bnn.lv  Latviski    bnn-news.com  English    bnn-news.ru  По-русски
Otrdiena 15.10.2019 | Vārda dienas: Eda, Hedviga, Helvijs
LatviaLatvija

Kad studenti «pazūd» darba tirgū un neatgriežas. Saruna ar RISEBA rektori

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(+1 vērtējums, 1 balsojumi)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

RISEBA rektore Irina Senņikova

Vēlme ātrāk kļūt patstāvīgiem un pelnīt pašiem savu naudu studentiem nereti izkonkurē vēlmi mācīties, sarunā ar BNN pauž Biznesa, mākslas un tehnoloģiju augstskolas RISEBA rektore Irina Senņikova, runājot par nepabeigtu mācību problēmu Latvijā.

Septembra sākumā publicētais Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas (OECD) ziņojums Education at a Glance liecina, ka savlaicīgi bakalaura studijas Latvijā pabeidz aptuveni puse studentu – 48%.

Arī RISEBA nākas saskarties ar to, ka daudzi iestājas, taču ar laiku «atbirst». Piemēram, 2017./2018. mācību gadā atbirums bija 27%. Gadu vēlāk – 13,7%

Pazudušais students un darba roku trūkums

Senņikova atbiruma iemeslus meklē darba tirgū. Pašlaik Latvijā bezdarbs samazinās, un Rīgā sasniegta teju pilna nodarbinātība. Jaunieši vēlas ātrāk iegūt neatkarību no vecākiem un pelnīt paši, savukārt uzņēmēji meklē darba spēku un piedāvā iespējas.

Varbūt jaunietim tajā brīdī mācības nav prioritāte un viņš nedomā par izglītības vērtību ilgtermiņā, līdz ar to mācības nonāk otrajā plānā, secina Senņikova.

RISEBA cenšas šo jautājumu risināt ar individuālu pieeju un uzturot saikni starp augstskolu un studentu, ja tas paņēmis pauzi mācībās. Nereti rodas situācija, ka, paņemot akadēmisko atvaļinājumu, students tā arī vairs neatgriežas pie iesāktajām mācībām.

Runājot par sekām mācību pārtraukšanai, Senņikova brīdina – ja nav iegūta izglītība, var pienākt brīdis, ka tās trūkums būs par lielu šķērsli, lai karjerā virzītos tālāk.

Senņikova uzsver, ka šādos brīžos svarīgi, ka ir cilvēks, ar kuru parunāties un kurš izskaidro, ka iegūtā izglītība nākotnē var atmaksāties. Kaut vai mainīt studiju formu – teiksim, pāriet uz neklātienes studijām.

Viņa atminas gadījumu, kad augstskolas pasniedzēja savā Facebook lapā ierakstījusi: «Pazudis cilvēks! Pazudis students! Neraksta bakalaura darbu! Palīdziet man viņu atrast!» No vienas puses uz to var skatīties kā uz joku, tomēr vienlaikus tas liecina par to, ka augstskolā ir kāds, kurš par studentu domā un rūpējas, stāsta Senņikova. Situācijas ir dažādas, un ne vienmēr var vērsties pie vecākiem. Tad var noderēt augstskolā meklējamais atbalsts.

«Ir jāpalīdz studentiem spēt nodefinēt savas prioritātes – ka šo trīs gadu laikā mana prioritāte ir studijas,» tā Seņnikova.

Ko darīt valstij?

Runājot par to, kā valsts var iesaistīties, lai mudinātu studentus pabeigt mācības, Senņikova atsaucas uz Somijas piemēru. Somijā augstākā izglītība ir bez maksas, tomēr studentam jāiekļaujas konkrētā laika posmā. Ja tas neizdodas – ir jāmaksā.

Arī darba tirgus var nākt palīgā. RISEBA atzīst, ka arī uzņēmēji sāk apzināties – ilgtermiņā ir labāk, ja jaunais profesionālis tomēr pilnībā pabeidz studijas, nevis jau pēc pirmā kursa sāk aktīvi strādāt un pamet mācības. Piemēram, viens no augstskolas sadarbības partneriem Accenture Latvia piedāvā studentiem iespējas strādāt pie viņiem pusslodzē, lai jaunie speciālisti varētu mācības apvienot ar darbu.

Taču Izglītības un zinātnes ministrijā izskanējušo ideju, ka jāceļ augstskolu uzņemšanas prasības, Senņikova neatbalsta. Pirmkārt, viņa neatminas nevienu pētījumu, kas šādai pieejai runātu par labu. Otrkārt, cilvēkam, studējot augstskolā, jau ir cita motivācija, nekā sēžot skolas solā. Tāds, kurš skolā mācījies viduvējā līmenī, sākot studēt, iespējams, labi apzinās savu mērķus un centīgi strādā, lai tos sasniegtu.


