Meridian Trade Bank izsniegti aizdomīgi kredīti; pēta FKTK darbinieces iesaisti

Latvijas otrās mazākās bankas Meridian Trade Bank bijusī vadība, iespējams, nodarījusi bankai zaudējumus, izsniedzot kredītus citiem saviem projektiem, noskaidrojis LTV raidījums de facto. Par šādu darījumu novēršanu bankā bijusi atbildīga arī tagad augsta līmeņa Finanšu un kapitāla tirgus komisijas (FKTK) darbiniece.

Meridian Trade Bank 2017.gadā «iekritusi» par pārkāpumiem, kas raksturīgi nelielām bankām. Proti, bankas vadība to, iespējams, izmantojusi arī kā kabatu, kur «pasmelties» lētu naudu citiem saviem projektiem. Banku uzraugs – FKTK – banku par to sodīja ar 890 tūkstošu eiro naudas sodu, ziņo raidījums.

de facto kļuvis zināms, ka runa ir par diviem zaļās enerģijas uzņēmumiem. Priekules BioEnerģija un Priekules siltumtīkli no bankas vairāku gadu periodā saņēma astoņus miljonus eiro lielus kredītus. Naudu piešķīra bez pirmās iemaksas, ar zemu nodrošinājumu, zemiem procentiem un garu atmaksas termiņu.

FKTK konstatēja, ka abas dāsni kreditētās kompānijas saistītas ar Meridian Trade Bank akcionāri Svetlanu Dzeni, kura vairāk nekā 20 gadus bija bankas prezidente, un viņas vīru Andri Dzeni, kurš bija bankas padomes loceklis. Abiem kopīgā ar Priekules BioEnerģiju un Priekules siltumtīkliem var atrast daudz. FKTK pieļāvusi, ka Dzeņi ir šo uzņēmumu patiesie labuma guvēji, kaut gan īpašnieku sarakstos neparādās.

Pēc bankas sodīšanas Dzenei amatu bankā nācās pamest. Bankas akcionāri šogad iecēla jaunu valdi, ko vada Solvita Deglava, bijusī vadītāja tā sauktās Parex bankas sliktajai daļai Revertai.

«Uzsākot darbu, bankas vadība konstatēja virkni darījumu, kam ir, iespējams, krāpnieciska nodarījuma pazīmes, kā arī atsevišķu bijušo bankas darbinieku mantkārīga rīcība ļaunprātīgā nolūkā. Šo iemeslu dēļ banka vērsās Ekonomisko noziegumu apkarošanas pārvaldē, un uz šo iesniegumu pamata ir ierosināti trīs kriminālprocesi,» stāsta Deglava.

Bankas vadītāja izmeklēšanas dēļ darījumu detaļas neatklāj, taču de facto noskaidroja, ka viens no kriminālprocesiem attiecas tieši uz jau minētajiem kredītiem.

Valsts policijā skaidro, ka izmeklēšana sākta gan par krāpšanu lielā apmērā un organizētā grupā, gan par pilnvaru pārsniegšanu mantkārīgā nolūkā.

Trīs gadus, kuru laikā notika aizdomīgo kredītu nosacījumu maiņa, par riska vadību Meridian Trade Bank atbildēja Maija Treija. Šis amats viņai prasīja kontrolēt, lai šādi bankai neizdevīgi darījumi nenotiktu.

2015.gadā Treija izvēlējās karjeru turpināt FKTK. Pašlaik vada atbilstības kontroles departamentu, kas uzrauga banku darbu naudas atmazgāšanas novēršanā.

FKTK priekšsēdētājs Pēteris Putniņš apstiprina, ka par Meridian Trade Bank vēršanos policijā ir informēts. Viņš atzīst, ka izmeklētās epizodes daļēji pārklājas ar Treijas pavadīto laiku Meridian Trade Bank. Taču, viņu pieņemot darbā, aizdomas par pārkāpumiem kreditēšanā nebija izskanējušas.

Putniņš atzina, ka atklātais liks pārbaudīt «atsevišķus faktus», taču FKTK vadītājs plašāk runāt nevēlējās.

Uz jautājumu, cik daudz bankas darbinieku bija informēti, ka, iespējams, pārkāpti kreditēšanas noteikumi, pašreizējā bankas vadītāja Deglava atteicās atbildēt: «Informāciju var sniegt tikai procesa virzītājs – Ekonomisko noziegumu apkarošanas pārvalde.»

Maija Treija viedokli de facto paust atteicās, ar FKTK sabiedrisko attiecību nodaļas starpniecību paužot, ka viņai nav zināmas izmeklēšanas detaļas.

Savukārt bijusī bankas prezidente Svetlana Dzene uz nosūtīto aicinājumu paust viedokli nereaģēja.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas