sporta zāles apmeklējumam. Fiziskās aktivitātes veicina asins cirkulāciju un ļauj izvēdināt galvu, lai daudz efektīvāk varētu ķerties pie veicamajiem pienākumiem.

Tikšanās un sapulces ārpus darbavietas

Gan iekšējās uzņēmuma sapulces, gan biznesa tikšanās nereti izvēršas daudz produktīvākas un jēgpilnākas, ja notiek ārpus ierastās uzņēmuma vides – kafejnīcās, restorānos, it īpaši kafijas vietās. Došanās ārpus biroja bieži vien ļauj justies brīvāk un nepiespiestāk, kā arī domāt ārpus ierastajiem rāmjiem. Rīgā ik uz stūra pieejamas omulīgas kafijas vietas, kur nodoties radošām sapulcēm un darbam ārpus biroja. Tā ir ne vien iespēja izrauties no ierastās vides, bet arī satikt savus sadarbības partnerus un klientus neformālā gaisotnē. Caffeine aicina iepazīties ar šādu darba pieredzi 12.martā, kad ikvienu biroja darbinieku rosina pievienoties ikgadējai Nacionālajai kafijas pauzei, kur vienu stundu piedāvās iespēju nobaudīt kafiju bez maksas.

Darbs attālināti

Kopš darbinieku ikdienu vērā ņemami ietekmē digitālās tehnoloģijas, arvien vairāk uzņēmumu arī Latvijā ir gatavi saviem darbiniekiem ļaut strādāt attālināti. Lai arī darbs no mājām ne visiem der, liela daļa strādājošo novērtē iespēju strādāt attālināti un atrasties ārpus ierastās biroja vides. Tā ir iespēja izrauties no ikdienas rutīnas, ietaupīt laiku, ko parasti nākas pavadīt ceļā, kā arī izvairīties no finansiāliem izdevumiem. Darba ražīgumu šajā situācijā labvēlīgi ietekmē klusums un miers, atrašanās ārpus biroja un kolēģu sabiedrības un arī laiks un resursi, ko izdevies ietaupīt. Pētījumi rāda, ka šāda pieeja veicina arī darba un privātās dzīves līdzsvaru. Savukārt darbs dažādās kopstrādes telpās un kafejnīcās ļauj iepazīties ar citiem profesionāļiem un nodibināt vērtīgus kontaktus.

Esi noteicējs pār savu laiku

Lai arī tehnoloģijas ievērojami atvieglo mūsu ikdienu, negaidīti zvani, e-pasti un paziņojumi sociālajos tīklos var novērst uzmanību un nozagt jau tā dārgo laiku. Iepriekšējā vakarā vai ik rītu izveidot dienas plānu, pēc kura arī vadīties, veicot savus ikdienas pienākumus. Šāds plāns ļaus izvērtēt prioritātes un netērēt laiku lietām, kas var pagaidīt. Atbildēt uz e-pastiem un ziņām noteikti ir nepieciešams, taču nedrīkstam tiem ļaut diktēt savu dienas kārtību. Pašdisciplīna sociālo tīklu pārlūkošanā un izslēgti paziņojumi ļaus koncentrēties veicamajiem pienākumiem un nezaudēt laiku sīkumos.

Pilnvērtīgs miegs un atpūta

Atpūta ir svarīgs apstāklis, lai prāts un ķermenis varētu pilnvērtīgi funkcionēt un sasniegt vēlamos rezultātus. Lai nodrošinātu fizisko un garīgo labsajūtu, cilvēkam nepieciešamas 7–9 stundas miega. Kā vēsta Hārvardas Universitātes pētījumi, miega trūkums mazina darba efektivitāti un veicina kļūdīšanos. Kvalitatīva atpūta savukārt nodrošina labu garastāvokli, radošumu, atmiņu un zemāku stresa līmeni, kas tiešā veidā atsaucas uz produktivitāti. Arī veselīgu rīta rutīnu ieviešana ikdienā spēj pozitīvi ietekmēt dienas rezultātus.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Jaunākās Ziņas