Pievienot komentāru

  1. dfghdj teica:

    Tā kā pati studēju varu pateikt tikai vienu mūsu austskolās ir pārāk daudz teorijas nevis praktikas pieredze. Daudzi samācās teoriju, bet pielitojumu nezina vai pat neizprot, diemžēl!

    • Michels teica:

      Prakse tiek iegūta strādājot pēc augstskolas. Augstskolai ir jāiedod plašas zināšanas un jāiemāca analizēt, lai tas kurš būtu pabeidzis augstskolu būtu spējīgs uz problēmām darba vidē jau skatīties no vairākiem aspektiem, nekā tas kuršs sācis darbu pēc vidusskolas. Praktiski iemācīties konkrētu amatu var speciālos kursos, kuri nav jāapgūst visiem studentiem.

Tallinai velosatiksmes stratēģijas ieviešana varētu izmaksāt 195 miljonus eiro

Tallinas velosatiksmes stratēģijas 2018. – 2027.gadam pilnīga ieviešana varētu izmaksāt 195 miljonus eiro, paudis pilsētas vicemērs Kalle Klandorfs.

LU iegūst 39.vietu starptautiski atzītā universitāšu reitingā

Latvijas Universitāte no Latvijas augstskolām ieguvusi augstākos rezultātus starptautiski atzītajā Jauno Eiropas un Centrālāzijas valstu reitingā, ieņemot 39.vietu.

Mencu nozvejas kvotas Baltijas jūras austrumos samazina par 92%

ES Lauksaimniecības un zivsaimniecības ministru padomes sēdē Luksemburgā apstiprinātas nozvejas kvotas Baltijas jūrā nākamajam gadam, tostarp mencu nozvejas kvota Baltijas jūras austrumos samazināta par 92%.

Ukraina varētu pieprasīt Latvijai atdot tiesas konfiscētos 29 miljonus eiro, kas saistīti ar bijušajām ukraiņu amatpersonām

Ukraina varētu pieprasīt Latvijai atdot ar bijušajām augsta ranga Ukrainas amatpersonām saistītos 29 miljonus eiro, kurus Rīgas apgabaltiesa atzinusi par noziedzīgi iegūtiem un konfiscējusi.

Lietuvā ieradušies ASV karavīri

Lietuvā ieradušies pirmie karavīri no ASV rotācijas spēkiem ASV spēki Lietuvā atradīsies līdz 2020.gada pavasarim, vēsta Lietuvas sabiedriskais medijs LRT.

Valdība lemj: Latvijā būs 39 pašvaldības

Ministru kabinets otrdien, 15.oktobrī, atbalstījis Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas sagatavoto Administratīvo teritoriju un apdzīvoto vietu likumu, kas piedāvā reformas rezultātā 119 pašvaldību vietā Latvijā izveidot 39 vietvaras.

Vēsture atkārtojas: Ar Lembergu saistīts medijs atsauc nepatiesas ziņas par Meroni

Kārtējo reizi ar Lembergu saistīts medijs spiests atzīties melos un atsaukt savus nepamatotos izteikumus, kas vērsti pret advokātu Rudolfu Meroni. Šoreiz atsaukumu publicējusi Neatkarīgā Rīta Avīze.

Mediķi rīkos plašu protestu saistībā ar finansējuma samazinājumu nozarei

Latvijas Veselības un sociālās aprūpes darbinieku arodbiedrības padome lēmusi rīkot protesta akcijas saistībā veselības finansējuma samazinājumu.

Apstiprināta jaunā RB Rail padome

Akcionāru sapulcē otrdien, 15.oktobrī, apstiprināta Rail Baltica kopuzņēmuma RB Rail padome, informē uzņēmumā.

Tiesai nodota seksuāla rakstura noziegumos apsūdzētā priestera Zeiļas lieta; viens no apsūdzētajiem miris

Prokuratūra nodevusi Rīgas pilsētas Latgales priekšpilsētas tiesai krimināllietu, kurā par seksuāla rakstura noziegumiem apsūdzēti divi vīrieši, tai skaitā Rēzeknes-Aglonas diecēzes priesteris Pāvels Zeiļa, savukārt vēl viens apsūdzētais šogad miris.

Eiropas Dzimumu līdztiesības indekss: Latvija 18.vietā un uzlabojumi minimāli

Latvijas starp Eiropas Savienības dalībvalstīm dzimumu līdztiesības ziņā ieņem 18.vietu, liecina Eiropas Dzimumu līdztiesības indekss 2019.

Bordāns: Sistēma AT priekšsēdētāja un Ģenerālprokurora amatos vēlas savus cilvēkus

Ir ziņas, ka sistēma gatavo sev mantiniekus un vēlas apstiprināt savus pietuvinātos cilvēkus, runājot par reformām tieslietu sistēmā, tai skaitā arī AT priekšsēdētāja un Ģenerālprokurora nomaiņu, izteicies tieslietu ministrs Jānis Bordāns.

Spānijā vardarbīgas sadursmes pēc katalāņu politiķu notiesāšanas

Spānijas autonomajā reģionā Katalonijā izcēlušas masu protesta akcijas un sadursmes ar policiju pēc tam, kad Spānijas Augstākā tiesa deviņus katalāņu politiķus notiesājusi uz deviņiem līdz 13 gadiem cietumā.

Sākas nedēļa, kad jāvienojas par Brexit. Britu mārciņas vērtība krītas

Britu mārciņas vērtība kritusies pret eiro un ASV dolāru, sākoties nedēļai, kurā Lielbritānijai un Eiropas Savienībai vajadzētu panākt Brexit vienošanos.

Vienotība: Rīgas dome mēģina saglabāt likvidējamā Riga.lv struktūru

Vienotības Rīgas domes frakcijai ir bažas, ka Rīgas pilsētas nākamā gada budžetā iecerēts par gandrīz miljonu eiro palielināt finansējumu Rīgas domes Sabiedrisko attiecību nodaļai, saglabājot likvidējamā Riga.lv struktūru.

ASV ar sankcijām soda Turciju par iebrukumu Sīrijā

ASV prezidents Donalds Tramps pavēstījis, ka izdevis rīkojumu par sankcijām pret NATO sabiedrotās Turcijas amatpersonām un ievedmuitas noteikšanu turku tēraudam, kā arī prasījis valstij izbeigt iebrukumu kaimiņvalstī Sīrijā.

Lāčplēša ielas 123 B ēkas īpašnieks bijis neziņā par nama tehnisko stāvokli

Četrstāvu ēka Lāčplēša ielā 123 B, 3.liters, pēc tam, kad tur nedēļas nogalē iebruka griesti, atzīta par dzīvošanai bīstamu, informē Rīgas domē.

KNAB aiztur Salaspils pašvaldības uzņēmuma Valgums-S valdes locekli

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs aizdomās par dienesta stāvokļa ļaunprātīgu izmantošanu mantkārīgā nolūkā aizturējis Salaspils pašvaldības uzņēmuma Valgums-S valdes locekli Ilgoni Igauni.

Koalīcija vienojas atbalstīt administratīvi teritoriālo reformu, sākotnējo konceptu papildinot ar trim jaunām pašvaldībām

Valdības partijas vienojušās atbalstīt administratīvi teritoriālo reformu, sākotnēji piedāvāto modeli papildinot ar trim jaunām pašvaldībām.

Medijs atgādina par Lemberga pietuvināto nāves gadījumiem

«Neviens no četriem manis pieminētajiem, man zināmajiem ļaudīm man nekad neatstāja ne psiholoģiski vāja, ne arī slimīga cilvēka iespaidu, kam pusmūžā būtu kādi būtiski veselības traucējumi.»

Nobela prēmija ekonomikā piešķirta trim amerikāņu zinātniekiem par nabadzības izskaušanu veicinošiem pētījumiem

Šā gada Nobela prēmija ekonomikā piešķirta trim amerikāņu zinātniekiem par pētījumiem, kas veicinājuši nabadzības mazināšanu pasaulē, paziņojusi Zviedrijas Karaliskā zinātņu akadēmija.

Vecākiem Igaunijā automātiski piešķirs ģimenes pabalstus

Vecākiem Igaunijā vairs nevajadzēs pieteikties ģimenes pabalstiem un tie tiks piešķirti automātiski, informē Igaunijas sabiedriskais medijs ERR.

Bažās par drošības riskiem Igaunijas IT ministre Huawei nomaina pret iPhone

Sekojot valsts iestāžu brīdinājumiem par drošības riskiem, Igaunijas informāciju tehnoloģiju ministre Kerta Kingo savu Huawei viedtālruni iemainījusi pret iPhone, informē Igaunijas sabiedriskais medijs ERR.


Do NOT follow this link or you will be banned from the site! -->